Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Zdravim Vas, necakal som taku odozvu na prvy uvodny odstavec. Mnohi sa pytali, ako je to s vyhodami / nevyhodami oproti Linuxu. Pripadne aj nekaje rozdiely. Tak tu to mate, zhrnute podla "distribucii"
FreeBSD: snad asi najrozsirenejsie, aj napriek tomu, ze podporuje najmenej HW architektur. Vyhodou oproti ostanym (dole menovanym) je rozsiahlost balickov a uzivatelska pritulnost.
Samozrejmostou je instalacia "After From Scratch", co znamena prestavanie systemu zo zdrojovych kodov po nainstalovani binarnej verzie.
Derivaty - DragonFlyBSD: odklonena verzia od FreeBSD rady 4. Vlastna implementacia SMP a podobne drobnosti. Kamosovi to fungovalo lepsie, ako FBSD. Balicky spolocne s vetvou 4.x - Freesbie: live verzia, skuste, velmi dobre - Frenzy: live, ruska vyroba - PC-BSD: Taka klikacia distribucia. Graficky instalator, vlastny system portov. Pre zaciatocnikov (a ludi, ktori oblubuju jednoduche spravovanie prostrednictvom grafickych utilit)
OpenBSD: Pysi sa titulom "Najbezpecnejsi OS, ktory je volne dostupny. Nevyhodou je absencia ISO obrazu s balickami, teda pre cloveka, ktory doma nema rychle pripojenie je instalacia tazka a zdlhava koli zavislostiam balickov (odskusane).
NetBSD: Moja volba Extremne prenositelne. Priklad. Mate PC kompatibilne s i386, mate na nom NetBSD. Zrazu sa vo Vas prebudi dieta, predate PC a kupite PlayStation (R). A mate vyhrate, NetBSD bezi aj tam. O nom sa rozpisem viac v clankoch o instalacii a podobne.
Zhrnutie: vyhody: rychlost - to spoznate, cistota - oproti niektorym, podotykam NIEKTORYM distribuciam Linuxu sa budete divit takmer prazdnemu /etc.
Tiskni
Sdílej:
Ok, ty takovou grafiku nemáš, ale jiní ano a nechtějí ji využívat jen z 10% ve VESA módu, chtějí (oprávněně) 100% z jejích možností. Mnohokrát jsem do počítačů přidával externí podporovanou síťovku místo nepodporované interní, grafiky, zvukovky, nefunkční s-ata řadiče…
Vadí mi to chvástání „nám to běží na všem“. Oč realističtěji by znělo: „podporujeme procesory všech architektur, ale bohužel na nás výrobci kašlou, takže se prosím pro konkrétní zařízení podívejte na seznam http://….“.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Je pravda, ze NetBSD nema tolik aplikaci jako Linux, nebo FreeBSD tusim neco okolo 10000 dostupnych aplikaci v portech (sice nechapu proc tolik aplikaci uz jsme jak u Debianu).
Na druhou stranu ma NetBSD celkem pekne resenou emulaci binarek. Takze se daji uchodit veci z jinych systemu.
Dokonce existuji komercni aplikace primo pro NetBSD, neni jich mnoho, ale lepsi nez nic, nebo dratem do oka.
Prijde mi, ze OpenBSD ma nejmene aplikaci a na desktopu je lenive. Najdou se vsak skalni silenci co ho provozuji i na desktopu. Jejich volba.
Sam k plne spokojenosti doma provozuji vsechny tri hlavni BSDcka. V praci Windows.
BTW utelk jsem ze Slackware 8.1 (nedam na nej dopustit). Nejvice mne frustrovala rozdilnost Linuxovych distribuci. Byl jsem zvykli na Slack, jinak se to resilo v Debianu, RedHatu, ... (O Mandrake radsi pomlcim).
S zivych distribuci preferuji FreeSBIE. Preci jenom 4 rada je celkem nic moc proti 5-6.