Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
nebo mozna je to jinak ale myslim ze by to tak melo fungovat
Ono to samozřejmě je jinak. Buď si to spočítejte, nebo použijte tu úvahu, která už tady několikrát padla. Ta má navíc tu výhodu, že funguje bez ohledu na to, jestli tekutinu zamícháte dokonale nebo jen částečně.
Ale nene. Je to zmrseny uplne stejne a pit se neda ani jedno.
S tím bych tak úplně nesouhlasil. Jednu lžičku čaje v kafi nemusí člověk vůbec poznat. Na znehodnocení čaje ale stačí i podstatně méně než lžička kafe. Jednou jsem v Itálii zažil, že používali stejné termosky (se skleněným vnitřkem) střídavě na čaj a na kafe. I ten nádech kafe, který tam po umytí zůstal, stačil k tomu, aby ten čaj byl naprosto odporný.
celá-téměř
jsou stejné, pro výchozí množství 2 lžiček v každém hrnku je ověření stále jednoduché, a při dalším a dalším zvyšování poštu lžiček nevidím nikde žádné zlomové množství, ke by se ten poměr měl najednou začít měnit.
Takže prozrazeno, proč nedopřeješ ostatním trochu přemýšlení ?Protože to už stejně přede mnou vyžvanili jiní, já to jen demonstroval na příkladu.
...když se smíchá káva s čajem není to už k pití...To už jsem dlouho neslyšel, ale také mě to při čtení hned napadlo
Vstupem jsou dva stejně plné hrnky a výstupem takyAno, ale lžičku kafe přidáváte do plného hrnku, ale lžičku směsi přidáváte do hrnku, kde ta lžička kafe chybí (sebral jste ji z něj v prvním kroku). Po prvním kroku je v čajníku výchozí množství + 1 lžička, v kafáči je výchozí množství minus jedna lžička.
ale teoreticky to samozřejmě závisí na tom, jak je velká lžička, resp. hrnek.Pokud je výchozí množství alespoň jedna lžička (aby vůbec mohlo být splněno zadání), a pokud jsou hrnky dost velké na to, aby v žádné fázi hrnek nepřetekl, na poměru velikostí nezáleží.
Teď naberu tu míchanici a přeliju jí zpátky do kafáče.Znamena ze naberu zase jenom lzicku? Aha, nojo, ja jsem asi jeste extra pod-kategorie. C++ programator.
Z čehož mimochodem vyplývá, že update pro šťouraly je naprosto zbytečný, protože na kvalitě promíchání vůbec nezáleží, jen se nic nesmí vylít mimo hrnky.Jojo, ta poznámka je fakt naprosto zbytečná, omlouvám se za mé mdlé myšlenkové pochody ;)
L*c+k-(L*c+k)/(L+1) L*c je objem hrnku caje na zacatku k je pridana lzicka kafe do caje L*c+k je novy objem hrnecku s cajem L+1 je pocet lzicek v cajovym hrnku po pridani lzicky kafe upravama se pak dojde L*c+k-(L*c+k)/(L+1) = (L+1)*(L*c+k)/(L+1) - (L*c+k)/(L+1) = [ (L+1)*(L*c+k)-(L*c+k) ] /(L+1) = [ (L+1-1)*(L*c+k) ] / (L+1) = [ L*(L*c+k) ] / (L+1) = [ L^2*c + L*k ] / (L+1) = objem cajovyho hrnkuPodobne se udela kovovej hrnek
L*k-k+(L*c+k)/(L+1) = [ (L*k-k)*(L+1)+(L*c+k) ] / (L+1) = [ L^2*k + L*k - L*k - k + L*c + k ] / (L+1) = [ L^2*k + L*c ] / (L+1) = objem kavovyho hrnkuZ obou plyne, ze koncentrace je stejna. Je nekdo proti? BTW: Jsem linux admin. Co ti z tohohle plyne, ze jsem?
> Co ti z tohohle plyne, ze jsem? clovek co ma spoustu casu...
> Co ti z tohohle plyne, ze jsem? clovek co ma spoustu casu...hehe, ted chce segra koupit novej notebook, tak jsem s ni prokecal o hodne vic casu:) BTW, kratce pred obedem jsem nad tim premyslel, pres obed me to napadlo a po obede jsem to spocet. Ale jinak mas pravdu, misto reseni takovyhle kravin bych mel radsi makat
pocatek 100 * kava 100 * caj 1 jednotka do caje 99 * kava 100 * caj + 1 * kava 1 jednotka do kavy 99 * kava + 1 * (100 * caj + 1 * kava) / 101 = 100/101 * caj + 10 000/101 * kava 100 * (100 * caj + 1 * kava) / 101 = 10 000/101 * caj + 100/101 * kava
Zbytecne do toho pletes desetinna cisla. Staci pocitat v jednotkach ...O tom jsem take premyslel, ale po zkusenostestech s reakaci nekolika lidi z meho okoli na zlomky s vice nez s dvoucifernym jmenovatelem jsem radeji pouzil desetinna cisla.
Takže čaj bude čistší.Ale uz nebude chutit...
v čaji 1 lžička kafe, v kafi 1 lžička-(objem čaje v hrníčku/objem 1. lžičky kafe) čajeTo vám tam ale kafe přibylo. Protože z té jedné lžičky, kterou jste dal v prvním kroku do čaje, musíte část zase přenést zpátky v druhém kroku – takže neplatí výrok „v čaji 1 lžička kafe“. Několik podrobnějších zdůvodnění, proč bude „znečištění“ obou tekutin na konci stejné, najdete v okolní diskuzi.
Update: Pro šťouraly ještě dodávám, že předpokládám dokonalé promíchání a tudíž je jedno, jestli z "čajníku" naberu lžičku míchanice úplně shora nebo někde ze dna hrnkuTakže došlo :)
je az skoro skoda, ze se takovehle otazky s tak debilnima odpovedma ukazujou na linuxovem foru, protoze v ocich nas ostanich opet linuxari o neco vic klesliA to kdybyste si to diskuzní fórum opravdu přečetl, zjistil byste, že to ti linuxáři dovedou na rodzíl od vás vyřešit i správně a řešení dokonce zdůvodnit…
Taky mně to vychází, že koncetrace budou stejné. Důkaz se odvíjí takto:
Nechť h je objem hrnku, l objem lžičky.
Přeliju-li jednu kafovou lžičku do čaje, bude v čajovém hrnku koncentrace čaje h/(h+l) [1], koncentrace kávy l/(h+l) [2].
V kafovém hrnku mi zůstalo h-l [3] kafe, přidám do něj lžičku oné ťabry. Tato lžička obsahuje l*[2], tj. l*l/(h+l) [4] množství kávy, zbytek je čaj. V kafovém hrnku tedy mám [3]+[4] kafe v celkovém objemu h tekutiny, koncentrace kafe je tedy (h-l+l*l/(h+l))/h kávy, po úpravě h/h+l, což je rovno [1]. QED.
horsie bolo, ked som sa snazil tie dve logiky zjednotit, normalne to aj bolelo.A co teprve až objevíš Monty-Hall problem
kafe nebo čajnajlepšie je pravé kakao!
Tiskni
Sdílej: