Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Vzhledem k množství chyb, které se vyskytují v sestaveních OpenOffice.org z BuildService a nedostupnosti oficiálního SUNovského repozitáře, jsem se rozhodl vytvořit si vlastní repozitář OpenOffice.org. Vzhledem k tomu, že je umístěn na veřejně dostupném místě, předkládám jej k dispozici i Vám.
V tomto repozitáři jsou uloženy SUNovské buildy OpenOffice.org, které jsou dostupné například na ftp://ftp.linux.cz s tím rozdílem, že jsou uloženy do formy repozitáře, který budu pravidelně aktualizovat po vydání nové verze. Pro uživatele, který si tento repozitář přidá do svého balíčkovacího systému tak odpadá nutnost ručního hledání, stahování a instalace nové verze. Vzhledem k omezenému prostoru, který je pro mne dostupný, repozitář obsahuje pouze Linuxové i586 a x86_64 buildy s českou a slovenskou lokalizací. Repozitář lze použít pro jakoukoliv RPM distribuci (Mandriva, (open)SUSE, Fedora, RedHat...).
Kromě samotných OpenOffice v něm lze nalézt i dvě základní rozšíření OpenOffice.org - PDFImport (pro obě architektury) a český slovník dict-cs (obojí v adresáři extras).
Instalaci pod openSUSE lze provést buď přidáním repo souboru do YaSTu (pro přítele grafických nástrojů) nebo spuštěním následujícího příkazu pod uživatelem root (pro příznivce konzolových nástrojů):
zypper ar -r http://home.zcu.cz/~khruska/ooorepo/ooorepo.repo
Omlouvám se za svou neschopnost sestavit RPM balík pro tento repozitář, snad se to časem naučím. Prozatím vám mohu poskytnout pouze návod k ruční instalaci - nejprve je třeba stáhnout si repo soubor, který uložte do adresáře
/etc/yum.repos.d/(vyžaduje práva roota). Následně lze tento repozitář povolit v preferovaném správci balíčků (Smart, KPackageKit, yum).
Zde bohužel nemohu sloužit, proto prosím následujte FAQ své distribuce.
Případné problémy s repozitářem prosím pište do diskuze níže, pokud to bude v mé moci, pokusím se je odstranit. Výpadky repozitáře jsou možné, měly by nastávat pouze na krátkou dobu první pátek v měsíci, kdy probíhá údržba hardware.
Tiskni
Sdílej:
O bylo špatného na OO z buildservice. Podle mých zkušeností je OO od Novellu mnohem použitelnější než to od SUNu. Navíc zmíněný repozitář používám a ničeho jsem si nevšiml.