Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
V jednom ze svých prehistorických zápisků jsem řešil problematiku VNC po Linuxem [1]. Vše ale bylo řešeno přímo, bez jakéhokoliv zabezpečení. Postupem času ale vyvstala i otázka s bezpečností připojení přes VNC, na její řešení se podívejme nyní.
Jako server pro zabezpečené VNC lze použít například prográmek x11vnc, což je jednoduchá konzolová utilita, se kterou lze sdílet a vzdáleně spravovat počítač s běžícím X serverem. Postup zprovoznění základního spojení jsem popisoval v minulém zápisku, nyní se podívejme na rozšířené volby pro zabezpečení spojení a to, jak se program v tomto případě chová.
Pro zabezpečení VNC serveru lze použít SSL, což je funkce, která se zapne při spuštění programu použitím přepínače -ssl
. V mém případě tedy x11vnc spouštím příkazem
x11vnc -rfbauth /home/pushkin/.x11vnc -shared -http -ssl -forever -o /home/pushkin/.x11vnclog -display :0Přičemž jedntlivé přepínače říkají programu x11vnc umístění hesla pro přístup k VNC serveru (soubor
/home/pushkin/.x11vnc
, přepínač -rfbauth /home/pushkin/.x11vnc
), že zobrazovaná plocha má být sdílená mezi vzdáleným a lokálním uživatelem (-shared
), program má vytvořit lokální mini http server, ke kterému se bude moci připojit klient za pomoci webového přohlížeče (-http
). Spojení má být (v každém případě) zabezpečeno za pomoci ssl (-ssl
) a po ukončení spojení má VNC server zůstat běžet (-forever
). Veškeré hlášky od VNC serveru budou vypisovány do textového souboru (soubor /home/pushkin/.x11vnclog
, přepínač -o /home/pushkin/.x11vnclog
), jinak by byly vypisovány pouze do stdout
. Sdílená plocha je přitom primární, tedy ta na adrese :0 (-display :0
). Odpovědí x11vnc na jeho spuštění je v první řadě vystavení SSL certifikátu, který buď vypíše do konzole nebo do textového souboru jako v mém případě, konkrétně jde o hlášku uvedenou níže:
12/01/2012 10:55:47 Using SSL Certificate: -----BEGIN CERTIFICATE----- MIID5DCCAsygAwIBAgIJANCf3+Q5NH2lMA0GCSqGSIb3DQEBBQUAMIGlMQswCQYD VQQGEwJBVTEOMAwGA1UEBxMFTGludXgxJzAlBgNVBAsTHmVrMjExcDA3LWtldi0x MzI2MzYxNzgzLjgzMTY1ODEPMA0GA1UEChMGeDExdm5jMSYwJAYDVQQDEx14MTF2 bmMtU0VMRi1TSUdORUQtQ0VSVC0xNTg1MDEkMCIGCSqGSIb3DQEJARYVeDExdm5j QHNlcnZlci5ub3doZXJlMB4XDTEyMDExMjA5NDk0M1oXDTEzMDExMTA5NDk0M1ow gaUxCzAJBgNVBAYTAkFVMQ4wDAYDVQQHEwVMaW51eDEnMCUGA1UECxMeZWsyMTFw MDcta2V2LTEzMjYzNjE3ODMuODMxNjU4MQ8wDQYDVQQKEwZ4MTF2bmMxJjAkBgNV BAMTHXgxMXZuYy1TRUxGLVNJR05FRC1DRVJULTE1ODUwMSQwIgYJKoZIhvcNAQkB FhV4MTF2bmNAc2VydmVyLm5vd2hlcmUwggEiMA0GCSqGSIb3DQEBAQUAA4IBDwAw ggEKAoIBAQC13Qs9Ht0uVChzkmyHnB2aVUbnuVYUsgyaN1ToZ6Ypo8JLx98NdzNu ij5uWCa9fROt/7dA2GsT4c92ceNuBTy78A18F7Q9QfatKVCVvBnTaBMvZ8lmI0jv isgeT6IJnobFLZ5K/zKaGc8qRG8TPlQDR84Oqg9jjW/9Pl2CKj9TqnEXmi87vMp1 TKaAfVvCuyw0LtsdqFr2oWTH7rPkolSnHhH/VnsZlwpfHFLAb23J8wGsvEA5dNUl ElTdjP0J1Hx8b6A9slZemyI1dOGQeGuwQNEClXq8tQN3HHwRnJD9aj5kHCjrgA9Z J+KSEMlijrDrXorSE+us479JaMJjck1nAgMBAAGjFTATMBEGCWCGSAGG+EIBAQQE AwIGQDANBgkqhkiG9w0BAQUFAAOCAQEAaQRMZu2JHSBU9z4ePglTKNbSRsJmHw/Q 4iTyZUvcMmdKPs4Vx4PSLPWTdkvw+NeuZxFDF4Qe+avYVdR/i/9FuzGe+crvqZGa SwMgcB3CwTwzlCee0+iEQplcv9odINhpO1QNRCYm2X4Utap8SolEJNzNG5mQDb7Z fmsukMLEoZqrexsZDK90vub4DA58E46xycWLVEEuvR9QBY/DV24+Fpatttn/sYGG x64vVgwll8NIT3GtEjp/6yJ7pWRpB1a63OyUjSyFKz/L0zEsUmlVEFX5Kpb6lJKK bwgZiEU3epbCxwD6/9cN9PolVJeVyDC2nbqg8dHXnR0T2fMU2PP44A== -----END CERTIFICATE-----
Tento certifikát je vhodné si zkopírovat a nosit s sebou (respektive jeho MD5 součet) jako kontrolu pro vzdáleného klienta, který bude tak jako tak vyžadovat potvrzení certifikátu vystaveného serverem.
K takto zprovozněnému VNC serveru se lze připojit například z webového prohlížeče se zprovozněnou Javou připojením se na adresu http://server:5800
. Odpovědí prohlížeče bude upozornění na neznámý certifikát, jehož vlastnosti si lze prohlédnout a následně je nutno jej odsouhlasit.
Po odsouhlasení certifikátu VNC server přesměruje spojení na port 5900 a lze se klasickým způsobem přihlásit k VNC serveru.
ssvnc je TightVNC server s podporou SSH a SSL navržený přímo pro připojení k x11vnc
. Navenek má velice jednoduché grafické rozhraní, které však umožňuje vše potřebné včetně prohlédnutí si certifikátu ještě před samotným připojováním k VNC serveru. Pozor - na rozdíl od webového klienta se zde do adresy nezadává port pro připojení, nýbrž číslo displaye, tedy například "server:0".
Po prohlédnutí a zkontrolování certifikátu již lze přistoupit k přihlášení a normálně na vzdáleném počítači pracovat. Cerifikát si lze samozřejmě pro příští připojení uložit.
POZOR!! Jak je uvedeno i na webových stránkách SSVNC, uživatelé distribuce Debian a jejích derivátů by si měli zkontrolovat používanou verzi knihovny OpenSSL z důvodů možné zranitelnosti, více viz: http://www.debian.org/security/2008/dsa-1571.
Tiskni
Sdílej:
*) Což by mohl být potenciální bezpečnostní problém, protože by musel být čitelný oním wrapperem a tedy nejspíše i uživatelem, který jej spouští ... a člověk přeci nechce aby se jakýkoliv uživatel dostal kamkoliv a ještě navíc viděl hesla k serverům v nezahashované formě.