Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Způsobů, jak zajistit automatické číslování rovnic v LibreOffice je několik, velmi známý je například způsob zděděný ještě z OpenOffice, který je ale v základní instalaci pouze anglické lokalizace. Uvedený způsob sice funguje, ale za sebe jej musím označit jako velmi nepěknou implementaci této funkce.
Důvodů, proč se mi nelíbí je hned několik - za prvé zarovnává vzorec na střed, což v textu (alespoň na mne) nepůsobí příliš dobře. Dalším nehezkým prvkem je naprosto zbytečné přidávání tabulky, což je jednak další objekt v dokumentu navíc a jednak použití tabulky zvětšuje odstup textu od rovnice, což také opticky není žádný zázrak. Podrobil jsem tedy původní implementaci menšímu reverzními inženýringu a výsledkem je následující návod...
...aneb nejlepší způsob, jak něco nezapomenout, je někam si to zapsat
Automatické číslování rovnic je třeba vytvořit ve dnou krocích. Prvním je nastavení výsledného formátu, druhým je pak uložení šablony jako automatického textu. Nyní tedy ke kroku jedna:
Za sebe jako esteticky nejhodnotnější považuji formát, kdy samotná rovnice je zleva od okraje stránky vzdálena na vzdálenost jednoho tabulátoru. Popisek rovnice je pak zhruba ve stejné vzdálenosti od pravého okraje stránky, přičemž kolem této souřadnice je popisek středově zarovnán. Tak by měl vypadat závěrečný výsledek. Nyní tedy otevřeme nový dokument.
V tomto dokumentu si kliknutím do pravítka vytvoříme na požadované souřadnice dvě odrážky, přičemž první ponecháme v původním tvaru, druhou kliknutím pravého tlačítka myši přenastavíme na zarovnání na střed.
Tabulátorem nyní v textu skočíme na polohu první odrážky, vložíme nějakou "vzorovou rovnici", a dalším stisknutím tabulátoru odskočíme na druhou odrážku, kde si vytvoříme dvojici kulatých závorek, mezi které umístíme kurzor.
Nyní je třeba vložit automatické číslování k vzorci. V menu to provedeme přes Vložit -> Pole -> Jiné, načež by se mělo objevit dialogové okno umožňující definovat vlastní textové pole. Zde je třeba vybrat Interval číslování, Text a například Arabské číslice. Vše potvrdíme stisknutím Vložit.
Nyní máme hotov základní formát.
Základní formát je nyní třeba uložit jako automatický text. To se provede jeho označením...
...a zvolením v menu Úpravy -> Automatický text. Odpovědí by mělo být dialogové okno Automatický text, kde si lze nadefinovat vlastní název automatického textu ("Rovnice") a klávesovou zkratku, kterou budeme automatický text vyvolávat ("ro"). Automatický text se nyní uloží kliknutím na tlačítko Automatický text -> Nový. V položce Můj AutoText by se nyní měla objevit subpoložka "Rovnice".
Nyní lze LibreOffice zavřít. Po jejich spuštění lze do nového řádku napsat text "ro" (bez uvozovek ) a stisknout F3.
Nyní lze vložit křížový odkaz na rovnici (1) tím, že v menu Vložit -> Křížový odkaz vyvoláme dialogové okno Pole, kde lze zvolit v záložce Křížové odkazy položku Text, ve které budeme mít seznam vložených čísel rovnic. Zde je pak třeba vybrat, že má být vkládáno Číslování.
Po kliknutí na Vložit se v textu vytvoří vazba mezi vloženým číslem a číslem rovnice.
Co by se na závěr ještě mohlo hodit, je umístění, kde lze podobné automatické texty najít. Na GNU/Linuxu se tato uživatelská rozšíření ukládají do ~/.config/libreoffice/4/user/autotext
, pod MS Windows do ~\AppData\Roaming\LibreOffice\4\user\autotext
. Předdefinovaný formát rovnice vytvořený postupem výše lze stáhnout pod blogem.
P.S. Za screenshoty z KonkurenčníhoOperačníhoSystému(tm) se omlouvám, pod Linuxem jsem vše již měl nadefinované a nechtělo se mi to mazat
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
\usepackage{encxvlna}
na MikTexu 2.9 pod win7 64bit nejak nejde zprovoznit... protože je defaultne kdesi cosi zakazany a pro bastl ktery to zprovozni existuje navod jen pro linuxy ktery pocita s existenci nekterych souboru a konfiguráku ktere v MikTEXu nemuzu dohledat. Takže je to takovy dvakrat neschudny pro začátečníka.
nosingleletter
. popřípadě prevent-single-letter, ten je sice primárně určený pro plain luaTeX, ale funguje i v luaLaTeXu
XeLaTeX - xevlna
xevlna
a dokonce mám i jakýsi provotní pocit (při pročítani převedeného textu) že možna i hlída nějake ty siroty a vdovy, nebo možná jen nerozdelování slov při přechodu na novou stránku podle českych typografických pravidel?
*thumbs_up* :)
P.S. Za screenshoty z KonkurenčníhoOperačníhoSystému(tm) se omlouvám, pod Linuxem jsem vše již měl nadefinované a nechtělo se mi to mazat
Stačilo si zálohovat ~/.config/libreoffice