Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Od operačních systémů Microsoftu se mi podařilo odpoutat před pěknými pár lety (vlastně už to bude deset let) a od té chvíle jsem si řekl, že Microsoft prostě nebudu řešit a ani se k němu nijak vyjadřovat. To, co ale v poslední době předvádí s Windows 10 a nuceným upgradem na tento OS již ale překročilo únosné meze a musím svůj závazek porušit.
Nesetkávat se s MS Windows je v současné době nemožné. Možná snad za předpokladu, že bych se se svým notebookem odstěhoval za polární kruh a s nikým nekomunikoval. Já osobně Windows používám pouze výjimečně víceméně ve virtuálním stroji, nebo když si sednu k manželčině notebooku. Kromě toho se starám o další tři stroje opatřené tímto OS - notebook mojí matky, tchánův a tchýnin. Na všech čtyřech kusech jsou nainstalované Windows 7 a na všech začal Microsoft lobbovat za přechod k Windows 10...
Z vybraného okruhu je asi neúzkostlivějším uživatelem tchán - divte se, když je pro něj notebook zdrojem 50 procent všech příjmů a přes něj řeší všechny faktury a objednávky. Proto kdykoliv se objeví jakékoliv aktualizační okno, raději pozve mne, aby neskočil na lep nějakému adware (viz poměrně nedávný příklad s podvodnou aktualizací Adobe Flash Playeru, která následně přesměrovávala síťový provoz). Stejně tak to bylo v případě upozornění na aktualizaci na Windows 10 a víceméně díky zajištění jeho uživatelského komfortu jsem zjistil, že je to celé věc "aktualizace" KB3035583, která se časem objevila na všech strojích a kterou jsem odinstaloval a zamaskoval, aby nedošlo k její opětovné instalaci.
Co Microsoft nechtěl, zamaskovanou aktualizaci KB3035583 po pár měsících opět odmaskoval a než jsem se dostal ke všem počítačům, na části z nich již začala tichá příprava na instalaci Windows 10 - stahování instalačních dat. Na manželčině notebooku jsem si toho všiml poměrně brzy, KB3035583 opět odinstaloval a zamaskoval a stažená data smazal z paralelně nainstalovaného Debianu. Dalším postiženým byl tchýnin notebook, na kterém již bylo staženo přes 2 GiB dat, z nichž z Windows nebylo možno 1,7 GiB odstranit. Bohužel nebyl čas stahovat Linuxové Live CD, a tak jsem zbytek dat zatím ponechal na disku, a stejně jako na ostatních strojích opět KB3035583 odinstaloval a zamaskoval.
Korunu tomu všemu nasadilo 18.12.2015, kdy se na tchýnině notebooku opět odmaskovala KB3035583 a nainstalovala. Již potřetí jsem ji tedy odistaloval a zamaskoval. Zároveň jsem stáhl SystemRescueCD, ze kterého jsem chtěl smazat adresář s instalačními daty Windows 10, C:\$WINDOWS.~BT
. Bohužel soubory v ní uložené využívají nějakou speciální vlastnost NTFS, díky které je nelze smazat ze SystemRescueCD a je třeba použít alternativní postup (zdroj zde) z příkazové řádky Windows spuštěné pod administrátorem:
takeown /F C:\$Windows.~BT\* /R /A icacls C:\$Windows.~BT\*.* /T /grant administrators:F rmdir /S /Q C:\$Windows.~BT\
Shrneme-li si celý postup z hlediska uživatele produktu Microsoftu, dochází k narušení následujících práv uživatele:
Uvedené chování již překračuje veškeré meze profesionální etiky a je jen škoda, že za něj lze jen těžko žalovat, případně jinak postihnout. Díky demokratickému zřízení naší společnosti však mohu své zkušenosti volně šířit a varovat před nimi další uživatele. A svobodně říci: Microsofte, sereš mě!
Update: Se zajímavým řešením formou úpravy registrů přišel v diskusi Max (viz komentář)...
Update: Microsoft si zřejmě opravdu uvědomil, že přestřelil a konečně uvolnil oficiální návod, jak zabránit upgrade na Windows 10 a odstranit rušivou reklamu v liště. Návod je umístěn přímo na stránkách Microsoftu: https://support.microsoft.com/en-us/kb/3080351.
Tiskni
Sdílej:
Ten systém dodávají s nějakými podmínkami a když s nimi nesouhlasíš, tak máš vždy možnost se toho systému zbavit. I proto čekám na Ubuntu 16.04 LTS. Až vyjde, půjde jako výchozí systém na laptop rodičů místo Windows 10.
Asi jsem zlinuxovatěl už moc, ale vždy když mám něco dělat na PC s Windows, tak si říkám, že je to mnohem složitější než na Linuxovém PC. Správa softwaru hledáním nějakých binárek po webu a pak aktualizace stejným postupem je tragédie. Nenarazil jsem zatím na open-source lite-weight aktualizátor - nemáte někdo tip? Tomu systému samotnému moc nevěřím, protože má v defaultu zaplých hafo domůvolajících fičůr - a já jen doufám, že když jsem odškrtal vše co se dalo, že to stačí. Na Linuxu je všechno tak průhledný a je otázkou chvilky povypínat vše co nepotřebuji. Linuxové systémy nemají vlastní hlavu - nedělají si co chtějí, ale dělají to, co jim uživatel řekne. Windows má různé "systémové služby" a kdo ví, co to vlastně dělá. A co se mi nelíbí na nových systémech MS je, že v XPčkách bylo všechno nastavení v Ovládacích panelech, teď je i nějaké nové nastavení dle vzoru mobilních systémů, takže hledám v jednom, pak ve druhém.
Dost možné ale také je, že když už Windows nějaký ten rok nepoužívám, že mu prostě nerozumím, tak v tom případě berte můj komentář s rezervou.
Nechce se mi věřit tomu, že by v podmínkách Win 7 měli něco o tom, že budou lidi nutit upgradovat na Win 10.Ten systém dodávají s nějakými podmínkami a když s nimi nesouhlasíš, tak máš vždy možnost se toho systému zbavit. I proto čekám na Ubuntu 16.04 LTS. Až vyjde, půjde jako výchozí systém na laptop rodičů místo Windows 10.
Na Linuxu je všechno tak průhledný a je otázkou chvilky povypínat vše co nepotřebuji.Co používáš za browser?
Linuxové systémy nemají vlastní hlavuPoslední dobou mám pocit, že jo. Malý test: spusť htop, vypni zobrazení user-space threadů a u každého procesu řekni, co dělá. Pak zkus zařídit, aby ty, u kterých to nevíš, neběžely.
... root 4 0.0 0.0 0 0 ? S 01:00 0:00 [kworker/0:0] root 5 0.0 0.0 0 0 ? S< 01:00 0:00 [kworker/0:0H] root 6 0.0 0.0 0 0 ? S 01:00 0:00 [kworker/u2:0] ...
vypni zobrazení user-space threadůBTW htop nemám.
Co používáš za browser?Firefox a Chromium. Tvou stránku o těch prohlížečích jsem četl a mám povypínané věci, které nechci, aby byly zapnuté. Ale tak stejná situace je v tomto i na Windows, s tím nic nenaděláme.![]()
Je to nepárna verzia, takže dosť ;)
To není nic překvapivého – je to standardní vlastnost proprietárního softwaru – při nasazení proprietárního softwaru má počítač pod kontrolou autor toho softwaru, nikoli uživatel/majitel počítače. Microsoft je ve svých postojích zcela konzistentní – po celou dobu své existence se chová jako svině – opět tedy nic překvapivého. Bohužel spousta uživatelů tato fakta zatvrzele ignoruje, a poškozují tak sami sebe (a skrze síťový efekt bohužel i ostatní).
Jediné řešení je tento škodlivý (proprietární) software nepoužívat.
Ve speciálních případech lze tento software dočasně provozovat na vyhrazeném HW odpojeném od Internetu (např. za účelem konverze dat nebo reverzního inženýrství).
Pokud mi na nějakém počítači opravdu visí živnost, tak nevidím důvod, proč si ji ohrožovat internetem.Například proto, že moje živnost spočívá ve vzdálené správě počítačů, které jsem třeba nikdy fyzicky neviděl, a přistupuje se k nim jen po internetu. Další populární živností je třeba tvorba webových aplikací (jo, jistě, můžeš je pak nosit na flashce a s klientem si můžeš posílat papírové dopisy). S komentáři k webovým technologiím souhlasím.
PC přestává být v rukách uživatele. Nikdo si nemůže být jistý, co mu dělá UEFI, a je úplně u zadnice, jaký je operační systém, protože UEFI je zcela mimo jeho kontrolu. To je asi pravda
http://rayer.g6.cz/index.htm Před časem uživatelé zjistili, že firma Lenovo instaluje do některých svých notebooků UEFI rootkit, který bez vědomí uživatele přepisuje originální soubory OS (autochk.exe u Windows 7) nebo spouští binárku wpbbin.exe z WPBT tabulky v UEFI u Windows 8.x, která pak do OS instaluje službu Lenovo Update, jenž odesílá něco na Internet. Běžným způsobem nelze službu odinstalovat, protože UEFI ji při každém restartu zkontroluje a obnoví, resp. vždy spustí modul wpbbin.exe, takže není možné na takovém NTB provést čistou instalaci Windows. Zde je návod, jak rootkit z UEFI odstranit přeprogramování FlashROM, je však nutný HW zásah, protože běžnými nástroji nelze přečíst a flashnout kompletní obsah paměti. Na nátlak uživatelů nakonec Lenovo vydalo nástroj, kterým lze LSE (Lenovo Service Engine) vypnout. Šušká se, že podobně WPBT využívají i další výrobci, např. Dell a HP.
http://arstechnica.com/civis/viewtopic.php?p=29497693&sid=ddf3e32512932172454de515091db014
A nebo můžeš mít druhý počítač, kde ti na stavu moc nezáleží.Záleží. Ta věc, na které visí živnost (SSH klient) se musí provozovat přímo na tom internetovém počítači, není jiná možnost. Obdobně když provozuješ nějaké aplikace, které ze své podstaty prostě musí v reálném čase komunikovat s ostatními stroji (např. ASMKS nebo Tamaru). Samozřejmě bych mohl mít jiný počítač pro SSH a jiný pro browzdání po AbcLinuxu.
Já už ty řeči kolem toho, jak důležité je pro někoho počítač neberu vážně. Kdyby opravdu někomu záleželo na bezpečnosti a spolehlivosti počítače, musel by vidět, že veškeré trendy jdou opačným směrem.Ale jemu na tom záleží, on to vidí, ale naprosto netuší, co s tím má jako sakra dělat. Teda kromě toho, že prodá počítač, a půjde pást ovce. Jo to vlastně nemůže, protože k tomu potřebuje počítač na internetové bankovnictví a elektronickou evidenci tržeb (dále Babišware). K bodům: 1) není problém jen UEFI, je tam i spousta další zvířátek (AMT, ME, SMM) 2,3,4) Lze částečně řešit sandboxingem browseru do virtuálu. (ano, vím, že v posledních pár letech byly zveřejněny útoky umožňující vylámat se z Xenu, KVM i VirtualBoxu) A jinak já jsem ten poslední kdo by někoho přesvědčoval, že Linux je skvělý a bezpečný OS. Jen jsem prostě nic méně rozbitého nenašel.
Záleží. Ta věc, na které visí živnost (SSH klient) se musí provozovat přímo na tom internetovém počítači, není jiná možnost. Obdobně když provozuješ nějaké aplikace, které ze své podstaty prostě musí v reálném čase komunikovat s ostatními stroji (např. ASMKS nebo Tamaru).
Ono je těch možností spousta:
Je potřeba to nakombinovat tak, aby minimalizoval rizika a bylo to ještě použitelné. Např. vyvíjet (pomocí různých ne úplně důvěryhodných nástrojů) můžeš na jednom počítači – a z jiného si pak ty zdrojáky stáhnout, kouknout, jaké tam jsou změny, a přes SSH nasadit třeba u zákazníka. Na tom druhém počítači budeš mít jen pár programů – SSH, verzovací systém, diff atd. Jasně, chyba může být i v nich, ale riziko tím výrazně omezíš.
Neházel bych prostě flintu do žita, protože většina počítačových útoků řešitelná je a lze se proti nim bránit.
BTW: tyhle řeči co máš už delší dobu – je to samozřejmě pravda, ale mysli na to, že někdo si z toho udělá závěr, že všechno je děravé, řešení neexistuje, jsme beznadějně v prdeli… a tudíž na bezpečnost rezignuje úplně – místo aby se snažil a dosáhl relativně slušných výsledků.
Ona ani ta NSA nemůže nasadit svoje nejsilnější zbraně proti všem lidem a často používají i mnohem primitivnější metody, proti kterým se bránit lze. Když se velký počet lidí bude chovat jakž takž bezpečně, vytvoří dostatečný šum na to, aby se v něm šmírákům špatně hledalo, což opět sníží jimi páchané škody. Taky je potřeba se chovat tak, aby docházelo k odhalování šmíráků – když už se nepodaří jim zabránit v útoku.
Americké tajné služby (obecně vláda) a korporace spolupracují, navzájem si pomáhají – průmyslová špionáž, šmírování uživatelů, cenzura, soudní procesy proti zahraničním firmám (tzn. konkurenci) atd.
Ale chápejte, že Apple, Google a Android je svatý, a na ně se nadávat nesmí, i kdyby bylo proč.Omlouvám se, jestli někomu přijde, že se málo navážím do Apple, Google a Androidu. Asi to ventiluju na kanálech, které tu lidi nesledují. Ne, fakt nejsou svatí.
Je to Apple, který prosazuje uzavření uživatele do cloudových úložišť.IMHO spíš Google, ale vývoj nesleduju.
Trendy nasazené Microsoftem se přesouvají i jinam.Nejhorší je že to nejsou trendy nasazené Microsoftem. I když vymažeš Microsoft z povrchu země, tak na jeho místo nastoupí ještě někdo horší. Momentálně se to dost daří Googlu. Jako by to byla soutěž.
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Gwx] "DisableGwx"=dword:1 [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate] "DisableOSUpgrade"=dword:1 [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\OSUpgrade] "ReservationsAllowed"=dword:0 "AllowOSUpgrade"=dword:0+ vypnutím scheduler úloh ohledně GWX.
Zdar Maxi,
díky za příspěvek, který je výjimečně skutečně k věci. Máš pravdu - sám moc nechápu, že zrovna tohle dostalo do výběru z blogů. Jednak díky tomu, že jde zápisek jednoznačně zaměřený proti jinému OS a jednak kvůli, pravda účelově použitému, vulgarizmu v titulku.
Ale k věci. Na uvedených PC mi šlo hlavně o odstranění rušivé reklamy na Windows 10, což je následek instalace KB3035583. Proto jsem to řešil nejjednodušším způsobem - jejím odstraněním a zamaskováním. To, že se na žádost Microsoftu odmaskuje a opět nainstaluje je podle mne vůči uživateli velká drzost - nebo si snad dovedeš představit, že by jakýkoliv package manager pod Linuxem svévolně uvolnil a nainstaloval blokovaný balíček? Nebo že by si začal aktualizátor systému začal stahovat bez svolení uživatele stahovat instalační data pro upgrade?
O uvedeném řešení za pomoci registrů jsem nevěděl a díky za něj - výborná prevence. Jen doufám, že se uvedené hodnoty při opětovné instalaci aktualizací opět nezmění (jak má Microsoft ve zvyku a jak již několikrát dokázal).
K oné vlastnosti NTFS jsem dospěl díky SystemRescueCD - tam mi pod rootem rm
(nemělo by tedy jít o záležitost uživatelských oprávnění) hlásilo rm: Operation not supported.
. Po chvíli hledání jsem narazil na následující diskusi, kde je zmínka o nějakých "resparse points" - předpokládal jsem tedy, že NTFS dodnes udržuje nějakou vlastnost, kterou zrovna SystemRescueCD nemá v použitém ntfs-3g implementovanou.
Hodnoty se nezmění, protože ani neexistují, výchozí stav je takový, že klíče v registrech chybí.Aha. To ale nastoluje otázku, zda tyto hodnoty, když ve výchozím nastavení neexistují, bude vůbec někdy něco číst a tedy i respektovat...
díky za příspěvek, který je výjimečně skutečně k věci. Máš pravdu - sám moc nechápu, že zrovna tohle dostalo do výběru z blogů. Jednak díky tomu, že jde zápisek jednoznačně zaměřený proti jinému OS a jednak kvůli, pravda účelově použitému, vulgarizmu v titulku.Do výběru z blogů jsem to přidal já, protože mi přišlo, že je to návod, který může spoustě lidí pomoct. Kvalita je pravda nižší, ale hodnotu ten blog stále má. Na druhou stranu jsem nikdy nedostal žádný popis ani obecných pravidel co by se do digestu mělo, či nemělo přidávat, takže je dost možné, že jsem to prostě udělal blbě.
prečo by MS mal zajtra neignorovať nejaké nastavenia registrov?Proč by autoři distribuce Linuxu, jenž používáte, neměli zítra ignorovat nějaká vaše nastavení? Koneckonců, co se stalo s některými init systémy.
Nevím, co se stalo s některými init systémy a je k tomuto tématu relevantní?Nový init systém ignoroval některá nastavení ze starého init systému.
/etc/init.d/služba restart
, čímž to spustilo i službu, která byla při startu systému zakázaná. A nebyla tak žádná možnost, jak mít nainstalovanou a nespuštěnou službu (ze zoufalství jsem do init sktiptu napsal exit 0 a nastavil mu chattr +i, protože se mi prostě sama od sebe pravidelně spouštěla Samba). Už jsem tu psal, jak jsem takhle začal do cizí sítě dělat DHCP a Samba server.
systemd má alespoň stav masked, se kterým je konečně služba opravdu vypnutá (ne, že by to pomohlo, pravidelně se mi spouští epmd mimo init a nepodařilo se mi vypátrat proč)
Záludná otázka je, proč mít takovou službu nainstalovanou, když nemá běžet.Já ty služby občas potřebuji.
Jinak patche určitě byly vítány.A jak to chceš patchnout? Aby postinst skript zjistil, jestli je symlink v /etc/rc?.d/S*, a podle toho uhádl, jestli to má spouštět?
Některé služby lze zakázat konfigurací v /etc/default/…
, ale jinak by to chtělo nějaký inteligentnější init systém než hromadu shell skriptů. Operace restart
by taky mohla selhat, pokud služba neběžela – nebo mít dvě operace: jednu (re)start a druhou restart.
ale jinak by to chtělo nějaký inteligentnější init systém než hromadu shell skriptůTo už zkoušel Lennart…
nebo mít dvě operace: jednu (re)start a druhou restartAno, toto by bylo moudré.
A jak to chceš patchnout? Aby postinst skript zjistil, jestli je symlink v /etc/rc?.d/S*, a podle toho uhádl, jestli to má spouštět?Jo? A nebo ještě lépe patchnout invoke-rc.d tak, aby to dělal sám a požadavky na start/restart služeb ignoroval, když ten symlink není.
Proč by autoři distribuce Linuxu, jenž používáte, neměli zítra ignorovat nějaká vaše nastavení?Pozítří můžu používat úplně jinou distribuci s úplně jiným init systémem a přitom mi zůstane prakticky stejný ekosystém a stejné aplikace.
Pozítří můžu používat úplně jinou distribuci s úplně jiným init systémem a přitom mi zůstane prakticky stejný ekosystém a stejné aplikace.Tzn. můžu kdykoliv přeskočit z Debianu na Arch, přičemž ekosystém (adresářová struktura, systémové služby, způsob práce se systémem atd.) zůstává stejný. Podobná alternativa u Windows není.
Ale jinak mezi distribucemi přenáším kompletní $HOME a zádrhely jsou poměrně vzácné a většinou souvisí s novějšími verzemi stejného SW.Tohle dělám i mezi Windows a Linux. Problém mám akorát s repozitáři Gitu, kde na Windows checkoutuji s CR LF na koncích řádků a na Linuxu jen s LF. Rozdíl je také v umístění konfiguračních souborů – musí se přesunout.
Tak hlavně konfigurace zypperu by v aptu byla naprosto k ničemu, když seznam repozitářů ukazuje na zdroje k úplně jiné distribuci s jiným formátem balíčkůPochopitelně – tedy přechod z jedné distribuce na jinou rovněž není úplně bezproblémový.
Ale to je reakce na úplně něco jiného, než bylo v threadu řešeno.To potvrzuju. Přechod mezi Windows a Linuxem je po všech ohledech zásadní změna. Jsou k dispozici jiná pracovní prostředí, jiné množiny software, jiné množiny podporovaného hardware, jiné možnosti přizpůsobení. Přechod mezi distribucemi, případně přizpůsobení distribucí svým potřebám a přáním je mnohem jemnější změna. Alternativa k Windows v podobném smyslu jako alternativa k jednotlivé linuxové distribuci neexistuje. Jsem si vědom existence ReactOS, ale zkusme se bavit trochu reálně.
Pointa byla v tom, že vaše nastavení nemusí ignorovat jen MS, ale kdokoliv – tj. nevidím rozdíl.Pracoval jsem v životě se všemi zmíněnými systémy a rozdíly v motivaci ignorovat uživatelské nastavení i v řešení takového chování vnímám jako zcela zásadní.
této výhody většina lidí však nevyužije.Ani to si nemyslím. Většina lidí této výhody podle mě nepřímo využije.
Ani to si nemyslím. Většina lidí této výhody podle mě nepřímo využije.Máte pravdu, řada lidí tuto možnost vlastně již využívá (například ve formě různých distribucí), napsal jsem nesmysl.
prečo by MS mal zajtra neignorovať nejaké nastavenia registrovSpíš bych se zeptal: vědělo se, že se tento vynucený upgrade chystá dostatečně dopředu, aby mohl administrátor tuto změnu provést na všech počítačích, kde to chce?
Nesetkávat se s MS Windows je v současné době nemožné.Tohle prostě není pravda. Beztak jsi latentní parathyrofil.
Co tě láká na tom být Windowsák? Podle mě je to nechutná perverze.
Copak je tenhle internetový komik ještě aktivní? Čekal bych, že tohle psal někdo místní z legrace jeho stylem.
* profesionalni prepress (CMYK, prime barvy...)Za mojich skúseností s Win ani tam úplne nefungovalo CMYK u draho platených softvérov.
* profesionalni uprava fotekV čom je problém?
* chybi slusny vektorovy editor...Zatiaľ neexistovala vec ktorú by som v Inkscape, ale Inkscape a plugin nevyrobil
rozumna sazba (TeX fakt neni reseni)Nedokážem posúdiť, na to sú iný profíci, hoci kedysi na Linuxe boli aj iné veci ako Tex, no neviem či už niesu mŕtve.
* atd.?
-> vpodstate cela grafika :(?
Za mojich skúseností s Win ani tam úplne nefungovalo CMYK u draho platených softvérov.v adobe toolchainu funguje velmi dobre
V čom je problém?chybi nahrada photoshopu - gimp does not compare
Zatiaľ neexistovala vec ktorú by som v Inkscape, ale Inkscape a plugin nevyrobilverim, ze je inkscape "turingovsky kompletni", tedy nakreslit v nem jde asi cokoliv ale s 10x vetsim usilim - je to nebe a dudy
Nedokážem posúdiť, na to sú iný profíci, hoci kedysi na Linuxe boli aj iné veci ako Tex, no neviem či už niesu mŕtve.no a ja to prave posoudit dokazu, ostatne jsem se tim zivil. moderni slozitejsi sazbu nemuzes delat v texu :)
protože vnitřek špatný není
Zaujímavé, ale mne pri bežnom kreslení tuhne pri úpravách na niekoľko sekúnd kým prekreslí scénu. Pritom Xara LX pri omnoho omnoho omnoho zložitejších obrázkoch funguje bleskovo.
Inkscape … Mám dojem, že hlavní by to chtěl změnit fasádu a ovládání.
+1
1) i některé triviální GUI operace trvají věčnost, odezva je nesmyslně dlouhá… musí to být nějaké triviální chyby, v jiných programech je odezva dobrá
2) i když jsou tam lišty s ikonami ze všech čtyř stran, stejně z toho mám pocit, že se tam nic nevejde, je to přecpané, nepřehledné a i přesto si pro některé věci stejně musím pamatovat klávesové zkraty (nebo je spíš pokaždé hledat, když tu funkci používám jednou za uherský rok) protože na lištách nebo v nabídce je nenajdu
Tohle není žádná raketová věda, člověk na to nemusí mít doktorát nebo být machr přes algoritmy – stačilo by si na to sednout s uživateli, promyslet to a pak si dát trochu mravenčí práce s předěláním GUI.
5) Naopak mi nechybí Photoshop, GIMP by jej dobře zastoupil. Ovšem do té doby, než se rozhodnu vytáhnout grafický tablet – pak chápu, že to nedokáže. Pro všechny akce bez grafického tabletu ovšem je GIMP dobrý.není - pominu-li to, že profesional tezko bude editovat fotky mysi, to proste nejde, je tu rada dalsich problemu: - chybi podpora barevnych prostoru - chybi podpora velkych barevnych hloubek (ok, to uz snad brzy bude) - jsou problemy s nacitanim raw (coz neni primo prace gimpu, ale problem podpurnych sw) - chybi spousta modernich featur pro nedestruktivni praci (jako filtrovaci vrstvy apod) - gimp je neuveritelne pomaly atd
Dal by sa hodiť do prílohy aspoň nejaký skriplený náhlad toho čo sa v Linuxe nedá graficky spraviť?Tak třeba mají A0 tiskárnu a plotter za půl mega, na který je Win-only ovladač přijímající data pouze z produktů Adobe.
kalibraci souřadnic vloženého výtisku proti souřadnicové soustavě plotteru na základě korelace dat z CCD čipu, který jezdí vedle nože.HPGL? Si si jistý že se bavíme o tiskárně? To už musí být sakra mrcha. Ono i spousta jiných věcí se tam cpe všelijak více či méně standardně. Různé parametry (já řešil třeba oboustranný brožurový tisk) si musíš odchytit z originálního driveru ve Widlích a pak se to dá doroubovat, je to ASCII, ale něco takového asi pomocí PS opravdu neuděláš.
tiskárnu a plotter
Since Linux is open source, Samsung does not support the OS.
Jak to nakonec dopadlo?
Can we try to get press attention on this? Random corruption caused by regular TRIM operation is almost as serious as the 840 Evo's data retention issue.
Přijde mi lepší to řešit v rámci soukromé komunikace se Samsungem, pokusit se to eskalovat k nadřízeným toho redtardovaného pracovníka podpory, protože jeho projevy ještě nemusí reprezentovat postoj celé firmy. A až když to selže, tak to teprve řešit veřejně.
když to systému nahlásí nějaké funkce, tak to bude respektovat standardPokud to plyne z nějaké specifikace (neznám ty specifikace), kterou údajně výrobce podporuje, tak by to měl opravit.
člověk by čekalNení to příliš optimistické? Čekal bych, že většina netriviálního HW a SW nebude fungovat dle deklarovaných specifikací.
$ cat /etc/update-manager/release-upgrades # Default behavior for the release upgrader. [DEFAULT] # Default prompting behavior, valid options: # # never - Never check for a new release. # normal - Check to see if a new release is available. If more than one new # release is found, the release upgrader will attempt to upgrade to # the release that immediately succeeds the currently-running # release. # lts - Check to see if a new LTS release is available. The upgrader # will attempt to upgrade to the first LTS release available after # the currently-running one. Note that this option should not be # used if the currently-running release is not itself an LTS # release, since in that case the upgrader won't be able to # determine if a newer release is available. Prompt=normalAle když někoho baví řešit hovna, ať si ty MS Windows používá, upravuje registry, maže soubory, zakazuje aktualizace, bojuje s větrnými mlýny…
Podobně mě štve nevyžádaná reklama na MS Windows, když si kupuji klávesnici. Musím jejich loga seškrabávat.
(teď píšu na das Keyboard, na které žádné logo odpadního systému není, ale ne všude chci/můžu mít takhle drahou klávesnici; kromě toho kupuji i klávesnice pro jiné)