abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 15:44 | Nová verze

Byla vydána beta verze Linux Mintu 20.2 s kódovým jménem Uma. Na blogu Linux Mintu jsou hned tři oznámení. První o vydání Linux Mintu s prostředím Cinnamon, druhé o vydání Linux Mintu s prostředím MATE a třetí o vydání Linux Mintu s prostředím Xfce. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (Cinnamon, MATE, Xfce) a přehled novinek s náhledy (Cinnamon, MATE, Xfce). Linux Mint 20.2 bude podporován až do roku 2025.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 08:00 | Nová verze

Byla vydána verze 1.53.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 22:33 | Nová verze

Na GOG.com lze do soboty 19. června získat zdarma počítačovou hru Absolute Drift (YouTube).

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 21:00 | Bezpečnostní upozornění

Bezpečnostní výzkumníci odhalili zásadní slabinu v šifrovacích algoritmech GEA-1 a GEA-2 používaných mobilními zařízeními. Jejich podezření, že slabina nevznikla náhodou, ale zcela úmyslně, s cílem zjednodušit útok na uživatele, posléze mluvčí autorů algoritmu (ETSI) potvrdil.

JiK | Komentářů: 14
včera 16:22 | Nová verze

Wasmer byl vydán ve verzi 2.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 09:00 | IT novinky

Josef Průša představil novou vylepšenou SLA 3D tiskárnu Original Prusa SL1S SPEED. Její cena je 49 990 Kč. S mycí a vytvrzovací stanicí 64 990 Kč.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 08:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.32.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu věnuje Thomas Haller.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 07:00 | Nová verze

Bylo vydáno Eclipse IDE 2021-06 aneb Eclipse 4.20. Představení novinek tohoto vývojového prostředí také na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
16.6. 23:11 | IT novinky

Měsíční kampaň Bulánci se vrací na Startovači na podporu vývoje nové verze dnes již dvacetileté počítačové hry Bulánci skončila. Vybráno bylo 7 308 770 Kč. Požadováno bylo 500 000 Kč.

Ladislav Hagara | Komentářů: 16
16.6. 18:33 | Zajímavý článek

Nakladatelství Raspberry Pi vydalo knihu The Computers That Made Britain věnovanou domácím počítačům z osmdesátých let (ZX Spectrum, BBC Micro, Commodore 64, …). Tištěnou verzi lze koupit za 12 liber. Elektronická verze je ke stažení za libovolnou částku, také zdarma (pdf).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Používáte kalkulačku?
 (9%)
 (30%)
 (61%)
 (28%)
 (12%)
Celkem 225 hlasů
 Komentářů: 25, poslední dnes 07:59
Rozcestník

Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.

FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...

Aktuální zápisy

Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD

16.1. 13:13 | Přečteno: 1642× | Linuxení aneb hrátky se šrotem | poslední úprava: 10.1. 23:20

V úvodním dílu jsem se zabýval čistě zvukovým médiem - kompaktním diskem, alias CD. Jestliže zde jsem si postěžoval na to, že nahrávky na CD jsou co do hlasitosti poměrně nesourodé, pak to co se dělo a děje v oblasti DVD již lze popsat pouze jako peklo.

Za co, pane Bože, za co?

DVD je již podle svého názvu všestranný disk, který je ale od začátku úzce svázán s videem, a kde je obraz, tam je i zvuk a tím může být i hudba. Pokud někdy existoval nějaký standard ohledně audiovizuálního záznamu na DVD, pak jediné, co se z něj kdy dodržovalo byl maximálně kodek zvuku a videa, protože s trochou nadsázky lze prohlásit, že co DVD, to originál. Co se týče kvality obrazu, jeho rozlišení, případného prokládání a tak dále...

I toto jsou záležitosti značně poplatné době vzniku toho či onoho DVD. Stejně jako u televizí se přešlo postupně z poměru stran 4:3 na poměr 16:9, totéž můžete postřehnout i na záznamech na DVD. Vše je ale korunováno individuálním přístupem editorů daných DVD, takže můžete narazit na DVD vzniklé přepisem z VHS s hustým interlacingem, neostrými okraji a offsetem od všech krajů snímku, přes první pokusy s digitálním záznamem, které v lepším případě vyústily v letterbox s obrazem ve formátu 4:3 vloženým do snímku ve formátu 16:9 s černými okraji po stranách, či v horším případě v lettershit ve formě obrazu ve formátu 16:9 vloženém do snímku s poměrem stran 4:3 s černými okraji nahoře a dole (což na současných televizích vede na luxusní windowsbox), až po korektní využití celého snímku DVD. To vše pak bývá v některých případech kombinováno i na jediném nosiči (jako to kdysi udělali třeba Crematory).

Všech těchto archaizmů se samozřejmě budeme chtít při zálohování DVD zbavit, což bude vyžadovat trochu silnější nástroj, nežli "jen" obyčejné ripovátko. Pokud mám mluvit z vlastní zkušenosti, zkoušel jsem řadu grafických nástrojů na zálohování DVD, ale jejich nastavení bylo většinou tak neobratné a výsledky sporadické, že jsem skončil v příkazové řádce s ffmpegem, který umožňuje vše, co je třeba, a to se znalostí několika málo přepínačů a zcela transparentně. Začněme ale od jádra věci - od zvuku.

Převod DVD na hudební album

Pokud v následujících chvílích budete mít dojem, že jde o déja-vu, pak vězte, že nejde. Toto téma jsem částečně načal už před pár lety v zápisku Není mplayer(2) jako mplayer (ostatně možná ještě delší dobu nosím v hlavě potřebu sepsat tuto sérii), takže půjde z větší části o reprízu. Motivace je též shodná - není výjimkou, že se na DVD objevují rozšířené verze koncertů, ať již o různá sóla či bonusové stopy, které na CD nejsou, ale také byste si je rádi poslechli. Naprostým extrémem v tomto oboru jsou audiobooky, kde je na CD jediný koncert, ale v celém balení jsou třeba tři (případ například Powerwolf ‎– The Metal Mass (Live), kde na CD je pouze koncert z Oberhausenu, ale na DVD je jedním z koncertů je pro našince velmi zajímavý záznam z Masters of Rock).

Hudební obsah lze z DVD stáhnout v zásadě ve dvou formách - jako jednolitý záznam, a nebo jako jednotlivé stopy. V tom nám prakticky pomůže to, že koncerty bývají rozděleny do jednotlivých kapitol podle skladeb (i když setkal jsem se i s koncertem, kde kapitoly začínaly naprosto náhodně). Ty lze samostatně stáhnout za pomoci mplayeru (pozor na záměnu s mplayerem2!):

mplayer dvd://X -benchmark -vo null -vc null -aid Y -chapter Z-Z -ao pcm:fast:file="vystup.wav"

kde X je číslo titulu na DVD, Y označení zvukové stopy a Z číslo kapitoly. Volba "-aid Y" má své opodstatnění v případě, že na DVD je uloženo několik zvukových stop - může jít o hlavní koncert, jeho mix v 5.1 a nebo případné komentáře vystupujících. V případě filmů pak může jít o různé jazykové mutace. Kterou stopu je vhodné použít, lze zjistit z výpisu po spuštění daného koncertu v mplayeru:

pushkin@pushkin-htpc:/$ mplayer dvd://2
Failed to read /etc/mplayer/mplayer.conf.local: No such file or directory
Warning unknown option include at line 177
MPlayer 1.3SVN-r37931 (C) 2000-2017 MPlayer Team
Can't open joystick device /dev/input/js0: No such file or directory
Can't init input joystick
do_connect: could not connect to socket
connect: No such file or directory
Failed to open LIRC support. You will not be able to use your remote control.

Playing dvd://2.
There are 2 titles on this DVD.
There are 1 angles in this DVD title.

libdvdread: Attempting to retrieve all CSS keys
libdvdread: This can take a _long_ time, please be patient

libdvdread: Get key for /VIDEO_TS/VIDEO_TS.VOB at 0x00000139
libdvdread: Elapsed time 0
libdvdread: Get key for /VIDEO_TS/VTS_01_0.VOB at 0x00000200
libdvdread: Elapsed time 0
libdvdread: Get key for /VIDEO_TS/VTS_01_1.VOB at 0x000002a8
libdvdread: Elapsed time 0
libdvdread: Get key for /VIDEO_TS/VTS_02_0.VOB at 0x00009896
libdvdread: Elapsed time 0
libdvdread: Get key for /VIDEO_TS/VTS_02_1.VOB at 0x0007c500
libdvdread: Elapsed time 0
libdvdread: Found 2 VTS's
libdvdread: Elapsed time 0
audio stream: 0 format: lpcm (stereo) language: en aid: 160.
audio stream: 1 format: ac3 (5.1) language: en aid: 129.
audio stream: 2 format: dts (5.1) language: en aid: 138.
number of audio channels on disk: 3.
number of subtitles on disk: 0

Z výstupu se dozvídáme, že DVD má dva tituly a na titulu dva jsou tři zvukové stopy s ID 160, 129 a 138, přičemž ta první je uložená ve formátu lpcm a je stereo (naše cílová stopa) a ty zbylé dvě jsou v 5.1 (ty ignorujeme). Abychom nemuseli donekonečna opakovat výše zapsaný příkaz, je vhodné si jej pro potřeby stažení jednotlivých stop samostatně zabalit do jednoduchého skriptu:

#!/bin/sh

# ripdvd_audio.sh
# a bash script for ripping dvd titles per chapter
# syntax ripdvd.sh title aid chapters
# requires mplayer classic

for chap in $(seq 1 1 $3)
do
  mplayer dvd://$1 -aid $2 -benchmark -vo null -vc null -chapter $chap-$chap -ao pcm:fast:file="$1-$chap.wav" 
done

který zavoláme pomocí

sh ripdvd_audio.sh 2 160 17

pro stažení prvních 17 kapitol zvuku s id 160 z titulu 2 do samostatných WAV souborů. Ty už lze snadno přejmenovat a překomprimovat do libovolného cílového formátu například za pomoci CDexu nebo lame (opět zabaleného do skriptu):

#!/bin/sh

# wav2mp3.sh
# a bash script for mass conversion of WAV files into MP3
# requires lame

for file in *.[Ww][Aa][Vv]
do 
	lame -h -V 0 --resample 44.1 --abr 256 "$file" "`echo $file | sed 's/[Ww][Aa][Vv]/mp3/'`"
done

S volbami lame si lze samozřejmě hrát, ty uvedené aplikují -h pro zvýšení kvality, předvolbu -V 0 pro nejvyšší kvalitu ABR, které je nastaveno volbou --abr 256 na průměrný datový tok 256 kbps. Z důvodů kompatibility s některými zařízeními je začleněna i volba --resample 44.1 pro převod na 44.1 kHz, neboť na DVD bývá zvuk většinou samplovaný na 48 kHz.

Zálohování celého koncertu

V tomhle případě by asi bylo lepší se namísto obecného popisu podívat na nějaký konkrétní koncert, na kterém by bylo možné demonstrovat většinu potřebných úprav. Jako docela dobrý příklad toho, na co se dá na DVD narazit, může sloužit DVD Black Sabbath - Cross Purposes Live, což je DVD, které vzniklo prostou konverzí VHS z boxu Black Sabbath ‎– Cross Purposes - Live, čemuž výsledná kvalita patřičně odpovídá - po spuštění v mplayeru jsou zřejmé černé okraje po všech stranách obrazu, rozostřený okraj snímku z VHS i interlacing.

Dobře osvětlený snímekInterlacing

Všechny tyto vady jsou dnes přežitek, pojďme je tedy postupně za pomoci ffmpegu odstranit. V nultém kroku si ovšem stáhněme koncert z DVD na disk, abychom s ním mohli rychleji pracovat:

mplayer dvd://3 -dumpstream -nocache -dumpfile "Cross Purposes Live.vob"

Úpravy začněme ořezem. Ten je lehce nevyzpytatelný, protože téměř vždy dochází při přehrávání DVD ke změně poměru stran obrazu z formátu, ve kterém je uložený na DVD na jiný (zpravidla 4:3 nebo 16:9). To zjistíme z výstupu mplayeru:

pushkin@pushkin-htpc:/$ mplayer "Cross Purposes Live.vob"
.
.
.
(zde je balast)
.
.
.
Movie-Aspect is 1.33:1 - prescaling to correct movie aspect.
VO: [vdpau] 720x480 => 720x540 Planar YV12 
A:  2.1 V:  2.1 A-V: 0.000 ct: 0.033 56/ 56 18% 14% 2.1% 7 0

Vidíme tedy, že mplayer při přehrávání souboru mění rozlišení videa z 720 x 480 px na 720 x 540 px. Problém je, že ffmpeg samozřejmě pracuje s originálním rozlišením videa, tzn. je třeba si pořídit screenshot nějakého dobře osvětleného snímku, ten resizovat na původní rozlišení a v něm lze teprve začít měřit parametry pro ořez. Ten se ffmpegu zadává jako rozměr výběru, který chceme použít (v tomto případě zelený obdélník o rozměrech 696 x 414 px) a jeho posuv vůči počátku souřadné soustavy na monitoru (tj. vůči souřadnici [0; 0], která je vlevo nahoře). Ten můžeme opět odměřit jako obdélník o rozměrech 12 x 37 px (červený). Záleží samozřejmě na citlivosti každého soudruha, jak moc razantně chce oříznout rozostřené okraje obrazu, takže výsledek bude pro každého trochu jiný ;-)

Prescalovaný obrazOriginál na DVDOřez

Nyní již můžeme začít s konverzí. Tu provedeme do formátu x264 se zvukem v AAC. Pro optimalizaci datového toku provedeme dva průchody (přepínače -pass 1 respektive -pass 2) a do výsledného souboru si namapujeme první obrazovou stopu (-map 0:0) a první zvukovou stopu (-map 0:1). Přepínač -filter:v "crop=696:414:12:37,yadif=0:-1:0" provede jednak ořez na požadované rozměry obrazu (první dvojčíslí: 696:414), jednak posuv výběru v rámci celého snímku (druhé dvojčíslí: 12:37) a jednak spustí deinterlacing filtr, abychom se zbavili ohyzdného rozkladu sudých a lichých řádek v obrazu. Přepínač -aspect 4:3 je zde spíše pro doplnění, neboť se může stát, že nám výsledný poměr stran nevyjde takový, jaký by měl skutečně být (lze použít i pro opravu DVD s chybně nastaveným aspektem - klasické "dlouhé xichty"). Následuje volba použitého video kodeku (-c:v libx264) a zvolený datový tok pro obraz (-b:v 1024k, tedy 1024 kbps, což pro DVD s jeho rozlišením bohatě postačuje). Stejné volby se opakují i pro zvuk (-c:a libfdk_aac -b:a 256k; bitrate je zde 256 kbps), přičemž u prvního průchodu je příkaz uzavřen tím, že výstup má být do formátu mp4 (-f mp4) a je veden do /dev/null. Výsledkem jsou pomocné soubory ffmpegu, které se následně používají při druhém průchodu kódování.

V druhém průchodu (-pass 2) se všechny volby opakují, pouze výstup je veden přímo do souboru "Cross Purposes Live.mp4". Nyní již vše nechme na ffmpegu:

ffmpeg -y -i "Cross Purposes Live.vob" -pass 1 -map 0:0 -map 0:1 -filter:v "crop=696:414:12:37,yadif=0:-1:0" -aspect 4:3 -c:v libx264 -b:v 1024k -c:a libfdk_aac -b:a 256k -f mp4 /dev/null && ffmpeg -i "Cross Purposes Live.vob" -pass 2 -map 0:0 -map 0:1 -filter:v "crop=696:414:12:37,yadif=0:-1:0" -aspect 4:3 -c:v libx264 -b:v 1024k -c:a libfdk_aac -b:a 256k "Cross Purposes Live.mp4"

Výsledkem komprese je jednak značně menší soubor (šli jsme z přibližně 4 GiB na cca 803 MiB) a jednak koncert s obrazem, který svými okraji a interlacingem netrhá oči. Fakticky se sice kvalita nezlepšila, subjektivně je ale pohled na takto zpracované DVD značně příjemnější, nežli v originále. Takovýto soubor je již možné umístit na svůj NAS server a pustit si na své TV. ffmpeg nám jako suvenýr zanechal soubory ffmpeg2pass-0.log a ffmpeg2pass-0.log.mbtree, které můžeme s klidem smazat.

Výsledek

Na závěr bych ještě doplnil jednu poznámku k mapovaní zvuku do výstupních souborů: jistě jste si všimli, že mplayer a ffmpeg používají odlišný způsob značení streamů. Zatímco mplayer označuje stopy zvuku jako 128, 129 atd. (a ani nemusí být sekvenčně), ffmpeg používá značení ve formátu <vstupní soubor>:<číslo streamu> a postupuje sekvenčně. Pokud tedy narazíte na DVD s více zvukovými stopami (první příklad), měla by nejnižší číslovaná zvuková stropa z mplayeru odpovídat 0:1, následující 0:2 atd. (stream 0:0 je vyhrazen pro video). Vybrání správného streamu lze ověřit při kódování ve ffmpegu, který vypisuje následující informaci:

  Stream #0:0[0x1e0]: Video: mpeg2video (Main), yuv420p(tv, top first), 720x576 [SAR 64:45 DAR 16:9], 25 fps, 25 tbr, 90k tbn, 50 tbc
  Stream #0:1[0xa0]: Audio: pcm_dvd, 48000 Hz, stereo, s16, 1536 kb/s
  Stream #0:2[0x81]: Audio: ac3, 48000 Hz, 5.1(side), fltp, 448 kb/s
  Stream #0:3[0x8a]: Audio: dts (DTS), 48000 Hz, 5.1(side), fltp, 768 kb/s

a pro porovnání ještě jednou pro identické DVD výstup z mplayeru:

audio stream: 0 format: lpcm (stereo) language: en aid: 160.
audio stream: 1 format: ac3 (5.1) language: en aid: 129.
audio stream: 2 format: dts (5.1) language: en aid: 138.

Jak jste no tom se zálohováním DVD vy? Narazili jste na nějakou "lahůdku"?

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Obrázky

Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD, obrázek 1 Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD, obrázek 2 Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD, obrázek 3 Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD, obrázek 4 Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD, obrázek 5 Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD, obrázek 6

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

16.1. 14:01 Zoomer
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD
Tati, co je to CD?

To je takovej stríbrnej kotouč ze kterýho mužeš poslouchat hudbu, koukat filmy...

Ty vágo, něco jako Netflix a Spotify dohromady?
pushkin avatar 16.1. 16:16 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD
Vlastně jo, jenom ti ho nikdo nevypne kdy se mu zachce ;-)
Fluttershy, yay! avatar 16.1. 17:00 Fluttershy, yay! | skóre: 88 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD
CD používám prakticky denně.

Jako podšálky.

Na to Netflix ani Spotify nedosáhnou.
Science advances one funeral at a time. (Max Planck, parafráze) ✊ no gods, no masters ✊ #StopSwappingAir
Gréta avatar 17.1. 12:18 Gréta | skóre: 31 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD

já sem skrz ně koukala na sluníčko. musí se jich ale dát víc nasebe a musí se jakoby koukat skrz tu normálně neprůhlednou lesklou vrstvu ne skrz tu díru uprostřed :O :O :D ;D

lidi postižený environmentálním žalem hele choděj za ekopsycholožkama hele 🤡 💆 🤡 💆
otasomil avatar 16.1. 15:43 otasomil | skóre: 39 | blog: puppylinux
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD
Co si zpominam tak jsem pomoci cat spojil ve spravnem poradi vob soubory na DVD do jednoho vob souboru a to bylo vse. Normalne to hralo, nic uz jsem nekomprimoval do zadnyho avi mkv aapod. U tech par DVD je sumafuk zabrany prostor na disku. Byla to nejaka DVD soukrome domaci produkce (svatby, slavnosti) Jinak bych se na to vys**l a vybral si na nejakem fileserveru rovnou ten film ke stazeni, DVD venoval do hospody jako podtacek na pivo.
K čemu hudba, která nevede k extázi... Stop MDMA !!! I spam umí být roztomilý
pushkin avatar 16.1. 16:18 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD
Jo, přes ten cat jsem to taky párkrát udělal, ale on pak zlobil index, takže to bylo dobrý stejně něčim prohnat a opravit. Proto ta odbočka přes mplayer.
Agent avatar 16.1. 20:24 Agent | blog: Life_in_Pieces | HC city
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD
Taky jsem to spojil do jednoho mpg souboru, otevřel v Avidemuxu, který obsahuje i nějaké ty deinterlace filtry, ořezy, doostření.
Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
18.1. 09:02 Vlasten3c
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD
Proč amatéři postižení hluchotou pizdí hifi?

A proč to o tom ještě píšou paskvily do blogu?

Proč dělají zvěrstva jako --resample 44.1

A proč já debil stračím čas, že to ještě čtu?

A proč já debil korunovanej ještě pláču v diskuzi?

Protože se ZLEM je třeba bojovat a celá tahle série je ZLO!
Heron avatar 18.1. 12:55 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD
Proč dělají zvěrstva jako --resample 44.1
U toho jsem taky vyskočil, ale vzhledem ke kvalitě záznamu a požadavkům autora je to asi celkem jedno. Pro něj je důležité zachovat si koncert, který bohužel prošel cestou TV - VHS - DVD (blbě), s tím se dneska jen těžko něco udělá, tak si to uchoval v pro něj koukatelné kvalitě, čemuž rozumím.

Spíše je zarážející, že se taková videa produkují i dnes. Krásně to popsal Captain Disillusion ve své sérii a je fakt, že z jednoho zdroje od jednoho autora se lze dočkat kombinací snad úplně všeho. Když vezmu jen framerate, tak od jednoho zdroje tu mám 24, 25, 29.97 (což někdo dokonce i doporučuje například pro export z Blenderu...), 30, 48, 50, 59.94, 60. Opakuji od jednoho autora. Vůbec nepočítám další kombinace jako točení na výšku, různá rozlišení, interlacing se dneska naštěstí moc často nevidí. Zřejmě má být každé jeho video unikátní i co se technických parametrů týče. Nechápu, nevím, jestli to ti lidi dělají schválně, nebo má každý mobil / kamera jiný default a nikdo to neřeší.
otasomil avatar 18.1. 16:47 otasomil | skóre: 39 | blog: puppylinux
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD
Nechápu, nevím, jestli to ti lidi dělají schválně, nebo má každý mobil / kamera jiný default a nikdo to neřeší.
Jo kdejaky zarizeni je defaultne nastavene poruznu, spoustu si toho rozvrtaj uzivatele. Hlavne ze maj full HD a 4K videa, fotky 20 MB a vic protoze cim vic megabajt tim vetsi kvalita... to da volovi rozum prece... a tak muzeme pokracovat. Proste lidi tomu technicky nerozumeji a jen vedi ze vic megabajt, megapixel framerate je proste lepsi, kvalitnejsi. Natocej video uploadujou na YT a tam si s tim nejaky ffmpeg, avconv... poradi. Veskere toto uci lidi akorat nepouzivat hlavu, neznat technicke parametry a vubec nicemu nerozumet hlavne aby si koupili novy kram ktery dela zase vetsi a vetsi fotky, videa, aby si mohli koupit vetsi a vetsi uloziste dat...
K čemu hudba, která nevede k extázi... Stop MDMA !!! I spam umí být roztomilý
18.1. 09:11 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD
Pro zjištění, o kolik je obraz potřeba oříznout, má mplayer video filtr cropdetect -vf cropdetect
Quando omni flunkus moritati
pushkin avatar 18.1. 13:04 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hudba na stříbrných kotoučcích II: Zálohujeme DVD

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.