Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Právě pracuji na maturitní práci, jejíž zadáním je tvorba jistého informačního systému. Jeho téma je nepodstatné. Malou částí mé práce je vytvořit obraz operačního systému, který bude následně nahrán do několika internetových kiosků (budou se vytvářet proto, aby lidé, kteří nemají doma internet, mohli k tomu informačnímu systému přistupovat také)
Předem upozorňuji, že se nesnažím problém vyřešit tak, že ho sem hodím a budu doufat, že se mi jako zázrakem ve virtualboxu objeví nový systém podle mích představ a já budu mezi tím sedět u piva. To tedy rozhodně ne. Rád bych rozjel plodnou diskusi na toto téma, inspiroval sebe a třeba i ostatní, kteří řeší, nebo budou řešit podobný problém.
Pokud existuje distribuce, která se specializuje právě na tohle, možná by nebylo špatné ji použít. Ovšem nesmí to být distribuce, kde každým dnem hrozí rozpad systému / komunity. Žádnou zkušenost s ničím podobným nemám, takže pokud vy ano, budu moc rád, když se o ni podělíte.
Další možnost je nepárat se s tím a hodit tam třeba Xubuntu, Linux Mint, nebo něco podobného. Tu je problém s tím, aby se systém „nezabordelil“. Muselo by se vytvořit něco jako „Nezničitelný desktop“ . Kdysi jsem se s tím snažil vypořádat. Zaměření mělo být jiné než teď, docela to i fungovalo, ale moc dobré vzpomínky na to nemám.
Osobně se mi nejvíce zamlouvá toto řešení, tak doufám v nějakou konstruktivní kritiku. Použila by se odlehčená distribuce. Možná Debian (netinstall), nebo Slackware.
Nebylo by použito běžné grafické prostředí, ale spíše window manager. Zašel bych trošku do extrému a použil některý ze známějších tiling window managerů. (Ne, opravdu jsem se nezbláznil. Tedy alespoň doufám.). Když posadím běžného člověka k takovémuto prostředí, nebude mít absolutně páru, jak s tím má pracovat. Pokud mu ovšem otevřu některý ze známějších webových prohlížečů (příkladně chromium), najednou se na webu dostane kam potřebuje. Nikam jinam už ale nepoleze, protože bude bez task baru a ikonek na ploše ztracený. Přesně toho chceme docílit. Další výhodou tiling je, že ušetří místo na obrazovce, protože zde nebudou žádné panely, nebo rámečky oken a otevřené okno bude vždy zabírat největší možnou plochu. To se může hodit v případě, že by velikost monitoru pařila k menším.
Uživatelé jsou zákeřní. S tím se musí počítat. První nešťastná věc, kterou se někdo pokusí provést téměř okamžitě bude zavřít prohlížeč. Člověk znalý tiling managerů by také mohl rozhodit mód zobrazovaných oken, či něco podobného (musím se přiznat, že jsem tiling manager doposud nepoužíval, takže nevím co vše může nastat). Situaci bych vyřešil odmapováním všech klávesových zkratek pro práci s okny. O nic nejde. Chci mít pouze jedno okno. Třešničkou na dortu by potom byl „démon“, který by znovu spustil prohlížeč v případě jeho pádu. Odhaduji to pět řádku v bashi.
Dále bych zrušil klávesové zkratky pro restart X serveru, restart window manageru a zkratky pro spouštění absolutně všech aplikací, které jsou přednastavené (napadá mě třeba terminál). Potom a to už je větší problém, který zatím nevím jak vyřešit, je přepínání TTY. Tomu by se rozhodně muselo zamezit. Kdyby přišel nějaký troll, zmáčkl ctl+alt+F1, hodiny by se čekalo na linuxu znalého člověka, který by byl schopný stisknout alt+F7. .
Myslíte, že by to bylo dostatečně idiotům vzdorné a zároveň přívětivé prostředí ? Lze na podobném systému třeba vytvářet / mazat soubory ? Nebo rozbít připojení k sítí ? Nebo cokoliv jiného ? Nenapadá mě, jak by se případný útočník vůbec mohl dostat do konzole.
Tiskni
Sdílej:
Pokud ti staci jen 1 okno s browserem, tak zadny WM nepotrebujes. To ti resi klavesove zkratky, protoze po rerstartu xek ti nabehne znova jen to co checes. Na ostatnich terminalech muzes zakazat login.
Cely bych to hodil na nejaky RO medium (treba SD karta) a mas vystarano. Jinak pocitej s tim, ze z browseru se da prochazet cely fs, takze bych jeste uvazoval o tom, ze by bezel v chrootu. No a pak je stejne jen otazkou casu nez nekdo objevi ,jak z browseru spustit xterm.
No a pak je stejne jen otazkou casu nez nekdo objevi ,jak z browseru spustit xterm.O tom to přesně je. Takhle jsem jednou přišel na to, jak spustit libovolný program, i když to všude v GUI bylo zakázané – stačilo si otevřít nápovědu k nějakému programu a ten prohlížeč nápovědy měl dialogové okno na otevírání jiných souborů s nápovědou – a místo názvu stačilo napsat hvězdičku a odentrovat – člověk najednou viděl všechny soubory a ty spustitelné šly i spustit. Jo to byly časy – základka a Windows
Cely bych to hodil na nejaky RO medium (treba SD karta) a mas vystarano.Média přepínatelná na read-only režim nejsou vždy k mání, ale jde to relativně snadno obejít. Například souborový systém může být SquashFS, který je přitozeně read-only (jeho modifikace je extrémně náročná, navíc šetří místo a na pomalých médiích zrychluje načítání), zatímco věci jako
/var
, /tmp
a některé soubory z /etc
jsou na TmpFS, případně se použije union mount typu AuFS, jako to použíbvají některá LiveCD.
Jádro může navíc být na oddílu, pro který nemá v sobě podporu, takže není možné ho jednoduše přepsat (např. já používám Ext2 a EXTLINUX).
Pro maximální paranoiu je ještě možné zamezit přístup k zdrojovému zařízení úplně - stačí osadit dostatek RAM, při startu vše načíst do paměti a hned poté zdrojové zařízení odpojit přes SCSI rozhranní v /proc. Pokud se ještě upraví jádro tak, aby nefungoval příkaz add
(tj. příslušnou část zakomenotovat), nebude možné k disku už přistupovat, s vyjímkou modifikace běžícího jádra nebo přímého přístupu přes porty.
Na ostatnich terminalech muzes zakazat login.Nebo na nich vůbec nepouštet procesy *getty (u klasického initu upravitelné v
/etc/inittab
).
No a pak je stejne jen otazkou casu nez nekdo objevi ,jak z browseru spustit xterm.Stačí
xterm
a spol. v produkčním systému nenechávat a u shellů upravit konfiguraci, aby neumožnili interaktnivní spuštení, případně použít jako /bin/sh
shell, co interaktivní spuštení ani neumožňuje. Stejně tak omezit všechny ostatní interpretery, pokud jsou spustit interaktivně a nejsou nutné na funkčnost.
alert("…")
. Nemluvě o tom, že by si uživatel mohl chtít zobrazit třeba dialog s nastavením a změnit si preferované jazyky nebo promazat sušenky.