E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
MS má program Get Genuine a řekl bych, že nový (alespoň na českém TechSoupu). V něm je uvedeno:
Vaše organizace může vlastnit počítače s nelegálními, volně šiřitelnými či jen základními verzemi operačních systémů – ať už jste je získali na darovaných počítačích nebo nákupem počítačů při slevách či výprodejích.
Připadá mi to, že je to tah jak zvýšit podíl Windows 8 a taky tah jak z neziskovek dostat Linux. Že už by mu opravdu teklo do bot?
PS: Schválně jsem ho přeložil takto po slovech a můžete mne někdo v diskusi opravit, jak se to přeloží správně.
Update: Byl jsem upozorněn a uvědomil jsem si, že je to pravda, že neziskovky Linux nepoužívají, protože buď mají Windows za babku nebo na to mají prachy z grantů.
Jak jsem psal v minulém postu, tak jsem se pustil do instalace OpenSUSE na notebook Lenovo G580. Po prvních peripetiích s UEFI se mi podařilo systém nainstalovat, žel nefungovala síť a to ani drátová ani bezdrátová :(.
Po delší době (několik let) jsem si řekl, že je čas vyzkoušet něco nového. Mám rád KDE a tak jsem chtěl zkusit disto, ve kterém je KDE hlavní směr, protože Ubuntu přestalo v roce 2012 projekt Kubuntu sponzorovat, neboť to není jejich hlavní loď. Dobré reference jsem slyšel na OpenSUSE a tak jsem se s novým notebookem Lenovo G580 rozhodl pro něj.