abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    ACBF - finalizacia specifikacii a textova vrstva

    10.4.2012 21:19 | Přečteno: 1171× | ACBF | Výběrový blog | poslední úprava: 10.4.2012 21:23

    Nazdar lidi,

    ako som avizoval 1. aprila (to nebol aprilovy zart) som vydal finalnu verziu specifikacii pre ACBF - Advanced Comic Book Format. A kedze teraz cez sviatky bolo trochu viac casu, tak som do prehliadaca (ACBF Viewer) doprogramoval vykreslovanie textovej vrstvy. Pre tych, ktory necitali moj predosly blog, kde som ACBF predstavil, mozu mrknut sem.

    Ako som uz pisal minule, specifikacie formatu definuju pre komix samostatnu graficku vrstvu (podkladovy obrazok) a samostatnu (optional) vrstvu pre text. Textovych vrstiev moze byt v jednom dokumente viacej, t.j. samostatna vrstva pre kazdy jazyk (preklad).

    Kedze sa v specifikaciach nedefinuje presne vysadzanie textu (pozicia, font), definuju sa len obrysy bublin a text v nich, predpoklada sa, ze vtesnanie daneho textu do vymedzenej bubliny bude zabezpecovat/vypocitavat aplikacia/prehliadac. Na danom texte, pri vytvarani ACBF dokumentu, mozno specifikovat iba semantiku, napr. zvyraznenie (tag <emphasis>), zvolanie/krik (<strong>), pocitacovy kod alebo roboticky hlas (<code>) a podobne. Samotny font, ktorym sa dany text bude vykreslovat definuje aplikacia, prip. uzivatel v nastaveniach. V buducnosti do specifikacii mozno (ak sa mi bude chciet, prip. sa bude chciet niekomu inemu :-) pribudne aj definovanie stylov (prip. aj zahrnutie samotnych fontov) priamo v XML dokumente.

    Co sa tyka vykreslovania textu do danej bubliny, zbuchal som algoritmus, ktory toto zabezpecuje. Nie je uplne dokonaly (da sa este vylepsovat), ale svoju pracu spravi IMHO celkom dobre a pomerne rychlo (funguje docela svizne aj na mojom malom PDA-cku). Vysledky mozte mrknut na nasledujucich obrazkoch.

    metadata

    Co sa tyka nastaveni, uzivatel moze v prehliadaci zatial definovat fonty pre normal/default pismo a pre zvyraznenie (v dokumente tag <emphasis>). Na obrazkoch pre normalne pismo je pouzity DejaVuSans a pre zvyraznene pismo DejaVuSans-BoldOblique. Skusal som rozne fonty a prehliadac si poradil zatial so vsetkym (okrem fontov, ktore neobsahuju vsetky znaky slovenciny).

    metadata

    Keby niekto nevedel, textove vrstvy sa v prehliadaci prepinaju na toolbare uplne vpravo hore. Pri anglickej vrstve ("en") sa vykresli iba obrazok na pozadi, textova vrstva sa ponadto neprekresluje, takze to pismo je original z daneho komixu. Pri slovenskej vrstve ("sk") prehliadac najskor ponad obrazok na pozadi nakresli polygon (obrysy danej bubliny vyplnene specifikovanou farbou) a nadto vykresli samotny text.

    Instalator pre Linux aj Widle ako aj specifikacie, XML schema a niekolko ukazkovych komixov (prekladovu slovensku textovu vrstvu ma iba comix Craphound) je mozne najst na strankach projektu. Akekolvek pripomienky, hlasenie bugov a pod. su vitane :-) Ak by sa prip. niekto chcel pustit do prekladu nejakeho komixu a nevedel ako nato (napr. vytvaranie XML tagov pre jednotlive bubliny v Inkscape a nasledna koverzia do ACBF), mozem poradit. Mam v plane napisat aj nejake HOW-TO o tom v buducnosti.        

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Obrázky

    ACBF - finalizacia specifikacii a textova vrstva, obrázek 1 ACBF - finalizacia specifikacii a textova vrstva, obrázek 2

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    10.4.2012 22:00 __dark__
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACBF - finalizacia specifikacii a textova vrstva
    Co se tyce layoutu tak docela dobry zapisek je tento: http://doc.qt.nokia.com/qq/qq24-textlayouts.html
    GeoRW avatar 11.4.2012 07:13 GeoRW | skóre: 13 | blog: GeoRW | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACBF - finalizacia specifikacii a textova vrstva
    skoda, ze to je v QT. Moc tomu nerozumiem :-) Inak som chcel, aby ten algoritmus bol nezavisly od frameworku kvoli lahsej portovatelnosti. User interface je robeny v GTK ale core veci su python + dalsie pythonie kniznice: Python Imaging Library, lxml.
    "This is to be taken with a grain of salt." ACBF - Advanced Comic Book Format
    17.4.2012 20:15 Martin Doucha | skóre: 23 | blog: Yet another blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACBF - finalizacia specifikacii a textova vrstva

    QTextLayout toho zrovna moc neumí. Například když člověk sází do tvaru, ve kterém řádky nemají stejnou šířku, tak se nedá nějak rozumně udělat jiné vertikální zarovnání než nahoru. Jediná rozumná možnost pro zarovnání dolů nebo na střed je zkoušet hrubou silou tak dlouho, dokud to nevyjde. Nebo si napsat něco chytřejšího sám (což mám pro svoje potřeby v plánu).

    Mimochodem, příklad v tom odkazu je blbě. Jednak vůbec nebere v potaz koncové body jednotlivých úseček, takže při hodně malém sklonu od horizontální roviny a větší délce úsečky může text vyběhnout ven z tvaru, a jednak se dají najít tvary, kde tenhle příklad kus textu vysází úplně mimo ten tvar a kus dovnitř (třeba pěticípá hvězda otočená špičkou dolů, kus textu se vysází mezi horní dva cípy).

    Migi avatar 11.4.2012 07:28 Migi | skóre: 59 | blog: Mig_Alley
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACBF - finalizacia specifikacii a textova vrstva
    a to na to vážně potřebujem další prohlížeč? Kvuli obrazkum s textem? Editor bych pochopil, ale prohlížeč?
    GeoRW avatar 11.4.2012 10:17 GeoRW | skóre: 13 | blog: GeoRW | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ACBF - finalizacia specifikacii a textova vrstva
    nie je to len o obrazkoch s textom, viz. minuly blog. Komixovy format obsahuje aj mnozstvo metadat (nad nimi sa da postavit kniznica napr.), ci napr. indexovanie stranok (na tvorbu obsahu), definovanie jednotlivych ramcov na stranke komixu (a moznosti zazoomovat na uroven ramca) a pod. Tento blog pojednava cisto iba o vykreslovani textovej vrstvy.
    "This is to be taken with a grain of salt." ACBF - Advanced Comic Book Format

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.