Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už dlouho mě na internetu nic nezvedlo ze židle tak jako stránky BSA (možná od dob navštívení kscm.cz). Teď jsem ale neodolal a napsal jsem jim, když o to tak hezky žádají. Snad mě nedají na index "k odstranění".
Mail je zde:
Dobrý den,
náhodou jsem navštívil stránku http://www.bsa.org/czechrepublic/report/ a byl jsem doslova znechucen. Nabádáte lidi k "bonzování" ostatních, podobně jako to činila StB a podobné organizace.
Mnohé firmy, jež podporujete, aktivně a záměrně vytvářejí závislost zákazníka na svých programech. Pokud je některý zákazník "neposlušný" a řeší tlak z vaší strany vcelku přirozeným okopírováním (vámi tzv. "krádeží") licencovaného programu, snažíte se ho zastrašit nebo přímo pronásledovat.
Žádáte lidi, aby udávali své okolí pod záminkou prosazování "bezpečného a levného digitálního světa"! To je skoro neuvěřitelné. Právě vy jste bezpečný a právními ani finančními záležitostmi nezatížený svět softwaru srazili na kolena.
Vaše jednání mi přijde velmi nízké. Opravdu lidem škodíte, škodíte systematicky a celosvětově.
Na vašem místě bych se styděl a hryzalo by mě svědomí. Pokud myslíte, že se v něčem mýlím, můžete mi napsat.
Filip Dominec
Vím, že to je jenom bezzubý flame, ale snad to bude vyřizovat nějaký člověk, co se nad tím aspoň zamyslí... A já jsem prostě musel.
Tiskni
Sdílej:
Zákon nařizuje komukoliv, nejen policistovi, pokusit se o zadržení pachatele, pokud to pro daného člověka (který se bude pokoušet) není nebezpečné. Takže žádné omezení osobní svobody.
No ale to se jedná o zvlášť nebezpečné trestné činy. Já jsem porušil jsem jakousi smlouvu se smluvní pokutou 1000kc (pri rychlem jednaní 200kc). Takže by se to stejně řešilo podle obchodního zákoníku, nikoliv trestního.
Překročení pravomoci je neprokazatelné, protože když policista prohlásí, žes mu připomínal hledaného člověka, tak je z obliga. Navíc jsi se dopustil porušení smluvních podmínek, což může být trestný čin.
Jasně, policajt si v čechistánu může dovolit cokoliv (možná o tom napíšu blog). Což nemůže být trestný čin, protože ten má hranici 5000kč (mám pocit, že se to zvedlo na 10 000kč).
Předat osobní údaje policie nesmí, to je jediné, za co bys je mohl napadnout. Na druhou stranu kdyby tvé údaje nepředali, dopravní podnik by podal trestní oznámení a vše by se řešilo přes Policii za větší peníze, než 200Kč.
Takže ještě můžu být rád a příště držet hubu a krok co? To neudělám.
Nie je na "trestný čin" potrebné prekročiť nejakú hranicu výšky škody? (životné minimum?) Inak je to len priestupok?
hovoriť bande právnikov o svedomí je zbytočnejšie ako vravieť nymfomanke o kláštore
Podobně to je podle mého názoru s muzikou a s filmy.Ty jsi asi z nějakého hudebního vydavatelství, jinak si to vysvětlit nedovedu.
...
Jo, taky mi to tak prijde... stejne jako se Heron o par prispevku vys uprimne rozhorcuje nad omezovanim osobni svobody ze strany revizoru a to, ze jel v autobuse nacerno, jako by bylo naprosto normalni.Nezpochybňuji potřebnost revizorů, jsou zapotřebí, aby bylo možno financovat veřejnou dopravu a ta posléze nemusela být zrušena.