Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tak jsme s bratrem vymysleli další, snad už definitivní logo pro web GetTheTrueFacts.com. Tady je...
Sepsali jsme na stránkách getthetruefacts.com 3 stránky se snad už docela použitelným obsahem:
Plánuji dát stránkám reprezentativnější design. Bude založen na šabloně "LightSkin", plánuji použít barevné schéma bílá-oranžová-navy.
Další věcí je logo. Mikos (?) správně upozornil, že současné logo vzniklo jako velmi podobné, jako už měl Cooperative Linux. Rád bych tam měl 1 až 2barevné, jednoduché a originální logo, které by pokud možno poukazovalo na {svobodu; počítače; omezení; apod.}. Kdybyste měli nějaký nápad...
Opět mě zajímají vaše připomínky, kritika i nápady.
Každý má právo hlásat, co si myslí, pokud tím nepodporuje potlačování lidských svobod nebo jiným závažným způsobem neohrožuje společnost.
Skutečnost, že by se tu cenzurovalo, by tento web poškodila nesrovnatelně víc, než všechny JXPovy občas duchaprázdné, občas vcelku rozumné blogy. Pokud pod nimi trapně flejmujeme, je to bezezbytku naše chyba. Tečka.
Už dlouho mě na internetu nic nezvedlo ze židle tak jako stránky BSA (možná od dob navštívení kscm.cz). Teď jsem ale neodolal a napsal jsem jim, když o to tak hezky žádají. Snad mě nedají na index "k odstranění".
Mail je zde: