Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak jsem se konečně po dlouhé době dokopal udělat něco se svou znalostí TeXu a ideální oběť byl můj zpěvník, který jsem dříve patlal v dost zběsile přiohnutém LaTeXu. První výsledky jsou tu a když máme ty Vánoce, tak je vystavím, jen ať je každý vidí.
Jedná se o zatím stále ještě divokou sadu maker, která z
\Pisnicka{Bible}{Nedvědi}{ \Sloka{Mámo, \G řekni, co to \Gs máš, jakou \C knížku v rukách máš, černej \G obal s křížkem \Ds v dlaních \G schováváš, řekni, proč s ní chodíš \Gs spát, chci to \C tajemství tvé znát, dospě\G lý jsem, už \Ds nemusíš se \G bát. } \Ref{Zákon \G dnů, co kolem nás dával svět a dával čas, bible \Am skrývá to, co \C měl by nosit \G den, zanechá ti v duši pláč, proč to všechno je a nač, \Am pomáhá, když na dně \C zmírá touhy \G sen.} \Sloka{Staré listy otvírám, čtu si slova, vždyť je znám, kdo to psal, řekni, mámo, kdo to psal, ten nás musel dobře znát, život žít snad tisíckrát, zas ji schovej, mámo, každej by se smál. } \Ref{} }
Udělá toto. Je to zatím první verze, není ještě dořešeno spousty detailů i důležitostí... Asi bych měl ješte zveřejnit zdrojáky.
P.S. netušíte někdo, proč mi nefunguje makro \softinput převzaté od Petra Olšáka z TeXBooku na ruby?
Tiskni
Sdílej:
\zacatekpisne \nazev Název písničky \skupina Skupina medvědů \G Skákal pes \D přes oves \G \konecpisneMimochodem, víš, že velká písmena se se používají pro durové a malá pro mollové akordy? Jen podotek.
% Pokud soubor existuje, otevře ho, jinak zobrazí zprávu \newread\testin \def\loadfile #1 {\let\next\relax\openin\testin=#1 % \ifeof\testin \message{********* Soubor #1 neexistuje. *********}% \else\closein\testin \def\next{\input #1 } \message{********* Soubor #1 nacten. *********}% \fi\next}
Apropo, večerníček už skončil, tak už by jsi měl být dávno v posteli, ne? :DTo mám za Zdar Max?
Nehledě na to, že jsou Vánoce a ty se přece nesmí prosedět u PCSmí a jsme, takoví blázni přece nejsme :D
! C Emi Dmi7 F C_Emi_Dmi7_G 1. Z Těšína vyjíždí vlaky co čtvrthodinu, ! C Emi Dmi7 F C_Emi_Dmi7_G včera jsem nespal a ani dnes nespočinu,(Jednak proto, že se v něm příjemně píše, jednak už v něm spoustu písniček z různých historických údobí mám nebo je umím snadno převést.) Zbytek kouzla se pak skrývá v kombinaci perlového skriptíku s TeXovými makry. Zatím to není v rozumně distribuovatelné podobě (tím myslím, že je to naprosto nedokumentované), ale kdybyste někdo byli zvědavi, řekněte, pošlu aspoň to, co mám.