Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dostal se mi do rukou ročník 1994 časopisu Amatérské rádio (červená řada). Po prolistování všech dvanácti výtisků jsem si uvědomil, jak neuvěřitelně se technika posunula kupředu.
S těmi nejzajímavějšími příspěvky a reklamami jsem se vás rozhodl seznámit.
V únorovém čísle vyšla reklama firmy Dataputer, která vyhlašuje konkurz na poskytnutí licence technologie výroby řadiče disketových jednotek ZX Diskface Quick pro počítače DIDAKTIT, SINCLAIR a pod.
V článku "Modré svítívé diody s větším jasem" stojí, že firma Siemens nabízela tyto diody, vyrobené na bázi karbidu křemíku, za 20DM/kus. Teď ale zlepšili výrobní technologii a snížili cenu, takže pokud si objednáte víc než 10 000 kusů, pořídíte je za 2 DM za kus.
Článek "Co je to BBS ?" je o Bulletin Board Systému. Podle toho článku je to jakási elektronická knihovna s nástěnkou a možností stahovat a nahrávat (upload) soubory a E-mailem. Zaujalo mě zejména to, že 'Takový mailbox má svoje výhody. Potřebujete-li někomu něco sdělit, dáte to do jeho schránky a je to.' Navíc píšou, že 'BBS mají všechny počítačové časopisy, má je hodně počítačových firem...'. Takže jestli jsem to pochopil, nejsou jendotlivé BBS spolu propojeny. Další zajímavou informací je, že běžná rychlost připojení modemem je 2400 Bd.
Hned na další stránce představují zvukovou kartu PC Symphony AdLib compatible za neuvěřitelných 1111,-Kč. Nemá vstupy pro nahrávání, ale za to má na zadní straně kolečko pro regulaci hlasitosti. Na disketě s ovladači ke zvukovce je i hra Wolfenstein-3D. Z krátkého popisu ocituji první větu:'Neuvěřitelně dokonalá trojrozměrná akční hra ve 256 barvách.'.
Celostránková reklama firmy SYSTEM-Pro. Nabízejí 386DX-40Mhz/2MB RAM/HDD 130MB/1,44MB FLOPPY/ SVGA Trident 512kB, 14"monitor a klávesnici za fascinujících 30 369,- Kč. Dále maji 14" monitor 1024x768 za 8 756,-Kč a 17" 1260x1024 za 25 449,-Kč.
Článek 'Zabezpečení osobního počítače před krádeží' mě opravdu zaujal. Píše se v něm o tom, že zloději často zapínají počítač, aby se přesvědčili, co je to zač a jestli má cenu ho krást. Takže, cituji:'Z toho vychází i nová zapezpečovací deska APR-01, vyvinutá ve spolupráci s jednou českou agenturou. Jedná se o zásuvnou desku do sběrnice ISA, obsahující ROM o kapacitě 16kB se zabezpečovacím softwarem, pomocné adresové a oddělovací obvody a 8 konfiguračních přepínačů v pouzdře DIL. Princip činnosti je následující: pěti konfiguračními přepínači se ROM namapuje do volného místa v adresovém prostoru počítače. Tam ji po resetu BIOS počítače nalezne a aktivuje. Jestliže uživatel v této době drží stisknuté jisté dvě klávesy, ROM na desce opět předá řízení systému. Jinak však počítač přejde do tzv. bezpečnostního režimu, ve kterém software ROM vypisuje hlášení, imitující výpisy tří různých základních desek s processory 8088, 8086 a 80286, volitelných při instalaci desky pomocí dalších dvou přepínačů. Poslední přepínač v poloze sepnuto předstírá nepřítomnost pevného disku. Ve druhém pololetí t.r. bude deska dodáváná i v provedení se sběrnicí VESA Local Bus. Připravuje se také hardwarová generace zvuku, napodobujícího vystavování hlav disků systému MFM.
Nahradí těžké a rozměrné obrazovkové monitory ? Plochý monitor se zobrazovačem VGA s kapalnými krystaly typu FSTN a antireflexním povrchem představila firma Actron GmbH v Mnichově. Vnější rozměry monitoru 315 x 270 mm, hloubka pouze 33 mm, užitečná plocha stínítka zobrazovače je 215 x 163 mm. Zobrazovač pracuje se 16 nebo 32 stupni šedé, zobrazený obraz je konstantní, nezakmitává a drží svou plochu. Velikost obrazového bodu je 0,29 x 0,29 mm, vzdálenost bodů od sebe činí 0,32 mm. Konstrukce zobrazovače zaručuje stoprocentní slučitelnost s kartami VGA, EGA, CGA, HGC. Spotřeba elektrické energie je pouze 8W. Zobrazovač se napájí z osobního počítače kabelem 16 b z karty VGA. Další obdobný monitor je možné připojit k osobnímu počítačí navíc. Hmotnost monitoru je pouze 2500 g. Jeho cena je 1300DM. Výrobce připravuje další typ obdobného monitoru s barevnými kapalnými krystaly typu FSTN.
V Computer Hobby je opět článek o zvukových kartách. Cituji: 'PC Symphony uměla reprodukovat zvukový doprovod her a jiných programů. Dnes představované zvukové karty GALANT jsou plnohodnotné karty - umějí zvuk nejen přehrávat, ale i nahrávat, většinou obsahují i řadič CD-ROM, všechny mají game port pro připojení joysticku, a všechny mají standardní MIDI rozhraní - dokonce ve dvojím, přepínatelném provedení: kompatibilní se Sound Blasterem a tzv. MPU-401 UART, což je nepsaná norma pro připojení MIDI mezi muzikanty. ... Ceny osmibitových karet jsou okolo 2000,-Kč, cena šestnástibitové karty, vybavené kromě standardního příslušenství i bohatým softwarem, je pod 5000 Kč (!).
Reklama firmy DOE, která prodává 'vysokorychlostní homologované modemy s nejvyšší přenosovou rychlostí 14400 bps'. Ceny jsou bez DPH:
SupraFAXmodem V32bis interní 6220,-
SupraFAXmodem V32bis externí 8690,-
Přijímají také předběžné objednávky na novinku SupraFAXmodem V.fast 28800 bps. Předběžná cena externího je 15000 Kč a interního 12000 Kč.
Opět reklama firmy SYSTEM-Pro. Nabízejí mimojiné již zmiňovanou zvukovku PC-Symphony (8-bit, 11 hlasů, 6 melodií, 2x mono 4W s regulací hlasitosti) za 1169,-Kč.
Tiskni
Sdílej:
No..jednodušší. Jak co. Když sem se třeba díval jak složitá byla tehdy konstrukce třeba digitálního teploměru. Prakticky jsem nenašel konstrukci z té doby, která by neměla dvojitej tišták.
Dneska vemeš čidlo, uProcessor, nějaký zobrazovače a je hotovo....
Z.H.
btw... z mojeho pohledu bylo bastlení nejzajímavější v době elektronek. Zapnout, čekat až se nažhaví a sledovat, co z toho bude :o))