Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Mám problém. Coby diplomku dělám souřadnicový zapisovač, neboli plotter. Oficiální název je teda "Pohon CNC obráběcího zařízení."
Protože ale k CNC obráběcímu zařízení se blbě schání funkční mechanická část, rozhodl jsem se tu elektroniku předvést na mechanice z plotteru ARITMA 0512 ... takže vlastně dělám plotter. Ale k věci
Celá ta věc přijíma z počítače data v G - kódu a podle toho maluje ... připojené je to přes USB/serial převodník FT232BM a tady vzniká problém. Pod Linuxem funguje všechno perfektně, ale pod Windows se ze záhadného důvodu pošle nějakých 13 řádků souboru a konec.
Komunikace vypadá tak, že řídící jednotka toho plotteru (resp. AT MEGA 8535) čeká v nekonečně smyčce, až začnou přicházet data. Jakmile se tak stane, začne se datama plnit pole, které slouží coby buffer. Jestliže má pole řekněme 50 prvků, když se zapisuje 40., pošle se XOFF. Počítač většinou pošle ještě tak 3 byty. Data se zpracují (tzn. rozdělí na řádky, vypočítají se kroky a rychlosti motorům a tak), pak se buffer smaže, pošle se XON a celé se to opakuje.
V Linuxu to chodí nádherně. Načte se ovladač pro FT232BM, vytvoří se zařízení /dev/ttyUSB0. To si nakonfiguruju, nastavím rychlost, zapnu řízení toku Xon/Xoff a pak CATem pošlu soubor. Ten zahučí někam do vyrovnávací paměti a plotter ho pěkně řádek po řádku namaluje. Nádhera. Lepší, než sex. Teda skoro.
Ve Windows 2000 si otevřu terminál, nastavímm parametry komunikace, pošlu soubor a ... buffer se 2x bezproblémově naplní, po 3. do něj přijde už jen jeden řádek, přestože jsme cca v polovině souboru. Nevím proč.
Myslím, že v programu v mikrokontroléru chyba nebude. Vidím to spíš na nějaká nastavení ve Windows, ale nevím co a jak nastavit a vůbec netuším, co může způsobovat, že se prostě pošle jen kus souboru.
Pokud máte někdo nějaký nápad, zkušenost, nebo cokoli, co by mi mohlo pomoct, budu cákat štěstím. Děkuji všem.
UPDATE: Zdá se, že na vině jsou špatné Win. ovladače pro to FTDIčko. Pavel Vymetálek mi poslal starší ovladače (za což mu děkuji) a s těma to chodí o něco lépe. Teda asopn to pošle víc dat, než se to kousne a stihne to tímpádem namalovat to, s čím jsem to chtěl prezentovat ... v té aplikaci to zkusíme posílat po řádcích, snad to půjde.
Tiskni
Sdílej:
Problém je v tom, že můj kolega napsal takový kreslící soft. pod Windows (umí to otevřít ten G-kod, dá s v tom malovat), ze kterého by to mělo jít posílat na to moje zařízení.
Jinak bych to taky neřešil a prezentoval to z mojeho ntb, kde mám Gentoo. Akorát bych ho musel přejmenovat, protože se ted jmenuje PrDELL (=Přenosný DELL) a vzhledem k tomu, že je název počítae v konzoli vidět, mohl by to u rezentace diplomky být problém ...
Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem podobný problém vyřešil použitím starších (win) ovladačů od FTDI. S ovladači v 2.00.00 to nechodilo tak nějak pořádně... Teď tam mám ovladače v 1.00.2154 nebo 1.00.2176.
Na webu FTDichip jsem to už nenašel, posílali mi to Papouchové. Můžu poslat, bude-li zájem.
P.S.: V Linuxu to chodilo 100%, jak to tak bývá...
Ta nastevení jsem před chvílí objevil. Zkoušel jsem nastavovat Latency timer i buffery, ale nikdy to nefungovalo dobře. Nicméně se mi povedlo dosáhnout toho, že Wind. tomu zařízení poslaly víc dat, ale zase zpřeházeně (resp. vynechané řádky), takže to malovalo kraviny.
V Linuxu jsou výchozí hodnoty různých timerů a bufferů stejné ? A jsou nekde uloženy, nebo bych je musel vytáhnout ze zdrojáku ?