Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
S novou prací přišel požadavek na uchovávání některých souborů v šifrovaném stavu pro připad ukradení notebooku. Zvolil jsem to co mi bylo doporučeno a to encfs, jehož nastavení zde popíšu.
Balíček encfs pravděpodobně bude ve vaší distribuci (alespoň v mém squeezovi je), takže by mělo stačit nainstalovat třeba pomocí apt-get. Pokud není, nebo chcete nejnovější verzi budete muset kompilovat. Encfs používá fuse, které by se mělo také nainstalovat, takže žádné upravování kernelu se nekoná.
Po nainstalování se přidejte do skupiny fuse, abyste jej mohli používat. Buď upravením /etc/groups
a nebo usermod -a -G fuse uzivatel
Teď už můžem vytvořit šifrovaný adresář. Předpokládám že chceme, aby se zašifrovaná data ukládala do "~/.encrypted/". Rozšifrovaná je uvidíme ve složce ~/encrypted/
$ encfs ~/.encrypted/ ~/encrypted/ Creating new encrypted volume. Please choose from one of the following options: enter “x” for expert configuration mode, enter “p” for pre-configured paranoia mode, anything else, or an empty line will select standard mode. ?>
zde jsem nechal nastavení na autorech, takže stačí smáčknout "p"
Paranoia configuration selected. Configuration finished. The filesystem to be created has the following properties: Filesystem cipher: “ssl/aes”, version 2:1:1 Filename encoding: “nameio/block”, version 3:0:1 Key Size: 256 bits Block Size: 512 bytes, including 8 byte MAC header Each file contains 8 byte header with unique IV data. Filenames encoded using IV chaining mode. File data IV is chained to filename IV.
Pak už stačí dvakrát zadat heslo, pomocí kterého budete data připojovat. Nezapomenout! Bez něj jsou data v trapu.
Pokud používáte KDE, může se vám hodit frontend kencfs2. Instalace v debianu bez problemů. Stačí přes apt-get doinstalovat o co si balíček řekne. Po jeho nainstalování v manuálu najdete jak upravit /usr/bin/startkde aby se adresář zeptal na heslo a pžipojil hned po startu KDEček.
V příloze můžete vidět jak to nakonec vypadá. Nahoře data rozšifrovaná, dole zašifrovaná, v panelu je vidět ikonka od kencfs2 (vpravo).
Tiskni
Sdílej:
Už to umí mmapovat soubory?
zajímavé. já bych ale asi použil truecrypt s keyfile na usb kryptotokenu, třeba alladin eTokenPro. mám takhle zašifrovanou většinu usb flešek a externí disk. běhá to bez problémů.
A swap se snad nedá šifrovat?
No ja mam najlepsie skusenosti s nabehom na EEE 701 s FreeDOSom + USB patch na flashdisky + hack ovladaca na sietovku (wifi sa zail nekona)... Nabeh trva cca 7 sekund (nieco podobne ako default xandros) - > taky elektronicky zapisnikna cesty
To není dvoujádro. To je Hyper-Threading...
Co se týká *Ubuntu -- Setup Your Encrypted Private Directory.
chces rict ze ten kdo by mi ukradl noteook by byl abrams a encryptfs?!
to uz je hodne paranoidni ... zase tak super tajny informace v nem nemam