Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
nízké daně, vyrovnané veřejné rozpočty, rušení zbytečných příkazů a zákazů, rušení zbytečných úřadů, lidové veto
S novou prací přišel požadavek na uchovávání některých souborů v šifrovaném stavu pro připad ukradení notebooku. Zvolil jsem to co mi bylo doporučeno a to encfs, jehož nastavení zde popíšu.
Balíček encfs pravděpodobně bude ve vaší distribuci (alespoň v mém squeezovi je), takže by mělo stačit nainstalovat třeba pomocí apt-get. Pokud není, nebo chcete nejnovější verzi budete muset kompilovat. Encfs používá fuse, které by se mělo také nainstalovat, takže žádné upravování kernelu se nekoná.
Po nainstalování se přidejte do skupiny fuse, abyste jej mohli používat. Buď upravením /etc/groups
a nebo usermod -a -G fuse uzivatel
Teď už můžem vytvořit šifrovaný adresář. Předpokládám že chceme, aby se zašifrovaná data ukládala do "~/.encrypted/". Rozšifrovaná je uvidíme ve složce ~/encrypted/
$ encfs ~/.encrypted/ ~/encrypted/ Creating new encrypted volume. Please choose from one of the following options: enter “x” for expert configuration mode, enter “p” for pre-configured paranoia mode, anything else, or an empty line will select standard mode. ?>
zde jsem nechal nastavení na autorech, takže stačí smáčknout "p"
Paranoia configuration selected. Configuration finished. The filesystem to be created has the following properties: Filesystem cipher: “ssl/aes”, version 2:1:1 Filename encoding: “nameio/block”, version 3:0:1 Key Size: 256 bits Block Size: 512 bytes, including 8 byte MAC header Each file contains 8 byte header with unique IV data. Filenames encoded using IV chaining mode. File data IV is chained to filename IV.
Pak už stačí dvakrát zadat heslo, pomocí kterého budete data připojovat. Nezapomenout! Bez něj jsou data v trapu.
Pokud používáte KDE, může se vám hodit frontend kencfs2. Instalace v debianu bez problemů. Stačí přes apt-get doinstalovat o co si balíček řekne. Po jeho nainstalování v manuálu najdete jak upravit /usr/bin/startkde aby se adresář zeptal na heslo a pžipojil hned po startu KDEček.
V příloze můžete vidět jak to nakonec vypadá. Nahoře data rozšifrovaná, dole zašifrovaná, v panelu je vidět ikonka od kencfs2 (vpravo).
Tiskni
Sdílej:
Už to umí mmapovat soubory?
zajímavé. já bych ale asi použil truecrypt s keyfile na usb kryptotokenu, třeba alladin eTokenPro. mám takhle zašifrovanou většinu usb flešek a externí disk. běhá to bez problémů.
A swap se snad nedá šifrovat?
No ja mam najlepsie skusenosti s nabehom na EEE 701 s FreeDOSom + USB patch na flashdisky + hack ovladaca na sietovku (wifi sa zail nekona)... Nabeh trva cca 7 sekund (nieco podobne ako default xandros) - > taky elektronicky zapisnikna cesty
To není dvoujádro. To je Hyper-Threading...
Co se týká *Ubuntu -- Setup Your Encrypted Private Directory.
chces rict ze ten kdo by mi ukradl noteook by byl abrams a encryptfs?!
to uz je hodne paranoidni ... zase tak super tajny informace v nem nemam