Collapse OS vznikl jako svobodný operační systém pro počítače v případě „pomalého kolapsu civilizace“ sestavitelné a udržovatelné ze součástek rozšířených zařízení jako kalkulátory Texas Instruments, a to za účelem programování dalších jednočipů pro automatizaci. Autor po roce a půl projekt označil za hotový, ale plánuje pokračovat v jeho vylepšování. Ke stažení jsou zdrojové kódy (pod GNU GPLv3) a dokumentace.
Nvidia podpoří projekt Common Voice částkou 1,5 milionu dolarů. Mozilla píše o demokratizaci a diverzifikaci hlasové technologie. Nvidia prostě použije otevřenou databázi hlasových záznamů k trénování svého systému Jarvis, viz úvodní přednáška CEO Nvidie Jensena Huanga na NVIDIA GTC 2021.
Tento týden probíhá virtuální konference NVIDIA GTC 2021 (GPU Technology Conference). Doporučit ke zhlédnutí lze úvodní přednášku CEO Nvidie Jensena Huanga. Z kuchyně představil celou řadu novinek (NVIDIA Grace CPU, NVIDIA DRIVE Atlan, AI-Capable Supercomputer Alps, …). Dění na konferenci lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána verze 6.0 softwaru pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Mutara. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Vedení Nadace pro svobodný software (FSF) vydalo oficiální prohlášení k návratu Richarda Stallmana (RMS) do vedení FSF. Richard Stallman promluvil ke komunitě kolem svobodného softwaru.
Ve středu 14. dubna pořádá brněnský Red Hat tradiční akci Open House, letos opět ve virtuální podobě. Open House nabízí studentům, ale i zájemcům z široké veřejnosti příležitost poznat Red Hat, jeho kulturu a dozvědět se o stážích a pracovních příležitostech. Letošní program nabídne 3 souběžné streamy od více než 30 přednášejících. Jeden z nich bude věnován technickým přednáškám, kde se dozvíte o různých projektech a produktech, na kterých
… více »Microsoft kupuje firmu Nuance Communications za 19,7 miliardy dolarů. Nuance Communications se věnuje rozpoznávání řeči pomocí umělé inteligence především ve zdravotnictví. Technologie od Nuance Communications je použita také ve virtuálním asistentovi Siri.
Český překladatelský tým LibreOffice vydává příručku LibreOffice Writer verze 6.4. Kniha představuje některé hlavní funkce aplikace LibreOffice Writer:… více »
Příspěvek na blogu webové aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) představuje novinky nové verze 1.14.0 této v programovacím jazyce Go naprogramované aplikace.
V březnu 2016 byl 2D animační software Toonz uvolněn jako open source pod názvem OpenToonz. O víkendu byl OpenToonz vydán ve verzi 1.5.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu. Novou verzi bude možné nainstalovat také z Flathubu a Snapcraftu.
Skype začíná dobývat svět, co s tím budeme dělat?
Doposud jsem na to nebral až tak zřetel, ale potom, co jsem slyšel věty jako "kdo nemá Skype je lama", "napiš mi přes Skype" apod. a potom, co mi přišel email(nebyl to spam, ale pozvánka od známé), že se mám zaregistrovat, že je to free forever (to mi zaručí kdo?) jsem se rozhodl, že s těmi uzavřenými protokoly je třeba něco dělat.
Začal jsem tím, že jsem přešel na Jabber a používám jen ICQ transport. Taky jsem začal do pár lidí hustit, až taky přejdou na Jabber. A taky jsem se rozhodl, že budu do lidí hustit, jak je Skype ošklivý (=nesvobodný). A abych měl nějaké eso v rukávu, tak jsem chtěl hned nabídnout nějakou alternativu. Nuže, dal jsem se tedy s kamarádem do testování.
Krok první. Zkusíme Gnomemeeting. Narazili jsme na problém s NATem. (za natem jsme oba). Zkoušíme GateKeeper. Zatím nic, kašleme na to. Zkusíme tedy Linphone. Nedaří se mi udělat port forwarding, moje chyba.
Krok druhý. Počítač jsem si připojil rovnou k adsl modemu... Zkoušíme Linphone. Výborně, funguje. Sice je tam echo jak v Maceše (efektní až moc), ale funguje. Bohužel, po několika málo minutách mě kamarád přestane slyšet... Tak tedy, zkusíme GnomeMeeting, jednoho člověka za NATem to má zvládnout. No, ale nějak to tuhne. Tak tedy na to kašleme.
OK, uznávám, že jsme to nezkoušeli moc řešit, samozřejmě se k tomu určitě dostaneme, ale jde o to, že lidi budou chtít kecat rovnou a hned, tak jak to mají ti se Skypem. Což asi tak snadné není
Existuje nějaké řešení? Nebo zbývá přesvědčit Skype, at zveřejní protokol? Já teda free as in free beer používat odmítám, zvlášť když je to od tvůrců Kazaa...
Tiskni
Sdílej:
A/ skype je dobra hracka(a mozna i zajmava), tim to konci.
B/ reseni se jmenuje Session Initiation Protocol (SIP)"
1. je rada komercnich i free SIP bran ktere se daji pouzit.
Napriklad tady:
:: 802.cz
:: FWD
2. muzu si vybrat klienta
:: xlite
:: linphone
:: kphone
3. muzu pouzit HW sip telefon a fungovat bez pc
4. jsem tu i kdyz tu nejsem ;o)
muzu mit prichozi cislo, takze i kdyz jsem mimo CR,kdokoli se mi dovola z verejne tel site, jako bych sedel doma. A ja naopak muzu volat za lokalni tarif.
prijemnou zabavu!
B/ reseni se jmenuje Session Initiation Protocol (SIP)"a) řešení čeho? b) proč odkaz právě na článek na Lupě, který je pro nezasvěceného zavádějící? (nemohu mu technicky vytknout desinformaci, ale domnívám se, že člověk se SIPem neobeznámený si pod slovy "SIP podporuje interaktivní aplikace ..." představí něco, co SIP není)
muzu mit prichozi cislo, takze i kdyz jsem mimo CR,kdokoli se mi dovola z verejne tel site, jako bych sedel doma.mít "neměnnou" SIP URI má být jako výhoda oproti roamingu u mobilů (nemám pocit, že by mi někdo smskoval na Ukrajinu na jiné číslo ...) nebo proti "domácí" adrese v Internetu (ať už je jí míněno jabber-id, email, ICQ nebo cokoliv)?
A ja naopak muzu volat za lokalni tarif.WTF? SIP přeci vůbec neřeší nějakou tarifikaci ...
ad a/
Reseni problemu s NATem a dalsich problemu kterymi trpi H.323 a jsou zmineny v prispevku.
ad b/
proč odkaz právě na článek na Lupě
..:: odpoved by mohla byt proc ne ;o) ale to by nebylo fer!
..:: takze jeste dalsi clanek na ISDN.CZ :: Protokol SIP
..:: nezasvecenemu porad jeste zbyva
Mr. Google
nebo Mr. Jyxo
..:: nazasveceny se muze spolehnot na dalsi post od Vas, ktery vse dostatecne mire vysvetli.
mít "neměnnou" SIP URI má být jako výhoda oproti roamingu u mobilů,
..::Vam mozna plati roaming na ukrajinu zamestnavatel, me vsak ne! Jsem prave v nemecku, kdyz se vyskytne pracovni problem (ci osobni ;o) muzeme si o tom popovidat na zivo bez nutnosti roamovat v GSM. Jinak nic proti roamingu! Take ho pouzivam, nicmene na hodinovy pokec to neni ;o)))
nebo proti "domácí" adrese v Internetu (ať už je jí míněno jabber-id, email, ICQ nebo cokoliv)?
..:: BTW bavime se o komunikaci hlasem
WTF? SIP přeci vůbec neřeší nějakou tarifikaci ...
..:: nevim proc ta silna slova (WTF)!
..:: nerekl jsem ze SIP resi nejakou tarifikaci.
..:: pokud jsem se v prispevku neobratne vyjadril tak tedy jeste jednou. Mam na nysli toto:
Pokud vyuziji komercni SIP brany do verejne tlf. site (viz. bod 1) mohu mit prichozi cislo, na ktere se mi da bezne dovolat a ze ktereho mohu volat do uvedene verejne tlf. site. Nemusim tedy roamovat, nebo volat mezinarodne. (Samozrejme neplati pro pripad, ze pridelene cislo je prazske a ucastnik na druhem konci telefonu je prave na UKRAJINE ;o) /forek/
ad a/
Reseni problemu s NATem a dalsich problemu kterymi trpi H.323 a jsou zmineny v prispevku.
aha ... nevěděl jsem, že Gnomemeeting používá zrovna H.323 (o kterém vím tak leda že existuje), nicméně to je irelevantní - podstatné je, že SIP sám o sobě problém s NATem neřeší, k tomu je potřeba patřičná podpora na firewallu (nebo "třetí" server), takže jsme tam, kde jsme byli, bez obezličky to nejde (jen je možná jednodušší ji vytvořit při použití SIPu než pro aplikace založené na H.323, ale to já nemohu porovnat)
a jaké jsou ty "další problémy zmíněné v příspěvku"? píše se tam jen o NATu, např. to, že Gnomemeeting tuhne nepočítám, to je bug v programu a ne problém protokolu ...
za mě telefonní účet nikdo neplatí, děkuji za optání, a teď mi prosím prozraďte, jak to souvisí s tou "neměnnou" URI? - jestli jste si nevšiml, na druhou větu řešící finance reaguji o kousek dále ...mít "neměnnou" SIP URI má být jako výhoda oproti roamingu u mobilů,
..::Vam mozna plati roaming na ukrajinu zamestnavatel, me vsak ne!
Jsem prave v nemecku, kdyz se vyskytne pracovni problem (ci osobni ;o) muzeme si o tom popovidat na zivo bez nutnosti roamovat v GSM. Jinak nic proti roamingu! Take ho pouzivam, nicmene na hodinovy pokec to neni ;o)))
nevím, kde berete přesvědčení, že "hodinový pokec" musí být v GSM roamingu nutně dražší, nežli hodinové připojení k Internetu za účelem přenosu hlasu (nemluvě o kvalitě - propustnost linky a odezva, ne vždy je vyhovující připojení vůbec k disposici)
"napiš mi přes Skype"..:: BTW bavime se o komunikaci hlasem
..:: nevim proc ta silna slova (WTF)!
..:: nerekl jsem ze SIP resi nejakou tarifikaci.
- jistě, neřekl, jen se o tom čistě náhodou mluví mezi body, které jsou prezentovány jako vlastnosti (reálné použití) SIPu ...B/ reseni se jmenuje Session Initiation Protocol (SIP)"
...
A ja naopak muzu volat za lokalni tarif.
nějak se mi ovšem v tomto případě vytrácí ta výhoda přímého propojení dvou počítačů bez účasti třetí strany, což by ten SIP prý měl řešitPokud vyuziji komercni SIP brany do verejne tlf. site ...
(Samozrejme neplati pro pripad, ze pridelene cislo je prazske a ucastnik na druhem konci telefonu je prave na UKRAJINE ;o) /forek/no tohle jsem tedy nějak nepochopil taky :-/
Dekuji za vas nazor, naprosto s vami soulasim. Ale pozdava se mi jakobychom se opatrne vzdalovali od tematu. Dovoltemi tedy abych se vratil o maly kousek zpet.
Nazev clanku: "Co se Skypem?".
Problemy Skype: uzavreny protokol a aplikace z cehoz vypliva zavislost na jednom dodavateli a bezpecnosti rizika. Neco je zmineno v diskuzi dalsi zajivavosti se daji najit na webu ( mimochodem celkem zajmavy clanek na lupe ;o) Skype – bezpečnost a soukromí).
Muj prispevek: se tyka reseni ktere vyuziva otevreny protokol (SIP), ktere neni zavisle na jakekoli firme, ktere je funkcni a pouzitelne.