Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Úvod:
Hibernácia v linuxe je ešte oblasť úplne neprebádaná, potýkajúca sa s množstvom problémov. Medzi najväčšie úskalia patria grafické karty, ktoré nie vždy najlepšie spolupracujú s hibernáciou. Základným kameňom pre nás bude ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) a software suspend zo stránky (www.suspend2.net). ACPI bola vyvynutá firmami ako HP, Intel, Microsoft, Phoenix a Toshiba. V súčasnosti sa jedná defacto o štandard v oblasti riadenia spotreby. V linuxe má ACPI slušnú podporu, tak prečo toho nevyužiť. K software suspend dodám len toľko, že obecne funguje lepšie ako software suspend zahrnutý priamo vo vanilla jádre. V našom článku si samozrejme ukážame niekoľko trikov a tipov, ako sa horeuvedeným problémom vyhnúť. Tak a už stačilo s uchej teórie, môžeme sa pustiť do práce.
Tak uz ma skutocne presla chut pozerat sa na linuxove portaly, na ktorych hrdo svieti reklama na microsoft windows server. Je to vobec normalne a ma to vobec nieco spolocne so zdravim rozumom? Ako vobec linuxova komunita moze nieco taketo dopustit. Na jednej strane portaly vychvaluju linux do neba a pri tom nad ich logom svieti obrovska reklama microsoft, ktora posiela linux do riti (prepacte za vyraz) a chvali sa svojim windows serverom. Skutocne velmi velmi velmi smutna vec, ktorej sa linuxova komunita dozila. Podla mna je to uplna ostuda a hanba. Prepacte trochu agresivny ton, ale ako velky fanusik linuxu som sa musel ozvat. Co vy nato?