Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Okrem toho ja mam vo svojom browseri vypnute zobrazovanie bannerovImho tohle je presne to, ceho chtel Microsoft dosahnout. Umistit na Linuxovy web reklamu, ktera Linuxaky znechuti, takze pristoupi k blokovani reklamy na danem webu, a tim odriznou web propagujici Linux od dalsich prijmu.
Ale šance, že (ne)spokojený uživatel MS W. přejde na linux, když na linuxovém portále uvidí reklamu na systém, který používá, klesá, nemyslíte?
A když se tito tazatelé ptají zkušenějších uživatelů, tak ti je seřvou a vynadají jim že jsou to kreteni a že si mají vygooglovat jak se to má s linuxem udělat, aby jim to chvíli fungovalo.Ja osobne jsem se s nadavanim tazatelum setkal pomerne malokdy - imho to je ve srovnani s jinymi komunitnimi ci tematickymi weby nebo obycejnymi chaty spise lepsi nez je prumer pro komunikaci online. Zato s nadavanim na nadavani tazatelu se ted setkavam na kazdem kroku. Zajimave. Asi na to udelam nejakoy vyzkum - mozna malou obsahovou analyzku. Zatim mam kazdopadne nicim nepodlozeny pocit, ze tento problem byl ve velke vetsine zcela umele zkonstruovan a pozvolna se stava samovyplnujicim se proroctvim.
Proč by měl někdo linux propagovat?Treba proto, ze by se na tom dalo jednou vydelat? U Linuxovych webu jsem si predstavil neco jako "hmm, ten linux je dobrej, ma to budoucnost. Co kdybych si o tom zalozil web? Pomuzu Linux zpropagovat, a i diky tomu jednou bude mit Linux spoustu uzivatelu, a ti vsichni budou nauceni chodit na muj web, a ja na nich pak budu vydelavat." Proc se nektere portaly rozhodly pro imho ponekud krkolomnou strategii "zalozim web o Linuxu a tam pomuzu zpropagovat konkurenta Linuxu, takze v budoucnosti bude malo uzivatelu Linuxu, takze budu mit malo ctenaru a muj web bude uplne zbytecny, takze si konecne budu moc zalozit web o produktech Microsoftu" sice nechapu... ale imo treba prave abclinuxu si uvedomuje, ze kdyz se chce neco dokazat, nestaci jen vsadit na spravneho kone, ale musim si umet i pockat a nest riziko, ze vyhraje jiny kun - coz ovsem neznamena, ze je chytre uz na zacatku zavodu za trochu penez pustit dopredu soupere.
Navíc proč na toto téma flamovat zrovna na serveru, kde se taková reklama AFAIK nikdy nevyskytla?Jinde nemají blogy
kde se taková reklama AFAIK nikdy nevyskytla?upresneni: nejen AFAIK, ale doopravdy nikdy. Odmitli jsme je. A nebylo to jednou.
Ako vobec linuxova komunita moze nieco taketo dopustit.Počujte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom Linuxová komunita? Ty zmíněné portály neprovozuje komunita. A jejich vlastníkům reklama od Microsoftu evidentně nevadí. Komunita o tom může jenom mluvit, může s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím může dělat.
Asi je potřeba rozlišit normální reklamu, od reklamy používající zkreslené údaje, podložené pouze studií vlastní firmy. Nezlobil bych se na reklamu "náš OS má snadné klikací konfigurační nástroje", ale vadí mi reklama "náš OS je bezpečnější než Linux", založená zatím vždy, na zkreslených faktech.
Tiskni
Sdílej: