Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
A zkus se zamyslet, co muzete udelat Ty!
Tiskni
Sdílej:
A zkus se zamyslet, co muzete udelat Ty! Nevolit ODS? :PPPNevolit ČSSD? (Když by chtěla neustále navyšovat těžební limity a posouvat hranice povrchových dolů kvůli nátlaku odborů a báňského úřadu... Jen chci naznačit, že když už si nemůžeš odpustit rýpání do ODS, neměl bys zapomínat ani na druhé.)
Jen chci naznačit, že když už si nemůžeš odpustit rýpání do ODS, neměl bys zapomínat ani na druhé.)To uz by ale pak nebylo "rypani" (BTW ani ne tak do ODS, jako do pana autora blogu ;) Co se tyce tematu, tohle nevyresi volba nebo nevolba nejake politicke strany - to vyresi jen posileni vlivu obcanu, kteri na tech mistech ziji. Ale je fakt, ze porad jeste ziju v domneni, ze kdyz se o necem mluvi, je to pro vec lepsi, nez kdyz se o tom nemluvi. Proto ma pro me smysl pritomnost male strany jako je Strana zelenych (ktera svym zamerenim nikdy nebude masova a mit tolik mandatu, aby mohla nastolit "ekoteror", jak nekteri tak radi strasi) v parlamentu. Protoze jakmile je neco tema, najednou si spousta lidi uvedomi, ze se jich to taky tyka. Masove strany, jak CSSD, tak ODS, jsou prilis zamereny na populismus, protoze musi zaujmout predevsim prumerny elektorat, ktery je vynese do kresel - od tech se tedy nejaka radikalni myslenka (k diskusi!) ocekavat neda, takove jsou obecne malo popularni. Tohle na ceske politicke scene pripada stranam malym (proto propadla US-DEU, ktera se najednou znivelizovala, proto taky propadne SNK-ED, ktera nenabizi nic nez "vsechno lepe" - tahle strana by pasovala tak do vetsinoveho volebniho systemu).
(ktera svym zamerenim nikdy nebude masova a mit tolik mandatu, aby mohla nastolit "ekoteror", jak nekteri tak radi strasi)Já bych ani neřekl, že od SZ hrozí nějaký teror, jako spíše to, že od nich nehrozí vůbec nic. Dostanou-li se do parlamentu, tak vidím dvě možnosti vývoje: a) Vstoupí s někým do koaliční vlády. To může být buď ČSSD nebo ODS (+ možná KDU-ČSL do party). V případě koalice s ČSSD budou naprosto bezzubí a podřídí se všemu - podobně jako US-DEU blahé paměti. Zejména proto, že Zelení mají doleva ještě malinko blíže než rebelantská Unie. Možná, že jim sem tam socialisti hodí nějakou kostičku za poslušnost při jiných hlasováních, ale to je tak vše. Bude-li to koalice s ODS, mohli by dosáhnout více ze svých cílů, protože - nenechají-li se přeřvat - ODS je bude potřebovat více, než by je potřebovala ČSSD. Otázkou je, jak (a jestli vůbec) si to Zelení srovnají v hlavě. Kdyby byli příliš sveřepí, postaví se nedůtkliví frajírci z ODS na zadní a nedosáhne nikdo ničeho. Když budou zase moc důvěřiví, utřou ústa. b) Budou součástí opozice. Samozřejmě by záleželo na tom, komu by byli opozicí, ale všeobecně se dá IMO říci, že to tam nějak odsedí a příště už budou mít hezky vyseděné flíčky, o které se budou chtít porvat - buď se jim povede se "zažít" jako lidovcům, nebo poletí jako kdysi sládkovci.
V případě koalice s ČSSD budou naprosto bezzubí a podřídí se všemu - podobně jako US-DEU blahé paměti. Zejména proto, že Zelení mají doleva ještě malinko blíže než rebelantská Unie.US-DEU paradoxne sehrala objektivne videno ve vlade CSSD dost dobrou ulohu (viz jejich hlasovani). Jeji tragedie je v personalnim obsazeni stranickych spicek, kteri tuto puvodne popularni rebelantskou stranu (vzpomenme na Hanu Marvanovou) absolutne nedokazou prodat - asi to souvisi s tim, ze davaji prednost pohodli kresel pred kontroverzi. Ackoliv predstavitele US-DEU by jiste argumentovali tim, ze takhle se jim povedlo prosadit vic nez vzdorem - jsou na ceskou politickou scenu malo ideologicti. Take evidentne prosli vnitrni nivelizaci a zbavili se kvuli pohodlnejsi konformite osobnosti. Strana zelenych ma oproti US-DEU i SNK-ED jednu podstatnou vyhodu: opira se o nezamenitelnou ideologii, kterou ji ostatni strany tezko preberou a ktera ji zajisti vzdy urcite procento stoupencu. Je samozrejme do budoucna otevrene, jak tuto vyhodu vyuzije ci zahodi v pripade vstupu do vladni koalice ci opozicni praci, a je taky jasne, ze ma pred sebou jeste hodne vnitrnich otresu (nejinak tomu bylo u nemeckych Zelenych pri prvnim vstupu do spolkove vlady - ti to ale zvladli). Protoze ceska "pravice", ODS i KDU-CSL ideologicky vyhranena je a k souboji ideologii tlaci i CSSD, ktere paradoxne ponechava jen volny roh s komunisty, ackoliv "socialni demokracie" stala v dejinach ke komunistum vzdycky v opozici, jsou to de facto dva kohouti na "levicovem" smetisti, maji podle me sanci jen taktez ideologicky vyhranene male strany a strany s kontroverznimi osobnostmi. US-DEU nebo SNK-ED by prislusela spise role nejake platformy ci frakce uvnitr ODS nebo CSSD, skutecne samostatny nosny program nemaji, proto uspeji max. v komunalnich volbach apod. - kde se voli lide, nikoliv strany. Totez BTW hrozilo i Strane zelenych, nez se prosadilo "Bursikovo kridlo" nebo "Bursikuv" program. Urcite je SZ velky otaznik. Ale pro me je to alternativa jak k oranzovemu, tak k modremu vykricniku.
ODS i KDU-CSL ideologicky vyhranena je a k souboji ideologii tlaci i CSSD, ktere paradoxne ponechava jen volny roh s komunisty, ackoliv "socialni demokracie" stala v dejinach ke komunistum vzdycky v opoziciZase ten motiv pravice, která "tlačí" socialisty ke komunistům. Sociální demokracie v dějinách sice možná komunistům oponovala, teď je to však jinak. Paroubkova ČSSD má rétoriku téměř totožnou se současnými komunisty - a není to nátlakem pravice. Je to tak proto, že se jim to velmi hodí. Ale to už se oba opakujeme...
Zase ten motiv pravice, která "tlačí" socialisty ke komunistům. Sociální demokracie v dějinách sice možná komunistům oponovala, teď je to však jinak. Paroubkova ČSSD má rétoriku téměř totožnou se současnými komunisty - a není to nátlakem pravice. Je to tak proto, že se jim to velmi hodí.Jen zjednodusene: CSSD souperi s KSCM o stejne naladene volice, ODS souperi s CSSD o nerozhodnute volice, a KSCM a ODS obe tezi z toho, ze se jedna muze navazet do CSSD zleva a druha zprava (viz napr. spolecne hlasovani ODS a KSCM o neduvere vlade, tusim Grosse jeste). KSCM a ODS se navzajem potrebuji jako strasaky, ale ODS a KSCM si skutecnosti nekonkuruji. Projekt vetsinoveho volebniho systemu by taky skoncil tak, jak nyni sugeruje ODS: na jedne strane oni a na druhe komunisti - s tradicne rozdelenym elektoratem a proto relativne v pohode a vyhodne pro obe strany. Paroubkova CSSD je za posledni rok predevsim politicka strana, ktera vstava z popela pote, co si ODS sama zpackala svou neschopnosti vyjednavat (BTW s nynejsimi "prateli" a koalicnimi partnery) moznost prevzit vladu za priznive situace v dobe, kdy CSSD byla na dne. Ze by to bylo mozne, ukazuje presne nynejsi stav. Zakony se pripravuji hodne dlouho, a to co se dneska tak teatralne schvaluje, to vznikalo za minule roky, za plneho vedomi koalicnich partneru, kteri presto z vlady nevystoupili - a ze jsem se tenkrat hodne divil, ze vlada nepadla. Ostatne... kdyby se to tenkrat ODS podarilo, mela by dnes preference stejne kolem 30% a KSCM by si vymenila druhe misto s CSSD (coz by bylo pro ODS idealni). Afera Koristka, nyni pripominana (BTW kdyby nejaky takovy bezvyznamny odposlech pustila skutecne CSSD, museli by byt pekni idioti, coz se s dosud profesionalne vedenou kampani moc nerymuje ... spis to pripomina lapsus a strelbu do prazdna uplne nekoho jineho). Abych to shrnul, stejne jsem rad, ze se nemusim rozhodovat mezi CSSD nebo ODS. Moje prognoza je, ze vyhraje-li volby ODS, posili to komunisty :P
... graduoval na Harvard University, ...ty by ses už měl z té ciziny vrátit.