Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zajimalo by ho, jestli mu ty kurzy (ktere jsou pry placene a ne zrovna levne) k necemu budou, jestli to zamestnavatele uznavaji, jestli mu to pak pomuze v Evrope pri hledani prace. Je docela chytej, jen seknul s matfyzem nebo CVUT nekdy v 2 rocniku, protoze se ozenil a potreboval vydelat nejake penize pro rodinu.
Dalsi vec, ktera by mne zajimala, je, proc ten dotaz nemohl zustat v diskuznim foru. Dal jsem si docela praci ho poctive zaradit, nebyl v matouci kategorii, v oddeleni o distribucich, o HW, o konkretnich programech, byl v kategorii jine (nebo nezaraditelne?). Nemel zavadejici titulek ani text, neslo o zadnou reklamu. Co jej tedy diskvalifikuje z diskuze? Nebo je mistni komunita natolik navysi, ze pracovat nemusi, ze neresi, co je pro praxi dobre a co zle, co je uzitecne a co knicemu? V diskuzi jsem nasel i debaty zda je lepsi FEI nebo Matfyz nebo FJFI nebo ... pripadne mlaceni prazdne slamy na tema KDE nebo Gnome,...
Nechci se nijak navazet do moderatora, urcite co udelal a proc, nicmene se chci naucit co jsem udelal spatne ja a jak se toho priste vyvarovat.
Tiskni
Sdílej:
– studijní materiály a testy jsou v deseti jazycích (čeština mezi nimi není),
– CNA je určena pro studenty od 15 let Během července/srpna (CNA1 a CNA2) a listopadu/prosince (CNA3 a CNA4) budou nabízeny nové verze kurzů. Ve dvou větvích (s pracovním označením CCNA–A a CCNA–B). Jedna z těchto větví už bude předpokládat určité vstupní znalosti, tzn. např. už nebudou probírány převody mezi číselnými soustavami apod. :), takže se patrně změní i ten údaj o věku uchazečů,
– jak pomohou znalosti Linuxu nevím, spíše bych vsadil na všeobecné povědomí o síťové problematice,
– konkrétně kurzy CCNA stojí v komerční formě (tedy ne pro studenta školy pořádající LCNA či RCNA) 60 000,– Kč plus DPH 19 % za CNA1–4 dohromady Certifikát se dělá mimo LCNA/RCNA a stojí cca 100 USD — pokud student vykoná tzv. Voucher test, tak má nárok na 50 % slevu,
– zaměstnavatelé k CCNA přihlížejí; pokud máte CCNP, tak vám líbají ruce (a pokud jste CCIE, tak jste za vodou a máváte ze své jachty),
Smysl to má, ale jak pro koho. Pokud si to někdo může udělat při škole a pak si hned udělá certifikaci, má bobra k dobru. Zrovna tak pokud to zaplatí zaměstnavatel. Jako rekvalifikace v komerční formě studia to je ale drahá sranda CCNA představuje skutečně jen základ, zázračné procitnutí dřímajících schopností nečekejte.
Jako trénink reading-skills je to ovšem neocenitelné.
Pokud má někdo u nás zájem, přihlášení do kurzu probíhá přes AMOS. No a samozřejmě nejvíce informací lze zjistit u zdroje, tedy zde.Není semestr jako semestr. CNA lze studovat až dva roky, tzn. opravdu 4 „VŠ semestry“, ale obvykle se takto děje na středních školách. University/vysoké školy mají na CNA1–4, tedy 4 semestry, povětšinou vyhrazeny dva, občas tři semestry. Odhaduji, že o tom právě mluvil ten kamarád z USA.
Rozhodnutí, zda LCNA/RCNA bude nabízet své kurzy jako jednoleté, dvouleté nebo ještě jiné, je čistě na ní. Cisco omezuje pouze maximální délku studia.