Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Zkousim ted nejruznejsi Live CD/DVD abych, zjistil ktere je pro muj pocitac nejlepsi a funguje hned od zacatku bezproblemove.
Pod slovem bezproblemove si predstavuju, ze po startu nabehne grafika ve spravnem rozliseni, funguje zvuk a internet.
Vse to zkousim na mem NTB premio, a abych rekl pravdu zadna z vyzkousenych distribuci zatim po nahrani neslapala dle mych predstav.
Bud bylo spatne rozliseni, nebo nesel zvuk, nebo v pripade SUSE ani system nenabehl.
Nerikam, ze se to neda dodatecne nastavit, ale to neni mym cilem. Navic konfigurovat xorg se mi nechce a sem si jist. ze by mi to chvili zabralo coz taky neni mym cilem
Mateli chvili cas napiste mi sem jaka je vase nejoblibenejsi Live distribuce.
Ja zatim vyzkousel SUSE 10.0, Abclinux 2005, Mandriva, Knoppix
Tiskni
Sdílej:
Já se moh "poto" z Quantianu, možností při bootu dost, chodilo mi 1280x1024 v 85Hz, sofru mraky.
Můžu se zeptat, jak je na tom Kanotix s češtinou ? Musí se něco doinstalovávat nebo je to záležitost úvodního nastavení ? Jedná se mi hlavně o ICQ klienta (zprávy i seznam kontaktů chci s diakritikou).
Díky za info.