Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tiskni
Sdílej:
Třeba takovej FIT na CVUTu uz ji zohdnovat bude, kdo by mel statni maturu muze nastoupit.
A mala otazečka do kolektivu:V mediich padlo cosi o tom, že ten, kdo ma(bude mít) nižši úroven maturity, nebo tu puvodni verzi, a v budoucnu bude chtit nastoupit na vysokou školu, bude si muset dodělat vyšší úroven maturity.
Nevíte jak to je s tímhle směšným nápadem daleko? Přijde mi to dost jako nesmysl. Dnes se prostě naučím to, co je u přímaček(u techniky většinou matika) a jdu na přímačky/scio testy apod.
V budoucnu bych se musel zapsat znova na střední? Nebo skládat znova maturitu se vším všady? Nebo jak to mají chlapci vymyšlený?
V mediich padlo cosi o tom, že ten, kdo ma(bude mít) nižši úroven maturity, nebo tu puvodni verzi, a v budoucnu bude chtit nastoupit na vysokou školu, bude si muset dodělat vyšší úroven maturity.To bude asi nějaký omyl, nic takového jsem neslyšel (a přijde mi to taky jako nesmysl). Na druhou stranu je možné, že pokud budou školy vyšší stupeň SM uznávat (jako ten FIT), dostane ten, kdo bude mít nižší úroveň, mínus body, a tak bude mít určitou motivaci (tzn. ne muset) si tu vyšší úroveň dodělat. Nemohla ta informace vzniknout tak nějak? OT: Pro ty, co se učí na SM z ČJ. Je následující věta jednoduchá? (dost by mě zajímalo, jestli tohle v ČJ jde) Každý návštěvník může, ale nemusí zažádat o členství v klubu.
...gimplaci...
Mno, to dost vypovídá.
Kdežto gymplák je po maturitě naprostá nula a je rád když ho vezmou do Tesca k pokladně.Nesouhlas. Už teď (mám dva a půl roku do maturity) jsem dělal dvě docela pěkné odborné brigády
Protože děcka na gymplu nedělají nic jiného než se učí.Tohle naprosto není pravda. jsem z gymplu a flákal jsem to co se dalo.
Jako a třeba dceřina kamarádka z gymplu co maturuje stejně jako ona bude maturovat z ČJ,AJ,NJ,Matematiky. A moje dcera maturuje z ČJ,NJ účta a z ekonomiky. Tedy myslím hodně těžší než to co na gymplu.Je to těžší. Ale pořád nevidím důvod, proč by někdo z gymplu kdo si netroufá na těžší nemohl vybrat tu lehčí. A stejně tak nevidím důvod proč ten, kdo je naopak z prumky/ekonomky/whatever a troufá si na vyšší úroveň, proč by si ji nemohl napsat a tím se třeba vyhnout přijímačkám.
Krásným příkladem jsou takzvané sportovní třídy na gymnáziích.Půlka našeho gymnázia je sportovní (nebojte se, já jsem samozřejmě v té nesportovní části) a neřekl bych, že by ty sportovní třídy nebo celá škola měla nějakou prestiž. (Gymnnázium Přípotoční)
Těm zase nejde o nic jiného, než o to, aby nebyla žádná možnost, jak přijít na to, že to u nich stojí za hovnoPřijde mi, že vám někdo z gymplu udělal něco moc ošklivého. Protože to samé bych mohl říct o průmyslovkách, učilištích, etc. Ono je jedno, jestli bude mít daná škola špatnou vizitku, protože "50% žáků neodmaturovalo" nebo protože "50% žáků zvolilo lehčí úroveň a po matuře nastoupili v Tescu u pokladny, protože se na VŠ nedostali". Tím, že byste donutil žáky z gymplů absolvovat těžší maturitu je dost zvýhodníte oproti těm, kdo si budou moci vybrat. Už si rozumíme?
To je úplně jasné, že státní maturita bude pro většinu lidí pouze fraška.Zatímco dnes maturity třeba na mnohých soukromých školách fraška nejsou.
státní maturitu musí dát ať už někdo z učňáku, průmyslovky nebo gymluŘekl kdo? Podle mě nebylo cílem státní maturity dát ji všem.
Řekl kdo? Podle mě nebylo cílem státní maturity dát ji všemPřeci, každému normálnímu člověku je jasné, že to bude udělaný na průměr. Třeba u mě na bývalé škole (elektrotechnická průmyslovka a obecně na lepších průmyslovkách a gymnáziích) se to studentům řádně ulehčí.
Třeba u mě na bývalé škole (elektrotechnická průmyslovka a obecně na lepších průmyslovkách a gymnáziích) se to studentům řádně ulehčí.No vždyť jo. A někde jinde to zase ztěžkne a tím se úrovně vyrovnají. To je cílem - aby když někdo řekne, že má maturitu, si všichni mohli hned představit, co to asi znamená.