Softwarový syntezátor pro Linux Yoshimi (fork ZynAddSubFX) byl vydán ve verzi 2.0. Lukáš Růžička představuje Yoshimi v článku Hahaha Yamaha aneb Jak si z notebooku udělat synťák? na MojeFedora.cz.
Byla vydána nová verze 21.0 komunitní edice multiplatformního v Javě naprogramovaného univerzálního SQL klienta a nástroje pro správu databází DBeaver (Wikipedie). Proběhla změna číslování. Verze 21.0 vychází po verzi 7.3. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 103 (pdf), HackSpace 40 (pdf), Wireframe 47 (pdf) a Hello World 15 (pdf).
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Bola vydaná nová verzia komunitnej distribúcie Mageia 8, ktorá je priamym nasledovníkom niekdajšej Mandrake/Mandrivy. Prináša podporu pre architektúru ARM, novšie prostredie GNOME 3.38.3 a KDE Plasma 20.12.0 a prechod na Python 3. Viac info sa dozviete v poznámkach k vydaniu, ináč Mageia je plne lokalizovaná do národných jazykov a poskytuje tak ako klasické aj živé inštalačné obrazy.
GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Pár faktů na začátek:
- Tesla koupila BTC za 1,5 mld. dolarů.
- Miami akceptuje BTC Will Miami Become America’s First Bitcoin City?- Írán (patrně kvůli sankcím) akceptuje BTC. Těžaři jsou povinni prodávat část vytěžených BTC Íránu, resp. Íránské bance. Neposlušnost se trestá, konfiskují se ASICy (mineři údajně nelegálně využívali dotovanou elektřinu, může být jen zástěrka, stát si teď může těžit sám na skonfiskovaných zařízeních).
Výše zmíněné události mají své pozitivní i negativní stránky. Pozitivem je, že BTC a potažmo krypto obecně už není pouze záležitostí podivínů, nadšenců, hackerů, matematiků, milovníků svobody, spekulantů a různých dalších (někdy už na pohled) podivných individuí. Zdá se, že se dosáhlo asi nějakého bodu zlomu, kdy různé instituce, firmy a dost možná i banky jsou ochotny adoptovat krypto, což může dosti napomoci jeho dalšímu masovějšímu rozšíření a snad i vylepšení a zdokonalení.
Negativem je, že reálně hrozí, že značná část Bitcoinů bude skoupena různými institucemi, korporacemi, bohatými podnikateli, kteří mají logicky více prostředků než jednotlivci.
V této souvislosti mě zaujal i pobavil jistý komentář z FB:Takže chcete nechat, aby ho skupovaly firmy? A pak řeknete, že 90% vlastní velké firmy a boháči. Ted konečně mohou firmy jako celek po 11 letech kupovat Bitcoin. Vy jste mohli před nimi a stále můžete i s nimi. Každý může, protože každý má měsíčně o 7,5% průměrně vyšší mzdu kvůli tomu, že stát vám teď krade méně. Bitcoinová kapitalizace je jen 8,20% velikosti kapitalizace zlata. Zlata, které je v několika ohledech horší jako měnový systém a uchovatel hodnoty. A firmy vlastní už přes 6% Bitcoinu. Jedna se kvůli nákupu i zadlužuje. Vy si na to neuděláte čas? Každý si aspoň trochu zjistí co jí a pije protože to potřebuje každý den. Peníze chodíte vydělávat každý den a zajímáte se o ně stejně jako o jídlo, vodu? "Nedostáváte místo peněž, ečkovou náhražku? Jste to, co dostáváte."
Osobně mě baví představa všech těch zakomplexovaných státistů, socialistů a podobné verbeže jak křičí: To není fér, 10% bohatých vlastní 90% BTC! Zdaňte je! Zregulujte je! Zregulujte BTC! Jak mi k tomu přijdem! Za to může kapitalismus!Samozřejmě stále je tu možnost, že to jednou celé splaskne, třeba proto, že některé státy a vlády se nebudou chtít jen tak vzdát kontroly nad prostředky svých oveček a zároveň i možnosti nafukovat inflační bubliny a látat jimi díry v rozpočtech. Takže kupovat, či nekupovat? Já osobně jsem mírný optimista. Určitě se některé státy budou tomu bránit a házet klacky pod nohy pomocí dementních regulací, ale myslím si, že decentralizované řešení lze jen těžko vyřadit. Přinejhorším se vytvoří separátní kryptoekonomika, která si bude žít vlastním životem.
Co mě osobně se týče, tak já začal nakupovat po malých částkách cca 2-3 tis. Kč měsíčně těsně za vrcholem minulé bubliny. Bylo mi jasné, že to klesne asi dost výrazně dolů, ale doufal jsem, že to z dlouhodobého hlediska bude pomalu růst. Takže pravidelné měsíční drobné nákupy bez ohledu na kurz. Tuto strategii jsem si velmi oblíbil (ono to má i nějaký odborný název, ale teď si ho nevybavím). Nejvyšší kurz, za který jsem nakupoval, byl cca 250 tis. Kč, nejnižší okolo 90. V průměru to vychází asi tak za 130 tis. Kč.
Když to pak začalo lézt zas výrazně nahoru, nákupy jsem prozatím zastavil. Nedávno jsem zlomek BTC prodal, aby se mi vrátila většina investice. Zatím sleduji co bude dál. Doufám, že to zas poklesne a budu zas přikupovat, ale zatím to moc na pokles nevypadá (Díky MuskuAle byla by asi chyba používat BTC jen pro spekulace. BTC a krypto obecně má své výhody. Vaše peníze jsou skutečně vaše, takže při určité opatrnosti vám je jen tak někdo nevyfoukne. Dobrá ochrana např. před exekutory*. Někteří dlužníci už na to začínají přicházet. Rodí se služby, pomocí kterých je možné platit Bitcoinem i takové věci jako faktury, složenky. Problém trochu je, že tyto služby mají často jepičí život. Nevím přesně proč. Možná je tam regulatorní problém. Co jsem slyšel, funguje to tak, že vy naskenuejte fakturu, pošlete BTC, samozřejmě s přirážkou a na druhé straně je ověřená osoba, která to zaplatí. V tom asi bude háček. Mít k dispozici dostatek ověřených osob. Zřejmě by to chtělo, aby se toho chytla nějaká větší firma s dostatečným zázemím, která si s tím poradí.
Uvidíme. Každopádně nás čeká zajímavá budoucnost.
*K těm exekucím, já nechci nějak příliš hájit dlužníky, ale všichni víme, že exekuce nejsou u nás zrovna optimálně nastaveny. K exekuci může přijít každý doslova jako slepý k houslím. Druhá věc je, že nikdo nenutí někomu něco pujčovat. Každý kdo pujčuje, pujčuje dobrovolně s vědomím rizika, že se mu nemusí peníze vrátit. Pujčka je něco jako investice. Když investuju špatně, prodělám. Můj problém. Nechcete-li nést riziko, nepujčujte/neinvestujte.
Tiskni
Sdílej:
Je to vcelku easy, pokud mas par (desitek) mega dolaruNo v tejto situaci je lepsi se na vsecno vy***t a jit treba na ryby, valet se s k*****a a proste nic neresit. Koupit je mozna snadny ale pak prodat je uz mnohem horsi a sehnat nekoho s milionama dolaru je jiste nesrovnatelne obtiznejsi pokud si teda nehodlate zivot komplikovat rozjezem vlastni burzy ukrajovanim kolace z trhu apod.
Kupovat BTC než jej skoupí korporace a banky?
... nebo proto, že pumpeři chtějí na tvůj úkor vyhnat tu bublinu ještě o kousek výš, než to praskne a snaží se hrát na city podobnýma manipulativními řečma.
Doporučuju si zadat do Google "bagholder"