Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jinak další skupina jsou ti, co propadli Japoncům.On takový 40-minutový tělocvik před začátkem pracovní doby je pro zdraví jen pozitivní. A Češi se ještě pořád nenaučili správně držet šroubovák (měli by si to pořádně - tj. aspoň milionkrát - procvičit podle Příručky pro zacházení se šroubovákem, hlavně stránky 293-336)
Ako by si preložil "IT specialist"?
Som kombinácia admina, programátora, system integrátora *, viem robiť základné veci s databázou atď. Skrátka "holka pro všechno". Ale kvalifikovaná. Holka pro všechno robí všetko lebo nikto nemá na tie drobnosti čas. Ja robím všetko lebo do všetkého vidím. Možno nie až na kosť, ale často lepšie ako ostatní. Zvlášť ak to má blízko k systému a sieťam. Tak čo som?
*) integrátor je človek ktorý sa postará že 10 aplikácií sa vie nainštalovať na systém tak, že spolu spolupracujú
Jo. Však říkám působící v místě. U sklenářů, údržbářů... pracujících pro pár místních.
I když, zákazníci to možná i tady chtějí. To si netroufnu odhadnout. Možná chtějí, aby na výkop nastoupil "krumpáčing end lopating specialist" a ne nějakej hejhula. :) Je to fakt možný.
Tahle debata je myslím klasickou ukázkou debaty o ho*o. Skutečně obsah a forma vizitky je věcí jednoho každého z nás. Ovšem věcí jednoho každého z nás i je, jak taková vizitka na nás působí. Pokud působí neodolatelně směšně, tak to asi není správná vizitka pro správného člověka. Pokud nerozumím, co ten člověk vlastně dělá, tak je asi také něco špatně. Pokud jsem dokonalý mimoň a je jasné, že s držitelem vizitky nepřijdu v kontakt ani pracovní, ani obchodní, tak se nic neděje. Pokud jsem potenciální spolupracovník a nebo zákazník, a po shlédnutí vizitky si říkám: "Aha, ten člověk si asi na něco hraje a snaží se bejt důležitej" případně: "teď ještě zjistit, co ten nápis znamená, co ta osoba vlastně dělá." tak pokud si tohle (jedno a nebo rovnou oboje) říkám a říkávám si to nejen já, tak je to špatná vizitka.
Příkladem s Baťou jsem chtěl říct něco jiného. Baťa nemusel nikomu říkat, že je ředitel. Einstein nemusel mít na vizitce profesor, samostatný výzkumný pracovník. Pokud půjdu (jako že jsem tam každou chvíli ) za ředitelem GM, tak mi asi v kanceláři nebude muset dávat vizitku, abych pochopil. Pokud, pro změnu, si půjdu objednat opravu kapajícího kohoutku a oslovím omylem zaměstnance, stačí aby kejvnul bradou a řekl "šéf je támhle". V běžném styku, pokud to už není tak jasné, je fajn, když mi někdo dá vizitku ze které se dozvím, co od dotyčného můžu čekat a kontakt na něj. Pokud možno jedním pohledem a bez slovníku. Na sebeprezentaci jsou snad lepší třeba www stránky. Co tam má na vizitce všechno být a co je důležitá informace a co jen vytahování, které nakonec spíš odpudí, to už je věc odhadu. Zrovna oblast IT je oblast používající angičtinu a tak tam divná, podle mého, není.
Já se rozhodně necítím zatěžovaný tohle debatou a klidně v ní mohu pokračovat, místa je tu dost a koneckonců se tu řeší i nevyřešitelnější věci. Problém je asi v tom, že ideálně by člověk měl mít special vizitku pro každého člověka udělanou na základě psychologického rozboru příjemce :). A to je jaksi nerealizovatelné. Takže to musí být kompromis. Také jde o to, co reprezentuji. Pokud prodávám plyšové medvídky, tak je asi v pohodě, pokud je na vizitce barevný medvídek a sluníčko. Pokud prodávám sw a nebo rakety, tak by to kolorování byl asi trapas.
Je docela možné, že pokud strčím někomu prostšímu do ruky navštívenku, kde bude seznam honosných funkcí a titulů, tak si zákazník sedne na zadek a řekne si, že tohle teda musí být ten pravej. Ovšem stejná navštívenka může jiného dokonale odradit a ještě si pomyslí něco nepěkného.
Hloupé mi přijde, když se tím předvádí nějaká světovost, velikost a pak praskne, že je to trochu jinak. Kdybych si já napsal na vizitku programátor a pak na mne prasklo, že jsem dokázal vytvořit dva nejjednodužši možné skripty v shell, tak jsem právem za vola. To je extrémní příklad, ale realita se tomu, obávám se, někdy blíží.
Tiskni
Sdílej: