Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
Jinak další skupina jsou ti, co propadli Japoncům.On takový 40-minutový tělocvik před začátkem pracovní doby je pro zdraví jen pozitivní. A Češi se ještě pořád nenaučili správně držet šroubovák (měli by si to pořádně - tj. aspoň milionkrát - procvičit podle Příručky pro zacházení se šroubovákem, hlavně stránky 293-336)
Ako by si preložil "IT specialist"?
Som kombinácia admina, programátora, system integrátora *, viem robiť základné veci s databázou atď. Skrátka "holka pro všechno". Ale kvalifikovaná. Holka pro všechno robí všetko lebo nikto nemá na tie drobnosti čas. Ja robím všetko lebo do všetkého vidím. Možno nie až na kosť, ale často lepšie ako ostatní. Zvlášť ak to má blízko k systému a sieťam. Tak čo som?
*) integrátor je človek ktorý sa postará že 10 aplikácií sa vie nainštalovať na systém tak, že spolu spolupracujú
Jo. Však říkám působící v místě. U sklenářů, údržbářů... pracujících pro pár místních.
I když, zákazníci to možná i tady chtějí. To si netroufnu odhadnout. Možná chtějí, aby na výkop nastoupil "krumpáčing end lopating specialist" a ne nějakej hejhula. :) Je to fakt možný.
Tahle debata je myslím klasickou ukázkou debaty o ho*o. Skutečně obsah a forma vizitky je věcí jednoho každého z nás. Ovšem věcí jednoho každého z nás i je, jak taková vizitka na nás působí. Pokud působí neodolatelně směšně, tak to asi není správná vizitka pro správného člověka. Pokud nerozumím, co ten člověk vlastně dělá, tak je asi také něco špatně. Pokud jsem dokonalý mimoň a je jasné, že s držitelem vizitky nepřijdu v kontakt ani pracovní, ani obchodní, tak se nic neděje. Pokud jsem potenciální spolupracovník a nebo zákazník, a po shlédnutí vizitky si říkám: "Aha, ten člověk si asi na něco hraje a snaží se bejt důležitej" případně: "teď ještě zjistit, co ten nápis znamená, co ta osoba vlastně dělá." tak pokud si tohle (jedno a nebo rovnou oboje) říkám a říkávám si to nejen já, tak je to špatná vizitka.
Příkladem s Baťou jsem chtěl říct něco jiného. Baťa nemusel nikomu říkat, že je ředitel. Einstein nemusel mít na vizitce profesor, samostatný výzkumný pracovník. Pokud půjdu (jako že jsem tam každou chvíli ) za ředitelem GM, tak mi asi v kanceláři nebude muset dávat vizitku, abych pochopil. Pokud, pro změnu, si půjdu objednat opravu kapajícího kohoutku a oslovím omylem zaměstnance, stačí aby kejvnul bradou a řekl "šéf je támhle". V běžném styku, pokud to už není tak jasné, je fajn, když mi někdo dá vizitku ze které se dozvím, co od dotyčného můžu čekat a kontakt na něj. Pokud možno jedním pohledem a bez slovníku. Na sebeprezentaci jsou snad lepší třeba www stránky. Co tam má na vizitce všechno být a co je důležitá informace a co jen vytahování, které nakonec spíš odpudí, to už je věc odhadu. Zrovna oblast IT je oblast používající angičtinu a tak tam divná, podle mého, není.
Já se rozhodně necítím zatěžovaný tohle debatou a klidně v ní mohu pokračovat, místa je tu dost a koneckonců se tu řeší i nevyřešitelnější věci. Problém je asi v tom, že ideálně by člověk měl mít special vizitku pro každého člověka udělanou na základě psychologického rozboru příjemce :). A to je jaksi nerealizovatelné. Takže to musí být kompromis. Také jde o to, co reprezentuji. Pokud prodávám plyšové medvídky, tak je asi v pohodě, pokud je na vizitce barevný medvídek a sluníčko. Pokud prodávám sw a nebo rakety, tak by to kolorování byl asi trapas.
Je docela možné, že pokud strčím někomu prostšímu do ruky navštívenku, kde bude seznam honosných funkcí a titulů, tak si zákazník sedne na zadek a řekne si, že tohle teda musí být ten pravej. Ovšem stejná navštívenka může jiného dokonale odradit a ještě si pomyslí něco nepěkného.
Hloupé mi přijde, když se tím předvádí nějaká světovost, velikost a pak praskne, že je to trochu jinak. Kdybych si já napsal na vizitku programátor a pak na mne prasklo, že jsem dokázal vytvořit dva nejjednodužši možné skripty v shell, tak jsem právem za vola. To je extrémní příklad, ale realita se tomu, obávám se, někdy blíží.