Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
...můžou mít humorné následky. ROFL.
Všichni dobře známe ty malinké bannery oznamující např. XHTML validitu, CSS validitu či nějaký jiný standard nebo třeba použitý program. Osobně je mám moc rád, jelikož se dají jednoduše barevně upravit podle potřeby, jsou malé, nevtíravé a IMHO ulehčují práci na konzistentnosti webové prezentace.
Není hříchem na své stránce mít banner, kterým návštěvníkům řekneme, co že jsme to použili za aplikaci, když jsme stránku vytvářeli, jelikož né každý přece ví, že my používáme ten nejdokonalejší editor pod sluncem ;)
OK, dost už keců. Vytvořil jsem bannery pro 3 aplikace (nebo pro 2...jak se to vezme), o kterých si myslím (a vím), že jsou pro vývoj (nejen) webů docela užitečné: phpEclipse, PyDev a jEdit.
Ke stažení jsou v mé sekci na deviantARTu.
Opět bych se s vámi rád podělil o jeden ze svých objevů.
Před nějakou dobou jsem propadl Pythonu a začal jsem prozkoumávat všechny možné oblasti, ve kterých může Python najít uplatnění. Jednou z takových oblastí je bezesporu web development. PHP umím celkem obstojně, ale Python má svoje plus.
Používáte jednu či více Java aplikací a už jste také někdy lamentovali nad vybíravostí Java/GTK+ look and feelu?
Zvláště my, co jedeme na Ubuntu, to máme těžké. Java si totiž s tématy založenými na Clearlooks engine vůbec nerozumí a zrovna ty patří k nejpovedenějším (taky je to poznat na výkonu GNOME) a mezi ubuntisty k nejrozšířenějším. Já jsem ale dneska našel jedno, které se těm založeným na Clearlooks IMHO designově vyrovná, Java aplikace si s ním rozumí a nežere tolik systémových prostředků. Gray. Konečně můj jEdit, FreeMind a PEKI slovník vypadají k světu!
O víkendu jsem v našich zemích několikrát zahlédl billboard s nápisem:
"Pokud pan Říman a ODS tvrdí, že jsem tudy jel 200 km/h, tak LŽOU!!! -- Jiří Paroubek"
Poslední dobou je tenhle způsob prezentace politiků docela častý a je to trapas. Zajímalo by mě, jestli je tohle v západní Evopě normální. Horší ale možná je, že to zřejmě na lidi funguje...proč by to jinak naši politici dělali?
Co kdybych vedle píchnul billboard s nápisem:
"Pokud pan Žíman a kluči ž ODŠ žíkají, že šem jim tu bábovičku loškopal já, tak pjekně kečaj!!! -- Jižík Paloubek"Rozdíl v informační (ne)hodnotě a hlavně infantilnosti těch dvou výtvorů by byl prakticky nepostřehnutelný.
Tak jsem si založil blog na Bloggeru. Nejspíš to bude tak, že co postnu tady, bude i tam, ale obráceně ne-e. Budu se tam věnovat více věcem, než jen *NIXum a OSS.
http://ajtik.blogspot.comNevím jak vám, ale mě se teda klasická ikona Mozilla Thunderbirdu moc nelíbí. Taková neohrabaná mi připadne. Párkrát jsem hledal jinou, ale kromě nějakých "glassy" verzí originální ikony či (podlě mě) nepovedených pokusů jsem nic kloudného nenašel.