Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rad bych nasel nejaky efektivni jazyk pro linux i windows, ktery mi umozni rychle napsat pozadovanou aplikaci (web) a pritom me da moznost kontroly "nad tim co se deje".
Myslím, že tady jednoznačně vede Java.
"nad tim co se deje".Tomu to moc nerozumím, ale budiž
Myslím, že tady jednoznačně vede JavaNo, přímo Java nic neznamená. Myslíš J2EE, aby si užil všechny ty entrprajs býny s nepostradatelnými mapovacími iksemel soubory? Nebo má použít (ano, vím, že teď motám víc věcí do sebe) Struts, Hibernate, Server Faces, Spring, Cocoon, Tapestry, anebo něco zcela jiného? Podle mě je lepší, pokud chce dotyčný jenom napsat něco rychle, zvolit si nějaký vyhovující framework no a jazyk se mu už přizpůsobí. Na rychlé napsání něčeho bych dokonce doporučil i PHP (nebo třeba Perl, což už záleží na vkusu každého soudruha
ad výnimky: ja sa rozhodnem, či chcem alebo nechcem, či napíšem use Exception;
alebo nie.
ad objekty: s objektami je perl na tom o trochu lepšie ako java, podporuje aj multiple inheritance aj overloadovanie operátorov. Navyše, takmer všetko sa dá v perli označiť ako objekt (presnejšie, každý odkaz). Na neobjektový jazyk slušné, nie? Ono je to len o tom, či je človek dostatočne odhodlaný učiť sa.
S vami spomínaných jazykov (v čase keď som si o nich aspoň niečo čítal):
Java - nemala overloadovanie operátorov ani multiple inheritance, v kóde tisícky pretypovaní (new java.lang.Hashtable ...)
C# - obmedzená hĺbka stromu dedičnosti
Python - medzery a tabelátory majúce význam, brr
aby sme sa len nehádali ako baby na trhu, navrhujem súťaž
jednoduchý webík, jedna špecifikácia, jednotný model (xml), jednotné šablóny stránok (xml). preklad xml do implementačného jazyka xslt šablónami (preferujem xalan). Dvojfázová špecifikácia (verzia 1.0, upgrade na 2.). Rovno do toho môžeme zahrnúť aj rôzne databázy. V rámci toho by možno nenudilo i zopár "stress-test" aplikácií.
Ak by bol záujem, špecku, data model i formát šablón mám tak na 80% premyslených.
A potom sa môžeme kľudne hádať, ktorý jazyk je lepší, kto čo musel "ochcat"
upravovať? prepisovať? k tomu len jedno, v perli obľúbené, TIMTOWDI
Pre test jazyka sa hodí čokoľvek, i tých 70-80% vygenerovaných vecí predsa bude niečo z toho jazyka (prinajhoršom inicializácia príslušných knižníc).
btw, ten perl fakt nie je až taký zlý, ako si ho predstavujete
vygenerované veci do jazyka počítať musíte, príklad:
Perl:
my $hash = { A => 'a', B => 'b', };PHP:
$hash = array ('A' => 'a', 'B' => 'b');Java:
my hash = new Hashtable (); hash.put ('A', 'a'); hash.put ('B', 'b');nevraviac o generovaní
dispatch table
tie
, popr moduly začínajúce Tie::Hash::
, napr. Transactional (s commit/rollback), Layered, ...
SQL::Abstract
napr generovanie where
klauzuly, napr:
$SQL = new SQL::Abstract; ($sql, @bind) = $SQL->where ( { col1 => undef, col2 => [1, 2, 3] } ); print $sql; # WHERE ( col1 IS NULL AND ( ( col2 = ? ) OR ( col2 = ? ) OR ( col2 = ? ) ) ) ($sql, @bind) = $SQL->where ( { col1 => undef, col2 => { in => [1, 2, 3] } } ); # WHERE ( col1 IS NULL AND col2 IN ( ?, ?, ? ) )atd, atd, viac na CPAN-e
PHP. Tento jazyk ne. Obecne se poklada za "bastl" a uz jsou lepsi na trhu. Hosting a prace se v nem sezene snadno.
Přijde mi, že PHP je považován za bastl především lidmi, kteří v něm nikdy nepsali... Jistě není to jazyk pro rozsáhlé projekty (i když se ho tak s každou novou verzí autoři snaží o něco více prezentovat), ale pro věci do určitého rozsahu je to víc než dobrá volba.
pak Microsoft začal přicházet na to, že chce podpořit jinou novou technologii, a že je potřeba násilně jiné předchozí trochu utnoutZde by se zajímavým způsobem mohla projevit jedna vlastnost OSS. Takové technologie občas přežívají nikoli proto, že jsou lepší, ale proto, že jsou open source (X Window, NFS a potažmo i celý unix) a víceméně fungují. Možná právě z toho má MS strach, protože mu mono může sebrat to, co vždycky měl, kontrolu nad programátory.
A Mono už je takový větší projekt, který nadšencům přeroste přes hlavu.On jim přerůstá přes hlavu už od začátku, stačí si vzpomenout, kolikrát bylo odloženo vydání ostré verze (nemluvě o tom, že ostrá verze byla "ostrá" jen podle čísla, jinak to byl nestabilní bastl). Mono 2.0 mělo být podle informací z konce roku 2004 vydáno ve druhém kvartálu 2005, a ejhle, dnes už se píše o 4. kvartálu letošního roku, takže uvidíme, jestli to do ledna stihnou. Jinak ta referenční implementace byla pro BSD a byla značně ořezaná. Pokud vím, Mono s ní nemá nic společného.
Tiskni
Sdílej: