Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Ahoj vsem,
Neni to tak davno, kdy jsem tu provokoval poprve svym blogem. Dneska to bude asi bohuzel stejne, ackoliv tentokrat se o to ani snazit nebudu. Ono otazka volby jazyka nikdy jinak nez hadkou nekonci. No, uvidime... :)
Abych uvedl vsechny do situace, rovnou priznam ze delam ve firme, kde Windows totalne vladnou. Proto nebyl velky div, kdyz se jako nastroj pro programovani vizualizace naseho system pres net zvolilo (bylo zvoleno neprogramatorem) ASP.NET. Jedna se o graficke zobrazovani vyfiltrovane hromady dat (puvodne miliony radku). Jako databaze, jak jinak, MSSQL. Nejspis cela prace spadne na moje bedra. Uz jsem v tom par drobnosti "psal" a jelikoz mysi se jezdi pohodlne, slo to :).
Shodou okolnosti se take rozhlizim po "svem" jazyce, ve kterem bych si naprogramoval co potrebuju a pripadne i delal svuj web (momentalne RS z PHP a MySQL). Kdysi jsem vse psal v "cecku", ale to dnes uz mi prijde zbytecne, ovladace rozhodne psat nehodlam.
Zacal jsem hledat na netu, objevoval moznosti ruznych jazyku a pomalu zacal pridavat, co vsechno si "v tom svem novem" jazyce hezky napisu. Co si kde vylepsim a jake krasne veci ma ten ci onen programator. Toho casu co usporim...
Ovsem chyba. Cim dele o ruznych jazycich ctu, tim spise vim, k cemu vsemu se ktery jazyk nehodi. Proto se chci zeptat: V cem a proc programujete vy?
Rad bych nasel nejaky efektivni jazyk pro linux i windows, ktery mi umozni rychle napsat pozadovanou aplikaci (web) a pritom me da moznost kontroly "nad tim co se deje". Da se dneska vubec vystacit s jednim jazykem? Nejsem profesionalni programator a casu nemam moc, proto si nemuzu dovolit luxus nekolika jazyku a skutecne efektivniho vyberu a nebojim se tudiz jit s kanonem na vrabce. Z toho co jsem precetl, mi vyplynulo asi toto:
Znovu upozornuji, ze se jedna o zhruba vytah toho co jsem cetl. Na dve veticky. Proto neberte toto doslova. Osobne se mi libi Ruby on Rails, ale to je nez na tvorbu webu..NET zase je "MS" :). Kazdopadne editoru VIM se nebojim a tudiz i Python je horke zelizko v ohni....
Diky za namety, Standa
Tiskni
Sdílej:
Rad bych nasel nejaky efektivni jazyk pro linux i windows, ktery mi umozni rychle napsat pozadovanou aplikaci (web) a pritom me da moznost kontroly "nad tim co se deje".
Myslím, že tady jednoznačně vede Java.
"nad tim co se deje".Tomu to moc nerozumím, ale budiž
Myslím, že tady jednoznačně vede JavaNo, přímo Java nic neznamená. Myslíš J2EE, aby si užil všechny ty entrprajs býny s nepostradatelnými mapovacími iksemel soubory? Nebo má použít (ano, vím, že teď motám víc věcí do sebe) Struts, Hibernate, Server Faces, Spring, Cocoon, Tapestry, anebo něco zcela jiného? Podle mě je lepší, pokud chce dotyčný jenom napsat něco rychle, zvolit si nějaký vyhovující framework no a jazyk se mu už přizpůsobí. Na rychlé napsání něčeho bych dokonce doporučil i PHP (nebo třeba Perl, což už záleží na vkusu každého soudruha
ad výnimky: ja sa rozhodnem, či chcem alebo nechcem, či napíšem use Exception;
alebo nie.
ad objekty: s objektami je perl na tom o trochu lepšie ako java, podporuje aj multiple inheritance aj overloadovanie operátorov. Navyše, takmer všetko sa dá v perli označiť ako objekt (presnejšie, každý odkaz). Na neobjektový jazyk slušné, nie? Ono je to len o tom, či je človek dostatočne odhodlaný učiť sa.
S vami spomínaných jazykov (v čase keď som si o nich aspoň niečo čítal):
Java - nemala overloadovanie operátorov ani multiple inheritance, v kóde tisícky pretypovaní (new java.lang.Hashtable ...)
C# - obmedzená hĺbka stromu dedičnosti
Python - medzery a tabelátory majúce význam, brr
aby sme sa len nehádali ako baby na trhu, navrhujem súťaž
jednoduchý webík, jedna špecifikácia, jednotný model (xml), jednotné šablóny stránok (xml). preklad xml do implementačného jazyka xslt šablónami (preferujem xalan). Dvojfázová špecifikácia (verzia 1.0, upgrade na 2.). Rovno do toho môžeme zahrnúť aj rôzne databázy. V rámci toho by možno nenudilo i zopár "stress-test" aplikácií.
Ak by bol záujem, špecku, data model i formát šablón mám tak na 80% premyslených.
A potom sa môžeme kľudne hádať, ktorý jazyk je lepší, kto čo musel "ochcat"
upravovať? prepisovať? k tomu len jedno, v perli obľúbené, TIMTOWDI
Pre test jazyka sa hodí čokoľvek, i tých 70-80% vygenerovaných vecí predsa bude niečo z toho jazyka (prinajhoršom inicializácia príslušných knižníc).
btw, ten perl fakt nie je až taký zlý, ako si ho predstavujete
vygenerované veci do jazyka počítať musíte, príklad:
Perl:
my $hash = { A => 'a', B => 'b', };PHP:
$hash = array ('A' => 'a', 'B' => 'b');Java:
my hash = new Hashtable (); hash.put ('A', 'a'); hash.put ('B', 'b');nevraviac o generovaní
dispatch table
tie
, popr moduly začínajúce Tie::Hash::
, napr. Transactional (s commit/rollback), Layered, ...
SQL::Abstract
napr generovanie where
klauzuly, napr:
$SQL = new SQL::Abstract; ($sql, @bind) = $SQL->where ( { col1 => undef, col2 => [1, 2, 3] } ); print $sql; # WHERE ( col1 IS NULL AND ( ( col2 = ? ) OR ( col2 = ? ) OR ( col2 = ? ) ) ) ($sql, @bind) = $SQL->where ( { col1 => undef, col2 => { in => [1, 2, 3] } } ); # WHERE ( col1 IS NULL AND col2 IN ( ?, ?, ? ) )atd, atd, viac na CPAN-e
PHP. Tento jazyk ne. Obecne se poklada za "bastl" a uz jsou lepsi na trhu. Hosting a prace se v nem sezene snadno.
Přijde mi, že PHP je považován za bastl především lidmi, kteří v něm nikdy nepsali... Jistě není to jazyk pro rozsáhlé projekty (i když se ho tak s každou novou verzí autoři snaží o něco více prezentovat), ale pro věci do určitého rozsahu je to víc než dobrá volba.
pak Microsoft začal přicházet na to, že chce podpořit jinou novou technologii, a že je potřeba násilně jiné předchozí trochu utnoutZde by se zajímavým způsobem mohla projevit jedna vlastnost OSS. Takové technologie občas přežívají nikoli proto, že jsou lepší, ale proto, že jsou open source (X Window, NFS a potažmo i celý unix) a víceméně fungují. Možná právě z toho má MS strach, protože mu mono může sebrat to, co vždycky měl, kontrolu nad programátory.
A Mono už je takový větší projekt, který nadšencům přeroste přes hlavu.On jim přerůstá přes hlavu už od začátku, stačí si vzpomenout, kolikrát bylo odloženo vydání ostré verze (nemluvě o tom, že ostrá verze byla "ostrá" jen podle čísla, jinak to byl nestabilní bastl). Mono 2.0 mělo být podle informací z konce roku 2004 vydáno ve druhém kvartálu 2005, a ejhle, dnes už se píše o 4. kvartálu letošního roku, takže uvidíme, jestli to do ledna stihnou. Jinak ta referenční implementace byla pro BSD a byla značně ořezaná. Pokud vím, Mono s ní nemá nic společného.