Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Čo dodať, nemám na to moc času, tak som sa s grafikou nehral.Pridaný príkaz startx, ifconfig nahradený ip a ďalšie zmeny
Pre klikačov pribudli Xká, je to len GUI napísané nad doterajším kódom.
Je to niečo ako keď si napíšete QT klikátko nad shellom.
Žiadne zázraky zatiaľ nečakajte, časom sa to oživí JavaScriptom.
Tu čakám napredovanie až po otvorení kódu.
Pre fungovanie Xiek treba mať povolené cookies.
Štartujú sa príkazom startx .
Deprecated príkaz ifconfig nahradený ip .
Gramatiku v helpe opravil Kralyk za čo mu ďakujeme.
Zmena pre pridávanie komentárov, namiesto com -a1 napíšme com a1 .
Zmena príkazu news namiesto news -n20 napíšete news -d20 .
Oprava problému s tým že noví registrovaní nemohli posielať správy.
Prečistenie kódu, dúfam že som nič nenechal rozrobené, keď narazíte na problém píšte sem, dík.
Tiskni
Sdílej:
killall -9 X
articles blogs comments edit hackers login news remove series uploads views
articles blogs comments edit hackers login news remove series uploads views