Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Unison je software pro dvoucestnou synchronizaci adresářů. Dvoucestnost je hlavním rozdílem oproti mirrorovacímu nástroji rsync. Změny mohou probíhat na obou stranách a unison se je pokusí sloučit a replikovat na oba uzly. To jej v mých očích přímo předurčuje ke správě přenosné "aktovky" na flashdisku.
Instalace proběhla jednoduše, nebo spíše neproběhla. Jak cygwin, tak FreeBSD mají unison v záklaních repositářích balíků, takže po instalaci balíků bylo hotovo. Existuje sice i grafická verze, ale já jsem zůstal u verze textové, neboť ně zajímá hlavně dávkové použití.
Základní použití:
unison /home/martin/Poznamky/ /umass/briefcase/Poznamky/
Další zajímavé paramtry
-auto automatically accept default actions -batch batch mode: ask no questions at all -rsync activate the rsync transfer mode -silent print nothing (except error messages)
Unison může být řízen takzvaným profilem. To je textový soubor obsahující stejné přepínače jako lze zadat na příkazovém řádku. Zadává-li se přepínač na příkazovém řádku bez parametru, např. `-silent`, potom v profilu má parameter `true` nebo `false`, pokud má parametr s hodnotou jako např. přepínač `diff`, potom se k přepínači v profilu píše tato hodnota.
Konfigurace profilu začala příkazem `vim .unison/default.prf`, jeho obsah je následující:
# Unison preferences file # Roots of the synchronization root = /home/martin root = /umass/briefcase # Paths to synchronize path = Dokumenty path = Poznamky path = Projekty path = Texty # Keep a backup copy of the entire replica backup = Name * # Use this command for displaying diffs diff = diff -y -W 79 --suppress-common-lines # /umass je FAT32 ignorecase = true perms = 0o0000 # regexps specifying names and paths to ignore ignore = Name temp.* ignore = Name *~ ignore = Name .*~ ignore = Name *.clean ignore = Name .*.clean ignore = Name *.tmp ignore = Name *.swp # merging conflict files merge = Name *.txt -> diff3 CURRENT1 CURRENTARCH CURRENT2 -m > NEW
V definicích `ignore` a dalších je možné používat exaktní cestu (relativní k adresáři `root`) nebo jméno včetně divokých znaků shellu nebo regulární výrazy. Která z možností se použije definuje klíčové slovo, které ji předchází.
Regex regexp Name name Path path
Příklad:
ignore = Name {CVS,*.cmo} ignore = Path */tmp
Konflikty je možné řešit předprogramovaným příkazem, který se pokusí konfliktní verze souborů sloužit do jednoho výsledku:
merge = <PATHSPEC> -> <MERGECMD>
Příklad:
merge = Name *.txt -> diff3 CURRENT1 CURRENTARCH CURRENT2 -m > NEW
Všechno není jen růžové. Při vložení nových adresářů do synchronizace se někdy stává, že se nedaří je synchronizovat automaticky a při prvním pokusu o synchronizaci se tváří, že neví co s nimi a je potřeba zopakovat synchronizaci s ručním zadáním směru. Také synchronizace na FAT neumí zachovat datum změny. To sice synchronizaci nevadí, ale je to nepříjemné.
Unison toho umí mnohem více Např. nepoužívám režim `remote` synchronizace pomocí protokolu ssh, nebo socket (vlastní server unisonu). Příjemné je, že unison běží na un*xech (vč. MacOS) a též na windows, nejen pomocí cygwin, ale i kompilován pomocí mingwin do binárky bez potřeby cygwin knihoven.
Pokud potřebujete synchronizovat soubory, třeba mzi domácím a pracovním počítačem, jako já, určitě se zvládnout unison vyplatí.
Tiskni
Sdílej:
Unison is no longer under active development as a research project. (Our research efforts in this area are now focused on a follow-on project called Harmony—more details are available on the Harmony home page.) At this point, there is no one whose job it is to maintain Unison, fix bugs, or answer questions. However, the original developers are all still using Unison daily. It will continue to be maintained and supported for the foreseeable future, and we will occasionally release new versions with bug fixes, small improvements, and contributed patches.