Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Unison je software pro dvoucestnou synchronizaci adresářů. Dvoucestnost je hlavním rozdílem oproti mirrorovacímu nástroji rsync. Změny mohou probíhat na obou stranách a unison se je pokusí sloučit a replikovat na oba uzly. To jej v mých očích přímo předurčuje ke správě přenosné "aktovky" na flashdisku.
Instalace proběhla jednoduše, nebo spíše neproběhla. Jak cygwin, tak FreeBSD mají unison v záklaních repositářích balíků, takže po instalaci balíků bylo hotovo. Existuje sice i grafická verze, ale já jsem zůstal u verze textové, neboť ně zajímá hlavně dávkové použití.
Základní použití:
unison /home/martin/Poznamky/ /umass/briefcase/Poznamky/
Další zajímavé paramtry
-auto automatically accept default actions -batch batch mode: ask no questions at all -rsync activate the rsync transfer mode -silent print nothing (except error messages)
Unison může být řízen takzvaným profilem. To je textový soubor obsahující stejné přepínače jako lze zadat na příkazovém řádku. Zadává-li se přepínač na příkazovém řádku bez parametru, např. `-silent`, potom v profilu má parameter `true` nebo `false`, pokud má parametr s hodnotou jako např. přepínač `diff`, potom se k přepínači v profilu píše tato hodnota.
Konfigurace profilu začala příkazem `vim .unison/default.prf`, jeho obsah je následující:
# Unison preferences file # Roots of the synchronization root = /home/martin root = /umass/briefcase # Paths to synchronize path = Dokumenty path = Poznamky path = Projekty path = Texty # Keep a backup copy of the entire replica backup = Name * # Use this command for displaying diffs diff = diff -y -W 79 --suppress-common-lines # /umass je FAT32 ignorecase = true perms = 0o0000 # regexps specifying names and paths to ignore ignore = Name temp.* ignore = Name *~ ignore = Name .*~ ignore = Name *.clean ignore = Name .*.clean ignore = Name *.tmp ignore = Name *.swp # merging conflict files merge = Name *.txt -> diff3 CURRENT1 CURRENTARCH CURRENT2 -m > NEW
V definicích `ignore` a dalších je možné používat exaktní cestu (relativní k adresáři `root`) nebo jméno včetně divokých znaků shellu nebo regulární výrazy. Která z možností se použije definuje klíčové slovo, které ji předchází.
Regex regexp Name name Path path
Příklad:
ignore = Name {CVS,*.cmo} ignore = Path */tmp
Konflikty je možné řešit předprogramovaným příkazem, který se pokusí konfliktní verze souborů sloužit do jednoho výsledku:
merge = <PATHSPEC> -> <MERGECMD>
Příklad:
merge = Name *.txt -> diff3 CURRENT1 CURRENTARCH CURRENT2 -m > NEW
Všechno není jen růžové. Při vložení nových adresářů do synchronizace se někdy stává, že se nedaří je synchronizovat automaticky a při prvním pokusu o synchronizaci se tváří, že neví co s nimi a je potřeba zopakovat synchronizaci s ručním zadáním směru. Také synchronizace na FAT neumí zachovat datum změny. To sice synchronizaci nevadí, ale je to nepříjemné.
Unison toho umí mnohem více Např. nepoužívám režim `remote` synchronizace pomocí protokolu ssh, nebo socket (vlastní server unisonu). Příjemné je, že unison běží na un*xech (vč. MacOS) a též na windows, nejen pomocí cygwin, ale i kompilován pomocí mingwin do binárky bez potřeby cygwin knihoven.
Pokud potřebujete synchronizovat soubory, třeba mzi domácím a pracovním počítačem, jako já, určitě se zvládnout unison vyplatí.
Tiskni
Sdílej:
Unison is no longer under active development as a research project. (Our research efforts in this area are now focused on a follow-on project called Harmony—more details are available on the Harmony home page.) At this point, there is no one whose job it is to maintain Unison, fix bugs, or answer questions. However, the original developers are all still using Unison daily. It will continue to be maintained and supported for the foreseeable future, and we will occasionally release new versions with bug fixes, small improvements, and contributed patches.