Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Unison je software pro dvoucestnou synchronizaci adresářů. Dvoucestnost je hlavním rozdílem oproti mirrorovacímu nástroji rsync. Změny mohou probíhat na obou stranách a unison se je pokusí sloučit a replikovat na oba uzly. To jej v mých očích přímo předurčuje ke správě přenosné "aktovky" na flashdisku.
Instalace proběhla jednoduše, nebo spíše neproběhla. Jak cygwin, tak FreeBSD mají unison v záklaních repositářích balíků, takže po instalaci balíků bylo hotovo. Existuje sice i grafická verze, ale já jsem zůstal u verze textové, neboť ně zajímá hlavně dávkové použití.
Základní použití:
unison /home/martin/Poznamky/ /umass/briefcase/Poznamky/
Další zajímavé paramtry
-auto automatically accept default actions -batch batch mode: ask no questions at all -rsync activate the rsync transfer mode -silent print nothing (except error messages)
Unison může být řízen takzvaným profilem. To je textový soubor obsahující stejné přepínače jako lze zadat na příkazovém řádku. Zadává-li se přepínač na příkazovém řádku bez parametru, např. `-silent`, potom v profilu má parameter `true` nebo `false`, pokud má parametr s hodnotou jako např. přepínač `diff`, potom se k přepínači v profilu píše tato hodnota.
Konfigurace profilu začala příkazem `vim .unison/default.prf`, jeho obsah je následující:
# Unison preferences file # Roots of the synchronization root = /home/martin root = /umass/briefcase # Paths to synchronize path = Dokumenty path = Poznamky path = Projekty path = Texty # Keep a backup copy of the entire replica backup = Name * # Use this command for displaying diffs diff = diff -y -W 79 --suppress-common-lines # /umass je FAT32 ignorecase = true perms = 0o0000 # regexps specifying names and paths to ignore ignore = Name temp.* ignore = Name *~ ignore = Name .*~ ignore = Name *.clean ignore = Name .*.clean ignore = Name *.tmp ignore = Name *.swp # merging conflict files merge = Name *.txt -> diff3 CURRENT1 CURRENTARCH CURRENT2 -m > NEW
V definicích `ignore` a dalších je možné používat exaktní cestu (relativní k adresáři `root`) nebo jméno včetně divokých znaků shellu nebo regulární výrazy. Která z možností se použije definuje klíčové slovo, které ji předchází.
Regex regexp Name name Path path
Příklad:
ignore = Name {CVS,*.cmo} ignore = Path */tmp
Konflikty je možné řešit předprogramovaným příkazem, který se pokusí konfliktní verze souborů sloužit do jednoho výsledku:
merge = <PATHSPEC> -> <MERGECMD>
Příklad:
merge = Name *.txt -> diff3 CURRENT1 CURRENTARCH CURRENT2 -m > NEW
Všechno není jen růžové. Při vložení nových adresářů do synchronizace se někdy stává, že se nedaří je synchronizovat automaticky a při prvním pokusu o synchronizaci se tváří, že neví co s nimi a je potřeba zopakovat synchronizaci s ručním zadáním směru. Také synchronizace na FAT neumí zachovat datum změny. To sice synchronizaci nevadí, ale je to nepříjemné.
Unison toho umí mnohem více Např. nepoužívám režim `remote` synchronizace pomocí protokolu ssh, nebo socket (vlastní server unisonu). Příjemné je, že unison běží na un*xech (vč. MacOS) a též na windows, nejen pomocí cygwin, ale i kompilován pomocí mingwin do binárky bez potřeby cygwin knihoven.
Pokud potřebujete synchronizovat soubory, třeba mzi domácím a pracovním počítačem, jako já, určitě se zvládnout unison vyplatí.
Tiskni
Sdílej:
Unison is no longer under active development as a research project. (Our research efforts in this area are now focused on a follow-on project called Harmony—more details are available on the Harmony home page.) At this point, there is no one whose job it is to maintain Unison, fix bugs, or answer questions. However, the original developers are all still using Unison daily. It will continue to be maintained and supported for the foreseeable future, and we will occasionally release new versions with bug fixes, small improvements, and contributed patches.