Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Jak jsem slíbil (http://www.abclinuxu.cz/forum/show/168981), tak činím. Zkusil jsem popsat možnosti menu v IceWM.
Po letech mnoha letech používání počítače jsem získal některé návyky. Jedním z nich je používání kvalitního menu ve window manageru. Nejprve jsem používal zejména WindowMaker, tam je velmi dobré menu, ale já jsem jej tak nějak pomíjel a používal převážně dock. Pak přišlo období s IceWM, kdy jsem měl k dispozici ikony na liště a pak také ikony na ploše zajištěné aplikací Rox. Jenže plocha je sice dobrá úvodní spuštění hlavní aplikace, ale pak je neustále zakryta nějakými okny a tudíž je víceméně nepřístupná a na liště je omezené místo. Vím o tom, že jsou klávesové zkratky které ji dokáží vytáhnout do popředí, ale to mi připadalo nepohodlné, když jsem si chtěl jen spustit další okno s dalšími potřebnými daty a ono najednou všechno zmizelo. Nevím zda jsem začal používat počítač intenzivněji nebo prostě jen jiným způsobem, takže jsem objevil kouzlo menu.
Postupně jsem začínal více a více používat menu až nakonec jsem odboural ostatní způsoby spouštění aplikací a používám už téměř výhradně menu. (A samozřejmě klávesové zkratky.)
Nedávno jsem narazil na text ukazující, že někteří lidé považují IceWM za window manager druhé kategorie, který se nedá pořádně nastavit a nemá pořádné menu. Myslím že to není pravda, IceWM podle mého názoru má možnosti menu velmi dobré a pokusím se je popsat.
Základní statická forma menu vypadá takto:
prog "Terminál rxvt" "xterm" rxvt prog "Gvim" "vim" gvim menu "test" "folder" { prog "OpenOffice" "ooo_gulls" openoffice prog "Lyx" "emacs" lyx } prog "ROOT terminál" "control-center" rxvt -bg darkred -e su -
Na prvním místě je klíčové slovo prog
nebo menu
které říká, že se jedná
o spuštění programu, nebo submenu, které uvozuje vnořené submenu. Pak následuje
nadpis položky, pokud obsahuje mezeru nebo jiné "speciální" znaky, musí být v
uvozovkách, jinak uvozovky nejsou povinné. Následuje ikona.
Ikona může být název ikony dle konvence IceWM (viz.
manuál) nebo to může být i obecně jakýkoliv
grafický soubor ve formátu xpm
s plnou cestou nebo bez cesty pokud se nachází v IconPath
. Pokud je
IceWM kompilováno s podporou Imlib jsou podporovány další grafické formáty -
bmp, jpeg, ppm, tiff, gif, png, ps, xpm. Pokud se uživatel nechce ikonou
zabývat, napíše jako název ukony pomlčku a žádná ikona není zobrazena. Zajímavou
sbírku ikon lze najít na http://bbs.cvut.cz/~covex/icewm/iceicons/.
Pak následují složené závorky v případě submenu nebo příkaz pro provedení.
Součástí menu mohou být některé speciální položky.
separator
slouží k vytvoření oddělovací čáry v menu.
runonce
slouží ke zvláštnímu způsobu spouštění položek. Ono once
napovídá, že se IceWM podívá, zda již neexistuje okno zadané třídy a pokud ano,
nespouští další program, ale jen okno vytáhne do popředí.
runonce "title" icon_name "res_name.res_class" program_executable options runonce "title" icon_name "res_name" program_executable options runonce "title" icon_name ".res_class" program_executable options
restart
slouží k přechodu do jiného wm. IceWM se ukončí a je nahrazen
zadaným wm.
restart "title" icon_name program_executable options
A nyní se dostáváme k zajímavějším možnostem menu. Bohužel dále uvedené možnosti mají jedno nepříjemné omezení - nejdou použít jako seznam položek v exitující větvi (sub)menu, ale jen jako samostatná submenu. Takže nelze napsat část větve staticky, pak zařadit např. dynamické položky a pokračovat zase statickými položkami na stejné úrovni.
Vložení dalšího souboru snad není třeba nijak upřesňovat funkce je zřejmá.
menufile Programs folder programs
Bude vytvořeno subnemu "Programs" s ikonou "folder" a jako položky se natáhne
obsah souboru programs
. Pozor na jednu vlastnost - obsah souboru programs se natáhne
jen při vytváření menu - typicky při prvním zobrazení, další změny změny v
souboru programs
se pak již nepromítnou do dalšího znovuvytvoření menu. Kdy
to bude závisí na nastavení IceWM - u mne při každé změně hlavního souboru.
Restart IceWM, samozřejmě, nové natažení menu vynutí kdykoliv.
Takto je třeba možno vkládat do menu součásti společné více uživatelům.
Menu lze i generovat programem. Položky se čtou ze standardního výstupu.
menuprog Gnome folder icewm-menu-gnome1 --list
Místo programu icewm-menu-gnome1 --list
, lze dosadit jakýkoliv vlastní
generátor menu. menuprog
se spouští též jen jednou při vytváření menu
stejně jako v předchozím případě při vkládání souboru. Takže tato varianta není
tak úplně dynamická.
A nyní se konečně dostáváme ke skutečně dynamicky generovanému menu.
Syntaxe je následující:
menuprogreload title icon timeout command
Timeout je zadáván v sekundách a určuje dobu platnosti položek získaných z výstupu příkazu. Pokud je timeout 0, pak se příkaz spouští při každém zobrazení podmenu.
Něco málo mnou používaných příkazů jako ilustrační příklad (exec
v druhém
řádku není příkaz, ale název ikony - obrázku ozubeného kola ):
menuprogreload "Procházet..." folder 0 dirBrowserMenu.sh /home/martin roxopen.sh menuprogreload "Procesy" exec 0 process.sh
První položka umožňuje rekurzívní procházení adresářů, druhá je jednoduchý správce procesů.
Pokud někoho zajímá jak takový script vypadá, tady je dirBrowserMenu.sh
:
#!/bin/bash # Popis: # $1 - adresář k prozkoumání # $2 - příkzaz pro otevírání souborů echo prog \"Otevřít...\" "folder" $2 $1 echo separator find $1 -maxdepth 1 -mindepth 1 -type d -not -name '.*' \ -printf "menuprogreload \"%f\" folder 0 $0 \"%p\" $2\n" echo separator find $1 -maxdepth 1 -mindepth 1 -not -type d -not -name '.*' -not -name '*.clean' \ -printf "prog \"%f\" file $2 \"%p\"\n"
a tady je process.sh
:
#!/bin/bash top -U`whoami` -b -n1 | tail +8 | sed '/^[^[:space:]]*$/d' | \ awk '{print $1 " \"" $12 " (" $9 "; " $8 "; " $6 "; " $4 ")\"" }' | \ while read PID CAPTION; do echo menu $CAPTION \"-\" { echo prog '"renice +5" "-" renice +5' $PID echo prog '"kill" "-" kill' $PID echo prog '"kill -9" "-" kill -9' $PID echo } done
Nedělám si žádné nároky na úplnost a neprůstřelnost, ale u mne to funguje v dostatečné míře.
Jak vidno je menu v IceWM je jednoduché a přitom má dostatečné možnosti. Takže si každý snadno může menu vyrobit podle svých potřeb.
Tiskni
Sdílej: