Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak se nám s vydáním FBSD7 opět rozhořely debaty, zda je lepší FreeBSD nebo Linux.
Nevím jak FBSD7, ale já mám zkušenost, že vhodná distribuce Linuxu a FBSD6 byla
výkonově na stanici na tom prakticky stejně. Rozdíl, který jsem si cenil, byl úplně
jinde než ve výkonu. Bohužel pro mne, má FBSD jednu zásadní nevýhodu - nemohl
(nebo o tom nevím) jsem paralelně spustit windows - Qemu (samozřejmě s kqemu
modulem) byl pro rutinní práci nedostačující a vmware, XEN, Virtualbox aj.
virtualizace nefungovaly... killer feature. Vše ostatní je pro mne jen bonus
.
Změnilo se něco ve virtualizaci pod FBSD?
Tiskni
Sdílej:
VmWare, XEN ani Virtualbox není podporován - verze 3 VmWare, která je v portech není dostačující a o její stabilitě jsem stejně četl hrůzostrašné historky. Qemu s kqemu běželo stále dost pomalu (proti VmWare na linuxu) a navíc na můj vkus dost často. Po 2-3 hodinách práce padal systém uvnitř, při kompilaci programu v Delphi.
Zdaleka největší důvěru si zatím získal VmWare, za ním v těsném závěsu Virtualbox (ten sice má nějaké vychytávky navíc, ale také nějaké mouchy navíc). XEN vůbec neznám. S Qemu mám ty zmíněné příšerné zkušenosti, ale možná nastal čas na další pokus . Požadavky jsou dané takto: musí zvládat rozumný běh (nikoliv plazení) Delphi2007 a nějaké další drobnosti.
Dobrá otázka. Je to věc osobních preferencí, než technické stránky. Nepotřebuji, ale chci.
Měl jsem možnost provozovat na osobním počítači FBSD cca rok a uchvátil mne
jednoduchý design systému (ve smyslu obsahu správy, etc, rc scriptů, rozčlenění
filesystému), jednoduchost nastavení, velmi dobrý handbook s vazbou na
manuálové stránky. Distribuce má binární balíky, ale i porty, které obsahují
lecos a přitom systém zůstával stabilní (používal jsem release verze),
aktuálnost a interval upgrade přiměřený. A taky mají hezčí logo a
sympatičtější licenci.
Na druhou stranu, slabší podpora HW, virtualizace jen v Qemu, některé aplikace jen pomocí linuxové "emulace" (vím, že to je implementace API a nikoliv emulace). Zajímá mne jak často to spadne a jak vypadá /etc a userspace, jak vypadají systémová volání a jejich implementace je mi naopak do značné míry jedno.
Ale jsem pragmatik. V současné době používám systém ArchLinux, který se IMHO blíží svými vlastnostmi výše popsanému a zároveň má výhody rozšířenějšího systému a běží na něm virtualizace a veškerý HW co mám. Také podpora komerčních výrobců je přeci jen větší.
Ovšem není to ono. Z dokumentace mám trochu dojem roztříštěnosti, stabilita při některých kombinacích sw portů je diskutabilní (přitom používám stále stejné aplikace). Několikrát mi neprošel upgrade správně... Celkově mi to přijde jako systém více na hraní než na práci (proti FBSD), ale také ujde. Btw. staré logo mi přišlo hezčí. A GPL je na můj vkus příliš omezující (ve smyslu nařízené svobody).
IMHO má Linux i FreeBSD svoje kladné i záporné stránky a technicky jsou dostatečně "dobré" jsou oba. U mne to je spíše otázka toho který přístup je mi subjektivně sympatičtější. Osobně fandím FreeBSD trochu více (což neznamená vylučující přístup) než Linuxu.
Bez urážky - jsi trouba pokud vybíráš OS podle sympatií a ne podle jeho funkčnosti a možností. I linux je průzračně jednoduchý, pokud od něj nečekáš nic víc než aby ti jel jako router, fileserver, nebo třeba webserver. S každou další aplikací náročnost na konfiguraci roste. A virtualizace - to není jen o tom umět spustit v qemu nějaký image.Myslím, že jsem psal o tom na čem mi záleží. A mohu tě ujistit, že jsi ještě vetší trouba, když jsi si nepřečetl, že vybírám (kromě funkčnosti) podle toho jak vypadají možnosti nastavení, čitelnost dokumentace, čistota a konzistence systému a očekávám zachování těchto vlastností i při mnohem větších nárocích než je router, fileserver nebo třeba webserver. Nevím proč bych měl ze svých požadavků slevovat jen proto, že je žádný existující systém nesplňuje, můj počítač se má přizpůsobit a sloužit mě, nikoliv obráceně.
Dovolil bych si vytáhnout tuhle starou diskuzi, ve které diskutující dost ujeli do OT a otázka nebyla zodpovězena.
"Změnilo se něco ve virtualizaci pod FBSD?"
Jaké máte reálné a aktuální zkušenosti s virtualizací pod tímto OS?
Mozna bys mohl zkusit pouzit NetBSD, ktere ma ve verzi 5.0 podporu pro XEN DOM0 jak na i386 tak i na AMD64