Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Je známým a historicky ověřeným faktem, že žádný strom neroste do nebe. I největší impéria jednou zkončí v propadlišti dějin a je jen otázkou kdy a jak se to stane.
Na lupě slaví 10 let a mne to také nutí k zamyšlení. Pohybuji se na internetu zhuba od roku 1996 a měl jsem štěstí. Od počátku jsem měl tzv. širokopásmový přístup, což tenkrát bylo synonymum pro Cesnet. Pravda měl jsem přístup na internet jen z práce, ale i tak mne ta spousta informací uchvátila.
Dlouho byl přístup z domova zcela mimo mé možnosti a navíc jsem v práci trávil většinu času. Abych si mohl číst i doma, tak jsem křečkoval - wget byl můj nejlepší kamarád. A co jsem tehdy četl? Ladinkova domaci stranka o Linuxu, linuxové noviny, školičky, možná stále ještě existují i další na které jsem nevzpomněl. Divím se, že tyhle stránky stále ještě fungují, ale je to dobře... Spousta jich již nefunguje, nebo mají úplně jiný obsah (www.gnu.cz), čest jejich památce!