Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Aktuální železo bylo toto: AMD Ryzen 5600X a ASRock B550M Pro4, tedy skoro. Od té doby jsem udělal dva upgrade. Prvním byla paměť, u které jsem přešel na "Kingston Fury Beast Black 64GB (2x32GB) DDR4 3600 CL18 (PN: KF436C18BBK2/64)". Důvod byl prostý, cena klesla na 4kkč, takže škoda za tu cenu nekoupit. Svých slabých 32GB jsem postoupil do stejného PC u jednoho z rodinných příslušníků. Tím pádem jsme oba ve finále měli 64GB a spokojenost.
Druhým upgradem byla GPU. Koupil jsem si RedDead Redemption II a chtěl jsem zkusit, jak to vypadá na max. Na aukru jsem splašil za 7kkč super grafiku XFX 6700XT 12G OC, DualBios atd. Vzhledem k tomu, že jich týpek prodával více, vzal jsem celkem tři. Jednu opět pro jednoho z mých rodinných příslušníků, další pro známého, kterému jsem skládal PC. Zákonem padajícího hovna jsem naše dosavadní GPU (Sapphire RX580 Nitro+ 4GB) poslal dál do rodiny.
Ano, nepotřebuji upgrade, ani trochu. Jenomže u jedné firmy jsem měl za konzultace a pár drobných výpomocí nějaký budget, který jsem se rozhodl čerpat barterovou dohodou. Nu, a jelikož další člen užšího rodinného kruhu má můj původní PC, což je dojíždějící i7 6700 s nějakými 32GB ram a samo, že RX580 Nitro+ (nakoupil jsem jich tenkrát víc z jednoho výprodeje miningu), tak jsem jsem se rozhodl, že mu dám svůj PC a já si pořídím něco s DDR5. Jeho aktuální PC bude pokračovat v padání hovna na dalšího člena širšího rodinného kruhu. Někomu může vyvstávat otázka, kolik lidí sponzoruji. No, pár jich bude :).
A je to tady. Skládal jsem PC pro známého, takže jsem si řekl, že něco podobného si koupím také. Tj. stejnou desku, stejný ram, trochu lepší CPU. Nakonec jsem tedy šel do:
Jelikož jsem se nechtěl vzdát žádného NVMe, tak jsem k tomu původnímu PC dokoupil Crucial P5 Plus 1TB, aby to mělo nějaký posun i u příbuzného.
Plná spec mého aktuálního PC je tedy:
Osobně jsem ještě na lepší skříň nenarazil, takže raději absence usb-c a vůbec usb3, než mít nějaký dementní case, který mě bude štvát při každém pohledu, nebo použití.
Pokud jde o monitor, mám ho asi tři roky, také barterová dohoda. Přijde mi malý, přemýšlím nad něčím kolem 40", ale to by zase chtělo 4k, což ale není ideální na hry (pro hraní ve 4k je RX6700 nedostatečná). Nejspíše tedy ještě posečkám, stejně nejvíce hraji Counter Strike 1.6 :).
Nu, první inicializace trvá přesně dle manuálu, tj. asi 12s do uefi postu a k tomu tři restarty. Tj. po 12s se načte uefi post, pak se provede restart, pak deska ukáže něco o cpu, zase restart, pak naběhne kurzor a zase restart. Poté už je zinicializováno a člověk může do uefi apod. Když se cokoli v uefi změní, vyresetuje se tím částečná inicializace, tj. po uložení se uefi post opět načítá nějakých 12s, ale už bez dodatečných restartů.
První věc, co jsem udělal, byla deaktivace RGB. Už nejsem dítě, nechci, aby mi PC hrál všemi barvami a přes noc oslňoval x místností v bytě. Dokonce si nezapojuji ani power led, aby ve tmě nic nesvítilo :).
Samotný start je pak rychlý. Probuzení ze sleepu mi přijde o něco rychlejší, než u původní sestavy (největší brzdou jsou ty 8TB disky, než se roztočí).
Linux samo bez problémů naběhl, žádná změna. Problém nastal s uspáváním. Dal jsem sleep a jakmile PC usnul, tak se hned zase probudil. To samé se mi ze začátku dělo u předchozí sestavy. Řešení podobné, prostě povypínat wake up u některých periferií :
# prevent to wakeup randomly ASRock B550M Pro4 #echo XHC0 > /proc/acpi/wakeup #echo PTXH > /proc/acpi/wakeup # prevent to wakeup randomly ASRock B650 Pro RS echo XHC0 > /proc/acpi/wakeup echo XHC1 > /proc/acpi/wakeup echo XHC2 > /proc/acpi/wakeup # výše uvedené nezabralo ve 100% případů, toto už ano for f in /sys/bus/usb/devices/*/power/wakeup; do echo disabled > $f; done
Z nějakého většího testování zátěže jsem již vyrostl, ale zajímalo mě, jakou cca spotřebu může PC mít + zda je chlazení dostatečně naddimenzováno. První, co jsem udělal, bylo zapnutí standardního režimu chlazení v uefi. By default je tam totiž silent režim, což znamená, že se větráky většinou netočí. To se mi ale nelíbí, chci mít ve skříni menší průvan, aby se nestalo, že se lokálně něco přehřeje.
Tady je výsledek nějakých testů spotřebu celé sestavy bez monitoru (použitý měřák je FK1499):
Kernel jsem kompiloval na test takto:
# default 6.4 tar xvf linux-6.4.tar.xz cd linux-6.4 make clean make mrproper make defconfig time(make -j$(nproc)) real 1m28,957s user 18m29,492s sys 1m47,434s # ArchLinux config tar xvf linux-6.4.tar.xz cd linux-6.4 zcat /proc/config.gz > .config make menuconfig save time(make -j$(nproc)) real 18m5,191s user 168m58,048s sys 17m3,034s
Pozoroval jsem frekvence při zátěžových testech a CPU se drží na 5.1-5.25GHz stable (žádný drop pod 5GHz) na všech jádrech. Chlazení tedy ok. Jen tak ze srandy jsem si zkusil naladit GtkStressTesting (GST), takže foto (zajímalo mě jen krátkodobé testování do 10min):
Zatím jsem nenarazil na problém. OC sestavy neřeším. Do 7800X3D jsem nešel, bo jsem vyhodnotil, že to pro můj use case nemá přínos. Zdroj G12-GC-850 jsem vybral napůl omylem. Původně jsem si ho spletl s čistým Core, chtěl jsem zrušit objednávku, ale po přečtení recenzí apod. jsem se rozhodl, že to bude cajk. V různých situacích dává velmi dobré hodnoty, ten zdroj má jediný problém, čínské kondíky, kde je možné riziko, že to za delší dobu nemusí ustát. U mě se bude zatím flákat, zdroj jsem potřeboval (původní šel se sestavou k tomu příbuznému) a je dost možné, že za rok se opět bude aplikovat zákon padajícího hovna a já svou GPU někomu postoupím a sám si pořídím něco vhodného pro 4k hry, tím pádem pak i lepší monitor. Zatím mě ale nic netlačí.
A jak jste na tom vy? Také nevíte, co s prachama? :)
Zdar Max
Tiskni
Sdílej:
Sennheiser HD 518 (kupováno 2013, jednou měněné náušníky)Úctyhodné. Já mám HD555 kupované ještě na střední (~2007). Jednou spájený předřený kabel v hlavovém mostě, teď mi na stole leží druhé náhradní náušníky. Stále hrají bezvadně, jedna z nejstarších věcí co pořád používám.
Ale grafika se používá u podobných testů stejná, ne? Takže to, co ti bude dělat rozdíl, je spotřeba desky/chipsetu.Grafika by snad měla být stejná u většiny testů na tom Guru3D, ale ten Athlon 3000G a Ryzen 3400G IIRC právě mají jen integrovanou a proto sou o tolik lepší. Ale právě že ta deska může nějaké rozdíly udělat.
Testy z ntb světa jsou pro AMD taktéž příznivé, a tam je to kombinace AMD+AMDGPU vs Intel+intelgpu. Navíc v ntb světě bych do intelu dnes vůbec nešel, protože potenciál k tomu, že se to bude přehřívat, je obrovský.
Zdar Max