Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Starej se o svojeNechceš taky začít?
Konfigurační soubory by měly být ve formě prostého textu, tedy ne žádný binární bastl typu registr!
Předpokládám že nikdo nebude dostatečný magor aby to prosadil ve firemním prostředí.Nikdy neříkej nikdy :) Ale už jsem viděl třeba přístupový terminál (podobně jako bývají čtečky karet) na biometrické údaje - umělo to otisk prstu a snímání xichtu. A fungovalo to docela i pěkně - mělo to infra kameru, takže i za tmy to docela solidně rozpoznávalo
To jo, tohle hrozí i mně.
Hlavně pak ale bude mít spousta lidí problémy správně zprovoznit čtečku ksichtů pod Linuxem!
... a každý kdo má doma pár let počítač je hned odborník a profesionál? ...Bohužel ano. Já už viděl všelijaké lidi, co mají doma počítač. Většinou je to takhle: Zákazník: Přináší PC se slovy: večer to ještě chodilo, normálně jsme to vypli a ráno už to nenaběhlo Servis: odpoví dobrá a přijme zakázku. Pak se s tím dva dny se*e, zákazník neustále volá, kdy že už to bude, neboť na PC se provozuje firemní účetnictví. Takže se mu oznámí, že se bude muset OS přeinstalovat a zdali má udělané zálohy důležitých dat. Avšak tu si zákazník, jako zázrakem vzpomene (ani ne tak zázrakem, jako pod tíhou vědomí brzké ztráty dat), že tam byl sousedův kluk, který počítačům rozumí, ba se tím i živí a se zákazníkovým synátorem tam jednak zkoušeli tu novou hru a pak ještě použili a zkoušeli naprosto nový a revoluční program na čištění registru Windows aby se počítač zrychlil, protože to psali v Počítač pro každého. A vlastně že PC nejde od té doby. Takže se udělá oprava instalace Windows a PC je jako zázrakem zprovozněno. Pak nastává dohadování se o ceně, ale to už je jiná kapitola.
Takže se udělá oprava instalace Windows a PC je jako zázrakem zprovozněno. Pak nastává dohadování se o ceně, ale to už je jiná kapitola.Já teda nevim, ale obvykle si cenu za práci domlouvám dřív, než tu práci udělám :). Pravda, nejsem opravář (a už vůbec ne windowsovských) počítačů. Známým jsem někdy ochotný pomoct, jindy alespoň poradit (například je informuju o tom, že existují místa, kde jim počítač za nějakou tu kačku dají dohromady, případně jak ta místa mají hledat).
Tiskni
Sdílej: