Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Než mě začnete lynčovat "co jsem si to koupil", vězte, že jsem byl plně při smyslech a poměr cena:výkon byl pro mě prostě neodolatelný. S HW notebooku jsem již řešil pár problémů, hlavně co se podpory v Linuxu týče, nicméně žádný se nevyřešil jako ten s "nemožností vypnutí wifi", tedy zastrašením.
Nevím, zda je tomu na všech Acerech ale na tom mém se zapíná a vypíná wifi kombinací fn + 2xF3 a bluetooth kombinací fn + 1xF3. Zvykem bylo, že tento stav trval většinou jen do prvního uspání a od následného probuzení jakákoli kombinace fn + F3 zapínala a vypínala pouze wifi. Co na tom, bluetooth jsem potřeboval jen opravdu vyjímečně a když bylo potřeba a nešlo ho zapnout, stačilo zrestartovat a zase to na chvíli šlo. Hloupé ale dá se s tím smířit.
Nedávno však došlo k jiné situaci. Wifi, která se automaticky při bootu počítače zapíná, náhle nešla vypnout. Jakékoli jiné kombinace fn + F(cokoli) stále fungovaly, i F3 jako taková fungovala ale jejich kombinace nedělala nic. S určitostí stejnou asi jako že umřu v 99 letech neštastný z toho, že se nedožiju stovky, to svádím na LiveCD Fedory s Gnome-shellem 2.91.6. Jelikož nvidiacké ovladače mi na mém desktopu nabídly stejnou podívanou, jako špatný signál na analogové televizi, musel jsem LiveCD nabootovat na notebooku s inteláckou grafikou a přesně od té doby nešla wifi vypnout(přičemž v Gnome-shellu nefungovala vůbec).
Jal jsem se tedy problém řešit. Nejdříve tedy restart. Nic. Potom vypnutí a zapnutí. Nic. Tak vybití baterie, kdoví, třeba to něco udělá. Bohužel nic. Vzhledem k tomu, že problém se projevoval i ve Windows 7, které jsem tam nechal "co kdyby", začínal jsem být nervózní. Poslední možností, kterou jsem mohl vyzkoušet sám, byla výměna biosu.
Jelikož už jsem se před nějakým časem připravoval na to, že k tomu jednou dojde, napsal jsem předem i na technickou podporu, což mají uvedeno jako požadavek v příručce. Prý si mám napsat o pokyny. Napsal jsem tedy vysilující popis problému, i s postupem jak ho plánuji řešit a požádal technickou podporu o vyjádření, či instrukce, jak se psalo v příručce. Bohužel se mi nepodařilo mou žádost dohledat, jejich vyhledáváč umí hledat asi jako MS Live Search a já si kopii neuložil. Nicméně odpověd experta technické podpory byla "opravdu ale opravdu nečekaná :D". Mohu i citovat, toto jsem si už pro případ reklamace uložil.
Information To Customer: Dobry den, podporu pro systemy Linux bohuzel neposkytujeme. BIOS je mozne updatovat z prostredi windows. S pozdravem/Best Regards ******* Urbanek
A pak se mám divit, že lidé radši nečtou licenční podmínky a příručky. Že podporu linuxovým systémům neposkytují, jsem si domyslel, už když jsem notebook vybíral a že flashnout bios můžu z Windows, to ví kdejaký desetiletý nadšenec. No nic, hlavně že mám to vyjádření technické podpory, co po mě chtěli v příručce. Aspoň nějaká páka, když už by došlo na reklamační řízení.
Vzhledem k tomu, že jsem se obával situace, kdy servis Aceru v rámci úspor zamítne reklamaci proto, že jsem si dovolil používat necertifikovaný operační systém, rozhodl jsem se po sobě zamést stopy. Windows jsem obnovil do továrního nastavení, smazal jsem z nich linuxové oddíly a pak už jsem nenabootoval. No ještě aby, vždyt jsem smazal konfigurační soubory Grubu. Rychle jsem tam nějaký ten Linux vrazil abych aspoň nabootoval a začal přemýšlet co dál.
Řešení je zřejmé. Obnovit zavaděč Windows. Tento plán má však jednu vadu na kráse. Acer nedodává k notebookům(a počítačům?) instalační DVD Windows. Pokud nepotřebujete obnovit zavaděč, je to velmi praktické. Rozbitý systém si mohu kdykoli obnovit z HDD bez potřeby šaškovat s nějakým DVD. Nevýhodou je obrovské množství zbytečného softwaru, který musím zdlouhavě odinstalovávat(viva správcům balíčků) a nemožnost efektivně editovat rozložení oddílů.
Windows samozřejmě dokáží editovat diskové oddíly, nicméně zmenšit systémový oddíl běžících Windows už taková sranda není. Windows dokáží oddíl zmenšit jen po poslední soubor na disku. Kdysi jsem to zkusil v defaultních Windows, tedy v těch přecpaných vším tím OEM balastem. Systémový oddíl tehdy zabíral celý disk (když pominu oddíl se zálohou). Podařilo se mi systémový oddíl zmenšit na 320 GB ale to zrovna moc efektivně nevypadalo. Přecijen, systém o velikosti 20 GB (jestli vůbec) mít na 320GB oddílu a datový oddíl mít na tom zbytku, to je vážně hnus. Nu stačilo obětovat 3 hodiny vykopávání balastu, poté pro jistotu defragmentace a při druhém zmenšení jsem se dostal na 130GB. No a na 50GB jsem to dostal pomocí LiveCD Linuxu :D.
Zpět k problému se zavaděčem. Jelikož nejsem pirát a krom tohoto notebooku už doma žádné Windowsové počítače nemáme, nastalo mi malé dilema. Od všech pirátů v okolí jsem se dávno distancoval a člověk na kterého jsem spoléhal, že si něco ukradl, mě také zklamal. Takže jsem to musel ukrást sám. Nakonec jsem během dne stáhnul instalátor Windows7 dvakrát. První nešel vypálit a druhý nešel nabootovat. Windows mi prostě nejsou souzeny.
V tu chvíli už mi došla trpělivost. Ten bios flashnu ať to vyjde nebo ne ať si pak servis vymýšlí co chce. Napůl naštvaně a napůl odhodlaně jsem sednul k notebooku, v rukou jsem třímal USB klíčenku ostře nabitou nejnovějším biosem, střelhbitě jsem ji zasunul do USB portu a s drsným výrazem ve tváři ji otevřel(přeci nebudu mít zapnutý autorun, copak sem blázen?).
Má nejdivočejší teorie říká, že mě zřejmě Acer sledoval webkamerou, protože když jsem naposledy zkusmo vypnul wifi, jako zázrakem se to povedlo. Z restartoval jsem abych se ujistil i v Linuxu. No opravdu to šlapalo, i bluetooth zase šlo zapnout. Notebook jsem úplně vypnul a zase zapnul a stále to šlo, úžasné. Ale už bylo moc pozdě, neukecal to, stejně sem ten bios flashnul, už kvůli monitoru baterie. Naštěstí k žádnému selhání nedošlo a notebook zase šlape jak hodinky a ještě líp.
Věrně sloužil a snad bude sloužit i nadále ale je mu teprv půl roku a stále může dostát pověsti svého tvůrce. No uvidíme, snad to nebude tak horké. A těm co to dočetli až do konce děkuji, že takhle zaspamuju jsem netušil.
Tiskni
Sdílej:
Zdravím,
Když jsem naposledy FLASHoval BIOS u svého Aceru, vytvořil jsem si na to speciální Live CD, založené na Windows PE (utility pro vytvoření CD jsou zdarma ke stáhnutí z webu MS), do nějž jsem integroval tu Acerovskou utilitku pro FLASH BIOSu.
Poté již stačilo systém vypálit na CD, nabootovat z něj (napsal jsem si script, který po nabootování přímo spustil tu utilitu), připojit FLASHku, v menu té utility zvolit soubor s BIOSem na FLASHce a kliknout na "FLASH".
Jelikož ISO obraz tohoto CD měl pár desítek MB, plánoval jsem jej uveřejnit na webu, ale jelikož jsem si myslel, že by to stejně nikdo nevyužil, nakonec z toho sešlo...
Live CD, založené na Windows PEbartPE popř. upravené UBCD4WIN to umí také. Možná (musím se kouknout) zda HIRENS.bootCD to nemá také. Ale myslím, že v klidu by stačilo mít WINFLASH někde na disku včetně nového BIOSu nabootovat Hirens do módu MINI-XP a pustit přímo ten Winflash z HDD.
Moc bych neriskoval pac flashovaci utilita casto je naprogramovana pro pouziti v OS co je v notebooku predinstalovana. V Live edicich windows asi fungovat bude, ale opravdu bych to neriskoval.
Ne neumí.
Ten Acerovský bastl vyžaduje právo na zápis do (tuším) %Windir%, což je u BartPE a podobných docela problém.
No jako s kazdym notebookem. Widle zajebany crapwarem musi pryc.
Takze sehnat si (newarezite pac licenci mate a potrebujete si udelat pouzitelny windows, system bezproblemu pak online aktivujete a zadat licencni cislo doporucuji pozdeji tj do 30 dnu a ne pri instalaci) install DVD windows potrebne edice + ovladace na hardware (zde bacha na notebooky sony - tato arogant firma neposkytuje technickou podporu ve forme ovladacu) je naprosta nezbytnost. Zrovnatak jako prevalcovat HDD samyma nulama, vytvorit nove a hlavne celistve tabulky oddilu. Na recovery oddil chcije pes ... neni k nicemu a navic upraveny install obsahuje onen crapware.
Ovladace muzete ziskat i pomoci softwaru Driver Genius tato trial licence zcela staci pac jej budete potrebovat jen jednou v originalnim systemu windows.
Nekdy pouhy restart notebooku nestaci k tomu, aby nejake hardwarove funkce (ty co popisujete) zacaly fungovat. Nez s tim zacne se rejpat tak vypnout, vyjmout akumulator, ponechat par minut bez aku a pak slozit, zapnout.
U toho BIOSu mohlo i pomoci vyjmout na delsi dobu krom akumulatoru i lithiovy clanek drzici hodiny takze treba update nebyl ani potreba. Tento clanek je dostupny obvykle pod krytem RAM modulu takze neni problem bez poruseni nejakeho zarucniho stitku tento odmontovat a clanek vyjmout.
>> Bios si aktualizaci sám načte z USB a nainstaluje.
Asus EZ Flash technologie.
poměr cena:výkon byl pro mě prostě neodolatelnýKvůli této větě jsem to dočet až do konce a co říci více? Snad jen to, že "neodolatelnost" si představuji jinak.
Oni totiz dobrovolne opustili trh. Dnes uz jim ujel vlak a tezko budou naskakovat, ale s velkou slavou vyrabi pocitace do skolek.
a poradaji nesmyslny souteze pocitace s clovekem, kde je jasny ze v ruznych ohledech nema sanci clovek a v jinych zas pocitac.