Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
qutIM je poměrně mladý, ale nadějný ruský IM klient. Jeho hlavní předností je jeho multiplatformnost, podpora protokolů ICQ/Oskar, Jabber/XMPP, IRC, a podobnost s nejznámějšími IM klienty pro Windows, Mirandou a hlavně QIPem. Díky tomu je podle mě qutIM nejlepší volbou pro uživatele, kteří přecházejí, nebo začínají "laškovat" s Linuxem.
qutIM 0.2
Stabilní qutIM se dlouhodobě nachází ve verzi 0.2. Tato verze měla být už v září 2010 nahrazena verzí 0.3, bohužel se vývoj opozdil, a verze 0.3 byla odsunuta až na magické datum 21.12.2012.
Jak to nainstalovat?
Na oficiálních stránkách jsou návody pro rozličné distribuce, bohužel jen v ruštině.
Na české fan stránce www.qutIM.cz jsou návody pro instalaci v Mandriva Linuxu a "Ubuntu a Debianu". Součastí portálu qutIM.cz je i uživatelské forum, které portálu tak trochu vylepšuje image, samotný portál je totiž velmi zřídka aktualizovaný, a jeho obsah je řekněme "nespolehlivý".
Mandriva Linux
K návodu pro Mandriva Linux nemám námitky, Peťošův repozitář funguje spolehlivě, a qutIM v něm byl dostupný minimálně co se Mandriva Linuxu 2010 týče. Zatím to ale nevypadá, že by měl být qutIM udržován i v repozitáři pro Mandriva Linux 2010 Spring, a jak tomu bude v budoucnu, je zcela na Peťošovi.
Ubuntu a Debian
Avšak k návodu, jak qutIM nainstalovat v "Ubuntu a Debianu", určité výhrady mám. Podle něj je totiž qutIM dostupný v distribučních repozitářích, což však dnes platí pouze pro Ubuntu.
Jak to teda nainstalovat v Debianu?
Jak jsem již zmínil, obsah portálu qutIM.cz je aktualizován zřídka, a když už k tomu dojde, je to občas spíš na škodu. V návodu pro Ubuntu a Debian byl totiž kdysi uveden zdroj, který je dodnes funkční. Je to :
deb http://qutIM.org/debian/squeeze squeeze main
Pro jiné verze debianu stačí přepsat squeezy na pojmenovaní dané verze.
Jaký je qutIM 0.2?
V defaultním stavu qutIM není zrovna nejstylovějším klientem. V "contact listu" si můžeme nastavit odlišné barvy pro pozadí kontaktů, zobrazení ikon protějších klientů, i avatary kontaktů. Ale co se motivů konverzace týče, tam qutIM mírně pokulhává.
Měl by sice být kompatibilní s motivy pro adium a kopete, ale vzhledem k tomu, že ty jsou více o designu než praktičnosti, nikdy jsem je netestoval. O tom by tady mohl hovořit třeba Mirek Kašpar, který si se vzhledem qutIMu opravdu vyhrál.
Já se vydal cestou doplňků pro qutIM. V době, kdy jsem qutIM poprvé testoval, měl jednu pro mě klíčovou featuru, a to integrovaného správce doplňků. Stačilo v menu zvolit tohoto správce, vybrat si v něm doplňky co hrdlo ráčí, a dát stáhnout. Naneštěstí mi tato funkce po nějaké době přestala v debianu fungovat(dost možná kvůli přesunu na jinou doménu, ale nebyl jsem sto se po tom pídit), jak je tomu v jiných distribucích netuším.
Tehdy jsem si stáhl jenom pár doplňků potřebných k tomu, aby mi qutIM dobře fungoval, a aby u toho aspoň trochu slušně vypadal. Jak už jsem psal, qutIM je podobný známému QIPu. Proto jsem si stáhl qipí motiv konverzace, který nejenom dobře vypadá, ale je i velmi přehledný, qipí zvuky, které jsou šílené, a přesto je stále "přechovávám", poté motiv zvuků Cosmiq, a můj oblíbený balík smajlíků kolobok. Všechny tyto doplňky najdete v Look'n'feel sekci na www.qutim.org. Jak a kam ukládat pluginy naleznete na českém foru. Po nakopírování pluginů na správné místo je potřeba je nastavit v UI settings, viz. obrázek, a pro funkčnost zvuků je třeba nainstalovat balíček sox. Zvuky je občas potřeba povolit přímo v nastavení zvuků.
Snad po mě nepůjde ruská mafie, když uveřejním doplňky mnou stažené. Zip archiv stačí rozbalit do /home/user/.config/qutim/ ,načež se vám všechny tyto doplňky zobrazí v UI settings.
Co qutIM 0.2 nabízí
V menu nastavení je poměrně velké množství voleb. Např. nastavení specifických zvuků, spamfiltru, dalších úprav vzhledu a upozorňování, skrývání CL, automatické statusy a další. Obrázek vydá za tisíc slov.
qutIM samozřejmě umí i hromadné konversace, a i když má podpora IRC ještě nějaké mouchy(např. neumí autostart IRC protokolu), lze nastavit i příkazy, které mají být vykonány hned po přihlášení k IRC serveru. Např. přihlášení do kanálu.
Samotné konverzace lze zobrazit v jednom okně se záložkami, ať už se jedná nebo nejedná o hromadné konverzace, popř. lze hromadné konverzace zobrazovat v odděleném okně, nebo každou konverzaci zvlášť.
XMPP plugin qutIMu umí i seznam záložek, viz obrázek. Volby každého účtu jsou dostupné z jeho vlastní ikonky ve spodní části contact listu.
qutIM 0.3
Kolem qutIMu 0.3 se dlouho nedělo téměř nic, ale vývojáři se po dlouhé zimě probudili a vývoj je nyní zase aktivní. Pravidelně vycházejí "noční sestavení", viz návod pro Ubuntu a Debian, a forum, a sem tam vycházejí na světlo světa i nějaké novinky.
Předloni probíhala přímo na českém qutIM foru anketa, co uživatelé chtějí v novém qutIMu. Seznam novinek, které se v novém qutIMu skutečně objeví, můžete sledovat v changelogu. Pro mě překvapující novinkou byl fakt, že od verze 0.3 by měl být qutIM dostupný i pro telefony s operačním systémem Symbian, viz habrahabr.ru.
Kde sledovat informace o dění kolem qutIMu?
Portál qutIM.cz má vlastní účet na twitteru, kde je v poslední době k dispozici poměrně velké množství novinek, včetně řady výše uvedených.
Tiskni
Sdílej:
A jak se to jméno vyslovuje? Nějak mi to nejde přes jazyk ...
Ale "qu" by se mělo číst jako [kv], u k tomu q patří a nevyslovuje se, takže by z toho mělo vzniknou něco jako qtim [kvtim]...
Díky za tip, umí to i podepisovat?Jo, umí, a teď zrovna dumám, jak to ovládat.
(20:03:33) No encryption support in client of 'někdo@někde.cz' (20:03:34) Encryption disabledHmm…