Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
mencoder i transcode jsou skveli, bohuzel si ale musite pamatovat spoustu parametru a nebo si pro konkretni vec napsat script
nevite nekdo o nejakem komplexnim GUI?? (ted nemyslim jednoucelova rozhrani - video-perl-dvdrip) premyslel jsem ze bych neco takoveho mohl napsat pro transcode - proste GUI ktere by zvladalo obvykle pouziti programu - prevod audia/videa do jinych formatu (kodeky, kontejnery:)) zobrazeni informaci o souboru atd. pamatuju si jeste z casu windows na skvely program Besweet
jinak ktorrent rulezz+1
Ono se zkompilovaných KDE kdeenablefinal se není co divit, že je to pomalý, žere paměť, ale na druhou stranu se to rychleji zkompiluje....Buď žiju už pěknou dobu v omylu, nebo seš mimo. Pokud vím, tak
--enable-final
u KDE zrychluje kompilaci za cenu sežrání víc paměti při kompilaci, ne při provozu.
--enable-final: Concatenates all .cpp files into one big .all_cpp.cpp file, and compiles it in one go, instead of compiling each .cpp file on its own. This makes the whole compilation much faster, and often leads to better optimised code, but it also requires much more memory. And it often results in compilation errors when headers included by different source files clash one with the other, or when using c static functions with the same name in different source files. This is a good thing to do at packaging time, but of course not for developers, since a change in one file means recompiling everything.No říkal jsem si, že to (co píšeš) bude blbost. Nevšiml jsem si, že bych měl pomalý KDE.
a sabayon je dobrej - zatim jediny live distro kde me slo xgl konecne sem to poznal na vl. oci.
Tiskni
Sdílej: