Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Tiskni Sdílej:
To vypada tak hnusne ze to snad museli upscalovat to co vysilaji na DVB-T a pak to jeste jednou prekodovat
I nadále ale říkám, že to je pro 1080i nechutně málo, neb to je na 120min film pouze 5GB dat.
Doporučuji pro tyto vyšší bitrate zkusit nějaký kodek s diskrétní vlnkovou transformací(konkrétně mám na mysli snow). U těchto kodeků nevznikají blokové artefakty, i když zase mají také své neduhy.
Takze poustet h.264 v HD rozliseni nekde kolem tech 800kbps je nesmysl.
To neni HD. Ma to zrejme rozliseni 1280x720, takze je to nejaky poloHD nedochudce.
…500kbps 720p, 800k 1080p.
Navic tohle uvedeny video mi prijde dosta zamerne udelany na nizky bitrate. Samy pomaly pohyby, temny jednolity sceny, jen malo rychlych pohybu. Pri VBR by to nemel byt problem.
Proto jsem na něj také upozornil. Nejde jen tak plácnout nějaký kodek a nějaké číslo a přitom vůbec nezohledňovat obsah. U nějaké té televizní diskuse by stačilo jen pár I-framů a nějaké ty mc vektory pro pohyb huby a smetí okolo a věřím že i pro větší rozlišení by šlo použít ještě menší bitrate.
Ake rozlisenie ma bezna realita? Ake rozlisenie uz konecne bude realne?
No potes koste...
The information capacity is estimated at 500,000 bits per second (for more information on bits, see information theory) without colour or around 600,000 bits per second including colour.Snad je to relevantní, vytáhnul jsem to na rychlo.
Běžná realita by podle mě měla mít rozlišení teoreticky nekonečný (nebo úplně extrémní).Podle fyziku predstava reality tak, jak ji zname, prestava platit okolo Planckovy delky (1.6e−35m). Pod ni uz pojmy jako vzdalenost, velikost ci rozliseni postradaji smysl. Samozdrejme lidske vnimani konci mnoho radu pred touto velikosti, napr. u oka nema smysl jit pod vlnovou delku svetla (u fialove cca. 400nm).
The human retina contains about 120 million rod cells and 6 million cone cells. (Wikipedia)
Teoreticky by tedy mělo mít okno rozlišení (poměr 1:1) ~11000x11000 černobíle a ~2500:2500 barevně. Jelikož jsou oči dvě, výsledné rozlišení bude pravděpodobně vyšší. Datový tok je prý 72 GB/s.
Všechno je jinak... :) je treba pocitat, ze 6 mega čípků je pro všechny barvy, jsou tři druh čípků, takže dělěno 3. Taky je třeba počítat s konvergencí signálů, protože ze sítnice vede jen zhruba 1mega axonů a to je dohromady pro barevné i čb vidění. Pak se to jeste prebere a do vedomi se nam dostane trapny zlomek informaci :) Prý je vědomě zpracováno jen 100 bitů/s..... .)
V Praze byla kdysi před měsícem krátce vidět Nova HD, ale pak zmizela. ČT1 (HD Test) tam je pořád, ale když to naladím, funguje jenom zvuk. Obraz je v úplně běžném rozlišení, které mi HDTV moc nepřipomíná, a navíc se během prvních dvou sekund provozu začne trhat a nakonec se úplně zasekne.
Možná je to zase další problém s ffmpeg, možná udělali soudruzi z NDR někde chybu, nebo mám na to moc pomalý počítač. Nevím, co z toho je pravda.