Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tiskni
Sdílej:
To nejde tak paušalizovat. Zkusím to bodově, třeba to bude přehlednější:
1. AMD/ATI vs. nVidia: Podpora ATI je z dlouhodoého hlediska strašná. Světlou vyjímkou byly R200, trošku tmavší pak R300-R400. nVidia na druhou stranu podporuje Linux, BSD i Solaris již dlouho a i dnes je její binární driver o dost lepší než binární driver ATI o podpoře SLI a chybějícím CF ani nemluvím. Osobně jsem zatím skeptický, ale pokud dospějeme do stádia kvalitních opensource ATI driverů, pochopitelně přesedlám na ATI. Záleží, jak se zachová nVidia. Ale v situaci, kdy ATI bude mít svobodné ovladače s výbornou kvalitou a nVidia ne, není co řešit. Na prvním místě ovšem je kvalita, pak ož "open"
2. AMD/ATI vs. Intel: Podpora chipsetů pod AMD se sice zlepšuje, ovšem nevím co si mám myslet o tom, že drtivá většina základních deek AMD770, 780G má poddimenzované napájení, takže Phenomy na tom upálí mosfety ? Ještě stále je něco shnilého u AMD a je třeba počkat, což není těžké, když procáky i desky Intelu jsou dneska za babku a brutálně se taktují....
Nové 45nm Intely mají taky TDP 45W a jejich spotřeba je nižší než 30WTak to chci domů, perpetuum mobile člověk na ulici válet nenajde.
protože E2160 asi těžko bude žrát to samé co E6550.ono tak trochu taky záleží na tom, z jaké části wafle zrovna krájíš
tak teď si vem, že Intel uvádí TDP 65W i u všech 45nm modelů. Aha. Takže přechod na nižší výrobní proces byl vlastně k ničemuSpotreba (a generovani tepla) u polovodicu ma dve hlavni slozky - dynamickou slozku (zavisi od frekvence a napeti) a leakage ('prosakujici') slozku (zavisi od napeti, nezavisi na frekvenci). Se zmensujici technologii klesa dynamicka slozka, ale prudce roste leakage slozka. Viz treba: http://www.semiconductor.net/article/CA6375404.html
dohání její Geforce8ehm, že jsem tak smělý, to se týká čeho? podpory DirectX 10.1, gpu klienta folding@home nebo powerplay jistě ne