Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
No, zní to zajímavě… ale mám neblahý pocit, že kompakt, který by uměl všechno tohle, bude velikostí i cenou na úrovni nejlevnějších D-SLR.
Co se mne týká, po dvou hororových zážitcích z nedávné doby jsem usoudil, že svou stařičkou C-4000 musím chránit jako oko v hlavě, protože zrcadlovku přeci jen s sebou nemůžu tahat pořád. Prvním bylo zjištění, jaké neuvěřitelné množství šumu dokáže vygenerovat Ixus maželčiných rodičů i za relativně slušných světelných podmínek, druhým psychedelické obrazy, které jsem spatřil v "hledáčku" kompaktu, který mi vrazila v Hamburgu do ruky jedna Japonka.
snimac minimalne 4/3, radsej aps-c, sum neviditelny po iso 400, pouzitelne iso 1600, plne manualne rezimy, ohniska tak 25-80 eq. (=3-4x zoom), svetelnost od 2.0, alebo aspon konstantna 2.8 (a obrazova kvalita adekvatna normalnym zrkadlovkovym objektivom)
Pokud bude mít snímač velikost APS-C, nevidím důvod, proč by měl být objektiv nějak výrazně levnější než odpovídající objektiv (tj. se srovnatelným rozsahem ohnisek a světelností) pro zrcadlovky - zvlášť pokud chcete i srovnatelnou obrazovou kvalitu. Jediný důvod, proč můžu na C-4000 mít objektiv s konstantní f/2.8, aniž bych ho ještě dnes splácel, je ten, že je-li snímač (asi) čtyřikrát menší než APS-C, je čtyřikrát menší i to "f", a tedy i "f/2.8".
Pri prohlizeni fotky na pocitaci (naskalovane tak, aby se cela vesla na monitor), je skvele, ze clovek si muze poradne zazoomovat na nejaky detail, ktery ho zrovna zajima.
jen pro představu, jaký máš pocit z detailů NV24HD (~6500Kč)? Zejména třeba ve srovnání s tím, co umí Sigma SD14 ("pouze" 4,7Mpix, ale Foveon) s Vivitar close-focus MC 28/2.8 (~15000Kč).
Znám no, ty chceš do pěti tisíc cokoliv a do deseti zázrakyale to zas ne, tos trochu přepísk.
Že vývoj digitálních kompaktů stojí víceméně za ho*no, asi všichni víte. Honba za megapixely a snaha co nejvíc krátit náklady a obohacovat funkcionalitu pouze o softwarové implementace kravin a kompenzace nekvalitního mrňavého snímače na úkor mechanických a optických kvalit, je v posledních letech zcela zřejmá.To není tak docela pravda. Například kompakty od Panasonicu jsou nyní za vysloveně lidové ceny (např. DMC-LZ8E9-S za 4200 Kč včetně DPH), a přitom nabízejí slušnou optiku Leica, optickou stabilizaci a dobrou kvalitu fotek bez výrazného šumu a dalších neduhů.
Právě Panasonica mám a jediné co je na něm dobré je to sklo.Já mám Panasonica také (už ho ale delší dobu nepoužívám). Právě proto mohu pozorovat ten pokrok, když vidím, za co jsem před pár lety dal 6 000 Kč a za kolik se dá dnes pořídit mnohem lepší přístroj.
Ocenil bych opravdu dobré makro a video.Makro ano. Video je ale věc, kterou jsem nikdy u foťáku nevyužil. Možná jsem divný, ale je to tak. Když chci natáčet, vezmu si kameru.
na nějaké lepší focení to není.K tomu ani kompakt nemá sloužit (a nedělám si iluze, že někdy opravdu bude). Na lepší focení jsou tu jiné přístroje. Kompakt je na to, aby ho měl člověk v kapse a když nastane vhodná příležitost, udělal pár fotek. Nic víc.
Že jsem tak drzej ... dovolím si přijít s otázkou: měl jsem/mám a už nepoužívám Zenita 11, fotim na Canona Powershot S2, de facto stačí. Po přečtení zdejších příspěvků mne napadlo, čim byste tak nahradili toho Zenita, tedy když kreslí dobře a stačí mi manuální nastavování, bez automatiky bych se obešel?
Dík za tip .
můj starý Olympus C-765 UZ fotil o mnoho lépe než 90% dnešních kompaktůC-765 není kompakt
automatika nikdy sama nenastavila iso > 120, většinou se držela někde okolo 90Je otazné, jestli to bylo v pořádku (např. foťáky HP se také až patologicky snažily držet citlivost nízko, aby nevylézal šum). Menší množství šumu vykoupené rozmazanými objekty kvůli delšímu času mi jako moc dorbé řešení nepřipadá.
400D má tendenci podexponovávatMíval jsem Olympus C-720 a ten měl zase tendenci přeexponovávat, což je mnohem horší. Pokud ta podexpozice není extrémní, nepovažoval bych to za závažný problém.
C-765 není kompaktDobrá, je to EVF, nebo jak se tomu říká. Klasická zrcadlovka to ale taky není.
Je otazné, jestli to bylo v pořádku (např. foťáky HP se také až patologicky snažily držet citlivost nízko, aby nevylézal šum). Menší množství šumu vykoupené rozmazanými objekty kvůli delšímu času mi jako moc dorbé řešení nepřipadá.Pro ty případy stačilo použít noční režim anebo manuálně citlivost zvýšit. Radši ale dám přednost nutnosti nastavovat iso manuálně za špatných světelných podmínek než šumu na všech fotkách.
Míval jsem Olympus C-720 a ten měl zase tendenci přeexponovávat, což je mnohem horší. Pokud ta podexpozice není extrémní, nepovažoval bych to za závažný problém.Občas je extrémní. Automatika se nechá snadno zmást už poměrně malou jasnou plochou. Řekl bych, že když obloha zabírá 1/5 fotky a expozice se nastaví podle oblohy, tak to už je problém. Ale už jsem si zvykl fotit s EV +2/3. Bohužel schází bodové měření (už aby bylo CHDK i pro zrcadlovky a umožnilo to). Případně člověk musí použít center weighted měření.
Tiskni
Sdílej: