V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Tiskni
Sdílej:
Shánět to budeš asi hoodně blbě ... před pár lety jsem horkotěžko získal Říši a pak Druhou nadaci. Ovšem v elektronické podobě lze sehnat vše ... i když legalita no comment.
Mimochodem - už po smrti Asimova se tři jeho přátelé rozhodli, že napíšou další pokračování ... tři knihy od Beara Grega, Benforda Gregoryho a Brina Davida. Každý napsal jednu. A nějak jim to posvětila myslím i manželka. Akorát stylově to už moc nezapadá, je to víc směrované opravdu do scifi. A časově ještě před Asimova (jeho poslední/první romány o Nadaci, i když je to trochu sporné a virtuálně časově se minimálně jedna knížka překrývá). Velký prostor tam má třeba Dors (Seldonova manželka - robot), sám Daneel též. A z rekvizit třeba červí díry, obrovsky tím prostupuje teorie chaosu (což je velice matoucí), nebo třeba počítačová simulace Voltaira a Johanky z Arku (jejich rozhovory děsně rozmělňují příběh). Kdyby se tam změnili jména a pár drobností a nepatřilo to k Nadaci, tak to jsou dobré knížky. Ale takhle jsem byl zklamaný. Byť mi to nedalo a byl jsem zvědavý co by asi tak mohlo být ještě o pár let před tím, než Seldon vytvořil svoji teorii ...
A přidávám se k názoru - první kolečko čtení Asimova by mělo být chronologicky jak to psal. Teprve druhé časově dle příběhu - a to včetně románů o robotech. Akorát dá fušku dopředu zjistit, jak to jde po sobě a co všechno do toho vlastně patří (ještě před přečtením). Ale pak se zjistí, že pomalu všechno co napsal patří do Nadace (resp. do galaktického impéria jako takového) a časově obsahuje snad 30 tisíc let lidského vývoje. To "druhé čtení" ukáže totiž netušené souvislosti, které tam (zjevně později) Asimov zahrnul. A tím pádem je to pro čtenáře opět nové ... A díky fyzické velikosti jeho díla se to dá číst pořád do kolečka, pořád člověk nachází novinky.
A poslední věc - někde jsem četl, že by Nadace měla být zfilmovaná. Má to režírovat Roland Emmerich (Univerzální voják, Hvězdná brána, Den nezávislosti, Patriot, Den poté). Je velká otázka, co z toho vznikne ...
Sci fi a fantasy som nikdy moc dlho nevydrzal citat, prislo mi to povacsinu trapne infantilne, vacsinou s prostoduchym dejom a sablonovymi postavami (kazda mimozemska civilizácia (ci ina rasa) vyzera presne ako cloek, akurat je zelene, ma vacsie usi, alebo vo fantasy ma dlhsi nos, mensiu postavu a pod.).
Ale tak je to aj v skutočnosti. Vážne. :))
Z určitého pohledu není Asimovova Nadace scifi. Někdo to dokonce nazval sociologickým románem ... Nejsou tam mimozemšťani, ani žádné extra technologie (vlastně jenom skoky hyperprostorem, bez kterých by se prostě galaktická civilizace popsat nedala a pak ovládání emocí člověka). A vzhledem k tomu, kdy to psát začal tam nejsou ani počítače (které obecně scifi hodně dlouho ignorovalo, bůhví proč). Jenom trochu do toho kecá robot ... ale ten je tam dost schovaný jako šedá eminence a ještě k tomu pouze v posledních dílech. A hodně dlouho člověk nepozná, že to je robot ...
Kolem a kolem stejně vyznívají i romány o robotech. To jsou (minimálně ve třech případech) dokonce detektivky ... V nich je krásně vidět, kam dojde civilizace, pokud zleniví ...
90% SF je brak - protože 90% každé literatury je brak.To nic nemeni na tom ze Duna je nejlepsi kniha na svete
Jestli je předmětem blogu verze, která je zde na fotce na fotce, tak to tedy upřímnou soustrast. Překlad "Druhé Nadace" od AG Kultu je surově jeden z nejhorších, který kdy vyšel, je ta dokonce tak špatný, že místy mění význam celých vět. Jestliže překlady prvních dvou dílů z té samé doby (jiná překladatelka) trpěly jistou neobratností, ale jinak celkem ušly, tak toto byla katastrofa opravdu velkého kalibru (za všechno stačí věta "Mobs Riot před nadačním konzulátem" či tak nějak).
Však ano.
Ale je dobré na to jemně upozornit eventuální čtenáře, kteří nevládnou dobrou angličtinou, že toto vydání se opravdu nepovedlo a že je lepší sáhnout po vydání novějším (které je sice t.č. pokud vím rovněž takřka nedostupné, ale v dohledné době by snad mělo opět vyjít v reedici).
Měl jsem pocit, že jsem narážku na překladatelský um někde viděl zmíněnu v obžalovacím spisu pátera Koniáše. Nakonec jsem to objevil zde, v retrospektivním článku. Uveden je i onen tajuplný Mobs Riot :).
Spílání kvalitě překladu Nadace se věnuje tento letitý záznam.