Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
vzpomínáte na Johankujá mám připravený seriál o neoliberalismu a v prvním díle hraje důlezitou roli.
Nezlob se, ale ve světle tvých předchozích blogů mi to zní jako celkem dost špatný nápad. Zaprvé mi nepřijde úplně fér pitvat profily lidí, kteří do toho dali ten osobní rozměr a něco na sebe řekli, jestliže sám nejsi ochoten udělat totéž. Zadruhé podezírám, že to bude jen více z téhož soudku - stinné stránky neoliberalismu už vesměs známe a že Václav Klaus je blbec už taky víme. Ti, co nesouhlasí, budou jen nesouhlasit znova. Případně, jestli jsem tě potud nepřesvědčil, zeptej se sám sebe, kolik kolobežkových závodů, mezigeneračních aktivit apod. takový seriál přinese...vzpomínáte na Johankujá mám připravený seriál o neoliberalismu a v prvním díle hraje důlezitou roli.
nepřijde úplně fér pitvat profily lidí, kteří do toho dali ten osobní rozměr a něco na sebe řeklito máš na první pohled pravdu, ale ti co se odtajní z toho mnohdy mají i výhody. Kdyby např. pan Stěhule psal všechno anonymně, tak nikdy nebude dělat ta školení. Já mohu psát sebechytřejší filozofické blogy, vedlejšák na nějakém institutu z toho nebude. Ten blog má název 'od redaktorky komunitního webu (root.cz) k neoliberální mamince'. Skutečně nemám žádnou takovou osobu, která by zdejší komunitě lépe ukázala, jak se může z mladé dívky stát žena, která zcela nevědomky naplňuje ideály neoliberálni ideologie. Samozřejmě nejde o Klause a o ty obvyklé hospodské řeči, nýbrž o zlomový příspěvek k objasnění struktur neoliberalismu v dnešní společnosti. Podle mě je za 5 minut 12. Ten seriál by měl plnit tu zásadní mezigenerační funkci - kdy my staří v roli mentorů pomáháme mladé generaci pochopit lépe dnešní svět.
Hlasitě doufám, že sis spletl smajlíky.
Půjdeš si vsadit? Favority na budoucího prezidenta jsou Fischer a Klaus mladší
Největšími favority na budoucího prezidenta České republiky jsou podle bookmakerů senátor Pavel Fischer (nezávislý) a poslanec Václav Klaus mladší (ODS), oba s kurzem 10:1. Sázkaři zatím nejvíce věří ve zvolení Václava Klause staršího, na jeho výhru jde pětina sázek. Na to, že současný prezident Miloš Zeman bude zastávat svůj úřad i na konci příštího roku, je vypsán kurz 1,2:1.
Ten blog má název 'od redaktorky komunitního webu (root.cz) k neoliberální mamince'. (...) Ten seriál by měl plnit tu zásadní mezigenerační funkci - kdy my staří v roli mentorů pomáháme mladé generaci pochopit lépe dnešní svět.Kristova noho. Ano, to jistě přitáhne mladou generaci po houfech. Neumim si představit nic, co by mohlo mladého člověka namotivovat ke kontaktu se staršími víc, než když se někdo z nich prohlásí za mentora mladé generace a demonstrativně v blogu zdrbne nějakou mladou matku. Z toho bude jistě hned v následujícím týdnu nejméně 5 závodů na koloběžkách, 10 návštěv v domově důchodců a 2 odpoledne zájmových aktivit rodičů s dětmi, jinak to ani nemůže být. No a teď jsem si kvůli tobě vypotřeboval zásobu sarkasmu na 5 dní...
Nevěřil bys, jak je o to u mladých zájem.No nevěřil no, myslim si, že jen trolíš...
Je dnes bez orientace a vpodstatě čeká, kdo jí podá pomocnou ruku.Pro neverici zde poznamenam, ze nejaky pan Peterson z Kanady tim vysvetluje svoji popularitu.
JP bojuje za jejich práva, a to způsobem jinak v rozporu se svými konzervativními postoji.Afaik za jejich práva nijak nebojuje, jen tohle téma nakousl v několika diskuzích.
tl;dw incelům by se mělo poskytnout sexuální uspokojení, aby nebyli incelové, protože incelové destabilizují společnostCož afaik bylo přisuzováno například k arabskému jaru, ne? Hodně frustrovaných mladých mužů popřávajících sluch každému, kdo jim řekne že to bude lepší. Zatím to vypadá, že to tak nějak opakovaně končí revolucí, která má tendenci zkurvit celou společnost a uvést jí do chaosu.
Potrefená husa?Timhle se akorat sam diskreditujes. Peterson ma pravdu, ze problem incel je sexualni a hlavne citova frustrace, to chces rozporovat? A uplne stejny problem bude i za militantnimi SJW :). A muj sexualni zivot je pro tebe tak mozna fantazie, ale co tvuj prispevek to obhajoba feminazi (kdy si naposledy psal o linuxu?) takze hadam ze incel ses ty a vybijis si to SJW bojem. Fakt diky ze podporujes SJW, ktery pak utoci na dobrovolniky, co dali open source kus zivota a jsou ty posledni co by nekomu ublizili.
Aha, původně jsem tu masturbační seanci s Roganem chtěl odkázat, ale špatně jsem zkopíroval URL (v jednom z těch dvou odkazů mělo být toto), ale upřímně, dát hledat "rogan peterson" na YouTube a vybrat si rozhovor s odpovídajícím datem je na pár sekund. Horší je přežít ty >3 hodiny kydů.
Ale to není jediná instance, např. v delším kousku pro NY Times (který je o pár měsíců starší):
But aside from interventions that would redistribute sex, Mr. Peterson is staunchly against what he calls “equality of outcomes,” or efforts to equalize society. He usually calls them pathological or evil.
He agrees that this is inconsistent. But preventing hordes of single men from violence, he believes, is necessary for the stability of society. Enforced monogamy helps neutralize that.
ale myslim, ze mnoho jeho nazoru je pomerne zajimavychS tim souhlasim, kolikrát říká zajímavé věci a má dobré postřehy. Můj postoj k němu je takový, že je IMHO dobré a zajímavé si ho poslechnout, ale neměl by být "poslední štací" a měl by se brát více s rezervou...
/r/enoughXspam
, protože prostě poměr perel k hovnům je hrozně špatný. Jsou to lidi, co mají X plné zuby, tak se uzavřou do své bubliny hejtování X a tím se mu paradoxně věnují víc než „příznivci“. Vytrhávání z kontextu, fanatické odmítání čehokoliv co X řekne bez ohledu na to o co jde a tak podobně.
Záměrně tady nezmiňuji Petersona, třeba s Muskem je to stejné, ale viděl jsem jich už víc. Celý ten pattern těhle subredditů mi přijde retardovaný. Takové to „X nespadá do mého názoru, pojďme dokazovat, že X je špatné“.
Zrovna třeba Peterson má stovky, dnes už možná tisíce hodin diskuzí, přednášek a debat na všechny témata. Vzpomínám si, že už někdy před rokem říkal, že to čeho se nejvíc bojí je, že někde v diskuzi plácne nějakou blbost a lidi mu to budou omlacovat o hlavu. Osobně obdivuji jeho odvahu, že do toho přesto šel a tohle účelové hejtování mi přijde prostě debilní.
Třeba to co jsi linkoval nahoře, jak má ten moderátor skoro erekci z toho že našel v interaktivním rozhovoru něco, kde Peterson něco plácnul, pak se nad tím zamyslel, když v tom sám viděl rozpor a ten týpek z toho poskakuje jak nějaký pejsek, co našel kost, doslova tančí radostí, jak kdyby zažil nějaké velké vítězství.
Osobně jsem více/méně příznivce Petersona, ale i kdybych nebyl, tak po tomhle si myslím, že ten moderátor je prostě debil. Představ si někoho že by takhle řešil třeba diskuzi tady na abclinuxu a točil videa o tom, že sis někde uvědomil třeba nesprávnost svého argumentu, ukročil zpět a řekl „hm, to je dobrá otázka“. Samozřejmě je mi jasné, že příznivci Petersona mají podobné tendence, což je ostatně důvod, proč jsem tak nějak celou tu čím dál víc politickou retardaci kolem toho přestal sledovat.
Jo, tak určitě. Osobně se odmítám účastnit libovolného /r/enoughXspam, protože prostě poměr perel k hovnům je hrozně špatný.
To je obecně charakteristické pro většinu médií či „komunit“, zvlášť na Redditu, který tak rychle točí obsah.
Jsou to lidi, co mají X plné zuby, tak se uzavřou do své bubliny hejtování X a tím se mu paradoxně věnují víc než „příznivci“.
No a nebo se na odlehčení baví pozorováním bizáru, viz např. Mimibazar fetišismus na Okounovi.
Vytrhávání z kontextu, fanatické odmítání čehokoliv co X řekne bez ohledu na to o co jde a tak podobně.
Čekal jsem, kdy na to přijde.
Zrovna třeba Peterson má stovky, dnes už možná tisíce hodin diskuzí, přednášek a debat na všechny témata.
To je dost smutné, vygenerovat tolik obsahu a přitom toho moc neříct, ačkoliv…
Vzpomínám si, že už někdy před rokem říkal, že to čeho se nejvíc bojí je, že někde v diskuzi plácne nějakou blbost a lidi mu to budou omlacovat o hlavu. Osobně obdivuji jeho odvahu, že do toho přesto šel a tohle účelové hejtování mi přijde prostě debilní.
…víš, že z toho má těžké prachy?
Představ si někoho že by takhle řešil třeba diskuzi tady na abclinuxu a točil videa o tom, že sis někde uvědomil třeba nesprávnost svého argumentu, ukročil zpět a řekl „hm, to je dobrá otázka“.
Nevím jak ty, ale já jsem si nepostavil byznys na hlásání nějaké ideologie, a i kdyby, možná by nebylo od věci být konzistentní, neblábolit (já vím, je to hrozné, nevyžadovat 30minutový kontext k vyjádření celkem plytké myšlenky), nelhat, nebýt pokrytec, používat pořádně zdroje,…
Jo a nepoužívám Twitter.
příklad: No, Peterson, communism didn't kill 200 million people.
To je dost smutné, vygenerovat tolik obsahu a přitom toho moc neříct, ačkoliv…Proč máš pocit, že toho moc neřekl? Viděl jsem některé ty jeho originální přednášky a myslím si pravý opak. Sám jsem tu některé ty jeho myšlenky linkoval. Třeba ty biblické série byly dost dobré.
…víš, že z toho má těžké prachy?Vím že ho lidi dotují na kickstarteru a že má docela dost peněž z knih a přednášek. Mám takový pocit, že z toho založil nějakou online universitu nebo něco.
Nevím jak ty, ale já jsem si nepostavil byznys na hlásání nějaké ideologie, a i kdyby, možná by nebylo od věci být konzistentní, neblábolit (já vím, je to hrozné, nevyžadovat 30minutový kontext k vyjádření celkem plytké myšlenky), nelhat, nebýt pokrytec, používat pořádně zdroje,…Možná protože sis ten business nepostavil, tak se ti jeví jako zbytečné dávat 30 minutový kontext k vyjádření celkem plytké myšlenky? Já pro to mám docela pochopení, protože když píšu nějaké blogy (jejihž kvalitu vůbec neřeším), tak často taky trávím třeba půlku jen vytvářením kontextu. Samozřejmě, že ten kontext je k ničemu lidem, co ho už mají. Znamená to, že by tam neměl být vůbec? I za cenu že to ta druhá půlka vůbec nepochopí? Bez toho aniž bys definoval svůj mentální model těžko předáš myšlenku která je na něm založená, lidem, jenž ho nesdílejí. Což pokud mluvíš o psychologii bude tak nějak většina světa. Přijde mi, že mu vyčítáš že přináší mezi lidi nějaké myšlenky, které jsou ti již známé a proto to na tebe působí plytce. Osobně na tom nevidím nic špatného, nejspíš mně známé nebyly a možná proto mi přišly zajímavé. Kdybych sledoval jak má někdo slávu za to že popisuje základní konstrukce v pythonu, asi bych z toho měl taky rozporuplné pocity. Ale nevím, jestli bych měl pocit, že je to nutně špatná snaha jako taková.
Jo a nepoužívám Twitter.Myslím, že pro spoustu netechnických lidí je to jediný způsob, jak komunikovat s veřejností. Taky se mi nezdá jako dobrý.
příklad: No, Peterson, communism didn't kill 200 million people.Co ten příklad má ukazovat? To že tweetoval něco co někdo jiný vyvrátil? Okay? Měl by teď vydat opravné prohlášení? Odvolat a vzít ho zpět? Nebo co si lidi představují, že by měl dělat? Jak by se mohl očistit? Je pro něj vůbec racionální něco takového dělat?
Přijde mi, že mu vyčítáš že přináší mezi lidi nějaké myšlenky, které jsou ti již známé a proto to na tebe působí plytce.
Pseudointelektuálních self-help knížek a přednášek je po webu i jinde plná zadel.
Co se týče toho okolo, špatná humrověda/sociologie/filosofie/historie/… není můj šálek a z patriarchátu nemám erekci (když ji tu furt točíš). #sorryjako
Možná kdyby zůstal u analytické psychologie, ale pak by po něm v popkultuře neštěkl pes.
Viděl jsem některé ty jeho originální přednášky a myslím si pravý opak. Sám jsem tu některé ty jeho myšlenky linkoval. Třeba ty biblické série byly dost dobré.
To samé by se dalo říct o analogiích z jiných kulturních okruhů (bývalých sovětských republik, východní Asie,…). Akorát je to jako s astrology: věštec sice může být kompetentní terapeut, ale proč rovnou nevynechat to woo okolo?
Co ten příklad má ukazovat? To že tweetoval něco co někdo jiný vyvrátil? Okay? Měl by teď vydat opravné prohlášení? Odvolat a vzít ho zpět? Nebo co si lidi představují, že by měl dělat? Jak by se mohl očistit? Je pro něj vůbec racionální něco takového dělat?
Možná by mohl – bude to znít radikálně – lépe pracovat se zdroji? Pro profesora na prestižní univerzitě by to snad nemuselo být tak těžké. (Ale možná ani nechce…?)
Pseudointelektuálních self-help knížek a přednášek je po webu i jinde plná zadel.Co je to ale za argument? Ano, v tomhle máš pravdu. Vadí ti, že ta jeho je momentálně slavnější, nebo proč to vůbec zmiňuješ?
Co se týče toho okolo, špatná humrověda/sociologie/filosofie/historie/… není můj šálek a z patriarchátu nemám erekci (když ji tu furt točíš). #sorryjako Možná kdyby zůstal u analytické psychologie, ale pak by po něm v popkultuře neštěkl pes.No, takže se ti prostě nelíbí. To se dá říct i jednodušeji, ne?
To samé by se dalo říct o analogiích z jiných kulturních okruhů (bývalých sovětských republik, východní Asie,…). Akorát je to jako s astrology: věštec sice může být kompetentní terapeut, ale proč rovnou nevynechat to woo okolo?Protože je to to co lidi chtějí, za co platí a co vyhledávají? Vyčítáš mu, že se proslavil? Budeš to vyčítat i těm analogiím, až jednoho dne přijde jejich patnáct minut slávy? Myslíš že se proslavil na jejich úkor?
Možná by mohl – bude to znít radikálně – lépe pracovat se zdroji? Pro profesora na prestižní univerzitě by to snad nemuselo být tak těžké. (Ale možná ani nechce…?)Tak určitě mohl, vůbec nejsem proti. Akorát jak jsem psal, spousta z toho co někde řekne je interaktivní diskuze bez nějakého předchozího scriptu, kde prostě tahá věci z hlavy co kde četl. Já taky docela často disktuju o tématech, o kterých toho zas tak moc nevím a stává se, že musím vzít svůj názor zpět. To je docela normální, ne? Přijde mi, že mu vyčítáš, že není bezchybný. Což není no.
Přijde mi, že mu vyčítáš že přináší mezi lidi nějaké myšlenky, které jsou ti již známé a proto to na tebe působí plytce.To si nemyslim, že je ten případ. Resp. je možné, že mu tohle vyčítá davkol - nevim, nesleduju, ale IMHO v tom není "Petersonův problém". Za mě je problematický v tom, že sice přináší zajímavé myšlenky a reakce na společenské dění, ale nemá ten tah na branku, aby ty myšlenky a informace byly skutečně dobré, aby to dotáhl. Viz například jeho snad nejznámější výroky o lidech a humrech. Řekne A, tj. že humři fungují na serotoninu podobným způsobem jako člověk, ale už neřekne B a C, tj. že to u nich funguje jiným způsobem a ta podobnost tam sice někdy je, ale někdy naopak vůbec. Tohle je u něj vidím jako takový dost častý pattern. Řekne A₁, ale už neřekne B₁ a C₁, protože se mezitim přesunul na A₂, následně neřekne B₂ a C₂, protože se přesunul k A₃. Následně se přesune k jiné formě vyjádření A₁ nebo něco takového a takhle různě skáče. Zajímavé myšlenky přináší, to ne že ne - např. i ta myšlenka s těmi humry je zajímavá a potenciálně užitečná v situacích, kde platí A. Ale musim si zároveň pak sám o své iniciativě dohledat to B a C, abych měl tu informaci kompletní a nezavádějící. Takže dost chápu lidi, které on a/nebo jeho následovnící vysírají tím, že zůstanu jen u toho A₁, A₂, A₃...
Řekne A, tj. že humři fungují na serotoninu podobným způsobem jako člověk, ale už neřekne B a C, tj. že to u nich funguje jiným způsobem a ta podobnost tam sice někdy je, ale někdy naopak vůbec.
Jinými slovy, je to demagog.
Zajímavé myšlenky přináší, to ne že ne - např. i ta myšlenka s těmi humry je zajímavá a potenciálně užitečná v situacích, kde platí A. Ale musim si zároveň pak sám o své iniciativě dohledat to B a C, abych měl tu informaci kompletní a nezavádějící.No jo, ale v jakém kontextu to řekne? Je to nějaká debata, kde to použije jako argument. Těžko se v té debatě zastaví, požádá o pauzu, ve které by vysvětlil i opak, že to občas podobně nefunguje a že .. Pokud vím, tak tohle byl argument, že systém hierarchie dominancí je něco tak starého, že to mají i humři, a že systém seroroninu je starší než existence stromů. Možná si to pamatuju blbě, ale nikde tam netvrdil, že to funguje stejně, jako u lidí, jen že to je podobný mechanismus a důvod proč to vůbec uváděl nebylo ukázat, že humři jsou jako lidi, ale že jde o něco evolučně starého. Nebo ne?
Jordan Peterson’s popularity is the sign of a deeply impoverished political and intellectual landscape…Podle mě je JBP jeden z mála, kdo skutečně komunikují s veřejností a nebojí se sestoupit na její úroveň. K tomu má poměrně silné morální zásady a je z velké většiny konzistentní. Přidej si k tomu brutálně rozvinutou schopnost argumentovat a těžko se jde divit, že ho lidi rádi poslouchají. Co se mě týče, tak je to jeden z prvních přístupných intelektuálů, ať už si o jeho statusu v tomhle myslíš co chceš. Netvrdím že nejsou, jen že fakt netuším, jak na ně narazit a neunudit se k smrti, což třeba Chomsky je tak nějak typickým příkladem. Osobně si docela užívám chytrých lidí, tak pokud bys měl něco ne zrovna politického (fakt mě vůbec nezajímá nic na téma sjw, nebo levice/pravice, kapitalismus/socialismus), ale třeba tak nějak obecně třeba o psychologii, tak dej vědět. Z poslední doby jsem si u venčení psa docela užil tyhle dvě:
Ty jsi to četl? Když už hejtovat, tak sofistikovaně, ne?
Je to trochu střelba do vlastní nohy, ten úvod se mi sice úplně nezdál, ovšem podstatná část obsahu jsou pak ukázky – včetně ilustrací – z Petersonových knih a řekněme literární kritika jeho stylu psaní.
Pokračování jinde…
Osobně si docela užívám chytrých lidí … Eliezer Yudkowsky & Aubrey de Grey
Tyhle diskuze mě stále více naplňují cynismem.
Na jedné straně nepopírám, že řada těch lidí chytrá je (znají mnoho slov, skvělých slov), na straně druhé např. proč Yudkowsky prakticky nepublikuje v časopisech s peer review? nebo výstupy SENS jsou afaik prakticky nefalzifikovatelné, a to je ještě dobré vedle lidí jako Peterson, Gladwell – nebo Pinker – kteří cíleně mystifikují při práci se zdroji, aby tlačili svou agendu.
Je to trochu střelba do vlastní nohy, ten úvod se mi sice úplně nezdál, ovšem podstatná část obsahu jsou pak ukázky – včetně ilustrací – z Petersonových knih a řekněme literární kritika jeho stylu psaní.Myslel jsem tu knihu. Ten článek jsem včera rozečetl a pak už jsem na to neměl čas, tak jsem to zatím odložil. Máš pravdu, že ten úvod mi tak přišel na dost místech divný.
Na jedné straně nepopírám, že řada těch lidí chytrá je (znají mnoho slov, skvělých slov), na straně druhé např. proč Yudkowsky prakticky nepublikuje v časopisech s peer review? nebo výstupy SENS jsou afaik prakticky nefalzifikovatelné, a to je ještě dobré vedle lidí jako Peterson, Gladwell – nebo Pinker – kteří cíleně mystifikují při práci se zdroji, aby tlačili svou agendu.Yudkowsky je pro mě spíš zábava (HPMOR a spol) + zajímavé věci okolo biasů a lidského uvažování, co dělá v tom AI výzkumu že by se to dalo publikovat ani netuším. Zrovna ta diskuze s Aubrey de Greyem byla spíš taková populárně naučná v kyknos stylu "vyléčíme stárnutí, yay". Přišlo mi to jako zajímavé shrnutí snah na tohle téma..
A v jiném komentáři považuješ /r/enoughpetersonspam za butthurt, což se mi jeví poněkud nekonzistentní.
Netvrdím že nejsou, jen že fakt netuším, jak na ně narazit a neunudit se k smrti, což třeba Chomsky je tak nějak typickým příkladem.Pozoruhodne, ze ti Chomsky pripada nudny. Me prijde ze mluvi velice vystizne a k veci (a rekl bych, ze je i vtipnejsi nez Peterson). Ale fakt je, jak naznacuje Davkol, ze to clovek asi oceni az kdyz vidi, jak moc jini intelektualove a dalsi mluvici hlavy manipuluji historii. Aspon tak to bylo u me.
Pozoruhodne, ze ti Chomsky pripada nudny. Me prijde ze mluvi velice vystizne a k veci (a rekl bych, ze je i vtipnejsi nez Peterson). Ale fakt je, jak naznacuje Davkol, ze to clovek asi oceni az kdyz vidi, jak moc jini intelektualove a dalsi mluvici hlavy manipuluji historii. Aspon tak to bylo u me.Myslím vystupováním. Knižně proti němu nic nemám.
Again: it’s not that he’s wrong when he says that law has a disciplining function, or that too much law is stifling, while not enough is anarchy. But all this stuff about “intrapsychic spirits” and “the flow of spiritual water” is just said, never clearly explained, let alone proved.Myslím, že mu to časem taky došlo, a že to pak hodně vysvětloval v těch svých vysokoškolských přednáškách. Celkově když se tak zamýšlím nad tou naší zdejší diskuzí, tak pochybuji, že Peterson se dá vůbec nějak komplexněji pochopit bez věnování času těm přednáškám. Ty rozhovory jsou často příliš specifické flamy na nějaké téma, Maps of meaning afaik moc staví na Jungovi a je celá až příliš nadšená a nejasně zformulovaná a 12 rules for life je self-help záležitost. U těch vysokoškolských přednášek se přeci jen hodně přizpůsobil publiku a co se může zdát jako abstraktní bullshit tam vysvětluje dost podrobně a navíc přijímá dotazy publika. Viděl jsem jich docela dost a přišly mi zajímavé.
pochybuji, že Peterson se dá vůbec nějak komplexněji pochopit bez věnování času těm přednáškám
Pokud tam vůbec je co komplexnějšího chápat, zvlášť když je to doprovázeno tak špatným zacházením s fakty (viz např. klasický příklad týkající se nástupu nacismu).
jen že to je podobný mechanismus a důvod proč to vůbec uváděl nebylo ukázat, že humři jsou jako lidi, ale že jde o něco evolučně staréhoProblém za mě je v tom, že on z chování humra dělá závěry pro chování člověka, což je IMHO spíše mimo, respektive tam, kde to mimo není, to je na místě víceméně náhodou. Je to spíš taková analogie, přirovnání, než že bychom se skutečně chovali stejně/podobně jako humři - ta evoluce tam je, pokud vim, o dost složitější. Viz např. jak masivně odlišené je fungování hierarchií u šimapnze obecného versus u šimpanze bonobo, příp. odlišnost mezi různými generacemi člověka (a tím fakt nemyslim generace ve smyslu pár desítek let, ale spíš ve smyslu 5kya vs 20kya vs 100kya nebo podobně). On to technicky vzato možná i říká správně (i když si myslim, že spíš ne), nicméně efekt je takový, že jeho fanoušci pak mají tendenci o lidských hierarchiích uvažovat jako o humřích, což je prostě zavádějící...
Problém za mě je v tom, že on z chování humra dělá závěry pro chování člověka, což je IMHO spíše mimo, respektive tam, kde to mimo není, to je na místě víceméně náhodou. Je to spíš taková analogie, přirovnání, než že bychom se skutečně chovali stejně/podobně jako humři - ta evoluce tam je, pokud vim, o dost složitější. Viz např. jak masivně odlišené je fungování hierarchií u šimapnze obecného versus u šimpanze bonobo, příp. odlišnost mezi různými generacemi člověka (a tím fakt nemyslim generace ve smyslu pár desítek let, ale spíš ve smyslu 5kya vs 20kya vs 100kya nebo podobně).Tu knihu jsem nečetl, takže nevím co dělá za závěry tam, ale v těch debatách byla ta pointa v tom, že prostě sociální hierarchie jsou v přírodě něco hrozně starého, zadrátovaného do mozku všemožných živočichů stovky milionů let, a tudíž to nejspíš nepůjde odstranit libovolnou ideologií tvrdící, že všichni jsme si rovni, během pár desítek, či stovek let. Což se mi nezdá přitažené za vlasy.
On to technicky vzato možná i říká správně (i když si myslim, že spíš ne), nicméně efekt je takový, že jeho fanoušci pak mají tendenci o lidských hierarchiích uvažovat jako o humřích, což je prostě zavádějící...Podle mě se z toho spíš stal mem, který si někteří doslova užívají (ostatně i na tom /r/enoughpetersonspam). Jinak ti fanoušci mi přijdou jako docela problém, ale ti jsou docela problém tak nějak u každého slavnějšího člověka, hlavně když začnou zastávat teze svého idolu bez ohledu na kontext. Navíc tím jak je Peterson spojen s youtube a twitter komunitou, to je z hrozná rakovina i když zrovna nevedou ideologický boj. Stačí se podívat třeba na videa kanálu Vědecké kladivo v Čechách, kde Martin Rota vysvětluje nějaká populárně naučná vědecká témata a přijdou děti, co pochopí půlku blbě a začnou se o tom hádat v diskuzi pod videem. Další půlka ho pak bere jako neomylnou autoritu a začne nějaký jeho zjednodušeně vysvětlený princip přivádět aplikovat na naprosto zcestné blbosti a hádat se o tom s ostatními. Nevím přesně co s tímhle dělat. Sám Peterson se svoje fanoušky snažil uklidňovat všelijak, ale nepřijde mi, že by to mělo nějaký vliv. Přestat se na těhle médiích prezentovat úplně? Nechal by sis takhle diktovat svůj život svými fanoušky?
Tu knihu jsem nečetl, takže nevím co dělá za závěry tam, ale v těch debatách byla ta pointa v tom, že prostě sociální hierarchie jsou v přírodě něco hrozně starého, zadrátovaného do mozku všemožných živočichů stovky milionů let, a tudíž to nejspíš nepůjde odstranit libovolnou ideologií tvrdící, že všichni jsme si rovni, během pár desítek, či stovek let. Což se mi nezdá přitažené za vlasy.IMHO to za vlasy přitažené je. Když dostatečně zamhouříš nad všemi rozdíly oči, tak ano, najdeš jakýsi společný základ např. mezi člověkem a humrem, nicméně ten základ je tak - eh - základní, tak flexibilní a ovlivnitelný okolnostmi, že to IMHO nemá téměř žádný praktický význam. Ta sociální hierarchie, kterou americká pravice tak vzývá, se nedatuje někde ke společnému předkovi s humrem, jak se Peterson snaží naznačit, ale je to spíše vynález zemědělské revoluce, tj. stáří zhruba 10ky. Antropologové dokonce mají hypotézu, že odpor ke klasickým hierarchiím á la šimpanzi byl u člověka klíčový pro rozvoj vědomí, řeči atd. [1] (což IMHO celkem dává smysl - očekával bych, že rovnostářská "p2p" spolupracující skupina bude nejspíše vyžadovat o dost kvalitnější formu komunikace i věští individuální uvědomění). Samozřejmě i přesto bych souhlasil, že ze dne na den rozbít hierarchie není možné, ale IMHO je celkem důležité vědět, že to není něco, co má člověk zakořeněno jako humr, jak se snaží naznačit Peterson, ale něco, co je dáno spíše okolnostmi a (v evoluční smyslu) aktuální potřebou. Jinými slovy, pokud se v moderním světě život člověka změní nebo už změnil podobně fundamentálně jako se zemědělskou revolucí, je klidně možné, že s tím může jít i změna "přirozenosti" včetně té hierarchie, zcela bez ohledu na humry. Změna v desítkách či stovkách let je IMHO reálná. Jinak se zbytkem komentáře souhlas.
IMHO to za vlasy přitažené je. Když dostatečně zamhouříš nad všemi rozdíly oči, tak ano, najdeš jakýsi společný základ např. mezi člověkem a humrem, nicméně ten základ je tak - eh - základní, tak flexibilní a ovlivnitelný okolnostmi, že to IMHO nemá téměř žádný praktický význam.No já nevím, ale přijde mi že Peterson nedává rovnítko mezi humry a lidi. Jen poznamenává, že existuje mechanismus evolučně tak starý, že ho mají už humři, a lidi nejsou žádná výjimka.
Ta sociální hierarchie, kterou americká pravice tak vzývá, se nedatuje někde ke společnému předkovi s humrem, jak se Peterson snaží naznačit, ale je to spíše vynález zemědělské revoluce, tj. stáří zhruba 10ky.Uh? Peterson afaik mluví o hierarchii ve stylu "někdo má víc než ostatní", ne o sociální struktuře lidské společnosti. Tedy že jsme jako smečka opic, které vládne alfasamec a ten kdo má větší pěst, ne jako mravenci, kteří altruisticky pracují pro dobro celku. Což naprosto nemám tušení, jak je přesně staré, ale určitě o hodně víc, než zemědělská revoluce. Peterson ani netvrdí, jestli je to dobře, nebo špatně. Afaik jen poznamenává, že k tomu bude docházet. Pokud vím, tak dokonce i v totálně komunistických kibucech máš stařešiny a rabíny, kteří budou mít větší moc než ostatní. Ze svého pozorování můžu potvrdit, že v úplně libovolné lidské společnosti i třeba ve školce se ti okamžitě vytvoří samovolná hierarchie. Někdo je vtipnější, někdo roztomilejší, někdo silnější, jiný chytřejší. A všichni toho okamžitě využívají k získání výhody (netvrdím že k využití výhody, ale k získání). Sám jsem za život měnil základní školu pětkrát a všude to bylo stejné. I když jsme se na střední sešli jako úplně nedefinovaná skupina, tak stejně můžeš pozorovat okamžité vytvoření multidimenzionální hierarchie (hierarchie podle nejsilnějšího, podle nejbohatšího, nejchytřejšího, nejzvědavějšího). A to ne jen nějak obecně, ale úplně hmatatelně se tím řídí život. Měl jsem třeba kamaráda, který měl na základce nějaké problémy s šikanou a na střední si to tak nějak automaticky přinesl s sebou. Ne tu šikanu, ale ten postoj. Bylo velmi zajímavé sledovat, jak se postupně zcela cíleně díky sezení u psychologa posouval po hierarchii nahoru. Afaik to myslel jako kritiku rovnostářských hnutí, které se snaží udělat všechny rovné sobě, místo aby se snažily udělat rovné příležitosti. Protože minutu po tom co všechny uděláš rovné se najde někdo, kdo si bude chtít být rovnější.
Uh? Peterson afaik mluví o hierarchii ve stylu "někdo má víc než ostatní", ne o sociální struktuře lidské společnosti.Můžu se mýlit, ale AFAIK to bylo i v reakci na ne/rovnost postavení žen.
Tedy že jsme jako smečka opic, které vládne alfasamec a ten kdo má větší pěstNo, tohle je právě ta zavádějící představa. Toto jsou ti šimpanzi obecní, zatímco lidi ani bonobo tohle přesně nejsou. Člověk takový být může, ale je blbost to vydávat za nějaký "přirozený" / "nativní" / "výchozí" stav, naopak, suma sumárum přes veškerý čas a prostor života člověka coby druhu je takové uspořádání menšinové a třeba lovci & sběrači typicky (ale ne vždy) alfa samce neměli.
Pokud vím, tak dokonce i v totálně komunistických kibucech máš stařešiny a rabíny, kteří budou mít větší moc než ostatní. Ze svého pozorování můžu potvrdit, že v úplně libovolné lidské společnosti i třeba ve školce se ti okamžitě vytvoří samovolná hierarchie.Ano, s tím souhlasím. Ono i u těch lovců & sběračů a u těch bonobo nějaké hierarchické vztahy existují, ale nejsou pro praktický život jedince až tak důležité (výrazně méně než např. u těch šimpanzů) a jsou dynamičtější, řídí se více potřebou a momentální iniciativou. Tj. např. jedné činosti "šéfuje" jeden, zatímco jiné činnosti jiný. A takový je i můj dojem ze ZŠ a SŠ, když už jsi to zmiňoval.
Afaik to myslel jako kritiku rovnostářských hnutí, které se snaží udělat všechny rovné sobě, místo aby se snažily udělat rovné příležitosti. Protože minutu po tom co všechny uděláš rovné se najde někdo, kdo si bude chtít být rovnější.S tím taky souhlasim. IMHO tady je problém v tom, že se řeší dva extrémy - na jedné straně striktní hierarchie á la humři, šimpanzi apod. a na druhé extrémní rovnostářství. Pro člověka není přirozené ani jedno z toho.
Můžu se mýlit, ale AFAIK to bylo i v reakci na ne/rovnost postavení žen.
Tak když je jedním z jeho stěžejních témat sociálně vynucovaná monogamie…
Tak když je jedním z jeho stěžejních témat sociálně vynucovaná monogamie…To je nějaká novinka? Když jsem ho přestal někdy před půl / třičtvrtě rokem sledovat, tak to zmiňoval snad jen jednou a to v kontextu že to považuje za lepší, než opak. Teď už je to jeho hlavní téma?
Jeden by řekl, že s odstupem bude mluvit o halucinacích a nikoliv že 25 dní nespal. (Téma sulfidů radši neotvírám.)Jo, to jo.
sociálně vynucovaná monogamieTakze vlastne soucasny stav po celem svete (krome afriky a muslimskych zemi). To slovicko socialne ti (a ny times) v te argumentaci nahore nejak vypadlo. Mozna je Peterson tak popularni i kvuli temto lacinym snaham o jeho diskreditaci kompletnim prekroucenim jeho slov?
Můžu se mýlit, ale AFAIK to bylo i v reakci na ne/rovnost postavení žen.Hele, je to klidně možné. Já ho teď asi půl, nebo třičtvrtě roku nesledoval a jestli v tomhle udělal nějaký progress tímhlě směrem, tak beru zpět.
Toto jsou ti šimpanzi obecní, zatímco lidi ani bonobo tohle přesně nejsou.No já nevím. Ještě jsem fakt neviděl skupinu lidí, i kdyby to byla skupina totálně neznámých lidí kteří se považují za rovné, aby se tam okamžitě nevynořil někdo, kdo zaujme roli jakéhosi vůdce, někoho okolo koho obíhá zbytek skupinky, na koho se byť jen třeba pohledy obrací, když si jsou nejistí co dál. Sám jsem párkrát v tomhle postavení byl aniž bych se nějak snažil, tak mi přijde hrozně divná ta představa, že lidé takoví nejsou.
třeba lovci & sběrači typicky (ale ne vždy) alfa samce neměli.Měli ty lovce, kteří měli úplně jiné postavení ve skupině, než ostatní. Stejně tak stařešinové, ženy a děti na tom byli každý úplně jinak.
Ano, s tím souhlasím. Ono i u těch lovců & sběračů a u těch bonobo nějaké hierarchické vztahy existují, ale nejsou pro praktický život jedince až tak důležité (výrazně méně než např. u těch šimpanzů) a jsou dynamičtější, řídí se více potřebou a momentální iniciativou. Tj. např. jedné činosti "šéfuje" jeden, zatímco jiné činnosti jiný. A takový je i můj dojem ze ZŠ a SŠ, když už jsi to zmiňoval.S tím taky souhlasím, to jsem tak nějak myslel tou „vícedimenzionalitou“. Myslím že už chápu tvůj uhel pohledu a mám pocit, že s ním nemám rozpor.
kritiku rovnostářských hnutí, které se snaží udělat všechny rovné sobě, místo aby se snažily udělat rovné příležitosti. Protože minutu po tom co všechny uděláš rovné se najde někdo, kdo si bude chtít být rovnější.
On je to hlavně nepřirozený stav, který (pokud má vydržet) musí být udržován silou. Tzn. musí existovat nějaká autorita, která je nad ostatními -- a tato autorita logicky nemůže být s ostatními rovná. Tudíž jsme zase u té nerovnosti. A ty "rovnostářské" myšlenky hlásají ti, kteří se chtějí stát tou autoritou a mít moc nad ostatními, případně ti, kteří doufají, že jim daná autorita dá zadarmo něco, co by za přirozeného stavu neměli (tzn. chtějí obrat ty, kteří něco mají).
Tam ale není problém v tom, že někdo má peníze, ale spíš v tom, že médium je existenčně závislé na jednom nebo několika málo inzerentech. Vždycky bude mít někdo peníze a někdo jich bude mít víc. S tím nic nenaděláš. Spíš by ses tedy měl zamyslet nad nějakým jiným modelem financování novin/redakce tak, aby nebyly snadno manipulovatelné.
Ono ani nemusí jít o nějaké explicitní manipulování/vydírání. Když tě někdo platí, tak ty sám budeš mít zábrany o něm psát špatně, částečně z vděčnosti a částečně ze strachu, že bys o ty příjmy přišel. A ten kdo tě platí, ani nemusí říct "pište o mě hezky, nebo u vás příště neobjednám inzerci" nebo posílat články k vydání nebo naopak naznačovat, co by vyjít nemělo. Nic z toho se dít nemusí a přesto tam ten tlak je.
O tom snad nikdo nepochybuje, že se tyhle věci dějí. Je to i tady v ČR. Ale máš nějaký nápad, co s tím? Nebo je to jen tvoje obvyklá nekonstruktivní kritika?
Keep calm and seize the means of production. ✊
To už tu jednou bylo a dopadlo to hůř než současný režim, ne?
That will mean nationalizing the financial sector so that major investment decisions are made by democratically elected governments and removing hostile elements in the military and police.
ty grafy jakžtakž ilustrují doporučení na TyTrubkoJenze co z toho plyne? Autori vybrali ~60 lidi na YT s podobnymi (pravicovymi) nazory (a to pomijim, ze obcas to maji dost blbe), a ejhle, ukazuje se, ze algoritmus navrzeny na hledani videi s podobnou tematikou je priradil k sobe. To te prekvapuje? Ale nikde z te studie nevyplyva, ze jde o nejakou organizovanou skupinu, ktera nekoho rekrutuje. Minimalne, kdyz uz tohle chteji ukazat, potrebuji nejakou kontrolni skupinu (treba levicovych nazoru). Je to proste metodicky zcela spatne provedena studie, a zavery z ni jsou zcela mimo.
Jenze co z toho plyne?
Přinejmenším to z části vysvětluje, proč mi TyTrubko furt cpe neonácky poté, co jsem podíval, jak si Musk dal u Rogana trávu.
Což je mimochodem příznak analogické situace, kdy si ČT zve k prof. Lukešovi Jakla nebo ČRo ke Grygarovi nějakého pošuka, který hlásá placatost Země, čímž poskytuje platformu k normalizaci příslušné agendy.
No a co ma delat chudak treba Bystroushaak, ktery omylem klikne na nejake SJW video (protoze souvisi s JBP) a pak mu YT neustale nabizi treba TYT nebo Majority Report?To se mimochodem stává docela běžně. Občas někdo linkuje SJW sračky, já to otevřu a pak mi to youtube cpe pořád. Naštěstí je tam možnost prostě ty doporučení označit jako "toto video mě nezajímá", kde můžeš vybrat i důvod, že tě nezajímá celý kanál, nebo třeba doporučejí související s videem. Youtube mi takhle cpe třeba IT crowd, když jsem se podíval na jednu scénku a teď se mi snaží nacpat i všechny ostatní, nebo poslední dobou mám v doporučení jenom melodic techno, když jsem poslouchal pár videí.
A neplyne z ni ani ta pomerne verohodna hypoteza, ze proste YT lidi nejakym zpusobem manipuluje a polarizuje, coz tvrdi treba Jaron Lanier (on to tedy tvrdi i na zaklade toho, ze se k tomu FB a Google sami priznavaji).Podle mě je ten algoritmus dementně jednoduchý a funguje na matchování vektorů lajků. Takže pokud se na něco podíváš a pak se podíváš ještě na něco jiného, tak ti to prostě začne cpát věci, na které koukali ostatní kdo následovali stejný vektor videií. Což může být fajn, když tě to zajímá, třeba jsem takhle ocenil že mi to nabízelo další tématická videa na téma bushcraftu, ale fakt mě to sralo u těch SJW.
a nebo holt zkousnes to, ze dava i prostor posukum
To je snad i přímo poslání veřejnoprávních médií. Pokud by vysílaly jen to, co se považuje (resp. vláda považuje) za správné, tak nám stačí státní televize. Pokud by vysílaly to, co vyhovuje většinovému divákovi, tak by nám stačily komerční televize. A pokud mají dát prostor i menšinovým názorům (aniž by je poptávala vláda nebo trh) tak to chápu jako úlohu veřejnoprávních médií.
Ono veřejnoprávní média jsou z definice poněkud problematická, je to na delší diskusi jestli mají vůbec existovat... ale pokud teď existují, tak vidím jejich smysl v tomhle. S čím máš tedy, Davide, problém? Že dávají prostor menšinovým názorům, ale ne těm, které se líbí tobě?
BTW: Co ti brání udělat nějaký alternativní rozcestník (titulní stránku), ze které by vedly pouze odkazy na jednotlivá videa na YT a jiných serverech? Možná už něco takového i existuje. Tzn. měl bys vlastní algoritmy a mohl bys je i zveřejnit, aby si je kdokoli mohl zkontrolovat. Pokud nabídneš lepší službu, tak to lidi začnou používat a místo na youtube.com
budou chodit na video.davkol.example.com
.
BTW: Co ti brání udělat nějaký alternativní rozcestník (titulní stránku), ze které by vedly pouze odkazy na jednotlivá videa na YT a jiných serverech?Tak k tomuhle jsou subreddity.
Ale cim se Chomsky odlisuje od vetsiny akademiku je to, s jakou primocarosti vyjadruje sve myslenky. V podobne pozici je treba i Pinker.
Jsem si na citovanou část vzpomněl… [tweet]
Prošel jsem si pár článků, které jsi tu naťuknul, a dýchla na mě slušná nostalgie... některé lidi z těch komentářů pořád online potkávám, jiní už zmizeli resp. jsou neaktivní.
Mě to sem pořád táhne, u diskusí tu stále prosedím dost času, ale co se týče psaní článků, tam to šlo taky dost dolů -- jednak píši spíš už jen na svůj blog a jednak mi všechno dlouho trvá, přijde mi, že vyrobit text, který bych se nestyděl zveřejnit, mi dá spoustu práce a často jsou pak jiné priority.
Pred rokem jsem s manzelkou navstivil sezeni OpenAlt v Praze (duben 2017) ... A jake bylo me prekvapeni , kdyz v posledni dobe zjistuji, ze tomu tak skutecne je, napr. je prednaska a pak diskuze.
Vzpomínám si :-) Ono se ozývalo postupem času víc lidí, že nechtějí jen tak posedět u piva a čekají od toho něco víc. Tak jsme ty srazy začali dělat tématické. Jsem rád, že se to podařilo takhle posunout někam dál. Pak jsou tu i hlasy, že bychom měli mít nějakou klubovnu, vlastní prostory, ať nevysedáváme jen po hospodách/kavárnách a máme víc klidu. To by se mi taky líbilo, ale přijde mi, že by nás muselo být víc, abychom to utáhli (jednak finančně a jednak abychom ty prostory naplnili nějakým zajímavým obsahem, protože prázdná místnost, kde se sejde pár lidí jednou za čtrnáct dní, je celkem na nic).
A teď je otázka, kde ty lidi brát. Stoupnout si před školu s pytlíkem bonbónů a lákat děcka asi nebude to pravé :-)
Vysledkem jsou videa a ne clanky.
Co se týče videa, s tím mám trochu osobní problém -- považuji to za hodně neefektivní způsob získávání informací, resp. hodí se to jen na poměrně ojedinělé případy -- kdy potřebuji předvést něco vizuálně -- ať už je to GUI nějakého programu, výroba součástky na CNC stroji, 3D tisk, létání s hexakoptérou nebo třeba návod na rozebírání/opravu nějakého přístroje. Tam mi ten formát dává smysl. Ale opravdu nemám chuť sledovat něčí ksicht a tlachání. To si raději přečtu článek, protože v něm jsou nadpisy a dá se v něm vyhledávat, takže snadno vyhodnotím, zda má cenu to číst, nebo skočím na část, která mě zajímá.1 Dnešní mládež to má asi jinak, raději prosedí hodiny sledováním videa, na kterém někdo něco vypráví, a není jim líto toho času. Možná by stálo za to tu svoji averzi a kritický pohled na ten formát překousnout a natočit něco pro tu mládež. Osobně bych byl schopný udělat nějaké videotutoriály, jak něco naklikat nebo, jak že ten náš desktop vlastně vypadá2, ale nejsem herec, abych se předváděl před kamerou. Někdo jiný by se toho ale mohl ujmout a udělat třeba nějaké vtipné scénky :-)
[1] Další věc, co mi vadí, je, že spousta těch video-kanálů je prolezlá reklamou, často skrytou, manipulativní, a ti lidi točí ne něco, co je baví nebo čemu rozumí, ale něco kontroverzního prvoplánového, co vytvoří prostor, do kterého lze umístit reklamu, což je jediný smysl. Takže k tomu fenoménu youtuberů mám dost averzi. Naopak mám rád autory, kteří něco tvoří (ať už na počítači nebo třeba v dílně, ateliéru atd.), a protože zrovna dělají něco, co se líp ukáže na videu než v článku, tak to dali na internet jako video, ale není jejich primárním cílem být slavným youtuberem.
[2] protože spousta lidí asi stále žije v bludu, že je to jen příkazová řádka nebo něco nepřívětivého
Ten Android je hned při ruce, stačí si podat mobil .. život jde zase jinou cestou
Potíž je v tom, že to jsou primárně konzumní zařízení, takže to lidi vychovává k tomu, jak klikat na již existující obsah, kam zadat číslo kreditky, a pokud se koná nějaká tvorba, tak to jsou výkřiky o několika málo slovech.
Potíž je v tom, že to jsou primárně konzumní zařízení, takže to lidi vychovává k tomu, jak klikat na již existující obsah, kam zadat číslo kreditky, a pokud se koná nějaká tvorba, tak to jsou výkřiky o několika málo slovech.Nemyslim si, že tohle je až tak reálný problém a že se až tak týká mladých lidí (jak tu psali někteří další). Jednak je otázka, jestli ti lidi před érou smartfounů dělali něco kreativního nebo seděli u televize. Další věc je ten věk - kolikrát mě až překvapí jak i třeba starší lidi někde v metru hrajou na mobilu nějakou jeblou hru. No a sám jsem si musel 2048 'násilím' z telefonu odinstalovat
Doba, kdy mladý člověk (který se trochu pohybuje v oblasti IT jako koníček) seděl nad blikajícím kurzorem příkazové řádky a vymýšlel programy, je asi pryč.
Ono to IMHO ani v těch dřívějších dobách až tak horké nebylo. Za dob osmibitů programování objevovala jen relativně malá skupina nadšenců, většina těch dětí a dospívajících, kteří "proseděli celé dny u počítače", na něm víceméně jen hrála hry. Když pak přišla "mezi lidi" PC, opět se programováním a zkoumáním, jak to funguje, bavila jen malá část, většina v podstatě jen hrála hry.
Když se později Internet (degradovaný na kombinaci webu a mailu) dostal do běžných domácností, okruh zájmů "konzumní většiny" se rozšířil (nebo spíš posunul), ale nemyslím si, že se nějak zásadně změnil poměr nadšenců a konzumentů. A stejně tak se navíc posunul a rozšířil i okruh zájmů těch nadšenců, to by mohl být jeden z důvodů, proč se zdá, že je jich dnes méně.
Třeba takové fórum na Rootu moderované je a je to žumpa daleko větší. Jako bonus ti tam hrozí to, že tvoje příspěvky zmizí (byť nijak závadné nebyly, jen jsi měl tu smůlu, že jsi je napsal do "špatného" vlákna) nebo moderátor utne diskusi. Pokud se na nějakém portálu mám cítit jako doma a být tam rád, tak tohle tam rozhodně nechci. To už je lepší Ábíčko, kde si občas někdo zanadává nebo se rozjede diskuse mimo téma. Ale pořád je to tu dost přehledné na to, aby si v tom člověk našel to, co ho zajímá. A takovým ideálem je pak portál, kde se vlákna mimo téma běžně odsekávají a přesouvají do samostatných diskusí, ale témata se nemažou ani nezavírají.
BTW: prozradíš, co to je za fórum?
Ano, spontanni anarchie byla vzdycky jedna z nejlepsich stranek mistni komunity. (A tricko kernel ultras taky nosim s patricnou pychouTřeba takové fórum na Rootu moderované je a je to žumpa daleko větší. Jako bonus ti tam hrozí to, že tvoje příspěvky zmizí (byť nijak závadné nebyly, jen jsi měl tu smůlu, že jsi je napsal do "špatného" vlákna) nebo moderátor utne diskusi. Pokud se na nějakém portálu mám cítit jako doma a být tam rád, tak tohle tam rozhodně nechci. To už je lepší Ábíčko, kde si občas někdo zanadává nebo se rozjede diskuse mimo téma. Ale pořád je to tu dost přehledné na to, aby si v tom člověk našel to, co ho zajímá. A takovým ideálem je pak portál, kde se vlákna mimo téma běžně odsekávají a přesouvají do samostatných diskusí, ale témata se nemažou ani nezavírají.
Chmmm, po zrale uvaze a kratkem rozhlednuti se okolo to sem radeji psat nebudu. Tyka se to hry ktera beztak neni natolik mainstreamova aby to zajimalo nekoho jineho nez trolly.BTW: prozradíš, co to je za fórum?
Některé příspěvky jsou beze stop mazány, jindy jsou uzamykány diskuse a přesouvány do koše. Jak tomu chceš říkat? Cenzura? Moderované diskuse?
Což ale nemění nic na tom, že ta diskuse tam moderovaná/cenzurovaná je.
Bohužel se to tu změnilo (pár měsíců zpátky?) a pokud nejsi přihlášený, tak ji vyplňovat musíš. Je to dost nepříjemné, pokud se snažíš žít mimo dosah firem jako Google (Facebook, Microsoft atd.) a blokuješ je v DNS -- tak pak sem komentář nebo dotaz prostě nenapíšeš. Musíš v tu chvíli nastartovat jiný prohlížeč, třeba přes Tor, a tam to jde (i když některé IP adresy Toru jsou blokované).
Topinky jsou ale hit. Pokud nekdo vyda zapisek o tom, jak udelal nejlevnejsi a nejmene pracne jidlo, tak ma nekolikanasobnou navstevnost, lajky(like) a sdileni. A lidi se chodi do diskuzi hlavne pohadat, kdyz jim to admin dovoli. Nejvetsi frajer je ten, kdo dovede udelat jidlo levneji z nahrazek a za co nejmene casu. Uplne propadaky jsou veci z drazsich surovin nebo, kdyz to zabere vice jak 10 minut vareni.
Logický důsledek kapitalismu. 🤔
WTF? IMHO to spíš může být podobné tomu, co popisuje Bystroushaak ve vedlejší diskusi. Pokud se zaměříš na odpad, tak to znechutí lidi, které zajímal kvalitní obsah/jídlo, přestanou tě číst a ty máš následně pocit, že lidi zajímá jen odpad.
Podle mého je důležité, aby redakce udávala oficiální tón toho média a nastavovala laťku tam, kde ji chce mít. Tzn. oficiální články by měli mít takovou úroveň, na které chceš to médium mít. A v uživatelsky tvořeném obsahu (blogy, komentáře) můžeš mít cokoli a nechat tam lidi se svobodně projevit. Některé blogové zápisky můžeš povýšit na oficiální články a pro komentáře platí totéž -- vybrané komentáře můžeš vyzdvihnout, a pak si každý vybere, jestli chce číst jen ten výběr nebo všechno.
A nemusí to být jen otázka různých skupin lidí -- může to být i na základě různého rozpoložení nebo nálady téhož člověka -- např. když se budeš chtít vyblbnout a odreagovat, tak zabrousíš do volné diskuse. Naopak když se po týdnu vrátíš z AFK dovolené a budeš chtít rychle zjistit, co důležitého se za tu dobu stalo, tak si projedeš jen ten výběr.
WTF?Neres, mistni neomarxista. Budme radi ze je tu jen jeden ;).
Internetové zdroje jsou super, ale z lidí gurmány neudělají, a večer si moc lidí komplikovaná jídla vyvařovat nebude. Zvítězí topinka nebo toust.Omyl. Zvitezi spagety.
Odpovídám na stackoverflow v sekci Postgres a plpgsql. Nejvíc bodů mám za radu, která se týká naprosto banálního problému, na který narazí většina začátečníků.Hm, otázka za pět bodů a jednoho bludišťáka - proč Postgres vygeneruje odlišné plány pro select count(*) from tabulka a select count(tabulka.*) from tabulka?
Topinku jsem uz dlouho nemel, dobra je s michanymi vajicky, diky za tip, navic je to mnohem ekologictejsi nez hovezi.Tys asi nezaregistroval, že se tenhle názor zvolna mění opačným směrem, že? Tohle je již starší článek, ale zrovna nedávno jsem četl další, ohledně toho jak se odklon od masa promítá do zvýšené spotřeby vajec. To, že se začala ve větším měřítku žrát rostlinná strava, vedlo k takovému nárůstu lidské populace, že to ohrožuje stabilitu ekosystému celé zeměkoule.
na budoucnoti kultury pití piva mi záležíPokud vim, tak piti piva pro zmenu klimatu problem nepredstavuje, takze pokud ti na tom opravdu zalezi, muzes pro to neco i udelat?
Jednak jde o evolučního hlediskoJak uz jsem psal - jsi snad ovce? Evolucnim hlediskem se ridi ovce (nebo humri, kdyz uz tu mame vlakno o JBP
Otázka je, zda za svoji námahu něco dostanu zpátky.Pokud si myslis, ze smyslem toho mit deti je dostat neco (v materialnim smyslu) zpatky, pak si je snad radsi neporizuj.
Viděl jsi idiocracy?Videl, je to strawman. Za sebe muzu rict, ze daleko radsi budu zit ve spolecnosti hlupaku nez ve spolecnosti sobcu (ackoli je mezi tim pozitivni vztah, jak ukazuje moderni psychologie).
Pokud lidstvu nezáleží na zachování mého rodu, mělo by mi záležet na lidstvu?Nic proti. Ale pak jsi bud dite, nebo ovce. Smir se s tim. Rozumim tvym argumentum, nicmene jsou zalozene na seredne uzkem pohledu na svet, z ktereho by mel moudry clovek vyrust.
Pokud vim, tak piti piva pro zmenu klimatu problem nepredstavuje, takze pokud ti na tom opravdu zalezi, muzes pro to neco i udelat?Můžu jet učit Číňany o demokracii, Cimrmanech, a o tom že modli se a pracuj už jsme překonali.
Evolucnim hlediskem se ridi ovce (nebo humri, kdyz uz tu mame vlakno o JBPZnáš pojem Evolučn Psychologie?), ne lidi.
Pokud si myslis, ze smyslem toho mit deti je dostat neco (v materialnim smyslu) zpatky, pak si je snad radsi neporizuj.Teď nechápu na co reaguješ. Asi jsme si v něčem neporozumněli? Jinak pořídit si děti je pro mě hodnota sama o sobě... :-P Protihodnotu typicky chápu v širším smyslu než jen peníze.
Videl, je to strawman. Za sebe muzu rict, ze daleko radsi budu zit ve spolecnosti hlupaku nez ve spolecnosti sobcu1) Společnost sobců nakonec k řešení tragédie obecní pastviny dospět může. :-P
"(ackoli je mezi tim pozitivni vztah, jak ukazuje moderni psychologie)"Docela by mě zajímalo, jak ty studie postavili. Tohle je přesně ten typ krásně znějících výsledeků o dvou velice obecných vlastnostech, po jakých je velká poptávka, ale při jejichž zjišťování lze nasekat spousta chyb. Studenti s lepším prospěchem například častěji sdílí svoje domácí úkoly; ne všechno co vypadá jako altruismus je altruismus; finanční motivace pro účast ve výzkumu může motivovat všechny lidi s nízkými příjmy, ale jen altruistické vysokopříjmové jedince; atd. atp. ...
"Rozumim tvym argumentum, nicmene jsou zalozene na seredne uzkem pohledu na svet, z ktereho by mel moudry clovek vyrust. "
Jinak pořídit si děti je pro mě hodnota sama o soběOK, parada, takze sach-mat: Timhle jsi priznal, ze mi tu tedy v tech predchozich prispevcich lzes, a co horsi, predevsim sobe! Napsal jsi mi, ze na budoucnost neveris a ze jsi sobec. Ale pokud prijmeme, ze mit deti (co ja vim, mozna uz je mas) povazujes za hodnotu, pak ani jedno z toho neni pravda. To, co rikas vys, jsou to proste nesmyslne vymluvy nedospeleho cloveka (treba to "ostatni to taky delaji"). Mit dite (asi jasne, ze tim nemyslim jen mit omylem ze sexu) je z principu nesobecky cin - musis se obetovat, abys ho vychoval, zajistil mu prostredi a tak. Je potreba uvazovat o budoucnosti. Tudiz, jaky smysl ma tohle vsechno pro to dite delat, pokud se narodi do prostredi, ktere bude brutalne ohrozene globalnim oteplovanim? Racionalne nedava zadny smysl snazit se vychovavat dite a prispivat k takovemu prostredi (pokud nejsi zvire, ktere si dite porizuje instinktivne, jak uz jsem taky psal). A nemel bys jenom omezit svoje prispivani do takoveho prostredi, ale snazit se o tom presvedcit i ostatni. Chovat se jinak je proste nezodpovedna sabotaz cele te akce vychovy ditete. Rozumis, ja umim pochopit, ze treba nekdo osobne selze. Treba v tomhle pripade, nekdo rad jezdi autem, a nechce se uskrovnit (ja treba mam takovy problem s masem). To je v poradku, jsme jen lidi. Ja bych jen rad, aby sis pripustil, ze to proste je iracionalni cin, ktery je v rozporu s tvym cilem vychovat dite. Protoze jen tak se da najit reseni. Abych to lepe ilustroval na priklade. Moje kamaradka mela dite, a kourila v tehotenstvi. Vedela, ze to nema delat, protoze jej tim ohrozuje, ale stejne si nemohla pomoct. Ale ty jsi horsi! Ty si ani nechces pripustit, ze to co delas je iracionalni, a misto toho mi predhazujes nesmyslne vymluvy. No a az si to pripustis, prestanes se nesmyslne vymlouvat, muzeme ten problem zacit nejak resit. Chapu, ze individualne to plne vyresit neni mozne, uz proste proto, ze lide maji svoje slabosti. Ale prave proto bychom meli hledat kolektivni reseni (jako napriklad uhlikovou dan), ktera nam jako lidem pomuzou navzajem se ovladnout. Mohl bych jeste odpovedet na ostatni body (jasne, fakt nevim, co to je evolucni psychologie), ale nema cenu se snazit o racionalni diskusi s nekym, kdo se chova hluboce iracionalne (coz je evidentni z tech lzivych vymluv) a nechce si to ani priznat.
Ne. Ja rikam, ze mit deti je fajn. Proste je to zpusob, jak chci prozit zivot. Ale zaroven rikam, ze cyklus moje deti, deti mych deti, atd. nebude pokracovat donekonecna, protoze i na muj rod bude pasovat zdejsi statistika porodnosti, a diky tomu pomerne rychle (za par generaci) vymre. V dusledku toho me nezajima jak bude vypadat planeta za 1000 let, ale jen po tech par generaci, kdy tu muj rod bude.Ta "zdejší" statistika porodnosti platí posledních kolik? Třicet let? Za sto let bude s největší pravděpodobností vše zase úplně jinak, nehledě na to že tvoje děti nejspíš taky budou cestovat po světě a skončí bůh ví kde. Řídit svoje dnešní rozhodnutí tím, že podle dnešní statistiky porodnosti tvůj rod do tisíce let vymře je .. minimálně krátkozraké. Nic ti třeba nebrání mít deset dětí, stát se silným patriarchou který to bude cpát všem dětem a statistiku narušit. Navíc to nebude tvůj rod. Bude to neustále se zmenšující podíl tvojí DNA, který už po sto letech bude tak naředěný, že na tebe nezbyde ani vzpomínka. Proč bys měl řešit, jak se za tisíc let povede ~0.00000000009% tvého DNA?
Proč bys měl řešit, jak se za tisíc let povede ~0.00000000009% tvého DNA?
Protože je tak „naprogramovaný“?
Protože si potřebuje racionalizovat své chování?
Ja treba silne uvazuji o tom, ze zadne potomky mit nebudu, protoze je to tak ekologictejsi a nechci je vedome vystavit situaci boje o zdroje, ktera nas zrejme ceka (v pristich nekolika generacich).Nevím, tohle mi přijde jako dost ujetý altruismus. To víš dceruško, radši ani nevznikneš, než aby tvoji praprapravnuci nemuseli bojovat o zdroje! Ten boj o zdroje .. nevím, přijde mi to ujeté. Většina zdrojů se dá v pohodě recyklovat a je jich tak strašně moc, že prostě .. nevím, přijde mi nesmyslné to řešit. Viděl jsi třeba tohle: 7.3 Billion People, One Building? Samozřejmě neříkám, že to chce srát na ekologii, protože to je úplně jiná otázka, ale bát se toho že zdroje dojdou? Jaké zdroje dojdou? Proč by se o ně mělo bojovat? Proč by tvoji potomci neměli být na straně těch kdo ten boj vyhrajou? Kdybys řekl lidem před sto lety, že na zemi bude žít 7 miliard lidí, tak by taky měli strach o to že nebude dost zdrojů. Přitom je to přesně naopak. A populační křivky klesají úplně všude s nárůstem blahobytu. Přijde mi to jako špatný meme. A vesmír se otevírá a jednoho dne se otevře úplně. A pod mořem pořád nejsou žádná gigantická města.
Ten boj o zdroje .. nevím, přijde mi to ujeté. Většina zdrojů se dá v pohodě recyklovat a je jich tak strašně moc, že prostě .. nevím, přijde mi nesmyslné to řešit.Tady si myslim, že jsi dost mimo - viz např. Planetary boundaries. Planeta prostě není nekonečná. Co se týče recyklace, naopak mam poslední dobou dost pochyby o tom, jestli se vůbec něco dá rozumně rycklovat...
Kdybys řekl lidem před sto lety, že na zemi bude žít 7 miliard lidí, tak by taky měli strach o to že nebude dost zdrojů. Přitom je to přesně naopak.To zní jako takovej ten 'důkaz', že tramvaj má nekonečnou kapacitu, kterej se vyučuje v prváku na libovolné matematice jako ukázka anti-patternu použití indukce.
Co se týče recyklace, naopak mam poslední dobou dost pochyby o tom, jestli se vůbec něco dá rozumně rycklovat...Ale jasne, beze vseho, fuzni reaktor velikosti garaze do kazdy rodiny a budem recyklovat, jedna basen. Protoze velky fuzni reaktory nebudou muset napajet domacnosti, power companies by se mohly shiftnout smerem k material recycling companies a ryzovat z toho, ze potrebujem mit z ceho vyrabet, kdyz uz bude za co (energeticky). Jenom teda jestli stihne veda a technicky pokrok opet vyresit nase problemy driv, nez si vubec globalne stihnem uvedomit, ze je mame... if not, zatim kazda regulace nedostatku vedla k utrpeni nekoho, bo delit se proste neumime.
Co se týče recyklace, naopak mam poslední dobou dost pochyby o tom, jestli se vůbec něco dá rozumně rycklovat...Podle mě je to o prioritách. Momentálně má recyklace skoro nulovou. Je to něco co děláme prostě jen tak mimochodem, z dobré vůle, pokud se nám to hodí. Kdyby na to šla signifikantní část HDP, například stejná jako na zbrojení po dobu pár let, tak se dá recyklovat úplně všechno. Například automatizace je v tomhle oboru docela malá. Přitom to má potenciál pro automatizaci lepší jak výrobní linka aut. Roztřídit, rozdrtit, rozebrat na komponenty, znovupoužít. Můžeš použít celé spektrum senzorů, od rentgenu po ultrazvuk, vážení, magnetické vlastnosti, dokonce věci jako laserový spektrometr, protože ti vůbec nemusí vadit, že výsledek poškodíš.
Tady si myslim, že jsi dost mimo - viz např. Planetary boundaries. Planeta prostě není nekonečná. ... To zní jako takovej ten 'důkaz', že tramvaj má nekonečnou kapacitu, kterej se vyučuje v prváku na libovolné matematice jako ukázka anti-patternu použití indukce.Velká část světa co do plochy je neobývaná a nevyužívaná. Momentálně taky částečně neobyvatelná a nevyužitelná, ale to je jen otázka technologií a priorit. Ekonomicky se to nevyplatí, ale spousta projektů z minulého století nedávala ekonomicky žádný smysl a stejně jsme to udělali. Třeba světová válka, nebo vývoj atomové a později vodíkové bomby, let na měsíc.. Jde mi o to že pokud lidstvo jako takové bude něco fakt chtít, tak se dá skoro cokoliv.
Nevím, tohle mi přijde jako dost ujetý altruismus.Neni to vic ujete, nez mladi lide, kteri padli ve valce bezdetni za svuj narod. Taky si mohli rict, kaslu na to, radsi se to pokusim nejak prezit. Ano, mam z toho strach a mrzi me to, ale myslim, ze je to o poznani pohodlnejsi zpusob obeti. Cim vic se dozvidam o svete, tim vic mi cela koncepce "racionality" pripada smesna (koukal jsem na tu diskusi mezi Yudkowskim a Lanierem, co jsi tu posilal, a pred 15 lety bych asi jednoznacne stranil Yudkowskemu, ale dnes se naprosto priklanim k Lanierovi). Vetsina socialniho pokroku, zda se mi, je naopak zpusobena naprosto iracionalnimi rozhodnutimi jednotlivcu. Obvykle jde proste o silene risky ci nejistoty. At uz to jsou treba cs. parasutiste za 2. svetove valky, lide, co zalozili beznadejne startupy (nebo se v nich dokonce jen nechali zamestnat), nebo lide, co si vybrali treba vedeckou karieru pro nejakou svoji obsesi. Dokonce i cely uspech kapitalismu, ktery je vydavan za vrchol racionality, na tom stoji. Zpusob, jakym dnes zijeme, byl zarizen lidmi, kteri se altruisticky obetovali. Pro upresneni, nejsem proti vedecke metode, ani empiricismu, a dokonce vetsinu casu ani proti racionalite (zejmena u mene dulezitych rozhodnuti) - ale zda se mi, ze proste optimalni strategie je casto smisena a tudiz vzdy musi existovat prvek iracionalniho (a z jisteho pohledu stupidniho) riskovani. A vlastne si i myslim, ze jsme tak evolucne postaveni, abychom se toho proste obcas dopousteli. Jiny pohled je, ze uz dnes vychovavame nektere lidi k maximalni racionalite - o tom je MBA titul. Tihle "superracionalni" lide jsou ovsem zoufale konzervativni a nudni. Nikdy nebudou na spicce lidskeho pokroku nebo nejake "zachrany" lidske spolecnosti, tedy prinejmensim pokud se budou ridit tim, co se naucili ve skole. Hezky tohle, dle meho soudu scestne, uvazovani (ve stylu prehnane aplikovane teorie her) nadhodil Tom vys:
Společnost sobců nakonec k řešení tragédie obecní pastviny dospět můžeNo jo, jenze jak se to stane? My zname ten mechanismus, a ten je, ze nekdo z nich udela prvni krok ke spolupraci, coz je risk. Pak nekdo udela druhy krok, coz je taky risk, atd., az eventualne spolupracuji. Bez spetky iracionality to proste nejde. Stejne je to i v te valce, dostatek lidi se vrhne na smrt nebo alespon dostatecne zrani, az lide pochopi, ze to vlastne nema asi cenu. (Mimochodem, k tomuto tematu je skvele cteni Varoufakis - Economic Indeterminacy, ale bohuzel to je kniha, kterou ani ja nedam.) Takze tolik k tomu, jestli je to altruisticke a racionalni. Ono svym zpusobem i ten Peterson rika neco podobneho (do miry do jake lze rozumet tomu, co rika).
Ten boj o zdroje .. nevím, přijde mi to ujeté. Většina zdrojů se dá v pohodě recyklovat a je jich tak strašně moc, že prostě .. nevím, přijde mi nesmyslné to řešit. Viděl jsi třeba tohle: 7.3 Billion People, One Building? Samozřejmě neříkám, že to chce srát na ekologii, protože to je úplně jiná otázka, ale bát se toho že zdroje dojdou? Jaké zdroje dojdou?Ten zdroj, o ktery jde, je prirozene lidske prostredi (habitat), predevsim zemedelska produkce (jidlo). Tu vyhledove poskodime vypoustenim zdanlive neskodneho odpadu, totiz CO2. Je to vazny problem, protoze z povahy toho odpadu vyplyva, ze pokud ho jednou vyprodukujeme, neni snadne zvratit jeho ucinky. V jinych pripadech nedostatku zdroju si lze nejak poradit bud pomoci energie nebo navratem ke starsi technologii. V tomto pripade to fyzikalne neni mozne. Ano, muzeme dokonce vyresit skoro kazdy podproblem samostatne, ale jedina moznost, jak je vyresit vsechny je nevydat se vubec tou cestou (tedy zastavit vyuzivani fosilnich paliv, a ani to uz mozna nebude stacit).
Proč by se o ně mělo bojovat? Proč by tvoji potomci neměli být na straně těch kdo ten boj vyhrajou?Tak vidis to v Syrii, a vlastne i v Evrope, lide se boji imigrantu. Takze k tem bojum uz zacina dochazet a bude to horsi. Jestli nekdo vyhraje? Ja nevim, muj zaver z 1. a 2. svetove valky vzdycky byl, ze v nich vlastne nikdo (az na nejakou mensinu prachacu, co zustali doma) nevyhral (ostatne, pokud nekdo opravdu vyhral, dnes na tom moc nesejde). Ucastnikum te prvni se dokonce rikalo ztracena generace. (Co se stane, az na ty imigranty budeme muset opravdu strilet? Dnes se jeste porad muzeme rozdelit, ale az se subsaharska afrika stane neobyvatelnou?) Takze bych asi nejradsi pomohl vsem (a tim i neprimo svym pribuznym).
Kdybys řekl lidem před sto lety, že na zemi bude žít 7 miliard lidí, tak by taky měli strach o to že nebude dost zdrojů.Treba se uz mezitim nekteri rozhodli nemit deti, prave z te obavy, a ty se mas lepe nez jsi se mohl mit, jen o tom nevis.
Přitom je to přesně naopak. A populační křivky klesají úplně všude s nárůstem blahobytu.Ten demograficky trend je fajn a nadejny (akorat neprobiha dost rychle), ale bohuzel nejak neklesa ta spotreba a produkce toho CO2 - z termodynamickeho hlediska hodne neprijemneho odpadu. Na druhou stranu, jak naznacuje ten Lanier, svet potrebuje i iracionalni optimisty jako jsi ty.
Neni to vic ujete, nez mladi lide, kteri padli ve valce bezdetni za svuj narod. Taky si mohli rict, kaslu na to, radsi se to pokusim nejak prezit. Ano, mam z toho strach a mrzi me to, ale myslim, ze je to o poznani pohodlnejsi zpusob obeti.Nechápu, jak to lze vůbec porovnat. Ty máš pocit, že budoucnost budeš špatná, proto se rozhodneš, že tvoje děti nebudou mít žádnou, než aby měli horší. Jak se to dá srovnat s lidmi co umřeli ve válce, kde je někdo proti jejich vůli zabil, to mi uchází. Tak že podobně jako oni ani ty nebudeš mít žádné pokračování přímé genetické linie? Přijde mi, že to předkládáš stylem „neměli ho ani oni, tak ho nebudu mít ani já“, přitom to že ho oni neměli je škoda, ne něco k čemu aspirovat.
Cim vic se dozvidam o svete, tim vic mi cela koncepce "racionality" pripada smesna (koukal jsem na tu diskusi mezi Yudkowskim a Lanierem, co jsi tu posilal, a pred 15 lety bych asi jednoznacne stranil Yudkowskemu, ale dnes se naprosto priklanim k Lanierovi). Vetsina socialniho pokroku, zda se mi, je naopak zpusobena naprosto iracionalnimi rozhodnutimi jednotlivcu. Obvykle jde proste o silene risky ci nejistoty. At uz to jsou treba cs. parasutiste za 2. svetove valky, lide, co zalozili beznadejne startupy (nebo se v nich dokonce jen nechali zamestnat), nebo lide, co si vybrali treba vedeckou karieru pro nejakou svoji obsesi.Souhlasím, že svět ani náhodou racionální není. Racionalita není žádný vysoký ideál, není to žádné filosofické dogma. Je to framework pro mozek, jak se orientovat v tom co se skutečně děje a mít možnost s tím pracovat k dosahování svých cílů, či nepodléhání snahám ostatních manipulovat s tebou.
Pro upresneni, nejsem proti vedecke metode, ani empiricismu, a dokonce vetsinu casu ani proti racionalite (zejmena u mene dulezitych rozhodnuti) - ale zda se mi, ze proste optimalni strategie je casto smisena a tudiz vzdy musi existovat prvek iracionalniho (a z jisteho pohledu stupidniho) riskovani. A vlastne si i myslim, ze jsme tak evolucne postaveni, abychom se toho proste obcas dopousteli.Evolučně jsme postavení tak, aby jsme přežili a dominovali v prostředí, které tu už tisíce let není. Naše mentální přizpůsobení tomu silně pokulhává, proto děláme velkou spoustu věcí, co nejsou racionální ani trochu. Například ten známý monty-hallův problém je něco, s čím se většina lidí bez další přípravy moc neumí poprat. Peter Watts o tom píše. Zabíhá to tak trochu do samotné definice vědomí, a jestli vědomí je jen věc, která nám dává příběh o tom jak jsme se rozhodl nějaký subsystém našeho mozku způsobem, který sedí do našeho filosofického vidění světa. To co považujeme za „sebe“ může být ve skutečnosti jen docela minimální evoluční slupka nad věcmi, které tím skoro vůbec nejsou ovlivněny a většinu času se tím nenechávají řídit. Zkus ten Blindsight, bylo to fakt dobré. Co chci říct, je, že nám (části vědomí v mozku, která vnímá sama sebe) se to pak jeví jako smysluplnné chování, čistě jen proto, že je to tak vysvětleno subsystémem, který si dělá co chce. Racionalita je pro mně o tom se tohle naučit potlačit.
Dokonce i cely uspech kapitalismu, ktery je vydavan za vrchol racionality, na tom stoji. Zpusob, jakym dnes zijeme, byl zarizen lidmi, kteri se altruisticky obetovali.Kapitalismus je většinou racionální prosotě protože je to strategie, která je (pro tebe konkrétně) efektivní. Netvrdím, že to automaticky dobrý systém, či že vede k tomu, že se všichni mají lépe. Myslím, že jeho popularita ve zdejších končinách je dána z velké míry spíš tím, jak hrozně špatný byl předchozí systém, který se definoval jako jeho opak. Můj osobní ideál je vykročit z kapitalismu, protože v kombinaci s důchodovým systémem má tendence lidi nutit se zapojovat do systému bez ohledu na to zda by chtěli, nebo ne.
Jiny pohled je, ze uz dnes vychovavame nektere lidi k maximalni racionalite - o tom je MBA titul. Tihle "superracionalni" lide jsou ovsem zoufale konzervativni a nudni. Nikdy nebudou na spicce lidskeho pokroku nebo nejake "zachrany" lidske spolecnosti, tedy prinejmensim pokud se budou ridit tim, co se naucili ve skole.Imho je to racionalita jen ve velice úzce zaměřeném smyslu, navíc podložená špatnými ideály. MBA například lidi nevychovává ke kritickému přemýšlení o světě, k hledání skutečné podstaty věcí. Vychovává je k co největšímu ekonomickému vytěžení za účelem zisku.
No jo, jenze jak se to stane? My zname ten mechanismus, a ten je, ze nekdo z nich udela prvni krok ke spolupraci, coz je risk. Pak nekdo udela druhy krok, coz je taky risk, atd., az eventualne spolupracuji. Bez spetky iracionality to proste nejde.Na tom není nic iracionálního, je to kalkulovaný risk, ne iracionální risk kdy někdo připojí k náhodnému generátoru bombu a řekne si „tak, teď budu čekat deset vteřin, jestli mě bůh nezabije, pokud ne, tak to budu brát jako že mi požehnal“. Kalkulovaný risk se dá mimo jiné pojistit, ať už finančně, nebo ve stylu „dead man switch“.
Stejne je to i v te valce, dostatek lidi se vrhne na smrt nebo alespon dostatecne zrani, az lide pochopi, ze to vlastne nema asi cenu. (Mimochodem, k tomuto tematu je skvele cteni Varoufakis - Economic Indeterminacy, ale bohuzel to je kniha, kterou ani ja nedam.)Nah. Přijde mi, že stímhle má spousta lidí problém, protože to bere nějak divně personifikovaně a to jim brání vidět jak to skutečně je. Válka možná není racionální z nějakého vysokoúrovňového pohledu na celé lidstvo, kde bereš že všichni jsme bratři a tak podobně. Jenže my nejsme bratři. Jsme jednotky distribuovaného systému, které tvoří různé skupiny a provázání. A pokud přijde nějaká skupina a dělá si nárok na naše území, nebo ekonomické výnosy, či naše ženy, tak válka je často jediná racionální odpověď. Pokud by byla nějaká jiná, tak by samozřejmě války nikdo nevedl. Když se na tebe vrhne puma a ty nemáš kam utéct, tak co? Budeš jí vysvětlovat že to nemá cenu, nebo vytáhneš nůž a budeš se s ní bít o svůj život, dokud nepodlehneš, nebo jí nezpůsobíš takové zranění, že sama nepochopí, že to nemá cenu?
Ten zdroj, o ktery jde, je prirozene lidske prostredi (habitat), predevsim zemedelska produkce (jidlo). Tu vyhledove poskodime vypoustenim zdanlive neskodneho odpadu, totiz CO2. Je to vazny problem, protoze z povahy toho odpadu vyplyva, ze pokud ho jednou vyprodukujeme, neni snadne zvratit jeho ucinky.Zemědělská produkce se mi zdá jako nejmenší problém, co kdo má. Kdyby jsme chtěli, tak se to dá v dnešní době dělat i čistě jen v podzemí, je to jen otázka priorit.
V jinych pripadech nedostatku zdroju si lze nejak poradit bud pomoci energie nebo navratem ke starsi technologii. V tomto pripade to fyzikalne neni mozne. Ano, muzeme dokonce vyresit skoro kazdy podproblem samostatne, ale jedina moznost, jak je vyresit vsechny je nevydat se vubec tou cestou (tedy zastavit vyuzivani fosilnich paliv, a ani to uz mozna nebude stacit).Jenže to nebude konec světa, bude to jen lehce jiný svět, než na který jsme zvyklí. Mimochodem v podobně jiném světě žijeme třeba my, protože změna klimatu není nic nového, děje se to pořád. Technologie to navíc promění natolik, že o tom světě se dá těžko vůbec něco říct, snad kromě toho, že divoká zvířata to odnesou docela špatně.
Tak vidis to v Syrii, a vlastne i v Evrope, lide se boji imigrantu. Takze k tem bojum uz zacina dochazet a bude to horsi. Jestli nekdo vyhraje? Ja nevim, muj zaver z 1. a 2. svetove valky vzdycky byl, ze v nich vlastne nikdo (az na nejakou mensinu prachacu, co zustali doma) nevyhral (ostatne, pokud nekdo opravdu vyhral, dnes na tom moc nesejde). Ucastnikum te prvni se dokonce rikalo ztracena generace. (Co se stane, az na ty imigranty budeme muset opravdu strilet? Dnes se jeste porad muzeme rozdelit, ale az se subsaharska afrika stane neobyvatelnou?) Takze bych asi nejradsi pomohl vsem (a tim i neprimo svym pribuznym).To je pořád obava z něčeho, co reálně není zas takový problém. Ano, svět se změní. Svět se mení pořád, nikdy nebyl neměnný. Někteří se přizpůsobí, jiní na to doplatí, další na tom vydělají. To je příběh lidí v kostce.
Treba se uz mezitim nekteri rozhodli nemit deti, prave z te obavy, a ty se mas lepe nez jsi se mohl mit, jen o tom nevis.Třeba se kvůli tomu nenarodil další Einstein.
Ten demograficky trend je fajn a nadejny (akorat neprobiha dost rychle), ale bohuzel nejak neklesa ta spotreba a produkce toho CO2 - z termodynamickeho hlediska hodne neprijemneho odpadu.Jo, ale bude to fakt tak velký problém? Který ovlivní i něco jiného než způsob žití?
Na druhou stranu, jak naznacuje ten Lanier, svet potrebuje i iracionalni optimisty jako jsi ty.Celkově mi to přijde jako že spousta lidí nosí hlavu někde v mracích a kvůli tomu nevidí kam vlastně jdou. Ty se tolik obáváš všemožných budoucností, že se radši ze soutěže vyškrtneš úplně, než abys náhodou po cestě nemusel bojovat.![]()
Nechápu, jak to lze vůbec porovnat. Ty máš pocit, že budoucnost budeš špatná, proto se rozhodneš, že tvoje děti nebudou mít žádnou, než aby měli horší. Jak se to dá srovnat s lidmi co umřeli ve válce, kde je někdo proti jejich vůli zabil, to mi uchází.Da se to porovnat, jde mi o zachovani druhu, stejne jako jim slo o zachovani kmene. Je to stejna uvaha. Uplne jsi opomenul tu cast argumentu s ekologickou hrozbou. Nejde jen o to, ze bych si myslel, ze budoucnost bude spatna, ale o to, ze ji tim rozhodnutim mohu zlepsit. Pritom to druhe je pro to rozhodnuti to podstatne.
přitom to že ho oni neměli je škoda, ne něco k čemu aspirovat.Mozna to bude skoda, ale uprimne, nejsem tak namysleny abych si myslel, ze me zasahla nejaka unikatni uzitecna mutace, kterou jine kopie lidskeho genomu nemaji.
Racionalita není žádný vysoký ideál, není to žádné filosofické dogma. Je to framework pro mozek, jak se orientovat v tom co se skutečně děje a mít možnost s tím pracovat k dosahování svých cílů, či nepodléhání snahám ostatních manipulovat s tebou.Nic proti tomu. Moje pointa je, ze obcas dava smysl chovat se iracionalne.
Evolučně jsme postavení tak, aby jsme přežili a dominovali v prostředí, které tu už tisíce let není. Naše mentální přizpůsobení tomu silně pokulhává, proto děláme velkou spoustu věcí, co nejsou racionální ani trochu. Například ten známý monty-hallův problém je něco, s čím se většina lidí bez další přípravy moc neumí poprat.To je sice hezke, ale miji to moji pointu. Ja si myslim, ze jsme evolucne postaveni tak, abychom byli mirne iracionalni (napriklad ve smyslu nereciprocniho altruismu). A ten duvod je hlubsi a nesouvisi (primo) s nasim stylem zivota.
Co chci říct, je, že nám (části vědomí v mozku, která vnímá sama sebe) se to pak jeví jako smysluplnné chování, čistě jen proto, že je to tak vysvětleno subsystémem, který si dělá co chce. Racionalita je pro mně o tom se tohle naučit potlačit.Vidis, ja si myslim, mimo jine, ze kdybych to zcela potlacil, tak se stanu zlym clovekem. Takze mi to prijde prastene jako cil. A myslim, ze to ani neni mozne mit jako cil. Pokud se zbavime vsech nasich (iracionalnich) tuzeb, pak se z nas stanou roboti.
Kapitalismus je většinou racionální prosotě protože je to strategie, která je (pro tebe konkrétně) efektivní. Netvrdím, že to automaticky dobrý systém, či že vede k tomu, že se všichni mají lépe. Myslím, že jeho popularita ve zdejších končinách je dána z velké míry spíš tím, jak hrozně špatný byl předchozí systém, který se definoval jako jeho opak.Zase, trochu uhybas moji argumentaci. Kapitalismus nemuze fungovat bez iracionality. Kazdy jeho uspech je na tom postaven.
Můj osobní ideál je vykročit z kapitalismu, protože v kombinaci s důchodovým systémem má tendence lidi nutit se zapojovat do systému bez ohledu na to zda by chtěli, nebo ne.No tohle by bylo na jinou a dlouhou debatu. Ale v zasade s tim souhlasim.
Imho je to racionalita jen ve velice úzce zaměřeném smyslu, navíc podložená špatnými ideály. MBA například lidi nevychovává ke kritickému přemýšlení o světě, k hledání skutečné podstaty věcí. Vychovává je k co největšímu ekonomickému vytěžení za účelem zisku.Myslim, ze pokud nekoho explicitne ucime omyly v mysleni (tedy kriticke mysleni), tak je to prave u MBA. Ale zase, ty tady stavis "hledani skutecne podstaty" jako cil, aniz bys objasnil, jak je jeho hledani racionalni. O tom to prave je. Samotna racionalita nestaci, zalezi i na tom cili, ktery musi byt z podstaty veci iracionalni.
Na tom není nic iracionálního, je to kalkulovaný riskNeni to kalkulovany risk. Predne, je rozdil mezi riskem (lze tomu urcit pravdepodobnost) a nejistotou (nelze tomu urcit pravdepodobnost). Dale, i kdybychom nakrasne uvazovali jen risk, tak kalkulace (z teorie her) rika, ze ten prvni krok udelat nemas. Proste neco musi narusit symetrii te situace, a to je prave ten iracionalni aspekt lidstvi. (Uz jsem to tu nedavno psal Frantovi, ze lide vesmes chteji byt altruisty a ne jen altruismus ocenovat, ale jelikoz studoval ekonomii, nepochopil to.)
Jenže my nejsme bratři. Jsme jednotky distribuovaného systému, které tvoří různé skupiny a provázání. A pokud přijde nějaká skupina a dělá si nárok na naše území, nebo ekonomické výnosy, či naše ženy, tak válka je často jediná racionální odpověď. Pokud by byla nějaká jiná, tak by samozřejmě války nikdo nevedl.Vidis, a ja si myslim, ze valky jsou dusledek uplne stejne lidske iracionality (uplne stejne ochoty nesmyslne riskovat), o ktere mluvim. Casto existuje racionalni odpoved, ktera k valce nevede.
Když se na tebe vrhne puma a ty nemáš kam utéct, tak co? Budeš jí vysvětlovat že to nemá cenu, nebo vytáhneš nůž a budeš se s ní bít o svůj život, dokud nepodlehneš, nebo jí nezpůsobíš takové zranění, že sama nepochopí, že to nemá cenu?Puma ovsem neni clovek. Psychopat taky neni tak uplne clovek. S nekym se dohodnout opravdu neda, ale s vetsinou lidi je mozne se dohodnout.
Zemědělská produkce se mi zdá jako nejmenší problém, co kdo má. Kdyby jsme chtěli, tak se to dá v dnešní době dělat i čistě jen v podzemí, je to jen otázka priorit.Pro par lidi mozna jo, ale ne pro ty miliardy. Jak rikam, kazdy problem samostatne se nejak vyresit da, ale vsechny najednou, to nas mozna polozi. Navic zemedelstvi vyzaduje myslim vazbu na prirodu. Nedovedu si predstavit, ze by takovy zpusob pestovani mohl byt dlouhodobe udrzitelny.
Jenže to nebude konec světa, bude to jen lehce jiný svět, než na který jsme zvyklí. Mimochodem v podobně jiném světě žijeme třeba my, protože změna klimatu není nic nového, děje se to pořád.Zmena klimatu se deje porad, akorat ta co jsme zpusobili my lidskou cinnosti probiha o nekolik radu rychleji, nez ty vyvolane prirodou za poslednich par milionu let, a to tak, ze uz dnes zpusobuje masivni vymirani druhu. Verim, ze to prezit muzeme, ale pochybuji, ze v tomto mnozstvi lidi (a samozrejme s vynucenym snizenim poctu lidi bude klesat i civilizacni uroven). Samozrejme, zalezi co se stane, jak budou lide reagovat. Zatim nereaguji, takze to vypada na katastrofu.
Technologie to navíc promění natolik, že o tom světě se dá těžko vůbec něco říct, snad kromě toho, že divoká zvířata to odnesou docela špatně.Doufam, ze ano, protoze jak pisu, chci aby to lidstvo prezilo. Ale zase, muj nazor je, ze z principu ten problem technologie vyresit nemuze, protoze to je zase jen ciste racionalni uvaha, ktera zcela ignoruje otazku, za jakymi hodnotami aplikujeme tu technologii. (Snajpa tu psal o jaderne fuzi - no doufam, ze se to lidstvu nikdy nepodari, protoze to by byla katastrofa.)
To je pořád obava z něčeho, co reálně není zas takový problém. Ano, svět se změní. Svět se mení pořád, nikdy nebyl neměnný. Někteří se přizpůsobí, jiní na to doplatí, další na tom vydělají. To je příběh lidí v kostce.Bude to problem. Vedci maji pravdu, protoze jejich predpovedi jsou zalozene na fyzice. A navic jsou konzervativni, neustale jsme prekvapeni, ze ten proces probiha rychleji, nez se myslelo, ze bude probihat. Dej si to dohromady..
Jo, ale bude to fakt tak velký problém? Který ovlivní i něco jiného než způsob žití?No podivej, kazdy rok nekdy od poloviny 80. let experti spocitaji a reknou, kolik bude stat (treba v procentech HDP) zabranit tomu problemu, aby byl opravdu velky. To cislo zacalo relativne male a postupne se zvysuje (cim dal rychleji). A lide porad rikaji, ech, to cislo je moc vysoke, treba to nebude problem. Pokud nekde, tak tady je to misto, kde by bylo vhodne pouzit tu racionalitu.
Celkově mi to přijde jako že spousta lidí nosí hlavu někde v mracích a kvůli tomu nevidí kam vlastně jdou.Ja hlavu urcite nosim v mracich. Zatim to jde. Ale nevidet kam jdes, to je spis prave pripad tech, co jsou zcela racionalni. Treba pripad tech miliardaru, jak tu posilal Davkol, co resi, jak se uchranit pred ekologickou krizi.
Ty se tolik obáváš všemožných budoucností, že se radši ze soutěže vyškrtneš úplně, než abys náhodou po cestě nemusel bojovat.Tak to neni. Ja jsem si precetl, jaka bude ta budoucnost, pokud se s tim nic neudela. Z zadneho boje jsem se nevyskrtl - ten probiha prave ted. To ty se mylne domnivas, ze bych se mel starat o nejaky evolucni boj mych genu, jen proto, ze probiha. Ale ja mam jako clovek vlastni hodnoty, ktere nejsou plne totozne s hodnotami mych genu (uz jen proto, ze moje geny vznikly v jine ere za jinym ucelem).
Da se to porovnat, jde mi o zachovani druhu, stejne jako jim slo o zachovani kmene. Je to stejna uvaha. Uplne jsi opomenul tu cast argumentu s ekologickou hrozbou. Nejde jen o to, ze bych si myslel, ze budoucnost bude spatna, ale o to, ze ji tim rozhodnutim mohu zlepsit. Pritom to druhe je pro to rozhodnuti to podstatne.Pokud to bereš takhle, tak bys mohl prostě někoho zabít, aby ti uvolnil místo pro tvoje dítě.
To je sice hezke, ale miji to moji pointu. Ja si myslim, ze jsme evolucne postaveni tak, abychom byli mirne iracionalni (napriklad ve smyslu nereciprocniho altruismu). A ten duvod je hlubsi a nesouvisi (primo) s nasim stylem zivota.Já s tím v podstatě souhlasím, mám jen jiný názor na tu míru - podle mého jsou lidé by default iracionální jak jen to jde, pokud to vztáhneš k dnešnímu světu. Jedině díky frameworku vědy a filosofie jsme se z toho trochu zvládli vyhrabat, i když to trvalo tisíce let kumulativního progressu.
Vidis, ja si myslim, mimo jine, ze kdybych to zcela potlacil, tak se stanu zlym clovekem. Takze mi to prijde prastene jako cil. A myslim, ze to ani neni mozne mit jako cil. Pokud se zbavime vsech nasich (iracionalnich) tuzeb, pak se z nas stanou roboti.Dohnané do extrému asi ano. Jinak myslím že nikdo nechce, abys ses stal kompletně racionálním, jen je objektivně užitečné v životě ty techniky používat.
Zase, trochu uhybas moji argumentaci. Kapitalismus nemuze fungovat bez iracionality. Kazdy jeho uspech je na tom postaven.Možná to zkus víc vysvětlit. Já mám pocit, že to co ty nazýváš iracionalitou ve skutečnosti iracionalita vůbec být nemusí.
Myslim, ze pokud nekoho explicitne ucime omyly v mysleni (tedy kriticke mysleni), tak je to prave u MBA. Ale zase, ty tady stavis "hledani skutecne podstaty" jako cil, aniz bys objasnil, jak je jeho hledani racionalni. O tom to prave je. Samotna racionalita nestaci, zalezi i na tom cili, ktery musi byt z podstaty veci iracionalni.Jde tady o míchání významu slovíčka racionalita. Já ho používám tak jak ho používá Yudkowky, ne tak jak ho používá populární kultura. Není nic špatného jít za cílem prostě protože se ti chce, nebo protože tě k tomu něco táhne pudy. Ta cesta může být racionální (racionálně provedená), přestože samotný cíl může být iracionální v takovém tom mr. Spock/Sheldon stylu. Pokud v tom budeš trochu šťourat, tak zjistíš, že to racionální může být klidně třeba z hlediska evoluční psychologie, nebo tak něčeho.
Neni to kalkulovany risk. Predne, je rozdil mezi riskem (lze tomu urcit pravdepodobnost) a nejistotou (nelze tomu urcit pravdepodobnost). Dale, i kdybychom nakrasne uvazovali jen risk, tak kalkulace (z teorie her) rika, ze ten prvni krok udelat nemas.To může být pravda, ale abys zvládl aplikovat teorii her na skutečný život, musel bys být fakt hodně dobrý, abys to fakt zvládal dělat netriviálně. Nikoho takového neznám, to nejlepší co jsem viděl byly zjednodušené poučky.
(Uz jsem to tu nedavno psal Frantovi, ze lide vesmes chteji byt altruisty a ne jen altruismus ocenovat, ale jelikoz studoval ekonomii, nepochopil to.)S tím asi souhlasím.
Vidis, a ja si myslim, ze valky jsou dusledek uplne stejne lidske iracionality (uplne stejne ochoty nesmyslne riskovat), o ktere mluvim. Casto existuje racionalni odpoved, ktera k valce nevede.Jako třeba? Navíc tak nějak předpokládáš, že druhá strana je racionální, což v reálném životě většinou vůbec není pravda.
Puma ovsem neni clovek. Psychopat taky neni tak uplne clovek. S nekym se dohodnout opravdu neda, ale s vetsinou lidi je mozne se dohodnout.Záleží na situaci. Často můžeš být ve stavu, že sám nejsi schopný dohody. Například ti to prostě jen nedojde, že by to vůbec šlo.
Pro par lidi mozna jo, ale ne pro ty miliardy. Jak rikam, kazdy problem samostatne se nejak vyresit da, ale vsechny najednou, to nas mozna polozi. Navic zemedelstvi vyzaduje myslim vazbu na prirodu. Nedovedu si predstavit, ze by takovy zpusob pestovani mohl byt dlouhodobe udrzitelny.Neříkám, že by to byla sranda, ale jak jsem psal, je to otázkou priorit. Když na to půjde třeba 50% HDP, s tím že pokud to do pěti let nebude, tak 80% lidí umře hladem, tak si myslím že ta rychlost pokroku bude ohromná.
Zmena klimatu se deje porad, akorat ta co jsme zpusobili my lidskou cinnosti probiha o nekolik radu rychleji, nez ty vyvolane prirodou za poslednich par milionu let, a to tak, ze uz dnes zpusobuje masivni vymirani druhu. Verim, ze to prezit muzeme, ale pochybuji, ze v tomto mnozstvi lidi (a samozrejme s vynucenym snizenim poctu lidi bude klesat i civilizacni uroven). Samozrejme, zalezi co se stane, jak budou lide reagovat. Zatim nereaguji, takze to vypada na katastrofu.Podle mě změna probíhá přímo úměrně problémům, které to způsobuje. Momentálně to ve většině civilizovaných zemí zas tak velké problémy nezpůsobuje, tak tu změnu tolik nevidíš.
Snajpa tu psal o jaderne fuzi - no doufam, ze se to lidstvu nikdy nepodari, protoze to by byla katastrofa.Proč? Jaderná fůze je podle toho co jsem to tak studoval nevyhnutelná do pár desítek let. Do komerční praxe to asi bude kapku dál, ale přijde mi to pořád lepší než alternativy.
Bude to problem. Vedci maji pravdu, protoze jejich predpovedi jsou zalozene na fyzice. A navic jsou konzervativni, neustale jsme prekvapeni, ze ten proces probiha rychleji, nez se myslelo, ze bude probihat. Dej si to dohromady..Super, tak to bude problém. No a? Prostě se bude řešit, nic jiného ani nezbývá. Myslíš že někdy v lidské historii bylo nějak sluníčkově? To je novinka posledních asi 50 let.
No podivej, kazdy rok nekdy od poloviny 80. let experti spocitaji a reknou, kolik bude stat (treba v procentech HDP) zabranit tomu problemu, aby byl opravdu velky. To cislo zacalo relativne male a postupne se zvysuje (cim dal rychleji). A lide porad rikaji, ech, to cislo je moc vysoke, treba to nebude problem. Pokud nekde, tak tady je to misto, kde by bylo vhodne pouzit tu racionalitu.Nah. Vědci ještě v 70 letech tvrdili, že země se ochlazuje a pokud to takhle bude pokračovat, tak všichni zmrzneme.![]()
Ja hlavu urcite nosim v mracich. Zatim to jde. Ale nevidet kam jdes, to je spis prave pripad tech, co jsou zcela racionalni. Treba pripad tech miliardaru, jak tu posilal Davkol, co resi, jak se uchranit pred ekologickou krizi.Co je na tom neracionální? Prvně vyřešíš svoje problémy a pak možná cizí.
Tak to neni. Ja jsem si precetl, jaka bude ta budoucnost, pokud se s tim nic neudela. Z zadneho boje jsem se nevyskrtl - ten probiha prave ted. To ty se mylne domnivas, ze bych se mel starat o nejaky evolucni boj mych genu, jen proto, ze probiha. Ale ja mam jako clovek vlastni hodnoty, ktere nejsou plne totozne s hodnotami mych genu (uz jen proto, ze moje geny vznikly v jine ere za jinym ucelem).Možná. Pokud nechceš dítě, tak ok, s tím nemám problém. Ale nechtít ho, protože jeho potomci budou muset bojovat o zdroje, to mi přijde prostě nesmyslné.
Nah. Vědci ještě v 70 letech tvrdili, že země se ochlazuje a pokud to takhle bude pokračovat, tak všichni zmrzneme.
Několik jich to tvrdilo (výrazná menšina). zdroj
Pokud to bereš takhle, tak bys mohl prostě někoho zabít, aby ti uvolnil místo pro tvoje dítě.To je absurdni! Jednak to nejde uz proto, ze jako sekularni humanista jsem proti zbytecnemu nasili. Vys jsem napsal, ze mi zalezi na zachovani lidske kultury, a jeden z duvodu proc si ji vazim je prave sekularni humanismus. Jaky by pak melo smysl zachovat tu kulturu, pokud bych se takto podilel na jejim rozpadu? Proste nekdy ucel nesveti prostredky. A za druhe. Prestoze jsem ti uz nekolikrat vysvetlil, ze mi na osudu mych genu nezalezi (o nic vic nez je nutne k zachovani lidske kultury), stale mi to podsouvas jako nejaky cil. Je to asi stejne scestny argument jako kdyz verici ateistovi predhazuje, ze pokud nebude verit, tak prijde do pekla. Vim o vicero dobrych duvodech, proc mit deti, ale zadny z nich neni sireni genu. Desi me, kolik i inteligentnich lidi postihl tenhle naturalisticky omyl, ze to nejak vyplyva z teorie sobeckeho genu. (Dokonce jsem byl v mladi pred timto typem darwinismu varovan, ale tehdy jsem to povazoval za scestne. No dnes si rikam, ze ten clovek mel pravdu.)
Jde tady o míchání významu slovíčka racionalita. Já ho používám tak jak ho používá Yudkowky, ne tak jak ho používá populární kultura. Není nic špatného jít za cílem prostě protože se ti chce, nebo protože tě k tomu něco táhne pudy. Ta cesta může být racionální (racionálně provedená), přestože samotný cíl může být iracionální v takovém tom mr. Spock/Sheldon stylu. Pokud v tom budeš trochu šťourat, tak zjistíš, že to racionální může být klidně třeba z hlediska evoluční psychologie, nebo tak něčeho.To slovo ma aspon tri vyznamy. Jeden vyznam je racionalismus jako filozoficky smer v protikladu k empiricismu. Druhy vyznam je cast toho Yudkowskeho vyznamu (a lesswrong.com) - kriticke mysleni. Treti vyznam je ve smyslu hodnoceni nejakeho rozhodnuti na zaklade nejake predem dane objektivni funkce, treba rozhodnuti v teorii her, nebo rozhodnuti ktere prinese nejvyssi zisk a podobne. Ja kritizuji ten treti vyznam. Ten treti vyznam vyzaduje danou uzitkovou funkci, tedy cil. Ten cil nejde rozhodnout racionalne. Muzes ho maximalne nejak racionalizovat, treba rict, ze to delas kvuli sobeckym genum, ale to uz neni racionalni (ackoli se to zastance takove racionalizace casto snazi tvrdit). S Yudkowskym to pak souvisi tak, ze lide kolem AGI maji casto predstavu, ze AGI musi mit nejakou uzitkovou funkci a v jejim ramci racionalne optimalizovat, protoze to je (podle nich) to co inteligentni lide delaji. Jenze IMHO nemusi - lide tak proste nefunguji. (A to je Lanierova pointa, myslim.)
Možná to zkus víc vysvětlit. Já mám pocit, že to co ty nazýváš iracionalitou ve skutečnosti iracionalita vůbec být nemusí.No vezmi si treba kohokoli, kdo chce zalozit startup. Kdyz si vynasobis risk a mozny zisk (treba podle teorie racionalni volby - skutecne se to tak jmenuje), tak ti nikdy nevyjde dostatecne vysoka stredni hodnota aby se to vyrovnalo tomu, udelat si MBA a jit do korporace stoupat po hierarchii. Ergo, je to iracionalni pocin. Proc to lide delaji? No protoze chteji neco dokazat, maji vnitrni cil. Nekdy je ten vnitrni cil iracionalni predstava, ze budou jako Google. Samozrejme, obcas se to nekomu povede, ale pokud je tvym cilem ziskat uspech nebo penize, neni to racionalni rozhodnuti. Jenze bez lidi, kteri se bezhlave vrhaji do nejakeho cile (aniz by si spocitali riziko a zisk), bychom nemeli skoro nic. Jsou pro spolecnost duleziti, stejne jako jsou treba pro existenci naroda duleziti valecni hrdinove, co to schytali a zemreli bez deti.
To může být pravda, ale abys zvládl aplikovat teorii her na skutečný život, musel bys být fakt hodně dobrý, abys to fakt zvládal dělat netriviálně. Nikoho takového neznám, to nejlepší co jsem viděl byly zjednodušené poučky.Jak rikam (a jak jsem odkazoval na tu Varoufakisovu knihu), delat to neumime a nejspis to ani neni mozne.
Neříkám, že by to byla sranda, ale jak jsem psal, je to otázkou priorit. Když na to půjde třeba 50% HDP, s tím že pokud to do pěti let nebude, tak 80% lidí umře hladem, tak si myslím že ta rychlost pokroku bude ohromná.Uprimne, mas pocit, ze v tom smeru nekdo neco dela? Cetl jsem tvoje blogposty o prokrastinaci.. a sam jsem tezky prokrastinator. Tezko uverit, ze nevidis, ze lidstvo v tomhle smeru tezce prokrastinuje. Nedavno jsem cetl argument od Scotta Adamse, ze pry jakoukoli krizi se lidstvu podarilo zazehnat vcas proste dostatecnym usilim, ktere se prirozene objevilo, jakmile se zacaly dostatecne projevovat negativni dusledky. Clovek nemusi byt velky prokrastinator na to, aby videl, jaky nesmysl tohle je v osobnim zivote. Ale v tomto pripade problemu potencialne ohrozujiciho cele lidstvo se to tak nebere. WTF???
Podle mě změna probíhá přímo úměrně problémům, které to způsobuje. Momentálně to ve většině civilizovaných zemí zas tak velké problémy nezpůsobuje, tak tu změnu tolik nevidíš.Tak to prave neni. Realita je, az bude i jen 20% umirat hlady, uz nebudeme mit sanci s tim jakymkoli zpusobem pohnout. Ten problem neni linearni v tom smyslu, ze pokud neco dnes neudelame tak staci, abychom zitra udelali dvojnasobek. Vypousteni CO2 ma za nasledek celou skalu nevratnych jevu, o kterych navic nevime jiste, zda nastanou. To co pises je proste klasicky argument prokrastinatoru.
Proč? Jaderná fůze je podle toho co jsem to tak studoval nevyhnutelná do pár desítek let. Do komerční praxe to asi bude kapku dál, ale přijde mi to pořád lepší než alternativy.Vzdyt se podivej, lide dostali takovy fajn darek v podobe uhlikovych paliv a co s tim udelali? Pouzili to na prechod k obnovitelne infrastrukture? Ne, spalilo se to na nesmyslech - vic cest autem a letadlem, betonovani, neefektivni vytapeni, plytvani energii. Tohle se jeste znasobi v pripade fuze, a odpad, ktery vznikne, bude jeste mnohem horsi. Mozna za par stoleti prijde krize, ze najednou nemame zadny vodik (treba v oceanech), protoze jsme vsechen premenili na helium. Ale par generaci se bude mit hodne hodne fajn, o tom zadna.
Co je na tom neracionální? Prvně vyřešíš svoje problémy a pak možná cizí.Ano, je to racionalni - prave v tom uzkem smyslu, jak jsem to pouzil vys. Ti miliardari jsou vsechny problemy zvykli resit tak, ze proste nekoho zaplati, kdo to za ne vyresi. Jejich hodnotovym cilem je "individualismus". Nechapou, ze v tomhle pripade to nejde.
Pokud nechceš dítě, tak ok, s tím nemám problém. Ale nechtít ho, protože jeho potomci budou muset bojovat o zdroje, to mi přijde prostě nesmyslné.Necekam, ze za to nekdo podekuje, ackoliv si myslim, ze to je spravne se tak rozhodnout (ale nejsem jeste plne rozhodnuty). Jak rikam, na rozhodnutich lidi, kteri neco udelaji pro ostatni, aniz by za to neco cekali zpet, stoji cely lidsky pokrok.
To je absurdni! Jednak to nejde uz proto, ze jako sekularni humanista jsem proti zbytecnemu nasili. Vys jsem napsal, ze mi zalezi na zachovani lidske kultury, a jeden z duvodu proc si ji vazim je prave sekularni humanismus. Jaky by pak melo smysl zachovat tu kulturu, pokud bych se takto podilel na jejim rozpadu? Proste nekdy ucel nesveti prostredky.Proč by ses automaticky měl podílet na jejím rozpadu? V principu bys mohl zabít třeba někoho kdo se na ní podílí negativně, například vraha, nebo tak někoho. Nebo bys třeba mohl někoho přesvědčit k potratu, pokud se ti to zdá jako moc velké kafe. Či dokonce pokud ti to pořád přijde moc drsné, mohl bys někoho jen přesvědčit, aby si nedělal děti.
A za druhe. Prestoze jsem ti uz nekolikrat vysvetlil, ze mi na osudu mych genu nezalezi (o nic vic nez je nutne k zachovani lidske kultury), stale mi to podsouvas jako nejaky cil. Je to asi stejne scestny argument jako kdyz verici ateistovi predhazuje, ze pokud nebude verit, tak prijde do pekla.Jak už jsem psal, chápu postoj „nechci děti“. Nechápu postoj „nechci děti, protože souboj o zdroje v budoucnosti“. Pokud nechceš děti jen tak, tak proti tomu naprosto nic nemám.
Vim o vicero dobrych duvodech, proc mit deti, ale zadny z nich neni sireni genu. Desi me, kolik i inteligentnich lidi postihl tenhle naturalisticky omyl, ze to nejak vyplyva z teorie sobeckeho genu. (Dokonce jsem byl v mladi pred timto typem darwinismu varovan, ale tehdy jsem to povazoval za scestne. No dnes si rikam, ze ten clovek mel pravdu.)Myslím si taky že je to velmi špatný důvod proč si pořizovat děti.
To slovo ma aspon tri vyznamy. Jeden vyznam je racionalismus jako filozoficky smer v protikladu k empiricismu. Druhy vyznam je cast toho Yudkowskeho vyznamu (a lesswrong.com) - kriticke mysleni. Treti vyznam je ve smyslu hodnoceni nejakeho rozhodnuti na zaklade nejake predem dane objektivni funkce, treba rozhodnuti v teorii her, nebo rozhodnuti ktere prinese nejvyssi zisk a podobne. Ja kritizuji ten treti vyznam. Ten treti vyznam vyzaduje danou uzitkovou funkci, tedy cil. Ten cil nejde rozhodnout racionalne. Muzes ho maximalne nejak racionalizovat, treba rict, ze to delas kvuli sobeckym genum, ale to uz neni racionalni (ackoli se to zastance takove racionalizace casto snazi tvrdit).Ok, to dává smysl. Ovšem právě třeba ta Yudkowskyho racionalita mi přijde, že se snaží uplatňovat teorii her prakticky, tím že jí dá do multidimenzionálního kontextu (neposuzuješ to jen jako jednu úlohu, ale jako výslednici mnoha různých úloh s různými prioritami).
S Yudkowskym to pak souvisi tak, ze lide kolem AGI maji casto predstavu, ze AGI musi mit nejakou uzitkovou funkci a v jejim ramci racionalne optimalizovat, protoze to je (podle nich) to co inteligentni lide delaji. Jenze IMHO nemusi - lide tak proste nefunguji. (A to je Lanierova pointa, myslim.)Ok.
No vezmi si treba kohokoli, kdo chce zalozit startup. Kdyz si vynasobis risk a mozny zisk (treba podle teorie racionalni volby - skutecne se to tak jmenuje), tak ti nikdy nevyjde dostatecne vysoka stredni hodnota aby se to vyrovnalo tomu, udelat si MBA a jit do korporace stoupat po hierarchii. Ergo, je to iracionalni pocin. Proc to lide delaji? No protoze chteji neco dokazat, maji vnitrni cil. Nekdy je ten vnitrni cil iracionalni predstava, ze budou jako Google. Samozrejme, obcas se to nekomu povede, ale pokud je tvym cilem ziskat uspech nebo penize, neni to racionalni rozhodnuti.Tohle je právě ten pohled jen z jedné dimenze - dimenze peněz. Jenže lidi vždycky zvažují mnohem víc dimenzí, například jak moc tě ta práce bude bavit, jak tě to bude naplňovat, jak se na to dívá tvoje okolí, jak to souvisí s tvojí životní cestou a tvými cíly a touhami. Já bych nejspíš MBA dělat nemohl, protože bych se prostě unudil k smrti. Ne že by to bylo nudné, jen mě to vůbec nezajímá. Jít dělat startup je iracionální jen pokud to porovnáváš z hlediska zisk/risk a zisk měříš v penězích. Pokud měříš zisk například ve zkušenostech, v navázaných kontaktech a zážitcích, tak ti to najednou může vyjít naopak.
Jenze bez lidi, kteri se bezhlave vrhaji do nejakeho cile (aniz by si spocitali riziko a zisk), bychom nemeli skoro nic. Jsou pro spolecnost duleziti, stejne jako jsou treba pro existenci naroda duleziti valecni hrdinove, co to schytali a zemreli bez deti.S tím úplně a naprosto souhlasím, mimo jiné protože sám mám podobné tlaky. Jen si nemyslím, že je to iracionální. Četl jsi Mastery? Mám to docela rozečtené a přijde mi to hodně related.
Uprimne, mas pocit, ze v tom smeru nekdo neco dela? Cetl jsem tvoje blogposty o prokrastinaci.. a sam jsem tezky prokrastinator. Tezko uverit, ze nevidis, ze lidstvo v tomhle smeru tezce prokrastinuje.Nevím to empiricky. Subjektivně mi přijde, že pomalu probíhá celospolečenská změna pohledu na věc, ale určitě to zabere ještě generaci/dvě. Osobně mě tolik nesere globální oteplování, které má a v dohledné době bude mít skoro nulový vliv na můj život, ale například používání plastů. Třídím odpad už docela dlouho a přijde mi, že plasty by měly být postupně prostě úplně zakázány (zdaněny k nepoužití) s výjimkou nějakých zdravotních a potravinových použití. To ani není věc, bez které by se nedalo obejít - náhrady z papíru a bambusu a látek jsou většinou i hezčí a ne zas tak o moc dražší. Jinak offotpic; osobně už prokrastinátor posledních pár let nejsem. Pomohl depresivní papír a pár různých propočtů (například počet přečtených knih za život je naprosto depresivní s mými ubohými 49 za minulý rok - pro představu, ročně jen v ČR vyjde kolem 30 000 knih). Že bych se například flákal, to už si ani nevzpomínám, kdy bylo naposled. Hodně jsem omezil věci co dělám a „chci“ dělat jen na to co pro mě má skutečnou prioritu.
Tak to prave neni. Realita je, az bude i jen 20% umirat hlady, uz nebudeme mit sanci s tim jakymkoli zpusobem pohnout. Ten problem neni linearni v tom smyslu, ze pokud neco dnes neudelame tak staci, abychom zitra udelali dvojnasobek. Vypousteni CO2 ma za nasledek celou skalu nevratnych jevu, o kterych navic nevime jiste, zda nastanou. To co pises je proste klasicky argument prokrastinatoru.Ok.
Vzdyt se podivej, lide dostali takovy fajn darek v podobe uhlikovych paliv a co s tim udelali? Pouzili to na prechod k obnovitelne infrastrukture? Ne, spalilo se to na nesmyslech - vic cest autem a letadlem, betonovani, neefektivni vytapeni, plytvani energii. Tohle se jeste znasobi v pripade fuze, a odpad, ktery vznikne, bude jeste mnohem horsi. Mozna za par stoleti prijde krize, ze najednou nemame zadny vodik (treba v oceanech), protoze jsme vsechen premenili na helium. Ale par generaci se bude mit hodne hodne fajn, o tom zadna.Pořád jsou tu asteroidy. Ale celkově mi tohle přijde jako hodně lichá obava (ta spotřeba je afaik hodně malá) a je dobré to porovnávat s alternativami, kterými jsou v současnosti z větší části ropa, uhlí a jádro. A fůze pokud jí někdy dodělají bude lepší než všechny zmiňované jak v počtu paliva, tak v jeho těžbě i výsledném odpadu. Jinak osobně mám asi úplně nejradši větrné elektrárny. Těch podle mě nikdy není dost a nevím, proč nejsou prostě úplně všude.
Ano, je to racionalni - prave v tom uzkem smyslu, jak jsem to pouzil vys. Ti miliardari jsou vsechny problemy zvykli resit tak, ze proste nekoho zaplati, kdo to za ne vyresi. Jejich hodnotovym cilem je "individualismus". Nechapou, ze v tomhle pripade to nejde.Ten článek je hodně tendenční, protože ukazuje jen jednu fasetu jejich snahy. O tom co dělají dál nikdo nic moc neví, což nutně neznamená, že nedělají nic.
Nechápu postoj „nechci děti, protože souboj o zdroje v budoucnosti“.Nechci mluvit za JS, ale možná to jen není dobře formulované, ie. IMHO ani tak nejde o ten boj o zdroje jako spíš o to utrpení s tím spojené - pokud by měl nastat nějakej masivnější boj o zdroje, tak může být pravděpodobnost utrpení dost vysoká, a to i v případě vítězství v boji. (Asi se dá celkem očekávat, že v takovém případě by ta vítězství byla dost Pyrrhovská.) Obavě přivést děti do světa, kde by měly s nějakou větší pravděpodobností dost trpět, bych dost rozumněl a přijde mi to celkem racionální.
Četl jsi Mastery? Mám to docela rozečtené a přijde mi to hodně related.Tohle zase nechápu já. Tu knihu jsem nečetl, ale soudě podle popisu to na mě dělá silný dojem, že to je zase nějaká reiterace memu uctívání úspěchu / prestiže, ie. takovéto intelektuální snobství á la Hacker News apod. K čemu jsou tyhle knihy dobré? Doufáš, že se po přečtení přiblížíš Mozartovi něco takového?
Obavě přivést děti do světa, kde by měly s nějakou větší pravděpodobností dost trpět, bych dost rozumněl a přijde mi to celkem racionální.Tomu rozumím, ale jednak řeč původně nebyla o dětech, ale o „několika příštích generacích“ a taky nevidím jako úplně jasné, že bude probíhat nějaké silné utrpení. Život může být míň pohodlný v některých ohledech, ale taky může být vše úplně jinak. Teba všichni přejdou do virtuálního světa, nebo pomocí nanotechnologie všechny problémy ekologie vyřeší. To se prostě ani nedá předpovídat, nehledě na to že to může zkreslovat náš vlastní pohled. Třeba si představ nějakého lorda z doby před pár sty lety, kdybys mu řekl, že dneska už není běžné otroctví. Taky by mu to přišlo hrozně nepohodlné. Stejně tak nám by mohlo připadat divné, že většina domáctností za 50 let bude mít doma 3D tiskárnu na jídlo, která tiskne z nějakých uměle pěstovaných řas, co si můžeš pěstovat na střeše v sudu s vodou. A tak.
Tohle zase nechápu já. Tu knihu jsem nečetl, ale soudě podle popisu to na mě dělá silný dojem, že to je zase nějaká reiterace memu uctívání úspěchu / prestiže, ie. takovéto intelektuální snobství á la Hacker News apod. K čemu jsou tyhle knihy dobré? Doufáš, že se po přečtení přiblížíš Mozartovi něco takového?Ten popisek na wikipedii moc neplní funkci skutečného popisu. Ta kniha není o géniích, ale o Mistrovství. Tohle je asi lepší: https://www.goodreads.com/book/show/13589182-mastery. Je to částečně o motivaci a částečně o cestě ostatních. Trochu mi to připomíná film Jiroovy vysněné sushi, kde Jiro věnoval celý svůj život dělání sushi, aby v tom po 70 letech dosáhl mistrovství. Je to takové až skoro zenové, ale zatím jsem přečetl jen kus. Zní to trochu jako self-help knížka, ale to zaměření je jiné. Není to ani tak o mistrovství ve smyslu géniů, jako byl Mozart, jako spíš mistrovství někoho, kdo celý život vyřezává ze dřeva nábytek a inkrementálně se v tom zlepšuje, aby na sklonku dosáhl dokonalosti a změny paradigma. Do jisté míry motivační věc, ale ne ve smyslu "staň se géniem", ale "ber svojí profesi jako řemeslo a staň se odborníkem". Špatně se o tom píše a navíc jsem to nedočetl, tak třeba ten zbytek bude o ničem. Jen mi to přišlo relevantní.
a taky nevidím jako úplně jasné, že bude probíhat nějaké silné utrpeníTak samozřejmě, proto jsem operoval s pravděpodobností. Taky to nevidim jako jasné a akutálně dokonce ani jako nijak dramaticky pravděpodobné, když zachovám trochu nějaký optimismus. Myslim si, že to teprve ukážou další roky...
Třeba všichni přejdou do virtuálního světaVzhledem k inherentní volatilitě virtuálních světů a jejich dalším negativním vlastnostem bych takový přechod vnímal jako masivní zvýšení pravděpodobnosti utrpení v dlouhodobém horizontu. Myslim si, že virtuální realita je něco, co nemůže dlouhodobě dopadnout jinak než brutální katastrofou v podstatě téměř z definice.
Do jisté míry motivační věc, ale ne ve smyslu "staň se géniem", ale "ber svojí profesi jako řemeslo a staň se odborníkem".Ok. Mně na tom taky mate ten výběr těch lidí. Grahama nesnášim, to je asi o mě známo, považuju ho za člověka s kulturním přínosem přinejlepším sporným, osobně si myslim, že spíš negativním. Ty další vesměs neznám, kromě Everetta, což je IMO moc zajímavej člověk, ale IIRC on ke svému věhlasu přišel vlastně tak trochu omylem/náhodou... Ale jinak to o tom být odborníkem ve svém řemesle celkem dává smysl...
Vzhledem k inherentní volatilitě virtuálních světů a jejich dalším negativním vlastnostem bych takový přechod vnímal jako masivní zvýšení pravděpodobnosti utrpení v dlouhodobém horizontu. Myslim si, že virtuální realita je něco, co nemůže dlouhodobě dopadnout jinak než brutální katastrofou v podstatě téměř z definice.To záleží.. Když o tom píšu, tak si představím spíš něco jako Diasporu od Egana a nikoliv Ready player one.
Proč by ses automaticky měl podílet na jejím rozpadu? V principu bys mohl zabít třeba někoho kdo se na ní podílí negativně, například vraha, nebo tak někoho. Nebo bys třeba mohl někoho přesvědčit k potratu, pokud se ti to zdá jako moc velké kafe. Či dokonce pokud ti to pořád přijde moc drsné, mohl bys někoho jen přesvědčit, aby si nedělal děti.Ugh.. co na to rict. O tomhle je skvely dialog v 1984, mezi Winstonem a O'Brienem. Je to moje nejoblibenejsi pasaz cele te knizky; dokonce podeziram Orwella, ze tu knizku napsal jen kvuli tomu.
Jak už jsem psal, chápu postoj „nechci děti“. Nechápu postoj „nechci děti, protože souboj o zdroje v budoucnosti“. Pokud nechceš děti jen tak, tak proti tomu naprosto nic nemám.Pointa je, ze pokud se dostatek lidi (ne vsichni) rozhodne nemit deti (nebo mit mene deti), muzeme tomu boji o zdroje predejit (a kolapsu civilizace s nim spojenym). Deti nasich pribuznych se budou tedy mit lepe. Existuje to tusim i v prirode u nekterych druhu.
Ok, to dává smysl. Ovšem právě třeba ta Yudkowskyho racionalita mi přijde, že se snaží uplatňovat teorii her prakticky, tím že jí dá do multidimenzionálního kontextu (neposuzuješ to jen jako jednu úlohu, ale jako výslednici mnoha různých úloh s různými prioritami).Myslim si, ze to nejde, a nejsem sam. Narazis na stejny problem, jen o uroven vys.
Tohle je právě ten pohled jen z jedné dimenze - dimenze peněz. [..] Pokud měříš zisk například ve zkušenostech, v navázaných kontaktech a zážitcích, tak ti to najednou může vyjít naopak.Otazka byla, proc je kapitalismus inherentne iracionalni. Kapitalismus meri uspech penezi. Takze proto to v tomto pripade je relevantni meritko.
S tím úplně a naprosto souhlasím, mimo jiné protože sám mám podobné tlaky. Jen si nemyslím, že je to iracionální. Četl jsi Mastery? Mám to docela rozečtené a přijde mi to hodně related.Knizku neznam, ale odkazuji na to, co jsem ti vysvetloval vys o tom, jak vznika kooperace. Nejsem si jisty, jestli jsi to pochopil.
Osobně mě tolik nesere globální oteplování, které má a v dohledné době bude mít skoro nulový vliv na můj život, ale například používání plastů.Ja to mam naopak, povazuji globalni oteplovani (spalovani fosilnich paliv) za vetsi hrozbu nez plasty. A ma to fyzikalni duvody. Kdyz vyrobis plast, musis do toho energii vlozit. Ale produkce CO2 je snazsi, energii tim ziskas. Pokud to chces udelat obracene, musis energii zase vlozit. To znamena, ze je daleko snazsi zbavit se plastu nez CO2. To ma za dusledek, ze pro udrzitelnou situaci je vzdy lepsi setrit energii nez palit fosilni paliva.
Ale celkově mi tohle přijde jako hodně lichá obava (ta spotřeba je afaik hodně malá) a je dobré to porovnávat s alternativami, kterými jsou v současnosti z větší části ropa, uhlí a jádro. A fůze pokud jí někdy dodělají bude lepší než všechny zmiňované jak v počtu paliva, tak v jeho těžbě i výsledném odpadu.U fuze je podobny problem jako vyse u CO2, akorat horsi, protoze se tim porusi tabu kdy nemenime pomer jednotlivych prvku (jelikoz bez fuze delame vicemene jen chemicke zmeny). Pokud to zacneme menit, otevreme si jeste rychlejsi cestu ke zvysovani entropie. A spotreba podle vseho (dokud lidstvo nejak nezmeni nazor) roste s dostupnosti zdroje.
Jinak offotpic; osobně už prokrastinátor posledních pár let nejsem.Jsi si jisty? Vzdycky kdyz napisu prispevek do teto diskusi, je to jen par hodin nez dostanu reakci..
Ten článek je hodně tendenční, protože ukazuje jen jednu fasetu jejich snahy. O tom co dělají dál nikdo nic moc neví, což nutně neznamená, že nedělají nic.Ja myslim, ze v tom clanku se pise pomerne jasne, ze to bylo jedine, co je zajimalo. P.S. Zitra jedu na dovolenou, takze pokud bych ti chybel, muzes si znovu precist me predchozi prispevky. Mam pocit, ze uz se pomalu zacinam opakovat.
Realita je takova, ze uz dnes je prakticky nemozne najit zbytky teto nehodylol, no tak to ani blbou náhodou.
Pointa je, ze pokud se dostatek lidi (ne vsichni) rozhodne nemit deti (nebo mit mene deti), muzeme tomu boji o zdroje predejit (a kolapsu civilizace s nim spojenym). Deti nasich pribuznych se budou tedy mit lepe. Existuje to tusim i v prirode u nekterych druhu.To pouze za předpokladu, že bereš život jako zero-sum game. Což ani omylem není. Dál předpokládáš, že zdroje dojdou. Jenže co jsou ty zdroje? Těch skutečně nenahraditelných je jen minimum (ropa, uhlí, co dál?). Takže předpokládáš, že zdrojů bude minimum kvůli počtu lidí. Jenže přitom populační křivky prakticky všude na světě klesají a co jsem tak četl, tak se očekává, že víc jak 12 miliard lidí pravděpodobně nebude, protože s tím jak vzrůstá životní úroveň, tak taky vzrůstá nechuť lidí mít spoustu dětí (až tak že některé kraje defacto „vymírají“). Taky předpokládáš, že užitečnost tvých potomků by byla úplně nulová. V podstatě je redukuješ na to, že za život nic nezvládnou, zkonzumují nějaké zdroje a pak se možná zvládnou rozmnožit. Přitom život člověka je amalgám milionů různých situací a interakcí a i pokud se ti nenarodí druhý Einstein, tak stejně spousta lidí pozitivně přispěje ke světě, kde žijí.
Otazka byla, proc je kapitalismus inherentne iracionalni. Kapitalismus meri uspech penezi. Takze proto to v tomto pripade je relevantni meritko.To je sice pravda, ale zároveň nabízí (asi) největší možnost úspěchu a taky do velké míry (asi) největší svobodu. Iracionální je to poměřovat zase jen z hlediska jedné dimenze.
Ja to mam naopak, povazuji globalni oteplovani (spalovani fosilnich paliv) za vetsi hrozbu nez plasty. A ma to fyzikalni duvody. Kdyz vyrobis plast, musis do toho energii vlozit. Ale produkce CO2 je snazsi, energii tim ziskas. Pokud to chces udelat obracene, musis energii zase vlozit. To znamena, ze je daleko snazsi zbavit se plastu nez CO2.To je zajímavý pohled na věc, tak jsem se na to nedíval. Problém plastů je spíš distribuovanost skrz kompletně celý ekosystém. Sice by ses jich mohl zbavit, jenže jsou všude a bylo by fakt nejednoduché je dostat zpět.
U fuze je podobny problem jako vyse u CO2, akorat horsi, protoze se tim porusi tabu kdy nemenime pomer jednotlivych prvku (jelikoz bez fuze delame vicemene jen chemicke zmeny). Pokud to zacneme menit, otevreme si jeste rychlejsi cestu ke zvysovani entropie. A spotreba podle vseho (dokud lidstvo nejak nezmeni nazor) roste s dostupnosti zdroje.Jako ok, ale spotřebovává se toho relativně málo a fůzní reaktor pořád není zadarmo, takže jich vždy bude konečný počet. A zrovna deuterium a tritium je v mořské vodě prakticky zbytečné a je ho tam docela dost. Viz https://www.iter.org/sci/FusionFuels
Jsi si jisty? Vzdycky kdyz napisu prispevek do teto diskusi, je to jen par hodin nez dostanu reakci..Je rozdíl mezi prokrastinací, kdy máš něco dělat a místo toho děláš něco jiného, a relaxací, kdy si jdeš po nějaké práci vyčistit hlavu. Já lezu na abclinuxu prakticky jen v tom druhém případě, luxus prokrastinace jsem si neužil už nějakou dobu v řádu minimálně měsíců.![]()
Ja myslim, ze v tom clanku se pise pomerne jasne, ze to bylo jedine, co je zajimalo.To bylo to jediné co je zajímalo od člověka, co si najali aby jim s tím pomohl. Kdyby chtěli řešit ten druhý aspekt, tak si na to předpokládám najmou jiného odborníka.
P.S. Zitra jedu na dovolenou, takze pokud bych ti chybel, muzes si znovu precist me predchozi prispevky. Mam pocit, ze uz se pomalu zacinam opakovat.Nah, já si kdyžtak vygeneruju vlastní diskuzi :D
To pouze za předpokladu, že bereš život jako zero-sum game. Což ani omylem není.Heh. Ne, že bych nesouhasil, ale jak to můžeš vědět? To IMHO nemůžeš. A navíc takové tvrzení IMHO v podstatě vyžaduje náboženskou víru (nebo něco na ten způsob, nemyslim tim nutně klasické náboženství á la středověk, to dokonce naopak může být i zero-sum). Bez něčeho takového moc nevidim, jak by život člověka mohl být non-zero-sum game. Když řekneš, že člověk je užitečný jinému člověku (např. později narozenému apod.), tak s tím je ten problém, že člověk je téměř jistě dočasný i jako druh, a navíc to je v podstatě definice kruhem. Btw. vzpomněl jsem si u toho na Arrival.
Taky předpokládáš, že užitečnost tvých potomků by byla úplně nulová.Opět, tady vidim jen dvě možnosti, jak definovat tu 'užitečnost': Buď kruhem (ie. člověk je užitečný člověku), nebo nábožnsky.
Heh. Ne, že bych nesouhasil, ale jak to můžeš vědět? To IMHO nemůžeš.Zcela jednoduše; lidi můžou vytvářet hodnoty z ničeho, a ne jenom to, dokonce hodnoty definují. Náboženství je taky jen hodnota definovaná lidmi.
Btw. vzpomněl jsem si u toho na Arrival.To je zrovna film, co šel z větší části mimo mě. Koukal jsem pak i na nějaké rozbory, ale pořád mi to přišlo jen jako podprůměrné sci-fi, ne jako nějak filosoficky hodnotná myšlenka. Možná je to tím, že to neumím ocenit, možná tím, že knihy na podobné téma čtu někdy od třinácti a nějak mi uchází, co na tom bylo zajímavější než na deseti dalších variací na stejné téma.
Zcela jednoduše; lidi můžou vytvářet hodnoty z ničeho, a ne jenom to, dokonce hodnoty definují.To mi přijde jako opěta ta definice kruhem: Člověk je užitečný tím, že definuje a vytváří hodnoty pro člověka.
To je zrovna film, co šel z větší části mimo mě. Koukal jsem pak i na nějaké rozbory, ale pořád mi to přišlo jen jako podprůměrné sci-fi, ne jako nějak filosoficky hodnotná myšlenka.Já jsem to nijak nehodnotil, jen jsi mi to připomněl. Nečekal bych, že by to nějak oslovilo hardcore fanoušky sci-fi, kór fanoušky hard sf. Myslim si, že to ani není účel toho filmu. Když už bych to měl nějak hodnotit, zaujala mě tam ta práce s časem příp. s konceptem mimo časovosti těch bytostí, s tím, že to téma jenom naťukli a nerozváděli, což je ale IMHO dobře, protože to typicky nekončí dobře, vlastně nevim o tom, že by s tím tématem někdo uměl nějak pracovat.
To mi přijde jako opěta ta definice kruhem: Člověk je užitečný tím, že definuje a vytváří hodnoty pro člověka.Protože slovo "užitečný" je subjektivní a těžko se na něj můžeš podívat jinak, než pohledem člověka. Z jakého jiného pohledu se na to dívat? Z pohledu přírody? To je úplně stejně zavádějící, protože si do toho promítneme zvířátka v lese a ne bruteforcem interagujících vysoce organizovaných proteinových molekul. Z pohledu fyziky? Ta nehodnotí, prostě provádí interakce částic.
Já jsem to nijak nehodnotil, jen jsi mi to připomněl. Nečekal bych, že by to nějak oslovilo hardcore fanoušky sci-fi, kór fanoušky hard sf. Myslim si, že to ani není účel toho filmu. Když už bych to měl nějak hodnotit, zaujala mě tam ta práce s časem příp. s konceptem mimo časovosti těch bytostí, s tím, že to téma jenom naťukli a nerozváděli, což je ale IMHO dobře, protože to typicky nekončí dobře, vlastně nevim o tom, že by s tím tématem někdo uměl nějak pracovat.Nechtěl jsem naznačovat, že bys to nějak hodnotil. Jen mi kolem toho přijde hrozný hype a stává se z toho skoro kultovní film pro určité společenské vrstvy a úplně mi uchází proč.
Protože slovo "užitečný" je subjektivní a těžko se na něj můžeš podívat jinak, než pohledem člověka. Z jakého jiného pohledu se na to dívat?Ano, to jsem tím přesně chtěl říct. Plus ještě to, že tím pádem asi úplně nemůžeš říct, jestli život těch budoucích generací (nebo minulých, to je jedno) má hodnotu. To mi přijde jako ověřovat přesnost pravítka pomocí toho samého pravítka - když bude měřit blbě, nedovíš se to. Tj. celkem nevidim jiný způsob jak to hodnotit, než prostě nečemu věřit (tj. některé druhy filosofice, náboženství apod.). Striktní racionálno v tomhle směru vede IMHO spíše k nihilismu...
Jen mi kolem toho přijde hrozný hype a stává se z toho skoro kultovní film pro určité společenské vrstvy a úplně mi uchází proč.Jestli kolem toho je nějaký hype, tak to nevim proč. Já to asi beru jako celkem slušnej film se zajímavou atmosférou, ne jako nějaký extra objev a revoluci. Vidím tam dva zajímavé momenty, jentak to ne/vnímání času těmi MZáky, jak už jsem zmiňoval, a jednak ten Whorfianismus, kterej je v tomhle filmu/knížce dotažen do IMHO nereálného extrému, ale to mi asi až tak nevadí, vzhledem k tmomu, že to není žádné hard sci-fi (sf témata celkově jsou tam vlastně spíš jen nastíněna). Nemám tušení, jak moc jsou tyhle dvě témata rozebírána ve sci-fi knížkách, nejsem žádný velký čtenář sci-fi. Jestli máš doporučení, kde to třeba je rozebráno líp, klidně poraď.
Ano, to jsem tím přesně chtěl říct. Plus ještě to, že tím pádem asi úplně nemůžeš říct, jestli život těch budoucích generací (nebo minulých, to je jedno) má hodnotu. To mi přijde jako ověřovat přesnost pravítka pomocí toho samého pravítka - když bude měřit blbě, nedovíš se to.Já zas úplně nechápu tenhle argument. Pokud všichni používají stejné "blbé" pravítko, tak není blbé a měří dobře. Účelem pravítka není být dokonalé, ale poskytovat nějakou společnou referenci.
Tj. celkem nevidim jiný způsob jak to hodnotit, než prostě nečemu věřit (tj. některé druhy filosofice, náboženství apod.). Striktní racionálno v tomhle směru vede IMHO spíše k nihilismu...Jestli život těch budoucích generací má hodnotu můžeš říct subjektivně. Ostatně to jestli tvůj život má nějakou hodnotu je taky subjektivní, nelze to určit objektivně, protože neexistuje objektivní referenční rámec.
Jestli máš doporučení, kde to třeba je rozebráno líp, klidně poraď.Které téma? Cestování časem, či mimozemšťani navazující kontakt, či mimozemšťani zachraňující lidstvo? Nevím jestli si teď z hlavy vybavím něco kde by byly všechny tři, ale mám pocit, že jsem něco takového četl když mi bylo asi 14. Pokud bych měl doporučit jediné sci-fi o mimozemšťanech navazujících kontakt, tak bych doporučil Firefall. Pokud o mimozemšťanech obecně, tak Chtorranskou sérii. Co se týče mimozemšťanů zachraňujících lidstvo, tak bych něco měl, ale z hlavy si nevybavím název. Byla tam živá vesmírná loď a ženská co zahrabávala do země slupky od pomerančů. Z nedávné doby by mohl zaujmout třeba Problém tří těles, okolo toho bylo taky hodně hype, ale osobně mi to přišlo polodebilní.
Já zas úplně nechápu tenhle argument. Pokud všichni používají stejné "blbé" pravítko, tak není blbé a měří dobře. Účelem pravítka není být dokonalé, ale poskytovat nějakou společnou referenci.No, my se ale neshodnem ani na tom subjektivním "pravítku" (teď vidim, že to byla špatná analogie) - nemůžeme přece nastolit nějaký jeden způsob jakým porovnávat hodnotu životů...
Které téma? Cestování časem, či mimozemšťani navazující kontakt, či mimozemšťani zachraňující lidstvo?Ne, myslel ta dvě témata, co mi přišli jako zajímavé momenty toho filmu, tj. 1) mimozemšťani vnímající čas radikálně jinak v porovnání s člověkem (nešlo o cestování časem) a 2) Sapir–Whorf hypothesis.
2) Sapir–Whorf hypothesis.Ah tak. V tom případě určitě Ambasadov, tam Mieville doslova vytvořil vlastní subžánr languagepunk a jako jeden z mála se skutečně pustil na pole xenolingvistiky, neboť celé je to o vnímání jazyka mimozemšťany. Určitě českou verzi, celé je to o hrátkách s jazykem a složité na pochopení i pro rodilého mluvčího. Příběh je ve zkratce o mimozemšťanech mluvících dvěma hlasy zároveň, kteří nedokáží vyslovit ba ani chápat nic, co se skutečně nestalo. A tak vytváří situace, aby o nich mohli mluvit. Například dají dívce něco sníst, aby mohli použít výraz dívka, která snědla co jí bylo dáno. Celé je to o tom, co se stane když dostanou drogu v podobě umělých dvojčat, jenž říkají věci, jenž jim způsobují extázi. Docela ucházející recenze: http://www.sarden.cz/2012-09-18-0005/recenze-china-mieville-ambasadov
mimozemšťani vnímající čas radikálně jinak v porovnání s člověkemTo si jen tak z hlavy nevybavím. Možná Muž v labyrintu se o to na konci otřel? I ta diaspora o tom trochu je, i když ta je spíš o prostoru.
To si jen tak z hlavy nevybavím. Možná Muž v labyrintu se o to na konci otřel? I ta diaspora o tom trochu je, i když ta je spíš o prostoru.No, mě by spíše překvapilo, kdyby o tom někdo psal... Ono je to hodně těžké téma. Je skoro až komické, jak neschopný je člověk nějakého meta-uvažování nad časem a jak jsme v téhle oblasti vlastně totálně v plenkách.
No, mě by spíše překvapilo, kdyby o tom někdo psal... Ono je to hodně těžké téma. Je skoro až komické, jak neschopný je člověk nějakého meta-uvažování nad časem a jak jsme v téhle oblasti vlastně totálně v plenkách.Není to úplně ono, ale zrovna včera mi Jenda na IRC posílal odkaz na tuhle povídku / zamyšlení: That Alien Message.
Ale ten HP fanfic je docela prča, to si asi přečtu. Připomíná mi trochu Doctora Who.Místy jsem se smál, až jsem se za břicho popadal. Když nic jiného, tak vtipnost se tomu upřít fakt nedá.
Taky předpokládáš, že užitečnost tvých potomků by byla úplně nulová.Vidim to zhruba takhle, klima jde do haje, co s tim muzu osobne udelat? Jsou dve moznosti: a) Poridim si deti s tim, ze je budu 30 let zivit a resit problemy zcela nesouvisejici s klimatem (vidim to u kolegu) a abych je vyresil, palit dalsi fosilni paliva. Mozna za tech 30 let tem spratkum vysvetlim, ze musi nejak vyresit klimaticky problem, a dostatecne je pro to vzdelam. Pokud selzu, zdrzel jsem celou zalezitost o 30 let s negativni uhlikovou bilanci. b) Vykaslu se na deti a zkusim pro to neco udelat osobne. Pokud selzu diky prokrastinaci, minimalne jsem na tehle volbe nepropalil moc uhliku a ten problem prilis nezhorsil (a ditto pro dalsi generace). Proste, me to vychazi na moznost b), uz jenom proto, ze jsem prokrastinator a moznost a) se mi jevi jako hodne hodne silna prokrastinace (neresis problemy co bys mel resit, ale co je ti mile delat). Chapu, ze jsi optimista, ale to je IMHO proto, ze o te klimaticke hrozbe asi moc nevis.
Kapitalismus je většinou racionální prosotě protože je to strategie, která je (pro tebe konkrétně) efektivní. Netvrdím, že to automaticky dobrý systém, či že vede k tomu, že se všichni mají lépe. Myslím, že jeho popularita ve zdejších končinách je dána z velké míry spíš tím, jak hrozně špatný byl předchozí systém, který se definoval jako jeho opak.
Můj osobní ideál je vykročit z kapitalismu, protože v kombinaci s důchodovým systémem má tendence lidi nutit se zapojovat do systému bez ohledu na to zda by chtěli, nebo ne.
Ta kritika směřuje spíše k uvíznutí v lokálním extrému – což může být racionální v závislosti na tom, jak definujeme cíle.
Tohle, prosím pěkně, vyšlo ve Forbesu: Unless It Changes, Capitalism Will Starve Humanity By 2050
je to tak ekologictejsi a nechci je vedome vystavit situaci boje o zdroje, ktera nas zrejme cekaNa to nemusim vnimat celej kontext debaty, aby bylo videt, ze to - IMHO - vnimas znacne mimo. Racionalni by bylo priznat si, ze kdyz je vystavis vubec te moznosti existovat a zit, ano, ceka je boj. Jestli sis nevsim, sam taky bojujes. Jak moc na to nadavas, byl bys radsi vubec nebyl? Ja osobne to mam totiz tak, ze jsem vcelku rad, ze tu jsem, i kdyz to je spis boj, nez utopie, kde se maji vsichni radi. Kdyby kazdy chtel privest deti jen do takoveho krasneho sveta, kde jim nic nehrozi, nebude toho, kdo by ten svet vybudoval...
Kdyby kazdy chtel privest deti jen do takoveho krasneho sveta, kde jim nic nehrozi, nebude toho, kdo by ten svet vybudoval...To je strawman. Vzdyt ja nikde netvrdim, ze se tak musi rozhodnout kazdy. Myslim si jen, ze by se tak melo rozhodnout vic lidi. A to zase plati jen pro stavajici situaci, ktere bylo mozne predejit uz pred 40 lety.
K cemu se mel postavit vic celem? Kulce mezi oci, kdyz bude delat hrdinu? Furt mi to nevychazi. Ja se tedy ptam: jaka je alternativa? Kdyby se nerozhodnul takto samolibe, jak by to dopadlo? Obzvlast uvazujme pravdepodobnou variantu, ze bychom do boje sli.
§ 3Paragraf 3 mi říká, že Beneš nemohl odevzdat pohraničí jen tak kvůli tomu že na něj někdo řval. Podle paragrafu 64 by mělo dojít k nějakému vydání zákona, když už, pokud by už "změna státního území" "přebila" paragraf 3. A doufam, že podle paragrafu 66 není Beneš omluvený za to, co s kým podepsal. Co Ty na to?
(1) Území Československé republiky tvoří jednotný a nedílný celek, jehož hranice mohou býti měněny jen ústavním zákonem (čl. 1. uvoz. zák.).
§ 6
(1) Moc zákonodárnou vykonává pro celé území Československé republiky Národní shromáždění, skládající se ze dvou sněmoven: sněmovny poslanecké a senátu.
§ 28
(2) Kromě toho (president republiky) svolává sněmovny podle potřeby k zasedáním mimořádným. Žádá-li o to alespoň nadpoloviční většina členů sněmovny poslanecké nebo senátu u předsedy vlády, udávajíc předmět jednání, president je povinen svolati sněmovny tak, aby se sešly do 14 dnů ode dne podané žádosti; kdyby toho neučinil, sejdou se sněmovny současně do dalších 14 dnů k vyzvání svých předsedů.
§ 32
Každá sněmovna jest způsobilá usnášeti se - pokud není v tomto zákoně jinak stanoveno - za přítomnosti aspoň třetiny všech členů. Ku platnosti usnesení je třeba nadpoloviční většiny přítomných.
§ 33
K usnesení o vypovědění války, ke změně této ústavní listiny a jejích součástí je třeba třípětinové většiny všech členů v každé sněmovně.
§ 34
(1) Usnesení poslanecké sněmovny na obžalobu presidenta republiky, předsedy vlády a členů vlády může se státi toliko většinou dvou třetin za přítomnosti dvou třetin poslanců.
(2) Řízení před senátem jako trestním soudem upravuje zákon.
§ 36
Schůze poslanecké sněmovny i senátu jsou veřejné. Schůze neveřejné mohou se konati jen v případech stanovených jednacím řádem.
§ 42
K ústavnímu zákonu je vždy potřebí souhlasného usnesení obou sněmoven. Totéž platí o jiných zákonech, pokud §§ 43, 44 a 48 neustanovují jinak.
§ 64
(1) President republiky:
Zastupuje stát na venek. Sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy. Smlouvy obchodní, dále smlouvy, z kterých pro stát neb občany plynou jakákoli břemena majetková nebo osobní, zejména i vojenská, jakož i smlouvy, jimiž se mění státní území, potřebují souhlasu Národního shromáždění. Pokud jde o změny státního území, souhlas Národního shromáždění se dává formou ústavního zákona (čl. I. uvoz. zák.);
§ 66
President republiky není odpověden z výkonu svého úřadu. Z projevů jeho souvisících s úřadem presidentovým odpovídá vláda.
§ 68
Jakýkoli presidentův úkon moci vládní nebo výkonné potřebuje k své platnosti spolupodpisu odpovědného člena vlády.
Na jedné straně nepochopitelná zbabělost a ustrašenost, na druhé straně stejně nepochopitelný a zatvrzelý vzdor. A nikdy a nikomu se tato armáda již nevzdá, před nikým se tento stát již neskloní, neboť Češi a Slováci konečně dospěli, přestali naříkat a stěžovat si, přestali trucovat a přijali zodpovědnost, zaujali své místo v pořádku světa. Tato zkušenost je nezpochybnitelná. Bůh, který žehná odvážným. Vojáci, kteří pochodují a zpívají legionářské písně, nad nimiž by kdekterý slavný dobyvatel a vojevůdce ohrnul nos.Cituju ze svého zápisku Ani tohle se nestalo.
Kde je moje máma
Kde je kdo ji zná
Někde za horama
Na mne vzpomíná
Někde za horama
Pro mne pláče snad
Kde je moje máma
K té se vžycky vrátím rád ...
S diakritikou jsem nepsal nikdy
…
A kdybys hledal poctiveji, tak taky najdes prispevek, kde rikam, ze na to kaslu
Tvoje příspěvky z poslední doby totiž působí krajně zmateně. / Ale především jim schází logika a souvislost.Promiň, ale velmi podobný pocit jsem měl z toho tvého ostrého vymezení pod proti pohovorům pod jedním z těch blogů. (Do čehož jsi ještě z nějakého mně neznámého důvodu přimíchal mazání blogů, což navýšilo dojem zmatenosti.) Výše řečené myslím jako takový feedback na konkrétní věc, jinak celkově proti tobě nic nemám...
Pokud jde o odsun, ten byl dohodnutý a schválený v Postupimi. Stejně jako o Norimberském tribunálu se nediskutuje, proč by se mělo diskutovat o faktu odsunu? Nezmiňuju excesy s poraženými, zmiňuju legálnost odsunu Sudeťáků.
Řečnická otázka: zajímalo někoho, co se stane, když takhle odsunou podstatnou část populace?
Protože samozřejmě odsun probíhal emotivně a fakticky jako vyhnání – no a co za lidi má žaludek na to nastěhovat se do takto opuštěných sídel? Čímž bylo pohraničí potopeno do morálního bahna na příštích aspoň sto let. (Za těch příštích 15 let nestihne proběhnout ani pořádná generační obměna… ne že bych si dělal naděje na její zásadní přínos právě tam.)
no a co za lidi má žaludek na to nastěhovat se do takto opuštěných sídel?
Třeba ti, kdo je obývali, než z nich byli vyhnáni v roce 1938? (Jistě, nebyli to všichni, ale nebylo jich zrovna málo.) Ale on to zase až takový problém nebyl - do pohraničí se lidé nijak nehrnuli, spíš je k tomu bylo potřeba nutit.
Jakkoli není správné ignorovat, že měřeno dnešními měřítky to v pořádku nebylo, nebylo by správné ani ignorovat, že většina těch odsunutých v roce 1938 Hitlera vítala jako osvoboditele a nemalá část se jich už před Mnichovem aktivně podílela na rozbíjení Československa. Bohuže přesně to je dnes mezi intelektuály v módě: odsuzovat odsun (vyhnání, whatever) a zcela ignorovat historické souvislosti a to, co mu předcházelo.
Třeba ti, kdo je obývali, než z nich byli vyhnáni v roce 1938?No tak ty abys v roce 1945 lupou pohledal. Pokud narazíš v těchto oblastech na rodáky, tak zjistíš, že jde mnohdy o potomky těch, které nevyhnali jenom z toho prostého důvodu, že je potřebovali jako pracovní síly. Pokud bys chtěl osídlit pohraničí těmi co byli v r. 1938 vyhnáni, tak by tam zůstaly většinou jen města duchů. Konkrétní čísla se mi teď nechce hledat, ale z pohraničí r. 1938 bylo odsunuto, či uteklo kolem 300 tis. lidí a to včetně němců. Po válce bylo odsunuto kolem 3 milionů obyvatel. A mezi nimi dobrovolně odjeli i mnozí z těch, co museli pohraničí opustit i r. 1938. O podmínkách odsunu a jak celá tahle akce probíhala existuje také kvalitní publikace Tomáše Staňka z r. 1996 Tábory v českých zemích 1945-1948.
Napřed je potřeba zajistit porodnost a předávání úhlu nahlížení na svět, a až pak se má smysl starat o obsah toho úhlu pohledu.Jasne, idealni je poridit si deti a pak na ne hodit ty problemy, co jsme zpusobili, at je vyresi. To bude fajn!
Pořád je větší šance, že ty problémy vyřeší jeho děti, než obyvatel Afriky, jehož kvalifikace spočívá v střílení ze samopalu, sekání mačetou nebo prodeji a výrobě drog či modlení se na koberečku.
1) Mluvil jsi o řešení -- pokud jen vzroste počet lidí, ale ne jejich inteligence a vědeckotechnická úroveň společnosti, tak to nic nevyřeší. V lepším případě zůstane situace stejná, ale rozhodně se nezlepší, spíš se zhorší.
2) Zkus se zamyslet, co by se stalo, kdyby se sem (do vyspělých zemí) dostaly hordy migrantů z Afriky a získaly přístup ke kapitálu, průmyslu a infrastruktuře -- a jaký by to mělo dopad na životní prostředí. V civilizovaných zemích je už celkem dost lidí, kteří si zakládají na tom, že nosí nákup v hadrové tašce a nemají auto nebo aspoň jezdí dost na kole. Dá se i říct, že je to trend, alespoň u mladých lidí. Ovšem migranty z chudých zemí tohle nezajímá (stejně jako je nezajímá demokracie nebo právní stát, ale to je zase jiné téma), ti se právě těší na konzumní styl života a nezřízenou spotřebu. Takže pokud by masová migrace neodrovnala ekonomiku tak, aby došlo k celkovému zchudnutí dotčených zemí, došlo by naopak k ekologické katastrofě způsobené nadměrnou spotřebou.
Zmeny klimatu jsou totiz zpusobene zapadnim zivotnim stylem, ne zivotnim stylem samuraju s macetami.To není pravda. Země Asie a 3. světa se chovají masivně neekologicky. "Západní životní styl" už dávno není západní. Nesouhlasim s tím Frantovým implikovaným rasismem, nicméně IMHO nedá se realisticky očekávat, že někdo jinej než západ bude tlačit ekologii. Lidi v 3. skutečně bohužel velmi často absolutně nemají představu, čeho se chováním dopouští.
To není pravda. Země Asie a 3. světa se chovají masivně neekologicky. "Západní životní styl" už dávno není západní.O to prece v tom argumentu jde, ne? Franta argumentuje tim, ze se nechovaji jako Zapad, kdezto ja rikam, ze ano, a proto je to problem. Kdyby se vratili k tem macetam, tak si vyznamne snizi HDP a mozna podstatne snizi nalehavost toho problemu.
IMHO nedá se realisticky očekávat, že někdo jinej než západ bude tlačit ekologiiTo empiricky neni pravda. Nejvic proti GO bojuje treba Tuvalu nebo Maledivy, ktere vyhledove skonci pod vodou. Ale jinak samozrejme, a taky uz jsem to psal, ten kdo je na spicce resi obvykle problemy jako prvni. Zapad resil prachove castice v 70. letech, my v 90., Cina se k tomu pomalu rozhoupava dnes. Ono to zpozdeni je dane i tim, ze jde o nesvobodne spolecnosti.
O to prece v tom argumentu jde, ne? Franta argumentuje tim, ze se nechovaji jako Zapad, kdezto ja rikam, ze ano, a proto je to problem.Pravdu má Franta, jde o to, že oni se chovají jako západ v minulosti. Jak říkáš, dobíhá to tam se zpožděním. Což je blbý ještě o to víc, že mají násobně víc lidí než západ v minulosti a snad ještě méně zodpovědné politické režimy.
To empiricky neni pravda. Nejvic proti GO bojuje treba Tuvalu nebo Maledivy, ktere vyhledove skonci pod vodou.To jsou ale bohužel naprosté výjimky. Viz např. ta známá studie o tom, že 90% plastů v oceánech pochází z 10 řek v Asii a Africe a něco jako 30% všech plastů je jenom Jang-c-Tiang.
ale ty samé lidi většinou už to nenapadne, když stojí v obchodě u regálu s vejciTj. implikace je, že kdyby je to napadlo a jednali podle toho, situace by se zlepšila. IMHO to tak jednoduché není, protože jednak část lidí by to nemusela utáhnout finančně (ie. zvedla by se hranice chudoby), a jednak by pravděpodobně nestačila nabídka, a to IMHO i pro ty, kteří by to finančně dali. Myslimže na to i existují nějaké studie, viděl jsem něco takového na Ars Technica...
Kromě toho: vejce nejsou nezbytnost, ačkoliv je to v české kuchyni takřka nemyslitelný výrok.Nejde o vejce, vejce jsou podružná. Problém je v tom, že podobný vztah - totiž že ekologičtější/etičtější produkce je dražší a méně výnosná - platí do nějaké míry u spousty dalších produktů. Našel jsem ten článek: If we gave everyone a decent standard of living, could we sustain it?
Explicitní diktaturu netřeba, „stačí“ gamifikace společnosti (tak trochu po čínském vzoru, ehm) tak, že za žraní bůčku ti stoupne zdravotní pojistné.To bude celkem jistě mít negativní efekty, jako např. trackování co žereš státem/organizacemi, atd. Vymyslet to tak, aby to opravdu dobře fungovalo a nemělo tyhle problémy, je hodně těžké. IMHO na to prostě bude muset společnosti víc téct do bot, bohužel, leda by někdo přišel s nějakým opravdu cyhtrým nápadem a byl schopen ho prosadit.
A nebo prostě začít u sebeTo nefunguje. U sebe začne ta minorita/subkultura z předchozího příspěvku. A barikády to vůbec pošlou do kytek, v té chvíli nastoupí ten tribalismus a odpor u většinové společnosti, a celkem snadno se ti pak stane, že dosáhneš pravého opaku, než co bylo cílem.
Explicitní diktaturu netřeba, „stačí“ gamifikace společnosti (tak trochu po čínském vzoru, ehm) tak, že za žraní bůčku ti stoupne zdravotní pojistné.To bude celkem jistě mít negativní efekty, jako např. trackování co žereš státem/organizacemi, atd. Vymyslet to tak, aby to opravdu dobře fungovalo a nemělo tyhle problémy, je hodně těžké.
Je logický požadavek poskytovatele zdravotního pojištění, aby pacienti dodržovali např. předepsanou dietu, čehož řešení je nasnadě: chytrá lednička. Tržní řešení!
IMHO na to prostě bude muset společnosti víc téct do bot, bohužel, leda by někdo přišel s nějakým opravdu cyhtrým nápadem a byl schopen ho prosadit.
To se děje právě teď. Babišfert se snaží vytřískat ze statu quo co nejvíc, čímž tomu nepomáhá; podobně jako mnohem větší korporáty – viz stav trhu s osivy nebo s potravinami – a ty vládnou např. USA skrze GOP, jež se neštítí hrát mimo konvenční pravidla…
…takže barikády.
Mimochodem doporučuji se mrknout, za co je vlastně letošní Nobelovka za ekonomii. Zvlášť William D. Nordhaus se věnovat otázkám tržního řešení změny klimatu (a dospěl k tomu, že trh selhal).
A barikády to vůbec pošlou do kytek, v té chvíli nastoupí ten tribalismus a odpor u většinové společnosti, a celkem snadno se ti pak stane, že dosáhneš pravého opaku, než co bylo cílem.
No, pokud nechceš rozhořčit Václava Klause, to máš fakt blbé.
A nebo prostě začít u sebeTo nefunguje. U sebe začne ta minorita/subkultura z předchozího příspěvku.
Přinejmenším můžeš žít ctnostně a na ostatní se vybodnout.
Ale minul jsi tu část o Debunking Handbook nebo Cambridge Analytica. I nácek může být „bio“, když si u toho bude připadat dost vlastenecky.
Je logický požadavek poskytovatele zdravotního pojištění, aby pacienti dodržovali např. předepsanou dietu, čehož řešení je nasnadě: chytrá lednička. Tržní řešení!Teď fakt nevim, jestli to myslíš ironicky nebo ne...
Zvlášť William D. Nordhaus se věnovat otázkám tržního řešení změny klimatu (a dospěl k tomu, že trh selhal).No to víme. To jsem koneckonců taky naznačoval tou "Tragédií obecní planety"...
No, pokud nechceš rozhořčit Václava Klause, to máš fakt blbé.V. Klaus mi je někde, jde o spíše o tu velkou část lidí např. v ČR (IMHO desítky %), kteří ve chvíli, kdy by si měli vybrat mezi názorem Klause a názorem nějakého "ekoteroristy", budou brát ten Klausův.
Přinejmenším můžeš žít ctnostně a na ostatní se vybodnout.Jenže to je mi úplně k ničemu ve chvíli, kdy majorita zničí prostředí. To se jako pak mám uprostřed zničeného prostředí sám sebe poplácavat po rameni, že sice je všecko v p*deli, ale moje vina to rozhodně není? O něco takového nemám zájem.
Ale minul jsi tu část o Debunking Handbook nebo Cambridge Analytica. I nácek může být „bio“, když si u toho bude připadat dost vlastenecky.Neminul, spíše úplně nevidim, jak by to mělo být použitelné pro $téma. Pokud bys věděl, jak překecat nácky, aby byli bio, tak to by možná taky bylo na nějakou cenu.
Pokud bys věděl, jak překecat nácky, aby byli bio, tak to by možná taky bylo na nějakou cenu.
Už originální náckové frčeli na biozemědělství (Richard Walther Darré nebo Rudolf Hess).
Sustainably feeding the next generation is often described as one of the most pressing “grand challenges” facing the 21st century. Generally, scholars propose addressing this problem by increasing agricultural production, investing in technology to boost yields, changing diets, or reducing food waste. In this paper, we explore whether global food production is nutritionally balanced by comparing the diet that nutritionists recommend versus global agricultural production statistics. Results show that the global agricultural system currently overproduces grains, fats, and sugars while production of fruits and vegetables and protein is not sufficient to meet the nutritional needs of the current population. Correcting this imbalance could reduce the amount of arable land used by agriculture by 51 million ha globally but would increase total land used for agriculture by 407 million ha and increase greenhouse gas emissions. For a growing population, our calculations suggest that the only way to eat a nutritionally balanced diet, save land and reduce greenhouse gas emissions is to consume and produce more fruits and vegetables as well as transition to diets higher in plant-based protein. Such a move will help protect habitats and help meet the Sustainable Development Goals.
Pravdu má Franta, jde o to, že oni se chovají jako západ v minulosti.Franta pravdu nema, protoze Franta argumentuje tim, ze se chovaji jinak nez Zapad, kdezto ty argumentujes tim, ze se chovaji stejne jako Zapad (ale se zpozdenim). Pokud plati to druhe (coz si myslim i ja), tedy rasismus neplati, pak bychom meli tim spis jit prikladem a neodkladat ten problem na nase deti. Protoze, pokud nas opravdu kopiruji, cim driv to zacneme resit my, tim driv i oni.
pak bychom meli tim spis jit prikladem a neodkladat ten problem na nase deti. Protoze, pokud nas opravdu kopiruji, cim driv to zacneme resit my, tim driv i oni.To mi přijde samozřejmé, na tom se v místní bublině shodneme víceméně všichni, ne?
Neříkám, že je to správný přístup, ale kdyby se ten jeho krizový scénář měl vyplnit, tak je to celkem racionální postoj. Protože pokud miliardové národy zničí planetu, tak tvoje ekologické chování to už nijak nevytrhne -- tudíž můžeš přepnout do režimu "ať z toho života aspoň něco mám", protože a blbě to dopadne tak jako tak.
Kdybys byl na potápějícím parníku a nemohl s tím potápěním nic udělat, tak už ti taky může být jedno, že jíst tučná jídla a pít alkohol není zdravé.
Otázka je, zda se ten parník skutečně potápí a není v naší moci to změnit -- ale to je zase na jinou diskusi. Pokud ale tu otázku takhle izoluješ (viz první odstavec) a řešíš v rámci daných předpokladů, tak to smysl dává.
Neříkám, že je to správný přístupNeni to spravny pristup, ani racionalni postoj, protoze to neni binarni problem (ve smyslu dnes neco udelame a klima se vyresi, nebo dnes nic neudelame a dojde ke katastrofe).
Otázka je, zda se ten parník skutečně potápí a není v naší moci to změnitJisteze je v nasi moci to zmenit, my ten parnik potapime. Kazdy, kdo dava trochu pozor, to vidi.
Tak nejak jsem cekal, ze tady komunita a podobni melody boys reknou, co by presne vlastne chteli. Nejaky novy format medii. Nejake neprodelecne medium nebo projekt. Proste bud tu lidi skoro nic neumi nebo je to nezajima. Preferuji variantu B. Ve finale jsem se tady na abicku za posledni 2 tydny nedozvedel skoro nic mimo asi 2-4 nazoru.
Už se to tu diskutovalo několikrát, bohužel jsem si ty odkazy neuložil ani si teď z hlavy nevybavím, co byly ty hlavní návrhy. Tak asi nezbude než to vymyslet znova, pokud to vůbec chceme řešit. Nebo prohledat historii a někde to vyhrabat.
Jeden z nápadů: možná ti to bude připadat povrchní, ale: redesign. Ten první dojem hraje velkou roli, byť si můžeš říkat, že čtenáři jsou racionální a takové blbosti jako grafika je neovlivňují. Dneska tam člověk přijde a má pocit, že je na webu, který zamrzl někde v hluboké minulosti -- a to ani nemusíš nic číst nebo se dívat na datum vydání posledních článků. Je to vidět na první pohled a i když člověk nechce, tak ten první dojem podvědomě ovlivňuje jeho pohled na to médium. Když přijdu na LinuxOS, mám z toho dobrý pocit. Když přijdu na Ábíčko nebo Root, tak mi to přijde takové normální, neurazí to, ani nijak zvlášť nenadchne (i když, když se nad tím člověk vědomě zamyslí, tak je ještě celkem rád, že ty weby vypadají, jak vypadají). Ale když přijdu na LinuxSoft, tak jsem jak někde v opuštěném starém domě s nejistou budoucností. Spadne? Nespadne? Věřím, že to budeš udržovat dál a platit doménu a hosting, ale kdybych ten web neznal, tak z toho budu mít tísnivý pocit, že doména vyprší, hosting nikdo neprodlouží a celé to i s obsahem zmizí v černé díře. A s takovým pocitem tam člověk ani nemá chuť tvořit nějaký obsah, protože to má nejistou budoucnost. A je to škoda, protože tam je spousta starých dobrých článků, některé jsou nadčasové, jiné mají cenu jako pohled na naši historii.
Na tvém místě bych vzal asi CMS LinuxOSu, přebarvil, vyměnil logo a přesypal obsah. To je minimální investice, co se dá udělat.
Upřímně, nějaký velký byznys v tom nevidím1 a stavím se k tomu primárně v rovině zájmového projektu. Jen by mi přišlo dobré, dát nějakou důstojnou formu tomu archivu článků. Pokud je ti líto těch peněz, tak i to beru, ale pak moc nechápu, proč jsi to kupoval a proč to pořád držíš. Když už nic jiného, tak pokud ten archiv nebude vypadat depresivně starobyle, tak tam aspoň někdo bude chodit a bude mít smysl tam mít reklamu na nějaké svoje jiné (ziskové) projekty.
[1] asi jediná cesta, jak takhle úzce zaměřený portál dělat ziskově, by bylo světové publikum -- tzn. od autorů přijímat články v češtině, ať s tím mají co nejméně práce, a nechat to překládat do angličtiny (případně němčiny, ruštiny, španělštiny) a tím získat o několik řádů víc čtenářů
BTW: Co ty články/seriály zkusit vydražit? (pokud čtenáři složí dost peněz, tak článek/seriál zveřejníš pod svobodnou licencí)
Jen takový nápad. Chtělo by to rozpracovat a udělat si nějakou analýzu, kolik je potenciálních čtenářů, kolik by byli ochotní přispět (třeba za knížku dá člověk běžně pár stovek, občas i nějakou tu tisícovku) a kolik jsou potenciální zisky z reklamy za příštích X let, které by to oslabilo. (na druhou slušně vypadající archiv stále nějakou tu reklamu prodá, i když to na web teoreticky může vystavit kdokoli)
Kdyz bude nejaka licence, tak urcite svobodna pro koncoveho uzivatele/ctenare. Predstava, ze si nekdo naleje 500 clanku do WordPressu a jede, tak to ani nahodou.
To by pak ale nebyla svobodná licence. A koncový uživatel/čtenář to pro osobní účely používat může už teď, takže za tohle nikdo platit nebude.
Co jsi ale predvedl za ty roky? Kolik vyslo kvalitnich clanku? Kolik vyslo veci v blogu? Kolik bylo zajimavych diskusi? Vzdyt od tebe roky poslouchame, jak to s ls planujes, jak nema smysl platit za clanky.
Mně jednou nebo dvakrát přišla poptávka po článcích. Dva jsem pro LinuxSoft napsal. Motivace psát pro LinuxSoft je (vzhledem k tomu, jak mrtvě to tam vypadá) trochu menší než jinde, ale fakt je, že dneska nepíši ani na jiné servery -- když už se dostanu k napsání článku, tak ho dám na svůj blog.
To si tu snad nikdo nemyslí, ne? Já si taky dovedu představit LinuxSoft primárně jako archiv. Vzhledem k tomu, že i jiné portály mají problém sehnat autory, tak toho na LinuxSoftu (pokud nepřijde s nějakou geniální převratnou myšlenkou) moc vycházet nebude. Ale i ten archiv by si zasloužil i nějakou lepší/aktuálnější grafiku, lepší navigaci, nějaké rozcestníky ke článkům a seriálům, asi lepší vyhledávání, štítky...
Jasně, že to nebude ziskové a nelze to brát jako investici, která se vrátí. Ale IMHO když už člověk něco dělá, tak by to mělo mít nějakou úroveň -- a to se týká i neziskových zájmových projektů. Když to vztáhnu na sebe, tak já mám taky nějaké weby, které zastaraly a potřebují renovovat. Rozhodně se neurazím, když mi někdo napíše, že bych s tím měl něco dělat a nebudu reagovat, že to byznysově nedává smysl. Je to pravda a zasloužilo by to předělat. Někde je řešením ten web zrušit, těch pár článků přesunout na blog, z původních URL udělat přesměrování a na původní doménu hodit jen rozcestník. Jinde je řešením přechod na nový CMS a větší změny.
No a v priloze Vam posilam hezkej obrazek toho na jakym srotu=PC musim pracovat. Lepsi si zatim dovolit nemohu.Víc CPU, víc adidas? Nic proti ale ten screenshot má nulovou vypovídací hodnotu o hodnotě toho co se na tom stroji dělá. Kvalitní věci se dají psát či prgat i na obstarožní plečce.
A je to server nebo pracovní stanice? Jasně, že se dá výkonný HW využít, ale otázka je, jestli mi musí hučet na stole. I já si připadám trochu jako megaloman s osmijádrem a 32 GB paměti. Ten CPU se někdy využije a RAM má takovou příjemnou rezervu, která mi nikdy nedošla, takže nemusím přemýšlet, jestli můžu nějaký program spustit nebo bych měl něco nejdřív zavřít. Ale nemám potřebu kupovat nový počítač, i když je tenhle už pár let starý. Pokud bych potřeboval nějaký vyšší výkon, tak spíš posílím servery nebo zvýším jejich počet, než že bych investoval do vylepšení pracovní stanice (už takhle utáhne všechny aplikace + pár virtuálek, které nechci mít na serveru).
Těžko říct, 32 jader mi přijde do desktopu overkill (a goldenfishovy příspěvky z poslední doby na toto téma tak trochu jako "koukněte se, co si můžu dovolit, heč"), ale sám jsem teď o víkendu upgradoval z (šest let staré) kombinace Bulldozeru FX-8150 s 32 GB na Ryzen 2700X s 64 GB. a nebylo to jen tak z rozmaru. Naopak, dost dlouho jsem ten upgrade odkládal, hlavně kvůli cenám pamětí.
Co se týká toho odložení na server, tak záleží workflow. Je-li vývojovým prostředím vim/git/make, jde to celkem snadno, ale i tak může být pohodlnější mít možnost věci, které nejsou extrémně náročné, provozovat lokálně. Pokud někdo pracuje v nějakém IDE, může to být o dost těžší. Mají tahle prostředí vlastně vůbec možnost nějak "offloadovat build"? (Mé osobní zkušenosti z větší části pocházejí ještě z dob C++ Builderu 6, současná prostředí neznám.)
Např. v Netbeans to jde -- přidáš si tam SSH spojení na servery a pak na projektu klikneš, že se má sestavit některém z nich.
Jasně, že se dá výkonný HW využít, ale otázka je, jestli mi musí hučet na stole.Nevím, zda jsi to myslel obrazně, nebo ti jde skutečně o hluk, ale v první řadě bych teda komp na stole neměl. Myslel jsem si, že tahle móda skončila někdy v devadesátých letech, ale stále vidím, jak komp někde (doslova) zavazí na stole. Takže dát pod stůl. K tomu hluku, dneska se dodávají mnohem kvalitnější chladiče, třeba rozdíl mezi boxovaným chladičem pro FX8350 a Ryzenu je propastný. Ryzen má taky o 30W nižší max příkon. Takže je to tiché out of box. Pochopitelně existují i mnohem lepší vzduchové chladiče. Není problém udělat komp prakticky neslyšitelný. Už delší dobu chci vyzkoušet vodní chlazení, bohužel co se prodává jako all in one řešení je dost nesmysl, tam je plocha radiátoru prakticky srovnatelná s lepšími vzduchovými chladiči, takže to nedává smysl (jedině snad možnost mít radiátor na lepším místě skříně než je prostor CPU). Existují systémy s mnohem většími radiátory a tam už to smysl dává, velká plocha ve více radiátorech, stačí velmi malý průtok vzduchu. Akorát teda nevím, jak je to s dlouhodobým provozem a dlouhodobou údržbou. Ale tohle se mi líbí a dává to i smysl.
K tomu hluku, dneska se dodávají mnohem kvalitnější chladiče, třeba rozdíl mezi boxovaným chladičem pro FX8350 a Ryzenu je propastný.
Je o hodně lepší, tak jsem si řekl, že mu dám šanci. Bohužel je to ale konstrukce, která fouká "do desky" (zvykl jsem si na takové, které ženou vzduch rovnoběžně s deskou) a navíc se zdá, že bez obslužného software nepůjde úplně vypnout světelnou show, takže ho nejspíš stejně vyměním. V každém případě ale není nijak nepříjemně hlučný ani při plné zátěži.
find . -type f -name *.neco | parallel prog '{}'Nebo variace na totéž pomocí
xargs
apod.
Ten prog
může být v podstatě cokoliv co chceš aplikovat na každý soubor v seznamu. Dneska jsem zpracovával několik tisíc obrázků a jedna z fází je něco jako:
find . -type f -name '*.png' | parallel optipng '{}'Na větší obrázky (24Mpx) to trvá i desítky sekund. Nemám threadripper, mám dva ryzeny a běžně vytěžuju 32 jader na dvou strojích (akorát teda ne přes
find
, ale přes vlastní síťovou frontu na joby).
Nemám threadripper, mám dva ryzeny a běžně vytěžuju 32 jader na dvou strojích.Na workstation? Bezne (rekneme hodinu denne) treba u toho zpracovovani 24Mpix obrazku (jeden rekneme trva 20 sekund), to odpovida procesingu 5760 (3600 / 20 * 32 * (pocet jader)) obrazku denne.
Trochu jsem predpokladal, ze to takto ma vytizene normalne, ne ze tam neco naschval pustil aby mohl udelat hezky screenshot :).Tak já nevím, co tam pustil, ale takový screenshot se dá pořídit i během práce. Pokud je vývojář a dělá na větším projektu, tak tohle se tam může odehrávat zcela běžně. Já vývojář (naštěstí pro dobro lidstva) nejsem, ale kdykoliv pustím portmaster na bsd, tak si taky přeju mít těch jader co nejvíc.
Na workstation?Jsou to dva stroje. Já nepotřebuju mít výkon na jednom stroji, jdu cestou více relativně levných strojů na síti. Fakticky tu můžu kdykoliv poskládat 40 jader a kdybych vytáhl i NTB (což je teda kravina) tak víc.
Bezne (rekneme hodinu denne) treba u toho zpracovovani 24Mpix obrazku (jeden rekneme trva 20 sekund), to odpovida procesingu 5760 (3600 / 20 * 32 * (pocet jader)) obrazku denne.Tak těch operací je tam víc, ale jako v zásadě jo. Spíš těmi příklady chci ukázat, jak jednoduché to je. Stále se setkávám s tvrzeními, že pro vytížení moderních procesorů jsou potřeba super spešl programy a já chci ukazovat, že to jde i velmi jednoduše. Protože ani spešl multithread program nemusí umět vždy využít vše. Třeba u toho zpracování videa ffmpeg umí použít počet threadů v závislosti na rozlišení. Nevím, zda to dělá nějak po proužkách, ale malé rozlišení videa u ffmpeg způsobí, že nenaspawnuje tolik threadů. Takže třeba u 720p omezuju ffmpeg na 8threadů a pouštím dva vedle sebe.
Pokud je vývojář a dělá na větším projektu, tak tohle se tam může odehrávat zcela běžněTak zas *tak* hrozna ta IDEA neni.
No ono čekat superšpičkové detailní technické elaboráty jako před 15 lety je prostě nereálné. My jsme se o tom na cdr.cz přesvědčili před mnoha lety, kdy WIFT tvořil snad téměř 2 týdny detailní článek o ECMA normě pro holografické disky. Fakt se na tom nadřel a pak to mělo mizernou čtenost. Já ve stejné době napsat jeden blábol o Windows Vista (hotovo asi za půl hodiny nebo tak nějak) a čtenost to mělo snad 10x vyšší. Jo, stále je nenulové množství lidí, kteří rádi louskají detailní technické články, ale to množství je nejméně 10x menší než u majority, která si raději přečte něco lehčího, nebo rovnou publicistiku/názor. A dovolím si tvrdit, že tohle mám podloženo přístupem ke čtenostem článků na webech, kam jsem psal/píšu.
Já osobně bych už například detailní recenze/testy produktů nedělal. Je to k ničemu, čím detailní se to udělá, tím dřív to zastará (klidně i v řádu dnů). A navíc abys dostal věc na test, musíš bejt často prodejná děvka, jinak ti to ten prevít, co dělá český PR pro danou firmu, ani nepůjčí před uvedením - na tomhle jede třeba pctuning/nvidia (pokud se to za ten 1rok+, co jsem z toho vypadl, nezměnilo. Tipuji že z podobného důvodu se teď na cdr/diit testují převážně notebooky Lenovo a telefony Xiaomi - prostě vzájemná spolupráce.
Nikdo neví, kolikrát jsem jednoho mizeru z cz nvidie poslal do patřičných míst, když mi prostě na férovku oznámil něco ve smyslu "vzorky na testy budou, až vyhodíte no-Xe". Přitom jeho samotného jsem X-krát za ty roky přistihl při jasné lži. Takhle to prostě chodívá. Takže spílat rootu za to, jaký je, je zbytečné. Nemůže za to Petr Krčmář, nemůžu za to já, může za to vývoj trhu/národu/lidstva.
Co si ale nejsem jisty, zda se i jenom jeden linuxovy portal na ceskem trhu uzivi. Ted to beru ciste nestrannym pohledem. Jsem hodne zvedavy, jak ta para bude vypadat za 3-4 roky. Uz ted se zacina prechazet na mene kvalitni uhli.To je to co jsem už psal - skutečně vůbec někdo potřebuje linuxový portál? Je to pro někoho ještě vůbec důležité? Nebylo by lepší se přeorientovat na přidružené technické směry?
Na AbcLinuxu už jsem nenapsal komentář ani nepamatuju, ale tady si to neodpustím. Přesně takový blog jsem měl v úmyslu napsat. Doba se změnila, Linux se změnil. Když jsme byli na vejšce, měli jsme čas a zájem tvořit zdejší komunitu a obsah, ti zo na to měli navázat trůní na fejsu, instáči a doví na čem. Na mobilu jim to jede, nic neřeší, na nic nemají čas. Staří harcovníci řeší problémy života - jít do práce, vyzvednout děti ze školy/školky, nakoupit, uvařit, věnovat se rodině, nebo nějakému koníčku mimo IT (čučení do PC mám dost v práci), a porád dokola. To že by se nedal tvořit obsah o Linuxu na úrovni nepochybuji, ale ti co na to mají čas nemají chuť, ti co by chuť měli nemají čas.
BTW i já už jsem si zřídil blog na rootu, protože mi bylo smutno z toho, jaká je situace zde a když jsem četl něteré zdejší příspěvky, blogy a komentáře, protože smysluplný článek už tu dlouho nebyl, nemohl jsem se zbavit pocitu, že se tu z toho stává žumpa.
BTW i já už jsem si zřídil blog na rootu, protože mi bylo smutno z toho, jaká je situace zde a když jsem četl něteré zdejší příspěvky, blogy a komentáře, protože smysluplný článek už tu dlouho nebyl, nemohl jsem se zbavit pocitu, že se tu z toho stává žumpa.A fakt myslíš že blogy na rootu jsou na tom líp?
Tiskni
Sdílej: