Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
myslím až 115 C
Polovodiče zvládájí do 120˚C* při práci a do 150˚C* v klidu. Pak se začně měnit struktura PN přechodů a polovodič jde do háje.
Problém je, že na tom čipu je toho víc a běžně se tam leptají i kapacity a pod, takže tam se můžou měnit vlastnosti s teplotou výrazněji.
*) +- podle technologie.
Jediný rozdíl je obvykle pouze menší cache (v reálných aplikacích pár % rozdíl, pokud vůbec nějaký)
Hmm, tak to já mám zkušenost trochu jinou. I na pomalejším procesoru s větší cache (512kB), jedou některý věcí výrazně rychleji než u mě na 256kB L2. Co zkoušel kámoš, tak program u něj na 512kB jel o cca 30% pomaleji, než na výkonově (hrubej výkon) stejným CPU s 1MB L2. Cache dělá hrozně moc.
jinak se výsledky velmi snadno dezinterpretují.
JJ, pravda. Opterony mají vyšší výkon při běhu více procesů. Herní testy jsou sice dobrá věc, ale ukazují výkon jen v jednom (úzkém) typu programů. Navíc jen v jednom threadu, což prakticky nic neřekne.
který má 1.5GHz a 256kB cache nebo 3.5GHz a 1MB cache. Tedy určitě ne v případě linuxu.
Tak to já bych teda hodně uvítal výkonnější sestavu. Ale nechme toho, každý používáme PC jiným způsobem a hlavně používáme jiné programy.
Ani z jede typů podle mě nepřesahuje 333 MHz.
od TT uvazujem o Silent Tower
Ram můžu do základní desky strčit jen 333Hz-ové. Taktovat se tak moc nedá.Souhlasim deska nebude moc kvalitni kdyz RAM bezi na 333Hz jak se pise nahore. Obavam se za ani pretaktovani by moc nepomohlo (pokud by se to nepodarilo pretaktovat alespon na 333MHz
vrtá se v tom, něco tam zničí (klidně pod proudem)Grrr... vrtá se v tom (klidně pod proudem), něco tam zničí
Počítač jsem si nesestavoval sám, ale byv nezkušený, jsem jej před dvěma roky koupil v Lidlu.
U této věty jsem prestal číst. Můžu se zeptat, co tě vedlo k tomu, kupovat PC v supermarketu a ne v nějakém dobrém IT obchodě? Není to narážka, fakt by mě to zajímalo.
Neznas reklamni heslo "Protoze Lidl je levny"Můžu se zeptat, co tě vedlo k tomu, kupovat PC v supermarketu a ne v nějakém dobrém IT obchodě?
Ja bych to trhani filmu v Xine prisoudil vesa ovladaci nez slabe grafice. Nebo se pletu a mate tam nejakej nabusenej ovladac jako nvidia, nv, i810?
Já jsem si PC poskládal podle sebe. Nikdo mi do toho nekecal. Jediné omezení bylo finanční, tak jsem přemýšlel, kde se dá ušetřit. To jsem tak nějak vymyslel, ušetřil jsem moc peněz.
Po nějaké roční době, jsem začal součástky dokupovat za ušetřené peníze. Součástky se mezitím zlevnili 8-)
Myslím že líp to udělat nešlo. Například jsem ušetřil na RAM a koupil jenom 512. No, v té době to max. stačilo i na náročné hry. No až to přestalo stačit, tak jsem levně dokoupil. To samé s HDD, Deskou, grafikou, zdrojem, mechanikou..... Pořád jsem dokupoval a měl dobrý pocit, že se u mně HW moc neohřeje
Tiskni
Sdílej: