Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
myslím až 115 C
Polovodiče zvládájí do 120˚C* při práci a do 150˚C* v klidu. Pak se začně měnit struktura PN přechodů a polovodič jde do háje.
Problém je, že na tom čipu je toho víc a běžně se tam leptají i kapacity a pod, takže tam se můžou měnit vlastnosti s teplotou výrazněji.
*) +- podle technologie.
Jediný rozdíl je obvykle pouze menší cache (v reálných aplikacích pár % rozdíl, pokud vůbec nějaký)
Hmm, tak to já mám zkušenost trochu jinou. I na pomalejším procesoru s větší cache (512kB), jedou některý věcí výrazně rychleji než u mě na 256kB L2. Co zkoušel kámoš, tak program u něj na 512kB jel o cca 30% pomaleji, než na výkonově (hrubej výkon) stejným CPU s 1MB L2. Cache dělá hrozně moc.
jinak se výsledky velmi snadno dezinterpretují.
JJ, pravda. Opterony mají vyšší výkon při běhu více procesů. Herní testy jsou sice dobrá věc, ale ukazují výkon jen v jednom (úzkém) typu programů. Navíc jen v jednom threadu, což prakticky nic neřekne.
který má 1.5GHz a 256kB cache nebo 3.5GHz a 1MB cache. Tedy určitě ne v případě linuxu.
Tak to já bych teda hodně uvítal výkonnější sestavu. Ale nechme toho, každý používáme PC jiným způsobem a hlavně používáme jiné programy.
Ani z jede typů podle mě nepřesahuje 333 MHz.
od TT uvazujem o Silent Tower
Ram můžu do základní desky strčit jen 333Hz-ové. Taktovat se tak moc nedá.Souhlasim deska nebude moc kvalitni kdyz RAM bezi na 333Hz jak se pise nahore. Obavam se za ani pretaktovani by moc nepomohlo (pokud by se to nepodarilo pretaktovat alespon na 333MHz
vrtá se v tom, něco tam zničí (klidně pod proudem)Grrr... vrtá se v tom (klidně pod proudem), něco tam zničí
Počítač jsem si nesestavoval sám, ale byv nezkušený, jsem jej před dvěma roky koupil v Lidlu.
U této věty jsem prestal číst. Můžu se zeptat, co tě vedlo k tomu, kupovat PC v supermarketu a ne v nějakém dobrém IT obchodě? Není to narážka, fakt by mě to zajímalo.
Neznas reklamni heslo "Protoze Lidl je levny"Můžu se zeptat, co tě vedlo k tomu, kupovat PC v supermarketu a ne v nějakém dobrém IT obchodě?
Ja bych to trhani filmu v Xine prisoudil vesa ovladaci nez slabe grafice. Nebo se pletu a mate tam nejakej nabusenej ovladac jako nvidia, nv, i810?
Já jsem si PC poskládal podle sebe. Nikdo mi do toho nekecal. Jediné omezení bylo finanční, tak jsem přemýšlel, kde se dá ušetřit. To jsem tak nějak vymyslel, ušetřil jsem moc peněz.
Po nějaké roční době, jsem začal součástky dokupovat za ušetřené peníze. Součástky se mezitím zlevnili 8-)
Myslím že líp to udělat nešlo. Například jsem ušetřil na RAM a koupil jenom 512. No, v té době to max. stačilo i na náročné hry. No až to přestalo stačit, tak jsem levně dokoupil. To samé s HDD, Deskou, grafikou, zdrojem, mechanikou..... Pořád jsem dokupoval a měl dobrý pocit, že se u mně HW moc neohřeje