Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Tiskni
Sdílej:
ponukam dalsiu otazku podobneho typu a odpovede: ako rukou nakreslit vykres, aby nebolo poznat, ze to je bez pravitka?
*-office je dobra vec na blbosti, co po precitani zahodis. tex, to je uplne ina kategoria.
Tak mám pocit, že jeden z předmětů, který si na vysoké zapíšu nejdřív bude právě typografie.Obvykle napoprve staci vzit si nejakou slusnou publikaci, odborny casopis apod. a ridit se podle toho. Uvidite, ze tam podtrzeni neuvidite :PPP I kdyz ty ceske na tom jsou hodne bidne, pripada mi, ze to leckdy smoli prave ve Wordu a jako tiskovy podklad pak slouzi vyjezd z tiskarny... takze asi neco prestizni ze zahranici, tam ale pozor na tamni uzus (napr. pri citovani apod.). A pak jeste jedna zasada, kterou nikdy nic nezkazite: cim slozitejsi, tim zpravidla horsi. Takze dilema podtrhnout/nepodtrhnout vyresite velice snadno. Totez plati o tucnem pismu, pro zvyrazneni se hodi kurziva, i kdyz taky neprehanet (a pozor na to, ze nekdera pisma de facto kurzivu nemaji, jsou jen "naklonena", zpravidla pisma bezpatkova - u tech je pouzivani kurzivy pro zvyrazneni zhovadilost, protoze zdaleka neni tak vyrazne odlisna). no dobre... je toho vic, co by mohl clovek vedet...
jj, to me prastilo do oci.
P.S. Tavna pistole, to je vec
Pokud se někdo snaží "sázet" ve Wordu, tak je to skutečně tragické. Právě ten LaTeX je vhodný v tom směru, že se o sazbu nemusíš moc starat a spoustu zvěrstev vůbec nedovolí.To je v urcitem ohledu pravda, ale take to predpoklada hotovou kvalitni sablonu... a take urcitou zrucnost v ovladani programu. Jestli je dobre zacinat s novym programem na novou zaverecnou praci (kdy terminy VZDYCKY hori), to je take otazka. Jakmile ti ale vychozi sablona nebo neco v ni uz nevyhovuje, je asi dost narocne to nejak napravit. A pokud se nejedna zrovna o text plny matematickych rovnic apod. tak je textovy procesor adekvatni prostredek pro psani skolniho dokumentu nebo podobne na design nenarocnych dokumentu. Presne pro tohle je BTW urceny. Ono taky totiz sazet v TeXu a pak to stejne tisknout na inkoustovce (i laserovce)... dnesni textaky drzi i registry apod. takze kdo umi udelat slusny dokument, udela ho rychle i ve Wordu nebo Writeru z OOo. (Vsimnete si, ze rikam dokument, ne knizku!)
Nicméně pokud mi opravdu záleží na kvalitě (to bylo např. v Základech odborného stylu na FI MUNI a určitě to tak udělám i u bakalářky), pak jedině LaTeX. Není tak složitý jako plainTeX, ale podává profesionální výstup.Predpokladam, ze zarizeni, v nemz tyto "profesionalni vystupy" pak realizujete, podava take odpovidajici kvalitu. Ne ze tu svoji "profesionalitu" pak caknete na kancelarsky papir kancelarskou tiskarnou, nedejboze to pak jeste prozenete pres kopirku... ;@
Nevidim duvod, proc tisknout napr. zminenou seminarku na offsetu a na kridovy papirStejne jako neni treba pro slusne vypadajici dokument sazeci program, protoze to, co dokaze LaTeX apod. jako vystup pro seminarku na par strankach, ktera se bude tisknout na kancelarske tiskarne (dobra, jsou taky tiskarny za sto tisic, to uznavam) a na obycejny papir, to dokaze bezny textovy editor taky. Osobne by me zajimalo (opravdu), jakou "typografickou kvalitu" navic oproti textovemu procesoru mi muze treba LaTeX pro kratke dokumenty nabidnout, ktere navic clovek nejen edituje, ale hlavne pise. Ja to zkousel a na nic extra jsem neprisel... (Podotykam, ze se nevyjadruji o slozitych rovnicich, temi se totiz nezabyvam, ani neni rec o sazbe knizek o nekolika set stranach - rec je o skolni zaverecne praci.). Typograficka kvalita nemusi nutne odpovidat kvalite papiru
Proc tedy potom TeXovy dokument rozeznas od dokumentu z Wordu na sto honu? I kdyby byl na sebehorsi tiskarne.Pokud je ten dokument z Wordu kvalitne udelany, tak zpravidla jen na typu pisma. Vhodnou volbou rozestupu, delenim slov, zrcadla stranky a pouzitim registru snadno zabranite tomu, na co se nejvic nadava: nesoumerna svetlost stranky, reky atd. Na druhou stranu vypadaji dokumenty z TeXu taky jeden jako druhy (kdyz si s tim clovek neda praci), bez ohledu na vhodnost k obsahu textu. Profesionalita se taky pozna v tom, ze clovek pouziva prostredky adekvatne svemu urceni. Pouzivat sazeci program na prevazne textovou seminarku nebo diplomku, kdy se clovek soustreduje hlavne na psani textu a spravnou formulaci a argumentaci, je treba overkilled. Pokud nekdo mermomoci chce... ale tvrdit, ze tim je automaticky ta prace cennejsi nebo kvalitnejsi, to je hloupost (jak tu nekdo z praxe psal, plati to spis naopak). Co jsem mel tu cest poznat, tak si na udajne "typograficky spravnem" dokumentu zakladaji hlavne lidi, kterym nedela problemy nasekat do textu stylisticke a argumentacni boty. A nakonec stejne ani nemaji poneti o tom, co to spravna typografie je, takze jim bota unikne velice snadno i v teto oblasti - ktera tim vic pak bije do oci. Takovi lide se totiz velice neradi ridi striktne nejakou prednastavenou sablonou, a ani ta nemusi byt uplne v poradku. Textove procesory maji zkratka svoje misto tam, kde ho driv mel psaci stroj. Taky jste si jiste mohl objednat vytisteni seminarni ci diplomove prace v tiskarne podle dodaneho typoskriptu (i kdyz co bolsevici zlikvidovaly vsechny male tiskarnicky, tak to nebylo tak jednoduche). V naproste vetsine pripadu to bylo a je pouzivani kanonu na vrabce.
Předpokládám tedy, že při psaní v latexu se studenti soustředí příliš na sazbu a méně se věnují tomu podstatnému, tedy vlastnímu textu a formulování informací. Výsledkem jsou až přečasto nedokončené diplomové práceTo je presne dusledek toho, ze se lidi s tim programem nenauci nejdriv pracovat (protoze na seminarky je jim to "skoda casu", ale holt diplomka, to musi bejt enu nuno :PPP). Nedivme se, kdyz se siri povery, jako ze tyto programy "setri cas a praci" jakoby samy od sebe. Dotycny jasac by mel vzdycky dodat: az tehdy, kdyz ho dokonale ovladnete. Diplomka jako prvni pokus neni stastne reseni. V cem napisete jednoduchou seminarku, v tom taky napisete bez problemu diplomku, dokonce disertaci ;)
Ačkoli potvory typy tex a spol. neovládám a nemám tedy ani rámcovou představu o náročnosti, pravděpodobně zaberou dost času a o to méně času zbývá na vlastní text.imho to hodně záleží na přístupu. když věnuješ čas přípravě, tak se pak můžeš soustředit jen na vlastní text. já mám např. vytvořenou kostru dokumentu, kterou můžu z fleku použit. maximálně pár maker trošku upravím, ale základ je furt stejnej ...
Do seznamu literatury nedostanete polozku na kterou se v textu neodkazujete (a tohle v LaTeXu dost cato pouzivam)Mohl byste mi sdelit ucel titulu v seznamu literatury, na ktery se v textu neodkazujete?
Je to treba takova publikace, ktera je zakladni pro pochopeni problematiky, ale nenasel jsem v texu misto, kde bych mohl rict - tady cituji, tady je vhodne umistit odkaz.Seznam literatury ma ve vedecke (skolni) praci ucel shrnout seznam CITOVANE a tedy POUZITE literatury. Pokud jste dokazal publikaci "zakladni pro pochopeni problematiky" naprosto vynechat, tak bych si tipnul, ze nebyla pro pochopeni problematiky tak "zakladni", anebo ze vam ta "zakladni" problematika nekam utekla ;) A chcete-li jen sepsat nejaky seznam libovolnych knizek, neni duvod, proc to automatizovat a integrovat je tak do dokumentu. To jen tak na okraj... spousta lidi si totiz stezuje na absenci funkci, ktere by pri opravdu korektnim zpracovani textu nikdy nepotrebovali (jen tak si matne vzpominam na silence, co se rozciloval, ze poznamka pod carou(!) mu vychazi na 3 plne stranky a ze na te prostredni neni zadny "hlavni text" ... a co je to za divnej program... Ano, sazeci program by si s tim jiste poradil, nakonec pri rucnim rozdeleni to jde nejak spatlat i textaku... ale clovek, co je schopnej psat takove "poznamky", tak neumi psat. A to zadnej sebelepsi program nezachrani ;)
Použité je něco jiného než citovanéNo... ty tridy vam neberu (programovanim se nezabyvam), ale pokud je literatura pouzita a neni citovana, tak se to obvykle neshoduje s cestnym prohlasenim autora zaverecne prace. Bylo-li neco pouzito, tak bych na to asi dokazal odkazat na vhodnem miste textu, treba v uvodu nebo zaveru, v poznamce pod carou. Nebo, jedna-li se o de facto extra prilohu (dokumentaci cehokoliv, ktera je nezavisla na pouzite praci), tak uz to neni svym charakterem seznam pouzite literatury a je trochu blahove ocekavat od automatizovaneho seznamu tuto funkcionalitu. Obecne nejsem proti implementaci jakychkoliv funkci - ale nektere narky mi proste pripadaji jako zbytecne vymysleni krkolomych postupu pro krkolome vystupy.. Pokud se v rámci diplomky něco programuje, tak je vhodné uvést dokumentaci k použitým třídám apod., přestože na ně nikde není v textu odkazováno.