Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Poznáte nejaké prípady komerčných firiem, ktoré používajú GNU/Linux, či nejaké iné FLOSS aplikácie, no hanbia sa za to? Že nie? Tak potom mám pre vás skvelý príklad - Zonbu OS.
Na túto firmu som narazil čistou náhodou na Wikipedii, kde bola uvedená ako "See Also" pre gOS Rocket - distribúciu, ktorá má byť použitá ako OS pre nový subnotebook od Everexu. Bol som milo prekvapený, keď som sa dočítal, že distribúcia Zonbu OS je založená na Gentoo a ako desktopové prostredie používa XFCE. No som asi sám, koho to teší lebo na oficiálnej stránke daného produktu nie je jediná zmienka, že by to bežalo na GNU/Linuxe. Ak si pozriete aj celkom podarené demo, opäť nič nenájdete. Vychádza mi z toho len jediné - firma Zonbu sa jednoducho bojí toho, že by ich produkty (mini desktop PC a notebook založené na procesoroch VIA) boli vopred odmietnuté potencionálnymi Windows používateľmi z dôvodu použitia Linuxu.
A majú pravdu - obyčajní ľudia majú naozaj predsudky voči GNU/Linuxu. Sám som sa s tým veľakrát stretol. Človek uvidí Compiz, AWN, či iné oku lahodiace aplikácie a hneď počujem, že to chce aj dotyčný. Po rýchlom oboznámení s tým, že mám GNU/Linux človek zväčša prestáva mať záujem. Linux je medzi neznalými ešte stále považovaný za čisto konzolový OS, ktorý používajú len naozaj "zdatní" informatici, čiže sa v konečnom dôsledku firme Zonbu ani nečudujem... Smutné.
Ale aby som nezabudol - jedna zmienka tam predsa je, no hlboko pochovaná vo FAQ:
What operating system does Zonbu use?
In order to deliver to you the self-healing architecture of Zonbu on a low-power, compact mini computer, we created our own operating system based on Linux. It's a state-of-the-art OS built on open source software. You'll find it intuitive, with a familiar and elegant UI — including transparency and shadows.
Nič viac. :( A čo vy, máte nejaký ďalší príklad toho, že GNU/Linux nepomáha komerčným firmám, čo sa týka marketingu?
Tiskni
Sdílej:
Tím bychom se mohli inspirovat. Sehrát podobné scénky, jakými učil telefonovat Jára Cimrman své žáky v osadě Struk. Něco jako ...
Hola, hola, tam Linux. Sem napište přístupové heslo, asi takhle dlouhé ... :o)
Mám to samé doma - když jsem chtěl doma nainstalovat na rodinný počítač Edubuntu, tak se do mě hnedka všichni pustili, že s tím neumí a nebudou umět, že to je složité a tak podobně. Přitom to v životě nezkusili a potažmo ani neviděli. Ale slyší slovo "Linux" a mají "jasno".
Přítelkyně také byla ochotna tučňáka (chameleona) zkusit teprve ve chvíli, kdy jsem jí vysvětlil, že jestli tam chce Windows, tak klidně, ale bude si je muset koupit a buď si je sama nainstalovat a starat se o ně, nebo najít někoho, kdo to bude dělat.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
„A co jste to tedy přesně chtěla, madam?“ zeptala se. „Víte, když jsem odcházela ze třídy, měli jsme právě algebru a třída je vždycky neklidná, když má práci hotovou.“ „Algebru?“ vypravila ze sebe madam Fondánová, přičemž si nedobrovolně zírala na vlastní prsa, což si ještě nikdo jiný nedovolil. „Ale to je pro sedmileté děti příliš těžká věc!“ „Ano, máte pravdu,“ přikyvovala Zuzana. „Jenže já jim to neřekla a děti na to zatím nepřišly.“