Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Stručný súhrn diania okolo KDE, najmä čo sa týka Plasmy: Tokamak, WoC, QWebKit, Activities, panely, ...
V uplnynulých dňoch (10. - 13. 4. 2008) sa uskutočnil historicky prvý Plasma Sprint, na ktorom sa zúčasnili poprední vývojári nového "desktop shellu" prostredia KDE, Plasmy. Centrum diania Tokamaku, ako sa stretnutie volalo, bolo zasadené do historického Milána, kde Ruphy (Riccardo Iaconelli), najmladší zo zúčastnených Plasma Sprintu poskytol svoj príbytok ako tzv. "hacking place".
Plány boli viac ako pestré, čo zahŕňalo veľa dôležitých vecí ako napr. prechod na Qt verzie 4.4 (len snapshot, oficiálne ešte nevyšlo), ktoré prináša radu vylepšení v podobe WoC (widgets on canvas). Ale čo vlastne WoC je? Qt4 prinieslo grafickú plochu QGraphicsView, na ktorej celá Plasma stojí (a niekedy aj padá :) ). Možné je v nej naozaj takmer všetko, no s príchodom Qt 4.4 sa toho dá ešte viac - vykresľovať obyčajné widgety priamo do grafickej plochy, čo otvára naozaj nepedstaviteľné možnosti. Jednou z nich je aj použitie štandardných Qt layoutov, čo odľahčilo Plasmu od vlastnej (čítaj menej dokonalej) implementácie.
Ďalším prínosom Qt 4.4 je samozrejme aj integrácia WebKitu (resp. QWebKit), či Phononu, ktoré majú oba korene v KDE. Pripomeňme si teda ešte raz cestu WebKitu, ak to niekomu ušlo, čo pochybujem. KDE malo od verzie 2.x svoj vlastný HTML a Javascript engine - KHTML a KJS. Apple začalo upravovať obe, čo vyústilo do vzniku WebKitu, ktorý je základom pre Apple produkty ako Safari, Mail, či Dashboard. Vývojári KHTML boli nespokojní, pretože Apple neprispievalo naspäť alebo posielali obrovské patche, ktoré boli nepoužiteľné. Situácia sa nakoniec ustálila, keď Apple úplne otvoril WebKit a Trolltech oznámil, že ho adoptuje do Qt 4.4.
V KDE 4.1 sa objaví WebKit minimálne na jednom mieste - Plasma. Kedysi dávno Zack Rusin oznámil, že v KDE4 bude možné použiť Dashboard widgety z Mac OS X. Toto je už realitou, ktorá leží v SVN. Samozrejme nie sú podporované všetky, no tie, ktoré si vystačia s HTML a JS by mali fungovať. WebKit si teda cestu do Plasmy našiel, dúfajme, že si nájde aj do Konqueroru...
Cesta Phononu bola jednoduchšia. Phonon mal byť jedným zo základných kameňom KDE4 - mal umožniť jednoduché používanie multimédií ako zvuku, či videa. Programátor tak nemusí urobiť rozhodnutie, či použije Xine, Gstreamer, či iný multimediálny framework, namiesto neho použije Phonon, ktorý momentálne dokáže použiť Xine, Gstreamer, VLC, MPlayer (všetko unix-like), DirectX (Windows), či Quicktime (Mac OS X). Phonon môže tým pádom priniesť multimédiá na viacero platforiem naraz, čo pomôže rozšíreniu Qt. Trolltech tak urobil veľmi dobrý krok z čoho samozrejme bude profitovať aj KDE.
Ako sa všade písalo a hovorilo, tak KDE4 poriadne príde až vo verzií 4.1, čo by malo byť v júli tohto roku. Táto verzia by mala mať väčšinu vlastností ako rada 3.5.x, čo zahŕňa najmä zlepšenie práce s panelmi a plochou ako takou v porovnaní s verziou 4.0 (tiež známou ako "beta" :) ). Pred Tokamakom boli panely naozaj prispôsobiteľné - neobmedzené množstvo panelov (nie ako jeden v 4.0), poziciovateľný na všetky hrany (v pláne sú aj tzv. floating, čiže plávajúce panely), zväčšovanie/zmenšovanie (týka sa aj šírky, nielen výšky), zmena vzhľadu panelu v závislosti, na ktorej hrane sa nachádza, ... Plasma sa za ten čas naozaj vyvinula, no po Tokamaku je všetko rozbité, vďaka revízií API Plasmy. :) Samozrejme je to len dočasné a vývojári to teraz skladajú kúsok po kúsku. Jedným vylepšením, ktoré prišlo z Milána (z Tokamaku) je toolbox pre panel, podobný tomu, čo sídli v pravom hornom rohu plochy. Bude ponúkať funkcionalitu, ktorá je dostupná z kontextového menu panelu. No zatiaľ je to všetko aj tak rozbité... :)
Jednou z posledných vlastností, ktoré Plasma získala sa volá "Activities", v minulosti nazývaná aj "Desktop Containments". Containment v Plasme je niečo ako kontajner, ktorý obsahuje plasmoidy (Plasma applety). V Plasme sú to panel a plocha. Keďže je možné mať viac panelov, tak prečo nie aj plôch, všakže? A Activities sú odpoveďou - pre rôznu aktivitu na vašom počítači môžete mať rôzne plochy. A prepínať sa to nebude ničím iným ako známym (a nepoužiteľným) tlačítkom "Zoom Out" známym z vysúvacieho toolboxu plochy. Otázka, či "aktivity" budú asociované s virtuálnymi plochami, ktoré ponúka KWin je zatiaľ nezodpovedaná...
Ďalšou novinkou, ktorá prišla z Tokamaku je nová grafická téma pre KRunner, aplikáciu pre rýchly prístup k údajom, programom, atď. - jednoducho povedané, to čo sa zvyčajne objaví po klávesovej skratke Alt-F2. Zatiaľ nie sú dostupné žiadne screenshoty, či mockupy, no dúfajme, že sa čoskoro objavia.
Hovorilo sa aj o frameworku pre animácie, no tiež nie sú žiadne ďalšie informácie. Možno sa v blízkom čase objaví niečo na dot.kde.org, kde budú predstavené tieto novinky.
Pokiaľ máte nejaké ďalšie informácie, ktoré tu nie sú spomenuté, môžete sa vyjadriť v komentároch.
Tiskni
Sdílej:
toroidal'naya kamera s magnitnymi katushkami