Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Proč by mělo být Gnome 3 revoluci - chtějí vůbec lidi nějaké revoluční změny? Jak se pro "normálního" člověka změnilo GUI od dob Win95? IMHO nijak...
já mám teda fluxbox:)
+1
Z těch minimalistických mi přijde nejrozumnější XFCE – nízké nároky a přitom to nění nějaké exotické prostředí s divným ovládáním
No, tahle revoluce je ale uz z roku 1995 (Delphi), muj osobni nazor je, ze je jeste starsi ...
To sa samozrejme ešte časom ukáže. No ak by sa nevyvíjali nové, revolučné veci, tak by ste nemali nielen fluxbox, ale ani žiarovku. ;)
Problem je v tom, ze obcas si vyvojari pletou "experimentalni" a "produkcni" software a svoje uzivatele maji pak za testovaci kraliky.
Iste sa dá nájsť lepšie, ale nič ma nenapadá...
No tak vidis :)
No z The Cathedral and the Bazaar vyplýva "release early, release often"
To ano, ale The Cathedral and the Bazaar neni bible, aby lidem diktovala, co maji delat ... (Ale jinak si myslim, ze je dobre, ze vydali KDE 4.0 tak brzy).
Ináč nerobí Red Hat z používateľov Fedory testovacích králikov? Pokiaľ viem, tak všetky veci idú najskôr tam a až keď sa otestujú poriadne, tak sa zaradia do RHEL.
Ano, robi ... ale IMHO je to trochu jina situace ...
Tak tuhle revoluci bych si rad odpustil. Jako blazen preklikavam taby a hledam, kde je moje funkce, kterou zrovna potrebuji a casto ji nikde nenajdu. Ten koncept je dobry, ale implementace se mi nelibi. Klasicke menu mohli ponechat.
myslím, že je jen pro anglickou verzi, ale pokud ji používáte, snad pomůže: Search Commands
vim ~/.emacs
Dúfajme, že Gtk+ a Gnome 3 prinesú revolučnejšie zmeny ako sú tie plánovanéRevoluce? Něco jako KDE4? Děkuji nechci...
Pohled na KDE4 má 3 stádia:
1) bože to je ale hrůza (doba KDE 4.0)
2) sakra, na tom něco bude (doba KDE 4.1)
3) Jak jsem sakra mohl používat něco jiného než KDE4! (po prozkoumání KDE 4.2)
Gnome projektu věštím pomalou smrt na okraji zájmu velkých hráčů. Ale bude to trvat dlouho.
Gnome projektu věštím pomalou smrt na okraji zájmu velkých hráčů. Ale bude to trvat dlouho.
KDE projektu věštím pomalou smrt na okraji zájmu všech. Ale bude to trvat krátko.
Gnome projektu věštím pomalou smrt na okraji zájmu velkých hráčů. Ale bude to trvat dlouho.
Nesouhlasím, protože Gnome je na rozdíl od KDE dlouhodobě stabilní. S KDE jsem měl problémy s nestabilitou odjakživa a to, co projekt vyvádí v současnosti (nerozvíjení KDE 3.5 a hrubá nestabilita a nepřipravenost 4) rozhodně není dobrá vizitka pro "velké hráče". Taky si myslím, že ty hezký omalovánky jsou dobrý tak pro domácí uživatele, ale v podniku chcete strohý a funkční layout. K čemu na firemním desktopu plasmu? Rozhodně se o budoucnost Gnome nebojím.
Presne tak ... v mnoha firmach jeste najdete treba i CDE. Proc? Protoze je stabilni a funkcni ...
Neboj. Dočkáš se. Gnome 3 jednou vyjít musí. To bude bžunda :-D
Gnome projektu věštím pomalou smrt na okraji zájmu velkých hráčů. Ale bude to trvat dlouho.
A nebude to škoda? Sám jsem spokojeným uživatelem KDE 4 (předtím KDE 3), ale konkurence je zdravá. Přijde mi lepší zapracovat více na integraci* cizích aplikací, než usilovat o to, abychom měli jen jedno prostředí.
*) už teď do sebe např. s qtcurve aplikace z různých prostředí dost dobře zapadnou a hodně nastavení je sdílených.
Lidi, uvědomte si, proč velké firmy používají radši GNOME než KDE. Tady nejde o žádné licence ani o „jednoduchost“ ovládání. Tady jde o předvídatelný vývoj který má z dvojice GNOME/KDE právě Gnome.
Nikomu, se nechce sázet svoje peníze do systému, o kterém nikdy neví, kdy vyjde nová verze a co se vývojáři rozhodnou překopat tentokrát.
Přesně tak. Kdo si koupí Qt pod komerční licencí, když ho pořídí zadarmo pod LGPL?
Mozna se i nekdo takovy najde, ale bude jich malo ...
LGPL != BSD, tzn. pokud upravite samotne Qt, musite tyto zmeny dat k dispozici ostatnim (zjednodusene).
pokud upravite samotne Qt
Což bych zas neviděl jako zásadní, když doteď to celé dělali zaměstnanci Trolltechu/Nokie. Jak jinak by mohli najednou změnit licenci, když by jim tam před tím přispívali lidi pod GPL?
Jak jinak by mohli najednou změnit licenci, když by jim tam před tím přispívali lidi pod GPL?
Tomu nerozumim ... Qt sice byl free software, ale s uzavrenym vyvojem - nikdo nemohl do neho prispivat, takze zmena licence byla v poho ...
Jde o to, ze nekdy nejaka firma si potrebuje Qt upravit po svem, ale nechce sve zmeny sirit dal (konkurencni vyhoda), na to pak bude komercni licence.
Qt sice byl free software, ale s uzavrenym vyvojem - nikdo nemohl do neho prispivat, takze zmena licence byla v poho ...
WTF? Vzdy zasnu jake kraviny se muzou v diskuzich objevit
Abys mohl software přelicencovat, musíš být vlastníkem* veškerého kódu. Takhle to asi bylo myšleno, ne?
*) nebo mít souhlas autorů
Tak to bylo myšleno. Když už nic jiného, tak třeba překlady. Nebo že by si je Trolltech u SuSE platil? Fakt by mě zajímalo, jak tohle udělali.
Například Red Hat touhle dobou obchází GPL programy používající OpenSSL a vyhrožuje, že v rámci právní čistoty je z Fedory vyhodí, pokud si vývojáři neschválí doložku o OpenSSL licenci nebo nepřejdou na GPL kompatibilní kryprografickou knihovnu (GnuTLS nebo NSS).
Jak je to vlastně s GnuTLS – dá se použít jako náhrada?
Samozrejme ze ano, ale tento souhlas musite dat kdyz prispivate do libovolneho OS projektu (nebo alespon u drtive vetsiny). Nikdo vam neprijme patch, ktery by pak nekdy v budoucnu museli z kodu pracne odstranovat. To ale samozrejme nedela z projektu uzavreny projekt.
Spis libovolny ktery spravuje nejaka organizace. Ale ano, s tou vetsinou jsem trochu uletel :)
Jak to formálně vypadá? Když posílám svůj kousek kódu, tak ten musí být pod nějakou licencí. Pokud by to byla nějaká licence umožňující uzavření, nebyla by kompatibilní a vlastně by byla neplatná, protože ten kus kódu je závislý na GPL kódu a přitom není pod GPL. Nebo ho pošlu pod GPL, ale pak se musím někde bokem zřeknout všech práv, což ale u nás může být docela problém, protože autorství se zřeknout nemůžu.
Obvykle to vypada tak ze musis s patchem poslat souhlas s prelicencovanim, nebo musi samotny patch byt pod Public Domain, nebo MIT.
nebo musi samotny patch byt pod Public Domain, nebo MIT.
To si právě myslím, že nejde, protože kód (či dokonce patch) se váže na GPL kód a tudíž musí být taky pod GPL.
To je jednostranna kompatibilita. V GPL kodu je mozne pouzivat Public Domain, MIT, BSD, LGPL, etc... Obracene to samozrejme mozne neni.
No právě proto – ten patch nebo kus kódu nemá smysl sám o sobě, je závislý na jiném kódu, který je pod GPL.
Abychom se nebavili teoreticky, tak FSF chce po překladatelích podepsat tohle prohlášení. Klíčová (a jediná) věta je tato:
I […] do hereby acknowledge to the Free Software Foundation […] that I disclaim all copyright interest in my works.
Nicméně tady se, dle výkladu FSF (americké právo neznám), člověk pouze vzdává práva napadnout nakládání FSF s mým dílem. Lidově řečeno, že je nebudu žalovat. Na druhou stranu to neporušuje ani neruší GPL, pod kterým svoje patche poskytuji, FSF se stále musí řídit touto licencí. Asi to souvisí s americkou mentalitou žalovat kohokoliv kvůli čemukoliv.
Podobný canc požadují po zaměstnavateli, pokud tuto práci máš jako součást pracovního poměru. (Takže třeba wget je nyní paralyzován, protože jeho správce nemůže psát patche, ale začleňovat cizí může, protože jeho nový zaměstnavatel to odmítl podepsat.)
Qt upravit po svemDo teho se počítá třeba i tvorba vlastních widgetů apod.?
:-)
Bohužel se ale najdou lidé, kteří to myslí vážně. A to i mimo FSF.
Nejsem si jist, zda je to krok správným směrem... Velká zvířata si mohou Qt licenci koupit a ta malá by podle mého měla dělat pod GNU GPL, ale většina se mnou nebude souhlasit...Já teda jo.
Niekto niekde spomínal, že je to 100k CZK, čo je IMHO vysoká suma...
Ehm, je to cca 1300 až 5500 euro. Včetně podpory atd. A podívej se, kolik stojí třeba Delphi...
...napriek tomu, že sa v tom bude (možno) horšie písať.
Pak si to nekupuj, ale Qt je IMHO nejlepší (multiplatformní) toolkit pro tvorbu nejen GUI.
divim se , ze to tu jeste nikdo nenapsal, ale podle GNU je to v pripade Qt jedno, jestli GPL nebo LGPL. Makra a template zpusobi, ze je treba i nadale dodat zdrojak, aby si mohl uzivatel uzavrenou aplikaci prekompilovat s novou Qt knihovnou. tedy, alespon je takovych zprav plny internet. Da se to sice obejit s wraperen na ty 'postizene' headery, ale to je zase dalsi obstrukce. Navic to nejde staticky slinkovat, tedy zase setup misto jednoducheho kopirovani.
Jeste abch mel na stroji Qt 5xNavic to nejde staticky slinkovat, tedy zase setup misto jednoducheho kopirovani.
vazeny kolego, sledujte s ostatnimi pozorne zpravy ohledne Qt a mozna brzy zjistite, ze nokia, pote co byla technickou verejnosti upozornena na problematiku 'ciste' LGPL zejmena u C++ knihoven zamysli doplnit licenci o zvlastni ujednani.
podobne jako se SymbianemIMO je Symbian odsouzen k záhubě a jediný, kdo jej bude používat, bude Nokia. A jestli ho bude používat dlouho, tak bude konec i s Nokií. Myslím, že Symbian marketingově (a v mnoha ohledech i vlastnostmi) nestačí na nové hráče: Mac OS Mobile, Android, Web OS (uvidíme) a samozřejmě je tu tábor příznivců Windows Mobile, kteří se ho jen tak nepustí. A i když má v současnosti největší podíl trhu, tak ten bude jen padat (pokud ho Nokia nezačne cpát i do nejlevnějších mobilů) a jeho místo zastoupí (především) Android. Je to jen můj osobní tip. Tak jsem zvědavý, jestli mi vyjde.
Ad iPhone – takové OpenMoko taky není zrovna zadarmo
Teeeda, doufam, ze "jehoz jmeo se nevyslovuje" nejsem ja... z z zNééé. Já bych to napsal, ale on by se tu třeba ukázal a pak by bylo velmi obtížné se ho zbavit. On je totiž horší, než leprikón - i když ho všichni ignorují, tak ne a ne se ho zbavit.
Tiskni
Sdílej: